Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 

Pana la dovezi vizibile, sa nu fie prea tarziu!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
32 răspunsuri în acest subiect

#1
withoutshady

withoutshady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.07.2012
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire" - 2 Tim. 3:16

"Caci nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant" (2 Petru 1:21).


Nu credeti ca au fost puse acele cuvinte doar de dragu de a pacali lumea... Singura explicatie a tuturor ce sunt impotriva cunoasterii Bibliei este simpla :
Cum Dumnezeu are " discipolii " Lui , asa si Diavolul ii are pe ai lui :
Sa puna lumea in intrebari , in incertitudini ...

BIBLIA SPUNE: „Pocăiți-vă dar, și întoarceți-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se șteargă păcatele, ca sa vina de la Domnul vremurile de trezire " Faptele Apostolilor 3:19

Voi credeti ca viata asta inseamna bani facultati masini femei ? Poate sunt bucuriile vietii care ne sunt date ca sa ne bucuram de viata , dar in nicio clipa sa nu uitam de Dumnezeu , iar in cele mai intunecate momente , trebuie sa avem credinta si atunci!
Iisus a zis : " Eu sunt Calea , Adevarul si Viata "
De ce am avea dubii in Cuvantul Creatorului Tuturor de pe acest Pamant??
Si ca un raspuns... unde nu e Dumnezeu , diavolul isi face de cap... si n-o sa mai fie nici intrebarea aia , pentru ca n-o sa fie nici macar dorita a o vedea...
Cititi Biblia ... e " cartea " , e " ghidul " , pe care Dumnezeu ne-a dat-o
Era anormal sa fim aruncati pe pamant fara vreun sens nu?
Iar cei care s-au tot indoit de asta , numai diavolul din ei n-a vrut , pentru ca fara Dumnezeu in ei , normal ca diavolul isi face loc cu simplitate...
Slava lui Iisus! Pana la moarte! Pana maine , poimaine , peste 10,20,30 de ani , tot o sa ne ducem odata si-odata
Numai Iisus ne poate salva din mocirla in care traim , prin Dumnezeu Duhul Sfant...
Slava Tatalui , Fiului , si al Sfantului Duh . Amin!

Editat de Billy, 14 iulie 2012 - 20:58.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.525
  • Înscris: 06.01.2012
Incerc din rasputeri sa nu te insult . O intrebare daca se poate totusi : care e scopul vietii dupa parerea ta ?

#3
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 21.06.2012
Mie îmi place sa cred ca sunt credincios si respectiv ca o sa ajung în Rai.
Daca pierd... mare brânza o sa ajung îngrasamânt ca si voi: Daca câstig: PF...

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.049
  • Înscris: 13.07.2011
fiecare are dreptul sa creada in Dumnezeu sau sa nu creada. Mi se pare banal sa fi cu niste texte sa le copiezi aici si sa incerci sa dovedesti ceva. Nu exista nici o dovada ca Dumnezeu exista. Eu nu sunt ateist, dar nici credincios. Nu am mai frecventat o biserica de peste 10 ani pentru ca nu am interese.

Eu cred in mine, cred in familie si oamenii apropiati. Ei sunt persoanele care imi ofera putere si pana acum nu m-am inselat. Am reusit in viata. Exista altii care stau de zi pana noapte in biserica si sunt si raniti sufleteste, si buzunarul gol si tot asa.

Totul depinde de tine insuti, daca ai incredere in tine poti sa te implinesti ca om. Trebuie doar sa crezi.

#5
teodulu

teodulu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 320
  • Înscris: 14.02.2011

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:02, said:

Incerc din rasputeri sa nu te insult . O intrebare daca se poate totusi : care e scopul vietii dupa parerea ta ?
Raspund eu!
Scopul vietii este dobandirea Duhului Sfant si mantuirea sufletului!...restul sunt desertaciuni, care pier ca fumul!... si dupa trecerea "dincolo", nu-ti mai folosesc la nimic!

Editat de teodulu, 14 iulie 2012 - 20:11.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.525
  • Înscris: 06.01.2012

View Postteodulu, on 14th July 2012, 21:07, said:

Raspund eu!
Scopul vietii este dobandirea Duhului Sfant si mantuirea sufletului!...restul sunt desertaciuni, care pier ca fumul!... si dupa trecerea "dincolo", nu-ti mai folosesc la nimic!

Adica rolul tau pe pamant este implinirea vointei lui Dumnezeu ? Asta nu te jefuieste de propria vointa si te transforma intr-un sclav spiritual care iti ingradeste viata fara dovezi palpabile ? Intrebare de 10 puncte : Daca dupa ce mori si ajungi "dincolo" , descoperi ca nu exista rai si iad ? Ca pur si simplu nu exista nimic . Absenta constiintei . Ce faci atunci ?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwithoutshady, on 14th July 2012, 19:57, said:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire" - 2 Tim. 3:16

"Caci nici o proorocie n-a fost adusa prin voia omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, manati de Duhul Sfant" (2 Petru 1:21).


Nu credeti ca au fost puse acele cuvinte doar de dragu de a pacali lumea... Singura explicatie a tuturor ce sunt impotriva cunoasterii Bibliei este simpla :
Cum Dumnezeu are " discipolii " Lui , asa si Diavolul ii are pe ai lui :
Sa puna lumea in intrebari , in incertitudini ...

BIBLIA SPUNE: „Pocăiți-vă dar, și întoarceți-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se șteargă păcatele, ca sa vina de la Domnul vremurile de trezire " Faptele Apostolilor 3:19

Voi credeti ca viata asta inseamna bani facultati masini femei ? Poate sunt bucuriile vietii care ne sunt date ca sa ne bucuram de viata , dar in nicio clipa sa nu uitam de Dumnezeu , iar in cele mai intunecate momente , trebuie sa avem credinta si atunci!
Iisus a zis : " Eu sunt Calea , Adevarul si Viata "
De ce am avea dubii in Cuvantul Creatorului Tuturor de pe acest Pamant??
Si ca un raspuns... unde nu e Dumnezeu , diavolul isi face de cap... si n-o sa mai fie nici intrebarea aia , pentru ca n-o sa fie nici macar dorita a o vedea...
Cititi Biblia ... e " cartea " , e " ghidul " , pe care Dumnezeu ne-a dat-o
Era anormal sa fim aruncati pe pamant fara vreun sens nu?
Iar cei care s-au tot indoit de asta , numai diavolul din ei n-a vrut , pentru ca fara Dumnezeu in ei , normal ca diavolul isi face loc cu simplitate...
Slava lui Iisus! Pana la moarte! Pana maine , poimaine , peste 10,20,30 de ani , tot o sa ne ducem odata si-odata
Numai Iisus ne poate salva din mocirla in care traim , prin Dumnezeu Duhul Sfant...
Slava Tatalui , Fiului , si al Sfantului Duh . Amin!

Și unde sunt dovezile vizibile? :lol:

Mă și speriasem, credeam că intru aici și te văd cum te-ai tras în poză cu doamne doamne sau ceva de genul :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRVEXgBXdmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de OriginalCopy, 14 iulie 2012 - 20:26.


#8
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:14, said:

Adica rolul tau pe pamant este implinirea vointei lui Dumnezeu ? Asta nu te jefuieste de propria vointa si te transforma intr-un sclav spiritual care iti ingradeste viata fara dovezi palpabile ? Intrebare de 10 puncte : Daca dupa ce mori si ajungi "dincolo" , descoperi ca nu exista rai si iad ? Ca pur si simplu nu exista nimic . Absenta constiintei . Ce faci atunci ?

E imposibil asa ceva.Exista mereu un ciclu,nu doar un inceput si un sfarsit.Daca  din nimic s-a facut ceva,nu poti sustine aceasta teorie.Nimicul nu exista!

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
Era Michael Jackson omul diavolului?

#10
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.525
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcatalin_2010, on 14th July 2012, 20:35, said:

E imposibil asa ceva.Exista mereu un ciclu,nu doar un inceput si un sfarsit.Daca  din nimic s-a facut ceva,nu poti sustine aceasta teorie.Nimicul nu exista!

De unde pana unde ? Poti demonstra acest ciclu ? Exista inceput si sfarsit pentru oameni , poate pentru alte lucruri "la scara mai mare" nu mai e valabil . Pai inainte de "facerea" lumii ce a fost daca sustii un ciclu ? Dar dupa ea ? Pentru noi , astea sunt inceput , respectiv sfarsit .

@danutz96 :  :coolspeak:

Editat de jeffy86able, 14 iulie 2012 - 20:39.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postwithoutshady, on 14th July 2012, 19:57, said:

Voi credeti ca viata asta inseamna bani facultati masini femei ?
Eu nu, eu cred în progresul tehnologic. Dar întreabă-i tu pe popii ăia la care ești slugă dacă ei cred asta, că ei au de obicei viloaie, mașinoaie și bani cu carul  :coolspeak:

#12
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:38, said:

1)De unde pana unde ?
2)Poti demonstra acest ciclu ?
3)Exista inceput si sfarsit pentru oameni , poate pentru alte lucruri "la scara mai mare" nu mai e valabil . Pai inainte de "facerea" lumii ce a fost daca sustii un ciclu ?
4)Dar dupa ea ?
5)Pentru noi , astea sunt inceput , respectiv sfarsit .

@danutz96 :  :coolspeak:


1)De unde pana unde nu exista nimic,sau ce?Reformuleaza te rog,daca poti.
2)Omul a fost creat pentru a face un ciclu.Se naste,traieste,moare,se descompune,din ramasite se transforma in ceva si tot asa pana cand se va ajunge ca o parte din ramasite sa ajunga la alt om prin diverse forme.Fie dpdv material,fie dpdv spiritual.Deci,eu cred ca acest ciclu exista.De demonstrat eu nu pot,dar altii...
3)Nu ne putem da seama ce a starnit,asa cum il numiti voi,inceputul Universului.Asta a trebuit sa vina de undeva,pentru ca nu poate sa vina din vid.Sigur exista un ciclu,precum un cerc; un cerc nu are origine,este o linie curba inchisa, deci nu-i poti afla inceputul.Concluzie: nu poti spune "ce a fost inainte de facerea lumii?".Corect este: "Ce a fost inainte de facerea acestei lumi?".Si raspuns: a fost un alt Univers.
4)Dupa ce lumea aceasta "se va sfarsi",va exista o alta lume.Poate chiar acum traim intr-o lume care a mai existat (si poate s-a mai purtat aceasta discutie  :naughty: )
5)Pentru noi, da.Dar pentru legile naturii/legile galactice/legile universului <=> legile lumii ,nu.

#13
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postwithoutshady, on 14th July 2012, 20:57, said:

[...] Voi credeti ca viata asta inseamna bani facultati masini femei ? Poate sunt bucuriile vietii care ne sunt date ca sa ne bucuram de viata , dar in nicio clipa sa nu uitam de Dumnezeu , iar in cele mai intunecate momente , trebuie sa avem credinta si atunci! [...]
Mesaj moderator: Ai inceput cam rastit acest topic si asta nu se cuvine; deocamdata am sa modific titlul topicului in asa fel incat sa sune mai tolerant, toleranta pe care o recomand si in continuare, in discutiile pe care le veti purta aici. Interventii ca cele ale user-ului abuzuripenibile (interventiile lui le-am sters deja) vor fi aspru sanctionate, cu suspendare.

Si fac interventia asta de pe pozitia unui non-ateu, insa regulile si modul civilizat de a purta un dialog imi sunt prea dragi ca sa manifest vreun partizanat.


#14
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.525
  • Înscris: 06.01.2012

View Postcatalin_2010, on 14th July 2012, 21:52, said:

1)De unde pana unde nu exista nimic,sau ce?Reformuleaza te rog,daca poti.
2)Omul a fost creat pentru a face un ciclu.Se naste,traieste,moare,se descompune,din ramasite se transforma in ceva si tot asa pana cand se va ajunge ca o parte din ramasite sa ajunga la alt om prin diverse forme.Fie dpdv material,fie dpdv spiritual.Deci,eu cred ca acest ciclu exista.De demonstrat eu nu pot,dar altii...
3)Nu ne putem da seama ce a starnit,asa cum il numiti voi,inceputul Universului.Asta a trebuit sa vina de undeva,pentru ca nu poate sa vina din vid.Sigur exista un ciclu,precum un cerc; un cerc nu are origine,este o linie curba inchisa, deci nu-i poti afla inceputul.Concluzie: nu poti spune "ce a fost inainte de facerea lumii?".Corect este: "Ce a fost inainte de facerea acestei lumi?".Si raspuns: a fost un alt Univers.
4)Dupa ce lumea aceasta "se va sfarsi",va exista o alta lume.Poate chiar acum traim intr-o lume care a mai existat (si poate s-a mai purtat aceasta discutie  :naughty: )
5)Pentru noi, da.Dar pentru legile naturii/legile galactice/legile universului <=> legile lumii ,nu.

1. Ma refeream de unde ti-a venit ideea .
2. De acord .
3. Nu neaparat .
4. idem 3 .
5. Eu vorbesc din perspectiva noastra , a omului efemer insasi prin natura sa . Despre mine , despre tine .

Cu alte cuvinte crezi in ceva posibil , dar nu demonstrabil . Intelegi ce vreau sa zic ?

#15
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 26.12.2010

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:56, said:

Cu alte cuvinte crezi in ceva posibil , dar nu demonstrabil . Intelegi ce vreau sa zic ?

deci in ceva ce e posibil,dar nu necesita o demonstratie?Da,cred.Cred in Dumnezeu

#16
withoutshady

withoutshady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.07.2012

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:02, said:

Incerc din rasputeri sa nu te insult . O intrebare daca se poate totusi : care e scopul vietii dupa parerea ta ?

Nu incerca din rasputeri sa ma insultu , incearca din rasputeri sa-l lasi pe Dumnezeu sa-ti mai ierte din golanii si sa incepi o viata noua dedicand-o mai mult facand mai multe voile Sale , doar asa poti intra intr-o relatie de suflet cu El , adica sa-l simti in tine... iar dupa parerea mea scopul vietii de azi , nu difera prea mult de scopul vietii de acum 2000 de ani , numai ca , doar Dumnezeu s-a indurat sa ne dea atatea lucruri frumoase demne de a le trai in ziua de azi , ce a ramas neschimbata , e Biblia , iar , revin , scopul vietii de azi e , cred , sa " incerci din rasputeri " cum zici tu , sa-l privesti pe Dumnezeu cu inima , sa-L lasi sa intre in tine , sa fii impacat cu el.

View Postjeffy86able, on 14th July 2012, 21:14, said:

Adica rolul tau pe pamant este implinirea vointei lui Dumnezeu ? Asta nu te jefuieste de propria vointa si te transforma intr-un sclav spiritual care iti ingradeste viata fara dovezi palpabile ? Intrebare de 10 puncte : Daca dupa ce mori si ajungi "dincolo" , descoperi ca nu exista rai si iad ? Ca pur si simplu nu exista nimic . Absenta constiintei . Ce faci atunci ?

Iti spun clar eu : Si daca mor dupa ce am fost sclavul lui Iisus toata viata , dupa ce am batut la cap multa lume sa vorbest despre credinta toata viata , si tot n-o sa fie un Rai dupa ce-o sa mor , eu tot o sa fiu impacat cu mine.
Asta am zis la misto ,
Nu cred ca exista rai sau iad , cred in Cuvantul lui Dumnezeu care e Biblia  si care spune asta!

View PostOriginalCopy, on 14th July 2012, 21:46, said:

Eu nu, eu cred în progresul tehnologic. Dar întreabă-i tu pe popii ăia la care ești slugă dacă ei cred asta, că ei au de obicei viloaie, mașinoaie și bani cu carul  :coolspeak:


eu nu sunt sluga la popi sunt sluga la Iisus Hristos , adica vreau sa fiu , incerc , pentru ca am si eu inca destule mandrii in mine care nu ma lasa :P , si n-am nicio treaba cu popii , Iisus Hristos a fost cel mai mare preot

View PostOriginalCopy, on 14th July 2012, 21:25, said:

Și unde sunt dovezile vizibile? :lol:

Mă și speriasem, credeam că intru aici și te văd cum te-ai tras în poză cu doamne doamne sau ceva de genul :lol:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRVEXgBXdmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e trist , cand Brancoveanu s-a lasat decapitat si pe el si pe fii lui pentru credinta , si vine unu ca originalycopy cu asemenea...

#17
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postwithoutshady, on 14th July 2012, 23:54, said:

e trist , cand Brancoveanu s-a lasat decapitat si pe el si pe fii lui pentru credinta , si vine unu ca originalycopy cu asemenea...
Eh pentru credinta. Daca nu il decapitau turcii, il decapitau rusii ca asa se intampla deobicei cand se joaca la doua capete.

#18
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsă

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.253
  • Înscris: 23.05.2011
logica din primul post este asta: crezi sau o s-o incurci.
foarte frumos, ce sa zic. tipic crestinesc  :death:

adica yo sunt obligata sa pun botul la niste kestii doar pt ca asa ..scrie, pt ca sunt amenintata? wtf?
ce tampenie de zeu mai e si asta atunci? Adica pe langa ca e incapabil sa se arate, sau macar sa scrie acolo niste lucruri care nu se bat cap in cap, mai e si un psihopat care vrea sa ma omoare, doar pt ca natura nu m-a facut suficient de proasta incat sa cred orbeste in niste povesti?

Editat de Nemesis-, 14 iulie 2012 - 23:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate