Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Nikon D600

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
In primul rind nu exista "sync jack" , ceea ce pare destul de straniu. Apoi flash sync este la max.200 si nu la 250.
Dar ca sa va faceti imagine completa, iata articolul in cauza de pe strobist: http://strobist.blog...e-you-jump.html

Edited by Skytalker, 15 September 2012 - 16:50.


#20
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am PC-sync la camera mea si nu tin minte sa-l fi folosit in ultimii 2 ani. Iar 1/200 vs 1/250 e cam apa de ploaie. Eu as vrea sa vad 1/500.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
Se gasesc usor adaptoare de patina pt PC sync, chiar si cu mai multe iesiri, si chiar si cu patina inlocuitoare deasupra.
Si sunt f. accesibile.

Este totusi considerata camera low end FF.
La ce te astepti ???

Oricum, stiu ca la Nikon este o functie/setare  care permite si 1/250 ( nu garantez totusi la D600 )
Apoi exista HSS sau cu se numeste la Nikon, si acolo poti seta si 1/4000, insa cu pierdere de putere.
In orice caz, 1/500 in HSS e OK, si nu vad de ce ar fi nemultumit nicolaie...

Edited by loock, 15 September 2012 - 21:23.


#22
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postloock, on 15 septembrie 2012 - 21:23, said:

Apoi exista HSS sau cu se numeste la Nikon, si acolo poti seta si 1/4000, insa cu pierdere de putere.
In orice caz, 1/500 in HSS e OK, si nu vad de ce ar fi nemultumit nicolaie...
La Nikon se numeste FP
In alta ordine de idei, se pare ca marti 18 sept., D600 va apare oficial la vanzare pe tot globul, si chiar si in Romania! Posted Image
(interesant ca aceasta zi coincide cu deschiderea Photokina!)
Iar maine, 17 sept,.va fi prezentat in showroom-ul de la F64, in colaborare cu Nikon Romania!

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
HSS inseamna high speed sync, cu blitzuri dedicate, si presupune o descarcare mai lunga a blitzului, singura sau rafala, pe toata durata deplasarii fantei obturatorului.

Ciudat daca se numeste FP la Nikon.

La Pentax K2-ul din 1975, (si la SLR-uri si mai vechi), am doua prize PCsync, (plus patina dedicata).
Una din prize este denumita X, si este PCsync, sincronizand normal ca si contactele din patina ( de la cei mai lungi pana la 1/125 s)
A doua priza este denumita FP, si sincronizeaza pe toti timpi de expunere, de la cei mai lungi pana la cei mai scurti ( 1/1000)
FP presupune utilizarea cu lampi vechi, care au descarcare lunga (suficient de lunga incat sa acopere intreaga deplasare a fantei obturatorului)
Intr-un fel, este asemanator cu HSS, chiar daca tehnologia este diferita....

Edited by loock, 16 September 2012 - 09:38.


#24
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postloock, on 16 septembrie 2012 - 09:36, said:

HSS inseamna high speed sync, cu blitzuri dedicate, si presupune o descarcare mai lunga a blitzului, singura sau rafala, pe toata durata deplasarii fantei obturatorului.

Ciudat daca se numeste FP la Nikon.
Din cate stiu, HSS este terminologia folosita de Canon...
La Nikon,denumirea completa este: Auto FP High Speed Sync (sau "Sincronizarea rapidã FP automatã", cum scrie in manualul flashului SB700)  http://www.nikonusa....speed-Sync.html
Nu stiu cum era la aparatele Pentax, dar la SLR-urile "antice" aveau 2 tipuri de sincronizare: X-Sync pentru fulgere electronice (intre 1/30-1/125s, sau chiar mai scurti, depinzand de obturator) si FB (flash bulb) pentru becuri-fulger de unica folosinta (dupa un singur fulger erau bune de aruncat...), la care timpul de expunere era in general 1/30s...

#25
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
FP = Focal Plane.

#26
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
Nikon D600 Gallery

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
Nikon F are mai multe prize PC sync, oferind FP, M, si ME bulb sync, in plus pe langa X sync.

La Pentax K2 / K2 DMD, sunt doua prize PC sync, FP si X, plus patina X sync.

Repet, este vorba de FP.

De asemenea, FP vine de la  flat peak flash bulbs, de o constructie speciala, pt. utilizare la timpi scurti cu obturatoare in plan focal.

La aceste obturatoare, la timpi foarte scurti, expunerea se face printr-o fanta ingusta, care se deplaseaza cu viteza normala X sync suportata de camera, de ~ 1/100, ( care poate varia in functie de obturator, de la 1/30, 1/60, 1/90, 1/100, 1/125, 1/160, 1/180, 1/200, etc. si pana la 1/250 - 1/300 maxim la modele cu performante de top)
Dimensiunea redusa a fantei, face ca expunerea efectiva sa fie mult mai scurta, ajungand chiar pana la cel mai scurt timp de expunere de care este capabila camera. ( 1/1000, 1/2000s, etc)
FP bulbs ardeau mai lent, atingand iluminarea maxima, pe intreaga durata de expunere X -sync, astfel putand expune intregul cadru, si la viteze mult mai mari ale obturatorului ( inclusiv 1/1000s, 1/2000s....)

Becurile flash bulb normale, clasa M (medium) ajungeau la iluminarea maxima dupa ~ 20-25 ms, motiv pt. care erau aprinse putin inainte de deschiderea obturatorului.
La unele camere vechi, ca de ex. rangefindere Leica, Zorky, etc., chiar se putea seta acest avans, intre 0 - pt. X-sync, si pana la 30 ms, trecand prin 5, 10, 15, 20, 25, 30.
F bulbs erau mai rapide, (fast), si aveau nevoie de un avans de numai 5 ms.
FP ( flat peak) ardeau mai lent chiar la iluminarea maxima ( nu pana la ea, ci chiar in timpul ei)

Actualul ( deja vechi de zeci de ani) HSS (higf speed sync) ( Pentax, Canon), denumit FP la Nikon, functioneaza pe un principiu asemanator.
Este nevoie la fel, atat de suport de sincronizare in camera ( body), cat si de un blitz dedicat care sa suporte aceasta tehnica de iluminare lunga, fie prin descarcare lenta pe durata intregii expuneri, fie prin rafala perfect sincronizata cu deplasarea fantei obturatorului.
Dezavantajul este ca puterea blitzului este utilizata ineficient, si ea scade de atatea ori cat este mai mare timpul de expunere fata de timpul X-sync normal al camerei - care insa este destul de scurt la obturatoarele contemporane cat de cat decente.
Se poate sincroniza in HSS si la 1/4000, sau chiar 1/8000, insa puterea flash-ului o sa para extrem de redusa la astfel de expuneri.
La 1/500 - 1/1000, poate si 1/2000, este insa un sistem destul de rezonabil de utilizat cu un blitz puternic si o distanta redusa sau moderata pana la subiect.

Edited by loock, 19 September 2012 - 15:19.


#28
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postloock, on 19 septembrie 2012 - 14:51, said:

Repet, este vorba de FP.
Repet, FP vine de la Focal Plane, nu de la flat peak.

#29
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postglumetu, on 19 septembrie 2012 - 15:52, said:

Repet, FP vine de la Focal Plane, nu de la flat peak.
Stai linistit, asa este la Nikon (Auto FP High Speed Sync = Auto Focal Plane... )
, dar si loock are dreptate:

View Postloock, on 19 septembrie 2012 - 14:51, said:

De asemenea, FP vine de la  flat peak flash bulbs, de o constructie speciala, pt. utilizare la timpi scurti cu obturatoare in plan focal.

Revenind la D600, pe un site a fost listat gripul MB-D14: 1.300 lei.
http://www.fotohobby...nikon-d600.html

#30
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
http://www.flickr.co...57631557088349/ cateva foto (jpeg only)

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Toata lume il compara cu 6D dar ia uite surpriza. Daca costa 2100 de dolari peste tot in lume cred ca aveau nevoie de liste de asteptare.
Attached File  test.jpg   113.65K   52 downloads

LE. La calitatea imaginii ma refer, evident.

Edited by mircea812, 20 September 2012 - 08:42.


#32
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Deci DR-ul este foarte ok. Atat asteptam :)

#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,302
  • Înscris: 24.02.2007
Nu era 5DIII foarte laudat la capitolul iso? Sta D600 mult mai bine?

#34
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Alea sunt niste masuratori de laborator. Eu din ce am vazut pana acum nu sunt deloc impresionat, am vazut imagini la ISO 1000 cu granulatie evidenta si, ce e mai rau, chroma noise destul de urat ce parea sa manance detalii, acele pete rosiatice de pe generatia D80-D200. Nu mai zic ca la ISO3200 sau 6400, in imagini cu oameni abia se mai distingeau trasaturile fetei. Sigur, ma bazez pe faptul ca poate erau jpeguri de ocazie si ca o sa fie altfel pe RAW, focalizat unde trebuie si cu obiectiv decent, tocmai de aia am sa merg la Sinpro, pe 27, cu sigma 85 f/1.4 si o sa il incerc.

Pana in momentul asta sunt destul de convins ca vorbim de acelasi senzor de pe D3x, A900, A850. Ceea ce nu ar fi prea rau pentru ca "la vremea lui" a fost considerat extraordinar pentru DR si culori.

Edited by nicolaie, 20 September 2012 - 11:54.


#35
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Nicolaie, vezi ca sunt nef-uri undeva pe un site, am descarcat eu dar nu mai gasesc link-ul .. si la 6400 sta muult mai bine decat D700. ia si studiaza-le putin .. ai de la 50 pana la maxim ... pe dcresources parca

#36
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
de aici poti descarca si nef-uri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate