Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Problema cu Canon 5D Mark II

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Eu am patit sa nu pot face poza, desi apasam pe buton. Sau puteam face doar cateodata daca apasam mai tare pe buton sau il invarteam  putin. A fost de la faptul ca butonul declansator era oxidat si nu mai facea contactul bine. Am inlocuit tot butonul deoarece costul curatirii era apropiat de cel al inlocuirii.

#38
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Daca suspectez aparatul sau lentila (24-70L) de back/front focus, cum pot elimina orice banuiala? Stiu ca exista in meniu Autofocus/Drive dar nu vreau sa fac vreo greseala.

#39
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
O problema, sau poate nu, e normal in ACDSEE la proprietati, sa nu imi arate sharpness-ul corect , cel care l-am setat pe aparat? Imi arata la -1 la orice fotografie. Contrastul si saturatia se schimba, dar sharpness nu, am incercat si ultima varianta de ACDSEE 7 si tot asa..., asta la doua body-uri 5Dmark2, la Canon 30D functioneaza. Daca stie cineva de problema asta ii multumesc.

Edited by adryanrusu, 19 October 2013 - 17:32.


#40
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Sa inteleg ca te deranjeaza  afisare exifului nu imagineaPosted Image. Ce problema e asta domne. Ca ai aparatul setat la sharpen la 3 si iti arat aACD ca e   -1. La ce te-ar ajuta daca ti-ar afisa corect setarea de la sharpen. Si ai testat asta cu mai multe aparate?Posted Image

Edited by nenis, 19 October 2013 - 19:39.


#41
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005

View Postnenis, on 19 octombrie 2013 - 19:39, said:

Sa inteleg ca te deranjeaza  afisare exifului nu imagineaPosted Image. Ce problema e asta domne. Ca ai aparatul setat la sharpen la 3 si iti arat aACD ca e   -1. La ce te-ar ajuta daca ti-ar afisa corect setarea de la sharpen. Si ai testat asta cu mai multe aparate?Posted Image
,,domne,, am scris mai sus ca am incercat asta cu mai multe aparate, si am intrebat daca e corect sa arate -1 in ACDSEE indiferent de ce setez eu in aparate, poate nu-mi place cat de sharp sunt imaginile cu Canon 5Dmark2, si mi-am pus si problema asta.

#42
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,121
  • Înscris: 19.01.2004
vere, da-l naibii de acdsee
nu stiu cum sa iti spun ... dar acdsee nu face pereche buna cu 5d2

#43
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postadryanrusu, on 19 octombrie 2013 - 23:11, said:

,,domne,, am scris mai sus ca am incercat asta cu mai multe aparate, si am intrebat daca e corect sa arate -1 in ACDSEE indiferent de ce setez eu in aparate, poate nu-mi place cat de sharp sunt imaginile cu Canon 5Dmark2, si mi-am pus si problema asta.
nu ai zis nimic de imagine ca nu iti place sharpul. . Ai zis ca te deranjeaza ca nu iti arata cat ai pus tu in camera. Deci daca randezi raw-uri cu ACDSEE e mult mai simplu raspunsul. Renunta la programul asta ca e destul de penibil pe partea de procesare raw. Ca sa vezi ,,cat de sharp sunt imaginile" brute raw folosesti exclusiv DPP

#44
adryanrusu

adryanrusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 24.03.2005
Daca e asa, am inteles acuma, nu randez raw cu ACDSEE, doar vizualizare, va multumesc de raspuns.

Edited by adryanrusu, 20 October 2013 - 00:15.


#45
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Uite ca sa intelegi si mai bine

View Postnenis, on 26 octombrie 2012 - 14:45, said:

Paradoxal ca e ca raw nu se poate vedea cu ochiul liber.. deci parerea mea e, ca framantarea ta pleaca de la o premisa inexacta .. Am avut-o si eu cu ceva ani in urma. Nu te-ar ajuta prea mult... o explicatie de a mea facuta la repezeala pe forum. Cu ce pot sa te ajut? ..  pot sa iti dau cateva repere si tu avand un spirit analitic sa mergi mai departe si sa aprofundezi problema...
1.Ce vezi in toate softurile raw este in fapt tot un preview jpeg ( chiar si pe ecranul camerei e un jpeg care e pitit in raw-ul ala) si asta depinde de interpretarea celor care au facut softul respectiv .
2. Studiaza color managementul  si cauta sa stapanesti bine sectiunile: settings, color settings, option, preferences, presets... de la fiecare soft ( si ale camerei... noise reduction, light optimizer, highlight tone priority, sharpen si alte bazaconii) cu care ai de gand sa lucrezi.
3. Aprofundeaza bine ce e ala profil de culoare ,picture style, profillul camerei, spatiull de culoare si identifica ce softuri le recunoaste ca in camera si ce softuri sunt mai neglijente cu asta.
4. Fa diferenta conceptual intre previzualizare ( preview adica) si  randare /editare/ procesare/manipulare digitala.
Referitor la softuri..... toate sunt bune daca ai in cap si intelegi informatiile din cele 4 puncte. Ca exemple ar fi Lightroom identic cu camera raw practic (difera un pic interfata) Capture One si ar fi multe dar in principiu toate sunt cam la fel de proaste.... daca le lasi de capul lor .
Sa nu te gandesti care cumva ca ce legatura are cu sharpul ca ar insemna ca mi-am incalzit degetele degeaba si as fi foarte mahnit


#46
dalinx

dalinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 08.08.2009
Va salut !
Am un Canon EOS 5D Mark II.
Are 1 an de cand l-am achizitionat.
De curand imi raman pe fotografia efectuata punctele rosii de focalizare.
In plus de asta, daca fotografia are zone foarte deschise, acestea alterneaza in culoarea alb apoi negru. Nu stiu care sa fie problema.
Imi cer scuze daca nu am fost prea concludent.
Multumesc mult pentru ajutor.
O zi buna !

#47
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Unde apar chestiile vazute de tine? Pe ecranul de pe camera sau acasa pe calculator?

Cel mai probabil ai setat sa iti apara:

'AF point display'  pentru punctele alea
'Highlight alert' pt alb si negru

http://www.dpreview....neos5dmarkii/12

Playback Section (Blue)

Highlight alert   • Disable
• Enable
AF point disp.   • Disable
• Enable

Edited by idaho333, 25 October 2013 - 09:04.


#48
dalinx

dalinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 08.08.2009
Punctele rosii si alternanta apar pe ecranul displayului aparatului foto. In computer nu apar.
Am gasit setarile, le-am modificat si intradevar nu mai apar punctele rosii si alternanta alb - negru, dar inainte nu imi apareau deloc pe fotografia deja efectuata.
In schimb din momentul cand l-am achizitionat si pana acum, pe ecran cand apasam pe declansator, pentru cateva secunde apareau cele 9 puncte rosii de focalizare, dupa care dispareau.
S-a intamplat ceva cu aparatul foto ? Poate ca are ceva !
Ma gandesc sa il duc in service, pentru ca inca mai are garantie.
Multumesc mult pentru sfaturi si ajutor !
O zi buna !

#49
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Posted Image  vb cumva de autoselectarea punctelor de focus? De cand ai 5D mark IIPosted Image ?

Edited by nenis, 25 October 2013 - 09:58.


#50
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postdalinx, on 25 octombrie 2013 - 09:33, said:

...
S-a intamplat ceva cu aparatul foto ? Poate ca are ceva !
Ma gandesc sa il duc in service, pentru ca inca mai are garantie.
...
Hmm, am vazut pe multe forumuri plangeri referitoare la acest bug. Cica se repara in service dar revine. Se intampla la multe dSLR-uri, dar se pare ca 5D2 e mai sensibil.
Eu as zice sa scapi de 5D2. Poate gasesti vreun fraier sa-ti dea 2-3000 lei pe el. Mai pui ceva si iei un 1Dx; ca ala cica ar fi rezistent la acest defect.

Ar mai exista o solutie la aceasta problema. Dar daca zici ca ai camera de 1 an si nu te-ai prins inca, ma tem ca acea solutie nu e valabila pentru cei ca tine.

Edited by calexe, 25 October 2013 - 16:20.


#51
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnenis, on 25 octombrie 2013 - 09:56, said:

.. autoselectarea punctelor de focus..
Asa i-au zis aia de la canon la bugul asta? Lansezi o camera, daca apar probleme ii dai o denumire stiintifica si pacalesti clientul, ma si mir ca mai exista firma.
Vorba lui calexe, scapa cat mai repede de el, ma tem si eu insa ca nu prea mai gasesti fraieri sa-l ia cu 2-3000 lei, in fond daca nici poze nu scoate ok, daca ar fi la jumate m-as sacrifica eu totusi, am cateva carduri care merg doar din camera, il folosesc ca card reader, la gat da si bine e impunator mai ales cand mergi prin oras.

Edited by crokodilu, 25 October 2013 - 18:01.


#52
dalinx

dalinx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 08.08.2009

View Postcalexe, on 25 octombrie 2013 - 16:19, said:

Hmm, am vazut pe multe forumuri plangeri referitoare la acest bug. Cica se repara in service dar revine. Se intampla la multe dSLR-uri, dar se pare ca 5D2 e mai sensibil.
Eu as zice sa scapi de 5D2. Poate gasesti vreun fraier sa-ti dea 2-3000 lei pe el. Mai pui ceva si iei un 1Dx; ca ala cica ar fi rezistent la acest defect.

Ar mai exista o solutie la aceasta problema. Dar daca zici ca ai camera de 1 an si nu te-ai prins inca, ma tem ca acea solutie nu e valabila pentru cei ca tine.

Care ar fi acea solutie ?
M-ar ajuta enorm !

#53
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Chiar nu te-ai prins domne? Citeste despre focus, puncte de focus, alegerea punctului de focus, etc

#54
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
of, iara a aparut un aparat cu defecte, eu cumpar tot ce e stricat de pe forumul asta. iar trebe sa dau ceva beri pe aici se pare.

Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate