Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Al doilea razboi Sino-japonez

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#1
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010
am vrut sa deschid acest subiect deoarece  eu sunt japonofil sau cam asa, dar....multi spun ca japonezii au fost fortati sa invadeze China prin acele incidente dar altii spun ca au fost niste invadatori ce doreau sa omoare si omoare, voi ce spuneti?

#2
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 27.05.2010
Japonezii n-au simtul masurii. Fac orice pana pica, indiferent ca e vorba de muncit sau de omorat. Cel mai bine pentru toata lumea e ca sa nu fie lasati sa aiba armata, sau una prea numeroasa in orice caz.

#3
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010

View Postkyrre, on 4th July 2012, 15:20, said:

Japonezii n-au simtul masurii. Fac orice pana pica, indiferent ca e vorba de muncit sau de omorat. Cel mai bine pentru toata lumea e ca sa nu fie lasati sa aiba armata, sau una prea numeroasa in orice caz.

de ce? defapt din contra, ar trebui sa aiba armata, pentru ca au simtul asta pana la ultimul , si americanii o stiu bine din al doilea razboi mondial

si oricum, nu asta trebuie sa conteze ca daca au armata ataca pe toti ca ei cad pana la ultimu, conteaza in ce scop folosesc armata aia....daca o folosesc de exemplu in combaterea terorismului din afganistan, pai cred ca nu ar dormi nici unu pana cand si ultimu terorist ar fi mort

#4
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 27.05.2010
Hai sa nu o dam in politica. Daca intradevar se dorea asta demult dispareau teroristii din afganistan.
De ce sa fie lasati sa aiba armata? Pentru linistea vecinilor, de aia. Si pentru a reduce numarul de victrime cu cateva milioane bune in caz de razboi.

#5
Punishing

Punishing

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 06.07.2011
Ai auzit de Masacrul de la Nanjing? Japonezii s-au purtat ca niște bestii în războiul Sino-Japonez.

#6
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.026
  • Înscris: 13.06.2004
Japonezii au făcut aceiași prostie ca și nemții (germanii): s-au comportant execrabil ca invadatori (cred că au fost chiar mai răi decât nemții). Așa că au ajuns să fie urâți peste tot pe unde s-au dus. Și ar fi putut să aibă un mare avantaj: asiaticii erau sătui de omul alb și de sărăcie. Dar s-au crezut rasă superioară și au pățit-o pt. că au meritat-o (nu mă bucur însă pt. bombardamentele atomice).

#7
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010
da de acord cu voi, dar de ce au ajuns sa invadeze ei China? poate au facut chinezii ceva de i-a suparat pe astia sa se poarte asa, sau au fost obligati sa invadeze...oare?

#8
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.980
  • Înscris: 27.05.2010
Pentru ca asta a fost visul lor dintotdeauna, sa stapaneasca China.

#9
nobikobskis

nobikobskis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 29.05.2012

View PostFelenof, on 4th July 2012, 15:08, said:

am vrut sa deschid acest subiect deoarece  eu sunt japonofil sau cam asa

Ce inseamna "japonofil" ? :)

#10
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010

View Postnobikobskis, on 4th July 2012, 16:58, said:

Ce inseamna "japonofil" ? :)

sau japofil e mai corect spus, adica sunt adeptul culturii acelei tari (in cazu meu Japonia), adica sa indragesti tot ce tine de acea tara (cultura, mancarea, filme, istorie, geografie, obiceiuri,traditii etc) sau cam asa ceva, sper ca ai inteles, daca nu...mai incerc

#11
nobikobskis

nobikobskis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 29.05.2012

View PostFelenof, on 4th July 2012, 17:09, said:

sau japofil e mai corect spus, adica sunt adeptul culturii acelei tari (in cazu meu Japonia), adica sa indragesti tot ce tine de acea tara (cultura, mancarea, filme, istorie, geografie, obiceiuri,traditii etc) sau cam asa ceva, sper ca ai inteles, daca nu...mai incerc

Acum inteleg. Oricum, ceva de genu' sunt si eu. Insa din pacate nu am vizitat niciodata Japonia.

#12
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010

View Postnobikobskis, on 4th July 2012, 18:25, said:

Acum inteleg. Oricum, ceva de genu' sunt si eu. Insa din pacate nu am vizitat niciodata Japonia.

nici eu, dar o sa o fac, dar momentan sunt mai preocupat de istoria acesteia, si al doilea razboi mondial e cel mai recent dintre toate si cel  mai distrugator si unic deoarece atuncea a fost prima oara infranta japonia....si vreau sa inteleg cine e de vina pentru toate astea...si mi-e greu sa cred ca japonezii sunt responsabili pentru toate pentru ca eu zic ca au fost provocati de China prin incidentele alea (daca e asa) si SUA si-a bagat nasu unde nu ii fierbe oala....adica ma refer ca au facut acele embargo de otel si petrol catre japonia, pentru ce? ce rau au facut japonezii americanilor inainte de razboi? de ce isi baga SUA nasu peste tot?....

#13
nobikobskis

nobikobskis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 36
  • Înscris: 29.05.2012

View PostFelenof, on 4th July 2012, 18:45, said:

de ce isi baga SUA nasu peste tot?....

The american dream...

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007

View PostFelenof, on 4th July 2012, 16:38, said:

da de acord cu voi, dar de ce au ajuns sa invadeze ei China? poate au facut chinezii ceva de i-a suparat pe astia sa se poarte asa, sau au fost obligati sa invadeze...oare?
Cum de esti asa "japonofil" fara o minima documentara ?!

View PostFelenof, on 4th July 2012, 18:45, said:

deoarece atuncea a fost prima oara infranta japonia....si vreau sa inteleg
Atuncea citeste aici

Asta a fost prima infrangere a Japoniei de catre albi.
Are prof. Buse o Istorie a Japoniei dar gasesti info cacalau pe wikipedia.

#15
Felenof

Felenof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 24.10.2010

View PostKokoshmare, on 7th July 2012, 23:30, said:

Cum de esti asa "japonofil" fara o minima documentara ?!


Atuncea citeste aici

Asta a fost prima infrangere a Japoniei de catre albi.
Are prof. Buse o Istorie a Japoniei dar gasesti info cacalau pe wikipedia.
sunt "japonofil" si sunt bine documentat despre al doilea razboi mondial, doar ca vreau sa stiu de ce s-au intamplat toate cele, de ce nu s-au evitat...etc

cat despre infrangerea aia din 1852 nu se pune, eu vorbesc de razboaie in toata firea,nu ca nenea Perry cu americanii lui aveau tunuri si japonezii sabiute cu arcuri si s-au predat japonezii si asta a fost...

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.161
  • Înscris: 20.12.2007

View PostFelenof, on 8th July 2012, 12:55, said:

sunt "japonofil" si sunt bine documentat despre al doilea razboi mondial, doar ca vreau sa stiu de ce s-au intamplat toate cele, de ce nu s-au evitat...etc

cat despre infrangerea aia din 1852 nu se pune, eu vorbesc de razboaie in toata firea,nu ca nenea Perry cu americanii lui aveau tunuri si japonezii sabiute cu arcuri si s-au predat japonezii si asta a fost...
Pentru documentarea ta
http://en.wikipedia....ese_nationalism
http://en.wikipedia.org/wiki/Kodo-ha
http://en.wikipedia....g/wiki/Tƍseiha

Mario Appelius, Japonia.1941, Editura Cartea Romaneasca, 1943. S-ar putea sa o gasesti la BN

#17
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostFelenof, on 4th July 2012, 16:38, said:

da de acord cu voi, dar de ce au ajuns sa invadeze ei China? poate au facut chinezii ceva de i-a suparat pe astia sa se poarte asa, sau au fost obligati sa invadeze...oare?
Ai aici, printre altele, contextul general si motivele declansarii razboiului chino-japonez:
http://ro.wikipedia....i_Chino-Japonez

Dupa cum vezi, animozitatile isi au radacinile in consecintele primului razboi dintre cele doua tari (1894-1895), cand, invinsa fiind, China a fost nevoita sa cedeze Japoniei Taiwanul.

#18
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.308
  • Înscris: 03.03.2007

View PostFelenof, on 8th July 2012, 12:55, said:

sunt "japonofil" si sunt bine documentat despre al doilea razboi mondial, doar ca vreau sa stiu de ce s-au intamplat toate cele, de ce nu s-au evitat...etc

cat despre infrangerea aia din 1852 nu se pune, eu vorbesc de razboaie in toata firea,nu ca nenea Perry cu americanii lui aveau tunuri si japonezii sabiute cu arcuri si s-au predat japonezii si asta a fost...

Nu prea esti bine documentat.

Daca o luam dpdv civilizational, Coreea de Nord ne aminteste foarte mult de Japonia de dinainte de 1945 (deloc de mirare din moment ce Kim Ir Sen a preluat multe din ideile Japoniei imperiale). Tari caracterizate prin ideologii rasiale ("noi suntem puri, ceilalti impuri") dar in care japonezii/coreenii erau vazuti ca niste "copii", avand nevoie sa fie protejati de catre o figura matriarhala (da, matriarhala... putem sa vorbim aici pe indelete de ce modelul confucian nu se potriveste celor doua regimuri) numita fie imparat, fie Great Leader. Singura diferenta e ca japonezii erau expansionisti, credeau in necesitatea preluarii celorlalti asiatici in inventar pe cand coreenii sunt izolationisti, obsedati mai mult de puritatea "coreeanismului" decat de vreun castig teritorial.

Obsesia Japoniei pentru China e destul de veche. Dupa cateva sute de ani in care modelul chinez a reprezentat o scoala pentru generatii de oameni politici, scriitori sau artisti, incercarea mongolilor de a invada Japonia cu o flota exclusiv chineza a reprezentat momentul declicului. "Victoria" japoneza i-a facut pe acestia sa-si asume o functie civilizatoare in Orient si sa incerce, in secolul XVI, cucerirea Chinei. Nu au reusit, a urmat regimul izolationist Edo si doar dupa iesirea de sub controlul shogunilor a facut ca Japonia sa-si reasume mantaua de Hegemon al Asiei.

Invazia Chinei din 1937 e urmarea conflictelor din secolul 19. Dupa razboiul taipingilor, China si-a revenit iar prin 1894 putem spune ca depasea nivelul industrial al Japoniei. Problema era ca industrializarea chineza era descentralizata (gratie teritoriului imens) pe cand Japonia avea o conducere centralizata si o armata mai moderna. In razboiul din 1894-1895, Japonia a lovit fulgerator si, mai mult decat teritoriile cucerite (Coreea si Taiwan), a reusit sa stopeze industrializarea chineza, provocand o criza politica in sanul elitelor chineze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate