Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Indesign CS5 - Obiecte ancorate combinate cu text wrap

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004
Salutare tuturor,

M-am lovit de o mare problema.
Am ancorat un obiect (elipsa neagra) intr-un paragraf, inainte de enter. (vezi sageata albastra)
La paragraful de jos, face text wrap (vezi sageata verde), la cel in care este ancorat si cel de sus nu face (vezi sagetile rosii).
Gresesc undeva sau e bug de Indesign CS5?

Mii de multumiri anticipate.

Attached Files


Edited by mdmilan, 29 June 2012 - 11:35.


#2
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Nu cred ca e un bug. Obiectul ancorat in text e considerat si el text, so to say. Respectiv daca s-ar wrapul inainte de el, ar insemna sa i se aplice si lui insusi wrap-ul fata de sine, ceea ce probabil ar rezulta intr-un crash al indd.

Un workaround este sa iti izolezi obiectul ancorat intr-un singur paragraf, cu marime de text 0,1 si leading 0,1.

Respectiv in cazul tau.

"otenti. [enter][enter]" Selectat cu dublu-click al doilea [enter] si aplicat caracteristicile de mai sus astfel incat sa fie un caracter-paragraf independent de ambele paragrafe ce se vor wrap-uite, iar obiectul ancorat pus inaintea acestui al doilea [enter]

Mai pe larg, inclusiv comment-urile ca's interesante:

http://indesignsecre...ored-object.php

#3
mdmilan

mdmilan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.08.2004

View Postskandal, on 29th June 2012, 17:10, said:

Nu cred ca e un bug. Obiectul ancorat in text e considerat si el text, so to say. Respectiv daca s-ar wrapul inainte de el, ar insemna sa i se aplice si lui insusi wrap-ul fata de sine, ceea ce probabil ar rezulta intr-un crash al indd.

Un workaround este sa iti izolezi obiectul ancorat intr-un singur paragraf, cu marime de text 0,1 si leading 0,1.

Respectiv in cazul tau.

"otenti. [enter][enter]" Selectat cu dublu-click al doilea [enter] si aplicat caracteristicile de mai sus astfel incat sa fie un caracter-paragraf independent de ambele paragrafe ce se vor wrap-uite, iar obiectul ancorat pus inaintea acestui al doilea [enter]

Mai pe larg, inclusiv comment-urile ca's interesante:

http://indesignsecre...ored-object.php

Multumesc pentru raspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate