Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Aerisire baie, Ventilator baie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011
Salut,

Am achizitionat un ventilator pe care vreau sa-l montez pe coloana de aerisire de la baie (nu am geam).
Stau la ultimul etaj (8) iar aerisirea are locul specific si marimea specifica, insa in sus (spre acoperis) sunt doar 2 gauri de grosimea unui deget. Am folosit si o bricheta iar flacara este atrasa usor spre aerisire, iar cand am bagat flacara in interior pe lateral flacara batea drept (nu in sus) ceea ce inseamna ca aerul merge in jos.
Mentionez ca mai am o coloana de aerisire pe hol iar aceasta are o grosime mai mare iar flacara este indreptata in sus.
Am intrebat si administratorul si a spus ca nu a fost astupata nici o aerisire din bloc. Tot odata sunt 2 coloane separata una de la parter si pana la etajul 5 iar cealalta de la etajul 5 pana pe bloc.

Daca montez ventilatorul aerul va merge la vecinii de mai jos.
Ce credeti ca este de facut?

Merci anticipat

Am adaugat si 3 poze ca sa va dati seama mai bine despre ce este vorba

http://imageshack.us.../img1250uh.jpg/

#2
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Acea aerisire ar trebui sa duca sus,pe acoperisul blocului.Daca aerul nu urca,inseamna ca e infundata sus.Verifica sus pe acoperissa nu fie infundata cu diverse obiecte si ar trebui ca sa nu ploua acolo sa aiba un fel de "caciula",cum sunt la unele cosuri de fum.

#3
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011

 dany07rap, on 3rd July 2012, 17:05, said:

Acea aerisire ar trebui sa duca sus,pe acoperisul blocului.Daca aerul nu urca,inseamna ca e infundata sus.Verifica sus pe acoperissa nu fie infundata cu diverse obiecte si ar trebui ca sa nu ploua acolo sa aiba un fel de "caciula",cum sunt la unele cosuri de fum.

Pai si chiar daca ar fi astupata, o eliberez, dar nu mi se pare posibil ca prin gaurelele alea mici sa circule aerul de la atatea etaje.

#4
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Am schimbat 3 apartamente, toate fara fereastra la baie. Cea mai buna solutie este urmatoarea: dai o gaura intr-un colt de sus al baii, montezi un ventilator, traversezi camera de alaturi spre exterior cu un tub de PVC negru (din ala de canalizare), mai dai o gaura catre exterior si gata. Pe exterior montezi un grilaj de plastic, sa nu intre lighioanele de vrabii sa-si faca cuib.
Tubul negru inestetic il maschezi prin inchidere cu rigips/zugravit camera si gata (in final, va arata ca o mica grinda falsa).
Iti recomand un ventilator cu grilaj cu inchidere automata (gasesti la toate magazinele de profil).

Un meserias competent iti face treaba in 2-3 zile. O problema poate fi montarea grilajului exterior daca stai la etajele superioare- poti apela la un alpinist utilitar care iti rezolva treaba in maxim o ora.

Iti recomand cu caldura sa zidesti aerisirea din baie- daca vei monta ventilatorul acolo, la prima baie aburul va ajunge in baile vecinilor, nu pe horn in sus. Ca sa nu mai zic de mirosurile speciale pe care le vei evacua dupa o masa copioasa cu fasole.  In maxim o saptamana vei avea scandal cu aia de pe coloana. Verificat - mosul care statea deasupra mea bagase o coada de matura pe aerisire, incercand sa-mi omoare ventilatorul. Altul a turnat apa cu galeata incercand sa provoace un scurt circuit.  :naughty:

#5
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011

 mymothman69, on 3rd July 2012, 17:33, said:

Iti recomand cu caldura sa zidesti aerisirea din baie- daca vei monta ventilatorul acolo, la prima baie aburul va ajunge in baile vecinilor, nu pe horn in sus. Ca sa nu mai zic de mirosurile speciale pe care le vei evacua dupa o masa copioasa cu fasole.  In maxim o saptamana vei avea scandal cu aia de pe coloana. Verificat - mosul care statea deasupra mea bagase o coada de matura pe aerisire, incercand sa-mi omoare ventilatorul. Altul a turnat apa cu galeata incercand sa provoace un scurt circuit.  :naughty:

M-am gandit si la varianta asta, doar ca-i putin mai costisitoare. De montat m-as descurca si eu sa fac coloana, acum sa ma interesez cat m-ar ajunge materialele

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,929
  • Înscris: 01.01.2010
Exact aceeasi situatie este la mine.
Eu aveam un fel de gratar care putea fi inchis/deschis. L-am indepartat si in locul lui am pus un ventilator cu grilaj (nu stiu daca m-am exprimat corect) care se deschide automat. Am conectat ventilatorul direct la iluminat, dar i-am pus si un intrerupator. Sunt multumit de lucrare. Tin sa-ti spun ca desi nu sunt in domeniu, eu l-am montat. Eram in plina lucrare de reabilitare a apartamentului, asa ca meseriasii mi-au facut restul.

In legatura cu aerisirea, sper ca nu cumva toata lumea sa o fi astupat-o, de jos pana sus. Daca s-a intamplat asta, nu va mai trage si chiar si ventilatorul va fi ineficient. Mai exista varianta desfiintarii aerisirii de pe bloc la izolarea acoperisului. Am vazut ca se mai practica si asta, lucru total gresit. Aerisirea pleaca din subsol si nu se foloseste numai pentru a lua aerul din casa, ci si pentru aerrisirea subsolului. Succes!

#7
alinvel

alinvel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 18.06.2011

 YOUR_GOD, on 3rd July 2012, 18:07, said:

In legatura cu aerisirea, sper ca nu cumva toata lumea sa o fi astupat-o, de jos pana sus. Daca s-a intamplat asta, nu va mai trage si chiar si ventilatorul va fi ineficient. Mai exista varianta desfiintarii aerisirii de pe bloc la izolarea acoperisului. Am vazut ca se mai practica si asta, lucru total gresit. Aerisirea pleaca din subsol si nu se foloseste numai pentru a lua aerul din casa, ci si pentru aerrisirea subsolului. Succes!

Stau la ultimul etaj, administratorul mi-a spus ca nu a fost astupata nici o aerisire (el are cheia de la acoperis), tot odata problema principala este la mine in casa cu acele 2 gaurele mici, care cu siguranta nu au cum sa faca fata la volumul de aer.

#8
marianrezervelor89

marianrezervelor89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2010
Cine ma poate ajuta cu o informatie? Unde gasesc si eu ventilator de 90 cm pentru baie? Caut de un an.

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,380
  • Înscris: 24.06.2006

 marianrezervelor89, on 4th July 2012, 19:21, said:

Unde gasesc si eu ventilator de 90 cm pentru baie?
90 cm? da mai multe detalii

#10
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
http://www.beiser-se...tml?language=de

:rolleyes: Tu iti dai seama ca ai scris 90cm, nu ? Adica aproape un metru, un asemenea ventilator ar fi in stare probabil sa iti absoarba mobila de prin casa cred.

Poate asa ceva iti trebuie: www.calorserv.ro/produse/ventilatoare-industriale/ventilatoare-casnice/diametru___ventilatoare-axiale-90

Edited by scheleton, 06 July 2012 - 15:07.


#11
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Am si eu o problema cu aerisirea de la baie, scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic. Stau la ultimul etaj iar la sfarsit de saptamana cand vecinii de jos dau petrecere, toata casa mea se umple de fum de tigara si miroase ca-n bar. Eu nu sunt fumatoare, si chiar de as fi, situatia nu este de tolerat. Ce ma sfatuiti? Sa vorbesc cu administratia blocului sau sa chem "un mester" sa vada ce se poate rezolva?

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
pune un ventillator cu grilaj care se inchide automat
eventual folosesti doar grilajul si il inchizi/deschizi cand doresti :)

vecinii putin probabil sa-i convingi sa nu mai fumeze la ei in casa

#13
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
in opinia mea, pt evacuarea coloanei de aer viciat e indicat ca un ventilator de tipul acesta sa fie montat pe acoperis : http://www.bizoo.ro/...spiromatic-2000

#14
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Multumesc pentru raspunsuri, am gasit o solutie ca sa improvizam si sa nu investesc multi bani in apartament pentru ca mi-s dori sa ma mut peste ceva timp. Deci a venit mesterul si a scos grilajul acela vechi din gaura de aerisire si l-a inlocuit cu unul de asta pe care il tin in pozitia inchis. Mi-a mai pus niste spuma jos in masca ce acopera tevile si un cot la teava de scurgere a apei din chiuveta, astfel incat sa fie tot timpul apa in interior si sa nu vina mirosurile. Astept nu nerabdare urmatoarea petrecere, sa vad cat de eficienta este solutia.

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002

 Xenon2006, on 19 noiembrie 2013 - 09:49, said:

in opinia mea, pt evacuarea coloanei de aer viciat e indicat ca un ventilator de tipul acesta sa fie montat pe acoperis : http://www.bizoo.ro/...spiromatic-2000

ar fi frumos, numai ca la noi in ro este aproape imposibil
chiar daca convingi vecinii sa-l pui pe acoperis (fie si pe banii tai si eventual legat la contorul tau :)), sunt sanse mari ca ventilatorul sa se "evapore" in foarte scurt timp (si bineinteles ca nimeni nu va vedea nimic..)

#16
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Vecinul de la ultimul etaj reclama ca pe la baia mica ii intra miros de tigara in casa.
Anomalia consta in faptul ca pe coloana de aerisire nu si-a facut acces, el utilizand acest spatiu ca si camara. Deci mirosul reclamat ar trece prin perete.
Care ar fi cauza? Cum e posibil?
Coloana de aerisire este infundata iar mirosul nu ajunge sa fie evacuat?
La un etaj penultimul etaj (7), mirosul de tigara intra in casa pe gura de aerisire. La 6 este vecinul cu tigara care are ventilator la baie. La 5 nu sunt reclamatii iar mai jos nu se cunoaste daca mai exista coloana de aerisire, daca are acces la ea sau intra si la ei mirosul.

#17
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 derago, on 28 noiembrie 2013 - 09:52, said:

Vecinul de la ultimul etaj reclama ca pe la baia mica ii intra miros de tigara in casa.
Anomalia consta in faptul ca pe coloana de aerisire nu si-a facut acces, el utilizand acest spatiu ca si camara. Deci mirosul reclamat ar trece prin perete.
Care ar fi cauza? Cum e posibil?
Coloana de aerisire este infundata iar mirosul nu ajunge sa fie evacuat?
La un etaj penultimul etaj (7), mirosul de tigara intra in casa pe gura de aerisire. La 6 este vecinul cu tigara care are ventilator la baie. La 5 nu sunt reclamatii iar mai jos nu se cunoaste daca mai exista coloana de aerisire, daca are acces la ea sau intra si la ei mirosul.
Si totusi, care e problema ta? :) Tu esti vecinul la care miroase sau esti vecinul cu tigara? Nu vad care e problema, fiecare poate sa is rezolve problema la el in casa, nu cred ca vine nimeni sa-i interzica fumatorului sa fumeze in casa lui. Problema asta e treaba administratiei sau daca administratia nu e cooperanta e treaba vecinului care semnaleaza problema :)

#18
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Da, deci solutia aleasa a dat gres, eu am in continuare miros in casa, vecinul e in continuare cu tigara in coltul gurii.
Ce ma sfatuiti sa mai fac? Este baia principala (la baia mica nu am problema asta), in apartamentul meu nu a fost modificat nimic in compartimentarea camerelor, in schimb cel de jos a facut niste modificari, pereti sparti si reamenajat apartamentul, mai exact impartit in 2 apartamente mai mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate