Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Importanta adevarului la teisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
512 replies to this topic

#73
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,762
  • Înscris: 05.11.2008

 lucifer76, on 01 septembrie 2012 - 14:11, said:

Columb nu STIA de existenta Americii, si totusi asta nu l-a impiedicat sa CERCETEZE! La fel, explorarea restului globului.
Intr-adevar, nu l-a impiedicat sa  cerceteze caute drumul spre Indii. Posted Image

 TOPCATBV, on 31 august 2012 - 21:55, said:

Cred ca pentru multi adevarul este important, poate chiar mai important decat fericirea. Probabil ca mai corecta ar fi ideea ca adevarul face parte din fericire. De aceea nu inteleg dubla masura practicata de teisti.
Nu inteleg chestia cu dubla masura.

 TOPCATBV, on 31 august 2012 - 21:55, said:

Adica?
Tu de ce ai simtit nevoia sa folosesti cei doi termeni?

 TOPCATBV, on 31 august 2012 - 21:55, said:

Crezi ca daca in loc sa danseze pentru ploaie omul ar fi facut direct irigatii, evolutia sa nu ar fi fost mai rapida?
Ideea este ca omul a reusit mult mai mult, a facut si canale de irigatii si a si dansat pentru ploaie. De ce te deranjeaza asta? Atunci nu-si ocupa timpul cu calculatorul.

 TOPCATBV, on 31 august 2012 - 21:55, said:

Care e logica?
Cea de mai sus.

 TOPCATBV, on 31 august 2012 - 21:55, said:

Faptul ca ateii in cautarea lor nu vad zei nu inseamna ca s-au saturat de cautat. Din contra, zeii sunt sfarsitul cautarii.
Nu cred ca poti sa elimini optiunea "divinitate" pana in momentul ultim cand poti fi sigur ca nu exista, sau dai nas in nas cu "ea". Bineinteles, asta in eventualitatea ca omenirea va fi in stare sa supravietuiasca pana atunci.

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Ideea este ca omul a reusit mult mai mult, a facut si canale de irigatii si a si dansat pentru ploaie. De ce te deranjeaza asta? Atunci nu-si ocupa timpul cu calculatorul.
Constat cu stupoare ca ateii cand vine momentul de a privi obiectiv lucrurile, nu reusesc catusi de putin, in schimb sunt extrem de vocali cand acest lucru nu se intampla la teisti. Pai exista vreo populatie de pe acest glob care sa fi abandonat munca si cercetarea in favoarea incantatiilor sau a rugaciunilor? Singurul motiv pentru care ar renunta un ateu la obiectivitate ar fi acela ca de fapt respectivul este anti-teist si nu ateu.

Cred ca le explici degeaba in acest context descris de mine. Nu vor intelege.

Edited by mario_bril, 01 September 2012 - 15:36.


#75
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,762
  • Înscris: 05.11.2008

 andreic, on 31 august 2012 - 22:01, said:

pai e esential pentru ca in perioada antica politeista oamenii nu erau ingenunchiati de o autoritate religioasa monopolista ca in zilele noastre, pe atunci aveau zei pentru fiecare problema dar se descurcau sa faca lucruri fara sa "supere zeii" si daca greseau tot nu era o chestie asa grava, mai bagau un sacrificiu ceva...
Pe vremea aceea nu era democratie si nici politicieni care in prostia lor sa creada  ca poti sa castigi voturile teistilor construind biserici, si nici colorati care sa fure "canalele" cu totul.Posted Image

 mario_bril, on 01 septembrie 2012 - 15:34, said:

Constat cu stupoare ca ateii cand vine momentul de a privi obiectiv lucrurile, nu reusesc catusi de putin, in schimb sunt extrem de vocali cand acest lucru nu se intampla la teisti. Pai exista vreo populatie de pe acest glob care sa fi abandonat munca si cercetarea in favoarea incantatiilor sau a rugaciunilor? Singurul motiv pentru care ar renunta un ateu la obiectivitate ar fi acela ca de fapt respectivul este anti-teist si nu ateu.

Cred ca le explici degeaba in acest context descris de mine. Nu vor intelege.

Ei nu vor sa recunoasca un lucru capital, si anume ca viata sociala a oamenilor este o suma de ritualuri.
Si cel mai puternic a fost si este ritualul religios.
Pe un alt topic ii spuneam unui alt user ca acest dans ritual al ploii poate avea si rolul de a detensiona o situatie critica in cadrul unei comunitati lovita de aceasta calamitate(seceta).
Acest ritual ar putea avea multe semnificatii daca am sta sa le cautam, unul din ele ar fi ca oamenii din acea comunitate  vor sa-si arate unii altora ca sunt solidari,si au  speranta ca nu vor fi aneantizati de o natura impersonala cu care ei nu pot lupta.

#76
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 Mount_Yermom, on 31 august 2012 - 23:44, said:

Vezi, asta-i cusurul vostru: sunteti nerusinati!

Continui sa afirmi ca numai ateii colesc canalul.
Iar tu continui sa confirmi afirmatia mea.
Este sau nu este supranaturl predictibil? Este sau nu este o teorie bazata pe supranatural predictibila, in principiu?

 Mount_Yermom, on 31 august 2012 - 23:44, said:

Anno Domini 700.

"In largul Oceanului Atlantic, la 65 grd lat N, si 18 grd long V, exista o insula de 100.000kmp"

Adevarat sau fals?
Asa cum si karuna a observat, adevarul este corespondenta intre cunostintele noastre (eu le numesc model construit rational) si realitate, nu intre afirmatii luate la intamplare si realitate.
Afirmatia ta nu e o cunostinta, cunostintele se acumuleaza intr-un proces de cunoastere.
Afirmatia ta este o propozitie careia urmeaza sa ii stabilesti valoarea de adevar in baza cunostintelor (modelului despre realitate) pe care il detii la un moment dat. Ea poate fi adevarata sau falsa in functie de corectitudinea cunostintelor tale, care evolueaza.

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Nu inteleg chestia cu dubla masura.
Tu de ce ai simtit nevoia sa folosesti cei doi termeni?
Dubla masura in legatura cu metoda de cunoastere. In treburile curente, oamenii obisnuiti folosesc metoda stiintifica, in treburi care declarativ sunt esentiale, recurg insa la o metoda eronata, prefera sa se comporte irational.

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Ideea este ca omul a reusit mult mai mult, a facut si canale de irigatii si a si dansat pentru ploaie. De ce te deranjeaza asta? Atunci nu-si ocupa timpul cu calculatorul.
Ti-am explicat, daca de la inceput intelegea ca nu dansul ploii uda gradina ci munca proprie, evolua intelectual mai rapid. Sigur, pot exista discutii despre ceea ce isi doreste omul, rationalitatea nu e nevoie sa fie una dintre dorintele cele mai fierbinti.

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Nu cred ca poti sa elimini optiunea "divinitate" pana in momentul ultim cand poti fi sigur ca nu exista, sau dai nas in nas cu "ea". Bineinteles, asta in eventualitatea ca omenirea va fi in stare sa supravietuiasca pana atunci.
Exista un infinit de concepte, de optiuni, care nu pot fi eliminate, pe baza acelorasi considerente. Mos Craciun, Zina Maseluta, zeul Soarelui etc.

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:53, said:

Pe un alt topic ii spuneam unui alt user ca acest dans ritual al ploii poate avea si rolul de a detensiona o situatie critica in cadrul unei comunitati lovita de aceasta calamitate(seceta).
Te asigur ca respectivii dansau sa il imbuneze pe zeul ploii, nu sa danseze in societate.
Calamitatea se putea evita sapand canale de irigatii, ajungandu-se la o detensionare efectiva.

#77
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Intr-adevar, nu l-a impiedicat sa  cerceteze caute drumul spre Indii. Posted Image
De ce ai taiat, este exact acelasi lucru.

#78
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 karuna, on 30 august 2012 - 00:29, said:

Adevarul se cauta, nu se verifica
Adevarul se confirma exclusiv atunci cand se verifica in mod repetabil si obiectiv, niciodata altfel.

Asta e si problema care a tinut omenirea innapoita timp de mi de ani si asta e si motivul pt. care cercetarea merge lent: exista prea multi oameni care cred diverse, in functie de ce le place, de cum fost indoctrinati de mici si in functie de cum le vine lor instinctual pe moment,  fara dovezi verificabile si experimente repetabile, totul in mod obiectiv.

Quote

Credinta in cazul asta functioneaza sub forma de speranta ca vei ajunge sa il afli.
Iar pana atunci crezi toate balariile absurde. :)

 johnnickelby, on 01 septembrie 2012 - 15:29, said:

Ideea este ca omul a reusit mult mai mult, a facut si canale de irigatii si a si dansat pentru ploaie. De ce te deranjeaza asta? Atunci nu-si ocupa timpul cu calculatorul.
a reusit pe dracu, pana acu 200 de ani, cand lumea a inceput sa se debaraseze de gandirea bazata pe  "credinta" si a inceput sa imbratiseze ratiunea, toata omenirea a fost aproximativ salbatica...

#79
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 TOPCATBV, on 02 septembrie 2012 - 09:58, said:

Iar tu continui sa confirmi afirmatia mea.
Este sau nu este supranaturl predictibil? Este sau nu este o teorie bazata pe supranatural predictibila, in principiu?

Mai mamica, revenim la titlul threadului si prima ta postare sau o ardem ateist?

Quote

"Importanta adevarului la teisti"

"Sunt curios daca pentru un teist este important a afla adevarul si in ce masura. Dar, mai ales, ce face, efectiv, pentru a-l afla.
Prin adevar inteleg corecta corespondenta intre realitate si cunostintele noastre despre ea."


Esti un flamer si un caraghios.

 TOPCATBV, on 02 septembrie 2012 - 09:58, said:

Asa cum si karuna a observat, adevarul este corespondenta intre cunostintele noastre (eu le numesc model construit rational) si realitate, nu intre afirmatii luate la intamplare si realitate.
Afirmatia ta nu e o cunostinta, cunostintele se acumuleaza intr-un proces de cunoastere.
Afirmatia ta este o propozitie careia urmeaza sa ii stabilesti valoarea de adevar in baza cunostintelor (modelului despre realitate) pe care il detii la un moment dat. Ea poate fi adevarata sau falsa in functie de corectitudinea cunostintelor tale, care evolueaza.

Adevarat sau fals?

In anul 700AD, Islanda exista sau ea s-a nascut din ceturi si spuma marii in momentul in care a fost descoperita?

Cum adica "adevarul evolueaza"? Tu esti pe bune?

Adevarul afirmatiei "o molecula de apa contine doi atomi de hidrogen si unul de oxigen" cum evolueaza? Poate molecula de apa sa contina si un atom de Cesiu? Posted Image

Daca eu pun o portocala intr-o cutie si zic "In cutie e o portocala" tu poti sa stai si-n cwr si-n cap ca portocala tot in cutie ramane iar adevarul afirmatiei mele este imuabil, independent de ce-ti tuna tie prin cap.

Sau portocala este incutie numai dupa ce ridici tu capacul si te convingi? :ciocan:

Edited by Mount_Yermom, 03 September 2012 - 01:25.


#80
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

Adevarat sau fals?

In anul 700AD, Islanda exista sau ea s-a nascut din ceturi si spuma marii in momentul in care a fost descoperita?


Islanda exista si inainte de descoperirea ei dar oricine ar fi arfirmat cu certitudine in anul 650 ca in ocean exista o insula cu ghetari si vulcani pe nume Islanda era numai bun de bagat la nebuni pentru ca afirmatia lui ar fi fost neacoperita de cunostintele vremii.
Luna e pe cer chiar si atunci cand nimeni nu o priveste dar daca nimeni n-a vazut vreodata cum arata Luna cum ar putea sa spuna ca e acolo sus?

#81
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 eu_unul, on 03 septembrie 2012 - 01:46, said:

Islanda exista si inainte de descoperirea ei dar oricine ar fi arfirmat cu certitudine in anul 650 ca in ocean exista o insula cu ghetari si vulcani pe nume Islanda era numai bun de bagat la nebuni pentru ca afirmatia lui ar fi fost neacoperita de cunostintele vremii.

Daca n-ai fi fost asa de plin de tine si gregar ai fi stiut ca informatiile/povestile/basmele despre insulele legendare aflate in largul Atlanticului au fost motorul descoperirilor geografice.

Adica viata bate filmele la care va uitati voi!

Quote

Luna e pe cer chiar si atunci cand nimeni nu o priveste dar daca nimeni n-a vazut vreodata cum arata Luna cum ar putea sa spuna ca e acolo sus?

Luna exista. Punct.

Tu zici ca, daca printr-o intamplare, am deveni toti orbi, Luna ar incceta sa existe?

Edited by Mount_Yermom, 03 September 2012 - 09:49.


#82
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

Mai mamica, revenim la titlul threadului si prima ta postare sau o ardem ateist?
Esti un flamer si un caraghios.
Mai bunica, tu ai inceput.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

Adevarat sau fals?
Exista posibilitatea ca totalitatea cunostintelor tale sa nu permita sa atasezi o valoare de adevar unei propozitii. In acel caz propozitia nu este nici adevarata si nici falsa.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

In anul 700AD, Islanda exista sau ea s-a nascut din ceturi si spuma marii in momentul in care a fost descoperita?
Probabil ca exista, desi se poate sa se fi intamplat si a doua varianta. Depinde care este modelul tau despre univers. Intr-un univers natural, insulele nu apar si dispar aiurea. Intr-un univers guvernat de zei capriciosi, insula putea aparea cu o zi inainte de a fi descoperita, nascuta de un zeu milos, ca popas pentru navigatorii flamanziti.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

Cum adica "adevarul evolueaza"? Tu esti pe bune?
Atata timp cat nu detinem cunostinte absolute despre realitate, adevarul, o corespondenta stabilita tot de noi, nu poate fi absolut.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 01:23, said:

Adevarul afirmatiei "o molecula de apa contine doi atomi de hidrogen si unul de oxigen" cum evolueaza? Poate molecula de apa sa contina si un atom de Cesiu? Posted Image

Daca eu pun o portocala intr-o cutie si zic "In cutie e o portocala" tu poti sa stai si-n cwr si-n cap ca portocala tot in cutie ramane iar adevarul afirmatiei mele este imuabil, independent de ce-ti tuna tie prin cap.

Sau portocala este incutie numai dupa ce ridici tu capacul si te convingi? Posted Image
Toate astea sunt adevarate numai daca nu esti un creier intr-un borcan ;)
Daca maine vei afla ca esti un creier intr-un borcan, tot ceea ce azi consideri adevarat va deveni, brusc, fals.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 09:48, said:

Daca n-ai fi fost asa de plin de tine si gregar ai fi stiut ca informatiile/povestile/basmele despre insulele legendare aflate in largul Atlanticului au fost motorul descoperirilor geografice.

Adica viata bate filmele la care va uitati voi!
Interzicea vreo lege existenta unor insule in largul Antlanticului?
Legendele se pot naste in multiple feluri, unele pe adevar, altele pe un adevar aproximativ sau distorsionat iar altele pot fi fantezie pura.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 09:48, said:

Luna exista. Punct.
:)
Te cred pe cuvant.

#83
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 TOPCATBV, on 03 septembrie 2012 - 12:50, said:

In acel caz propozitia nu este nici adevarata si nici falsa.

Aici nu-i vorba de propozitii, de metalimbaj, ci de adevar obiectiv, imuabil, independent de observatorul uman.

Tu zici ca asa ceva s-ar putea sa nu existe pentru, de exemplu, am putea fi creiere in borcane si toata realitatea este iluzie.

Or, mamica, in aceste conditii, tentativa de flame ti-a murit la intrare - distinctia pe care incercai s-o faci intre atei [pretins rationali] si non-atei [pretins irationali] nu mai opereaza.

Dar, daca nu suntem creiere in borcane, atunci portocala este in cutie indiferent daca tu crezi sau nu, daca ai vazut-o sau nu; Islanda exista si in 700AD, indiferent daca europenii stiau sa nu despre existenta ei.

Asta inseamna ca adevarul nu evolueaza - evolueaza cunostiintele si perceptia noastra.

Revenind la prilejul acestui topic-flame: adevarul este la fel de important pentru toti oamenii, indiferent de viziunea lor cosmologica.

#84
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,266
  • Înscris: 03.01.2005

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Aici nu-i vorba de propozitii, de metalimbaj, ci de adevar obiectiv, imuabil, independent de observatorul uman.
Pana una-alta, omul lucreaza cu propozitii alcatuite de el insusi, nu in mod direct cu adevaruri imuabile si independente lui.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Tu zici ca asa ceva s-ar putea sa nu existe pentru, de exemplu, am putea fi creiere in borcane si toata realitatea este iluzie.
Eu zic ca daca maine am avea dovezi ca suntem creiere in borcane, ceea ce azi consideram adevarat maine am considera ca este fals.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Or, mamica, in aceste conditii, tentativa de flame ti-a murit la intrare - distinctia pe care incercai s-o faci intre atei [pretins rationali] si non-atei [pretins irationali] nu mai opereaza.
A fi rational inseamna sa urmezi o cale optima catre indeplinirea unei dorinte. In speta de fata, cea de a detine cunostinte corecte despre realitate. Nu am facut, aici, o astfel de distinctie.

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Dar, daca nu suntem creiere in borcane, atunci portocala este in cutie indiferent daca tu crezi sau nu, daca ai vazut-o sau nu; Islanda exista si in 700AD, indiferent daca europenii stiau sa nu despre existenta ei.
Din ce spui tu mai sus rezulta ca adevarul e conditional ;)

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Asta inseamna ca adevarul nu evolueaza - evolueaza cunostiintele si perceptia noastra.
Iar adevarul este o cunostinta a noastra :)

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 13:53, said:

Revenind la prilejul acestui topic-flame: adevarul este la fel de important pentru toti oamenii, indiferent de viziunea lor cosmologica.
Asta e si parerea mea. De aceea nu inteleg de ce unii prefera credinta in dauna stiintei.

#85
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 TOPCATBV, on 03 septembrie 2012 - 14:24, said:

Pana una-alta, omul lucreaza cu propozitii alcatuite de el insusi, nu in mod direct cu adevaruri imuabile si independente lui.
Nu-i asa, tocmai stiinta urmareste sa descopere adevaruri independente de om.

 TOPCATBV, on 03 septembrie 2012 - 14:24, said:

Asta e si parerea mea. De aceea nu inteleg de ce unii prefera credinta in dauna stiintei.
Nu prea inteleg parerea ta, insa ce zici tu se cam bate cap in cap. Religiosii si alte categorii irationale, isi fac tot felul de idei bazate pe ce le place sa creada si pe care le modifica in functie de cum vor ei. Adevarurile se stabilesc prin conventii sociale.
Oamenii de stiinta incearca sa descopere adevarul observand natura, bazandu-se pe dovezi verificabile si experimente repetabile care duc la predictii corecte. Conventiile sociale au valoare zero, adevarurile se stabilesc doar pe baza de dovezi/experimente.

Nu exista "adevarul evolueaza", exista doar niste confuzii cum ar fi "conostinte insuficiente" la un moment dat, care ajung sa fie completate mai tarziu de altele (vezi gravitatie >> teoria generala a relativitatii si curbura spatiu-timp), sau probleme insuficient de clar definite, mai ales contextul acestora la care se descopera si alte solutii sau se descopera ca solutiile de pana acum erau gresite, sau gresit in anumite contexte. Dar exista multe adevaruri absolute, imuabile atat timp cat se specifica un context clar si corect.

Edited by gtk, 03 September 2012 - 17:46.


#86
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 gtk, on 03 septembrie 2012 - 17:45, said:

Oamenii de stiinta incearca sa descopere adevarul observand natura, bazandu-se pe dovezi verificabile si experimente repetabile care duc la predictii corecte. Conventiile sociale au valoare zero, adevarurile se stabilesc doar pe baza de dovezi/experimente.

Mi se umple inima de bucurie cand citesc cate un destept ca tine.

In 700AD cum puteai verifica existenta Islandei?

Existenta sa, nefiind verificabila experimental, era sau nu adevarata?

#87
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 eu_unul, on 03 septembrie 2012 - 01:46, said:

Islanda exista si inainte de descoperirea ei dar oricine ar fi arfirmat cu certitudine in anul 650 ca in ocean exista o insula cu ghetari si vulcani pe nume Islanda era numai bun de bagat la nebuni pentru ca afirmatia lui ar fi fost neacoperita de cunostintele vremii.
Luna e pe cer chiar si atunci cand nimeni nu o priveste dar daca nimeni n-a vazut vreodata cum arata Luna cum ar putea sa spuna ca e acolo sus?
asta e o chestiune de exactitate si plauzibilitate.... toata lumea a vazut insule pana sa se descopere islanda... de asemenea se stia ca nimeni nu a parcurs toate oceanele metru cu metru patrat... so... e plauzibil ca nu-stiu-unde sa fie o insula? evident ca e...
cand vorbim de lucruri naturale, chiar daca nu stiu cu exactitate, exista mereu ceva plauzibilitate ca ceva sa existe in plus fata de ce stim noi... de ex. se speculeaza ca ar exista undeva la capatul sistemului solar, un corp urias neiluminat de marimea/forma unei planete (nu ajunge lumina soarelui suficient si nici nu reflecta suficienta lumina) ... exista dovezi ca exista? nu... e plauzibil sa existe? bineinteles ca e...

#88
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 TOPCATBV, on 03 septembrie 2012 - 14:24, said:

Eu zic ca daca maine am avea dovezi ca suntem creiere in borcane, ceea ce azi consideram adevarat maine am considera ca este fals.

A fi rational inseamna sa urmezi o cale optima catre indeplinirea unei dorinte. In speta de fata, cea de a detine cunostinte corecte despre realitate. Nu am facut, aici, o astfel de distinctie.

Tu esti un templu al echivocarii si al afirmatiilor ilogice.

Ce este corect daca adevarul poate sa se dovedeasca maine fals? :ciocan:

Ce este corect daca nu exista cunoastere obiectiva? :ciocan:

Ce este corect daca adevarul nu este imuabil? :ciocan:

#89
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 Mount_Yermom, on 03 septembrie 2012 - 18:14, said:

In 700AD cum puteai verifica existenta Islandei?

Existenta sa, nefiind verificabila experimental, era sau nu adevarata?
nu stiu cum statea situatia exact in cazul islandei, dar daca nu a fost descoperita, intra la capitolul nu stim (o chestie greu de acceptat de catre retardati, care se apuca de inventat "adevaruri" dupa cum le vine)... insa cel putin intra la capitolul "plauzibil" care ar fi justificat o explorare pt. a se confirma/infirma existenta (daca se considera asta important)... bineinteles, ca pana sa fie descoperita, nu avea ce sa caute pe vreo harta, doar pe baza de parerilor celor ce au visat noaptea despre ea...

Edited by gtk, 03 September 2012 - 18:26.


#90
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 gtk, on 03 septembrie 2012 - 18:20, said:

nu stiu cum statea situatia exact in cazul islandei, dar daca nu a fost descoperita, intra la capitolul nu stim (o chestie greu de acceptat de catre retardati, care se apuca de inventat "adevaruri" dupa cum le vine)... insa cel putin intra la capitolul "plauzibil" care ar fi justificat o explorare pt. a se confirma/infirma existenta (daca se considera asta important)... bineinteles, ca pana sa fie descoperita, nu avea ce sa caute pe vreo harta, doar pe baza de parerilor celor ce au visat noaptea despre ea...

Pasarel, nu vorbeam despre ce stiu si nu stiu toti prostii voluntari care-si dau cu parerea. Pe forumuri sau aiurea.

Te intreb eu acuma, in anul de gratie 2012AD, daca Islanda exista in 700AD?

Era Islanda adevarata fara sa fie vazuta, pipaita, mirosita, gustata? :ciocan:

Raspunsul nu poate sa comporte decat doua raspunsuri: DA sau NU

Esti bun sa dai raspunsul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate