Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 

Expresia "La masa verde"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Am si eu o curiozitate. De unde provina expresia "la masa verde". Stiu ce semnifica, dar as vrea sa stiu de unde provine si cam ce inseamna la propriu aceasta expresie.

#2
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
cred ca provine din fotbal.
probabil ca in trecut astia care luau decizii in fotbal stateau la o masa verde, si s-o fi intamplat ca doua ekipe sa se bata in teren sau ceva de genu, iar aia de la masa verde au hotarat cine e castigatorul.

#3
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 477
  • Înscris: 15.08.2011

 Nemesis-, on 29th July 2012, 22:33, said:

cred ca provine din fotbal.
probabil ca in trecut astia care luau decizii in fotbal stateau la o masa verde, si s-o fi intamplat ca doua ekipe sa se bata in teren sau ceva de genu, iar aia de la masa verde au hotarat cine e castigatorul.

Mda. Are sens...

#4
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.997
  • Înscris: 21.08.2008
De fapt provine din diplomatie,
Asa cum puteti vedea si in una din definitiile din DEx, masa verde este masa tratativelor internationale, insa in sens larg expresia a fost folosita pentru a descrie un mod extraordinar de incheiere a unei dispute/competitii invocand reguli speciale si nu regulile normale care guverneaza disputa/competitia.

Chiar si in cazul initial masa tratativelor inlocuia campul de lupta.

--

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate