Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum export in W10 o conversatie d...

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

HR - nota de relatie?
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 

polistiren peste lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Asa cum scrie si in titlu, din motive estetice, ma vad nevoit sa plachez cu polistiren o portiune "imbracata" cu scandura de brad.
Ceea ce m-ar interesa este sa aflu care este cea mai simpla metoda, dpdv tehnic si al executiei, precum si ca aceasta sa nu aiba un pret care sa nu-si explice valoarea.

Asadar, cum imbrac ~10mp de scandura batuta pe grinzi, in polistiren de grosime  maxim 5cm, pe o suprafata verticala, dar si pe una orizontala?
Daca s-a mai postat pe aceasta tema, eu nu am gasit, dar un moderator poate sa mute topicul, daca am procedat gresit.

Multumesc!

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Spuma pentru lipirea placilor, dibluri cu holsurub, plasa fibra de sticla si adeziv.

#3
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 Super Chief, on 13th August 2012, 10:24, said:

Spuma pentru lipirea placilor, dibluri cu holsurub, plasa fibra de sticla si adeziv.

Intr-adevar, acum inteleg, e foarte simpla operatiunea, dar asa e la inceput, cand nu prea te pricepi. Multumesc!

Edited by alexandru_oprea, 13 August 2012 - 09:45.


#4
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 21.08.2008
Am casa izolata de 2 ani cu polistiren de 10cm, parterul/demisolul si demietajul facute din zidarie iar mansarda care e nelocuita are peretii din birne de lemn. Am pus polistiren si peste birne si acum in pod e o caldura de neimaginat. Am doar o singura gura de aerisire in acoperis (asa numita "cucuvea") si as vrea sa dau niste gauri de aerisire in partea superioara a peretilor (nu in acoperis); nu stiu ce as putea folosi pentru acest lucru sau pe cine sa intreb asa ca am apelat la acest forum.
Teoretic as fi vrut niste guri de aerisire cum sint la bai/bucatarii astfel incit aerul cald sa iasa, sa se faca oarecare ventilare. Nu stiu daca exista carote pe dimensiuni, un diametru de pina in 12-15cm ar fi ok...

#5
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 danghetau, on 23rd August 2012, 15:04, said:

Am casa izolata de 2 ani cu polistiren de 10cm, parterul/demisolul si demietajul facute din zidarie iar mansarda care e nelocuita are peretii din birne de lemn. Am pus polistiren si peste birne si acum in pod e o caldura de neimaginat. Am doar o singura gura de aerisire in acoperis (asa numita "cucuvea") si as vrea sa dau niste gauri de aerisire in partea superioara a peretilor (nu in acoperis); nu stiu ce as putea folosi pentru acest lucru sau pe cine sa intreb asa ca am apelat la acest forum.
Teoretic as fi vrut niste guri de aerisire cum sint la bai/bucatarii astfel incit aerul cald sa iasa, sa se faca oarecare ventilare. Nu stiu daca exista carote pe dimensiuni, un diametru de pina in 12-15cm ar fi ok...


Ai putea sa incerci sa izolezi peretii si tavanele cu vata minerala, lucru care ar duce la estomparea, cat de cat, a caldurii pe care o transmite polistirenul catre incaperi. Daca ti se pare o solutie costisitoare (pentru ca, intr-adevar, este), incearca sa faci aerisiri la partea de sus a camerelor, cat mai mari, dar sa pui o plasa de genul celor puse la geamurile termopan, ca sa nu intre diversi daunatori pe acolo.
Ca sa dai gaurile, nu e chiar foarte dificil, in functie si de tipul de lemn din care sunt barnele peste care este asezat polistirenul. Teoretic, poti face treaba asta chiar si cu un ferastrau.
O poza cu respectivele barne ar fi de ajutor, sa pot sa-mi fac o idee despre o modalitate de gaurire.

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 21.08.2008
Nu am de ce sa izolez tavanul deoarece podul/mansarda nu va fi locuita. Peretii laterali sint izolati si nu vreau o izolare suplimentara a tavanului ci doar o aerisire a lui prin executarea unor gauri in partea superioara. Peretii exteriori au urmatoarea structura: polistiren de 10cm aplicat sub forma de termosistem (cu plasa si adeziv), birne de brad de cca 10cm grosime si pe interior vata de sticla de cca 5cm. M-ar interesa o metoda de gaurit acest perete cu o carota ceva, exact ca la gaurirea peretilor din beton pentru hote de exemplu. N-am inteles metoda cu ferastraul desi nu-s chiar cu doua miini stingi. Ceva rotativ ar fi ok insa cine detine asa ceva, ce fel de meserias?

#7
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012

 danghetau, on 26th August 2012, 08:58, said:

Nu am de ce sa izolez tavanul deoarece podul/mansarda nu va fi locuita. Peretii laterali sint izolati si nu vreau o izolare suplimentara a tavanului ci doar o aerisire a lui prin executarea unor gauri in partea superioara. Peretii exteriori au urmatoarea structura: polistiren de 10cm aplicat sub forma de termosistem (cu plasa si adeziv), birne de brad de cca 10cm grosime si pe interior vata de sticla de cca 5cm. M-ar interesa o metoda de gaurit acest perete cu o carota ceva, exact ca la gaurirea peretilor din beton pentru hote de exemplu. N-am inteles metoda cu ferastraul desi nu-s chiar cu doua miini stingi. Ceva rotativ ar fi ok insa cine detine asa ceva, ce fel de meserias?

"Metoda cu ferastraul" era doar o expresie. Ideea e ca bradul este un lemn foarte usor de prelucrat, deci si de taiat/gaurit. Termosistemul poti sa-l tai pur si simplu, in locul respectiv, si sa indepartezi bucata taiata, pana la barna. Mai departe poti sa dai gaura in lemnul de brad cu o dalta ascutita si un ciocan, cioplind bucati mici. Dureaza ceva, dar important e ca reusesti sa ajungi pana in partea cealalta, unde, la fel, cu un cutter, cutit, etc, tai vata minerala si mai apoi rigipsul. E ceva de munca, marginile n-or sa fie perfecte, dar poti adauga ulterior niste profile ca sa mascheze faptul ca gaura de aerisire e facuta asa la modul "cioplit".

Metoda de mai sus e nerecomandata, bineinteles, eu doar am expus o posibilitate. Daca nu, cautati dupa Carote Lemn, care se monteaza pe o masina de gaurit cu percutie, se gasesc pe piata, nu sunt familiarizat cu preturile, dar va puteti documenta rapid, chiar de pe net.

E bine de stiut, totusi, ca aerisirea respectiva, cu cateva "gaurele" nu o sa asigure o scadere drastica a temperaturii din incapere. Se va resimti o diferenta, dar s-ar putea sa fiti nemultumit si in urma efectuarii acestei operatiuni.

Edited by alexandru_oprea, 26 August 2012 - 19:32.


#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 21.08.2008
Fara discutie ca o carota ar fi nemaipomenita insa in conditiile in care chiar daca as executa mai multe orificii temparatura nu ar mai scadea (din cauza faptului ca tabla este plana si e direct pe astereala iar izolatie nu este sub ea) aceasta interventie sa nu fie degeaba. In mod sigur un acoperis ventilat plus aceste orificii ar rezolva problema (tabla pusa la distanta de cca 10cm pe chenar de lemn peste aceasta). Multumesc pentru raspunsuri.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 danghetau, on 26th August 2012, 08:58, said:

Nu am de ce sa izolez tavanul deoarece podul/mansarda nu va fi locuita. Peretii laterali sint izolati si nu vreau o izolare suplimentara a tavanului
Scuze daca sunt OFF topic, dar izolarea tavanului in conditii normale (locuit sau nu) este imperios necesara. In principiu este chiar cea mai importanta izolare a casei deoarece prin tavan (planseu) se pierde cea mai mare cantitate de energie socotind la metrii patratii disponibili.  Tavanul, respectiv planseul podului (daca nu este locuit) este un mare schimbator de caldura care nu face dacat sa preia o parte din caldura camerei si sa o transfere exteriorului (podului) si invers pe timp de vara , ia caldura acoperisului si o transfera camerei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate