Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Casti de calitate, cu bass, la pret rezonabil

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
55 răspunsuri în acest subiect

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRagalie, on 24th June 2012, 13:26, said:

Dupa ce terminati cu cearta, testati castile voastre minune cu ceva care sa va umple sufletul de fericire.

Attachment bass_test.wmv


Daca se aude clar si nedistorsionat, sunteti cei mai mari smecheri si casti ca ale voastre nu are nimeni.  :peacefingers:
Ce-i asta ma :D

#20
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.028
  • Înscris: 08.11.2008

View PostRagalie, on 24th June 2012, 13:26, said:

Dupa ce terminati cu cearta, testati castile voastre minune cu ceva care sa va umple sufletul de fericire.

Attachment bass_test.wmv


Daca se aude clar si nedistorsionat, sunteti cei mai mari smecheri si casti ca ale voastre nu are nimeni.  :peacefingers:
Deci așa se aude bass-ul cu Beats Audio, hmmm..... impresonant   :deadtongue:

Editat de TurocK, 24 iunie 2012 - 12:57.


#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
lol.. multa cearta si degeaba..

ONTOPIC:
Ia Sennheiser ca sunt cele mai ok in banii aia.

mai dai 10-15 lei pe un microfon sau il folosesti pe cel de la webcam(daca ai). il tii pe masa si ai terminat balciul. eu am folosit pana acum microfonul de la webcam atat cu casti cat si cu boxe si nu am avut probleme. unerori am vorbit si de la 2m pe boxe si nu am avut probleme cu microfonia sau alte chestii de genul.

am Sennheiser HD 435 si au un bas genial. am testat si alte perechi de casti (sony, panasonic, creative si a4tech) si nu am gasit altele mai bune.

cat despre planctronics, ele sunt optimizate pentru vorbit mult la ele. nu pentru muzica. spre exemplu cei de la call center (au casti nu stau sa vorbeasca in receptorul de la telefon :P). asadar vor avea o afinitate mai mare pentru frecventele medii si una mai mica pentru bass si inalte.

Editat de shmu, 25 iunie 2012 - 11:54.


#22
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postshmu, on 25th June 2012, 10:52, said:

lol.. multa cearta si degeaba..

ONTOPIC:
Ia Sennheiser ca sunt cele mai ok in banii aia.
ok merci

Editat de orlovisk, 25 iunie 2012 - 21:10.


#23
TurocK

TurocK

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.028
  • Înscris: 08.11.2008
Într-un mod indirect, Sennheiser ți-am recomandat și eu

#24
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006
pana la urma am luat castile plantronics

http://www.emag.ro/c...-dsp--p80935-15


cum pana acum am avut a4tech din alea cu 46 lei, saltul e mare, ce imi doream, calitate si bass e din belsug, a trebuit sa scot aproape de tot bassul de la winamp

aspectul e modern, futuristic, cu led la butoane, dat la maxim sunetul nu e distorsionat deloc, dar riscul de a surzi creste

din pacate desi sunt conectate pe usb, blocheaza mufele audio/microfon spate

ma declar supermultumit, daca si tin 5 ani e perfect (2 ani e garantia)

cu A4tech-ul la care au crapat plasticele de pe brate am luat teapa la emag, cica defectele fizice nu se schimba, ma rog, 46 lei nu conteaza, insa va anunt sa nu luati casti a4tech ca nu mai sunt deloc ce au fost acum 5-7 ani, bass ioc, deabia poti baga ceva bass din Winamp si dupa 3-4 luni s-au rupt (merita un premiu chimistii care au lucrat la formula plasticului pentru asta)

Editat de orlovisk, 27 iunie 2012 - 15:50.


#25
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006
deja apar probleme cu castile plantronics, conectate pe usb 2.0, dispar din sistem, trebuie scoase si bagate iar ca sa le vada calculatorul (am mb gigabyte GA-P35-S3G), odata chiar a inghetat calculatorul si imaginea de pe LCD era asa putin defazata (folosesc win 7 64 enterprise), castile sunt prea mici si nu acopera total urechea, dupa cateva ore ma dor pavilioanele urechilor, cred ca le voi returna dar de la emag nu stiu ce sa iau in locul lor (nu au Sennheiser), deci voi cere banii si gata.

Editat de orlovisk, 28 iunie 2012 - 18:48.


#26
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006
Plantronics 4,2 cm gaura in interior, si 7,5 cm diametrul pernitei
A4tech H-800 au 6,5 cm gaura in interior, nu le simti, nu dor urechile, deci...diferenta prea mare
maine le returnez si as comanda astea in loc

http://www.emag.ro/c...-380--p86050-05

#27
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006
am invatat pe pielea mea 2 chestii, never ever casti over-the-ear si cu conectare pe USB

#28
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postorlovisk, on 28th June 2012, 18:42, said:


Na, m-am tepuit si cu astea, nu au bass deloc, sunt cam ca A4tech-urile de 47 lei.

Nu faceti ca mine, ascultati sfatul batranilor de pe softpedia.

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi intr-un magazin gen domo si poate gasesti la proba ceva.
dupa ce gasesti ceva care se aude bine, ia-l de la un magazin online mai ieftin.

asta daca iti mai accepta astia returul.

PS: eu ti-am zis ceva de planctronics dar nu ai vrut sa ma asculti. macar de luai altceva, FARA microfon la pretul ala erau destul de ok.

Editat de shmu, 29 iunie 2012 - 16:07.


#30
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postshmu, on 29th June 2012, 15:06, said:

mergi intr-un magazin gen domo si poate gasesti la proba ceva.
dupa ce gasesti ceva care se aude bine, ia-l de la un magazin online mai ieftin.

asta daca iti mai accepta astia returul.

PS: eu ti-am zis ceva de planctronics dar nu ai vrut sa ma asculti. macar de luai altceva, FARA microfon la pretul ala erau destul de ok.

nu mai am tupeul sa ma duc si cu astea la returnare, asta e, oricum la 12-14 ore cat stau eu zilnic la comp m-ar durea capul de la bass, cand o sa vreau bass dau drumul la boxe, asa mai incet ca se isterizeaza vecinii

sa se stie insa, nu va bazati ca e pretul maricel la casti si ca asta implica sigur ca au si bass, uite ca unele modele au, altele nu au, ce sa mai zic de aia care au luat plantronics wireless cu 380 lei (care tin 4 ore si cand se incarca nu pot fi folosite) iar dupa 6-8 luni cica s-a rupt pielea artificiala de pe ele (la A4tech se rupe dupa 2-3 zile la alea foarte ieftine)

Editat de orlovisk, 29 iunie 2012 - 18:06.


#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
ideea e in felul urmator:

- planctronics sunt gandite pentru alte chestii nu ascultat muzica. chiar si cele de gaming nu au un bas foarte puternic, deoarece mai sunt expozii si alte cele prin jocuri, care daca dai destul de tare poate sa te afecteze negativ...

- cele mai bune sunt castile pentru auditie muzicala. evident sunt foarte bune si pentru jocuri. ca doar sunetul la jocuri nu e extrem de complex.

- ca si marci, sunt Sennheiser, AEG si inca cateva(care sunt mai rare la noi) care sunt pe un nivel mai sus. Sennheiser sunt oarecum printre cele mai proaste din nivelul de sus (dar nu ti le-ai permite pe celelalte).

- apoi, eu le consider pe acelasi nivel: Sony, Tehnics, Panasonic, Philips si alte marci de genul - care sunt cam la fel ca si calitate, made in china si un nivel de calitate mai scazut la noi decat in afara...

- restul celor ieftine: a4tech, canyon, serioux, etc.. sunt praf. (bine.. eu sunt mai pretentios. atlii le pot considera decente)

#32
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

View Postshmu, on 29th June 2012, 17:15, said:

ideea e in felul urmator:

- planctronics sunt gandite pentru alte chestii nu ascultat muzica. chiar si cele de gaming nu au un bas foarte puternic, deoarece mai sunt expozii si alte cele prin jocuri, care daca dai destul de tare poate sa te afecteze negativ...

Asa e, pe vremuri, prin 1998, ma ingrozeau efectele sonore din Duke Nukem 3D sau Undying.

#33
Ragalie

Ragalie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 26.05.2012

View Postorlovisk, on 29th June 2012, 16:52, said:

A4tech-urile de 47 lei.
Si ce model ar fi, daca nu te superi?

Daca vorbesti de HS-800, cred ca ai face bine sa cauti scamele in socotitoare, nu in casti.

View Postshmu, on 29th June 2012, 19:15, said:

- restul celor ieftine: a4tech, canyon, serioux, etc.. sunt praf. (bine.. eu sunt mai pretentios. atlii le pot considera decente)
Ai probat toate modelele?

Stiu ca se merge la sigur lovind in marci fara prea mare renume dar sa stii ca au si astia cateva modele chiar reusite.
Cum nu tot ce e scump e si bun, si viceversa e valabila.  :peacefingers:

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostRagalie, on 2nd July 2012, 00:37, said:

Ai probat toate modelele?
Stiu ca se merge la sigur lovind in marci fara prea mare renume dar sa stii ca au si astia cateva modele chiar reusite.
Cum nu tot ce e scump e si bun, si viceversa e valabila.  :peacefingers:
nu neg ca nu sunt unele modele reusite, PENTRU CEI MAI PUTIN PRETENTIOSI. dar acele modele reprezinta 3-5%. Nu cred ca au prea multi timp si chef sa probeze, sau sa riste, pentru ceva $$ in minus. deobicei cei pretentiosi au si cu ce sa-si "intretina" pretentiile.

spre exemplu eu am investit 250 lei intr-un amplificator beton + 550 lei in niste boxe SH care se aud prea bine + o placa de sunet ASUS Xonar D1. Castile Sennheiser HD 435 le-am primit cadou. Si spre exemplu eu NU vreau sa risc sa patesc la fel ca cel de mai sus, care a luat unele si nu sunt ok, a luat altele si nu sunt ok...

Presupun ca si planctronics au cateva modele ok, dar pana le "gasesti" trebuie sa cauti destul de mult. la fel ca si ceilalti producatori mai "noi" si mai "neconsacrati".

Editat de shmu, 02 iulie 2012 - 09:49.


#35
Ragalie

Ragalie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 768
  • Înscris: 26.05.2012
Stiai ca fofezele shopingaresc la Paris rosiile ce au cam aceeasi calitate ca cele din Obor?
Dar lumea se uita altfel la dameze daca li se scurge pe bot sos de rosii parizian, nu ca la tarancile ce cumpara din Obor.


Superpretentiosi, superpretentiosi, dar vad ca nu l-a intrebat nimeni nici macar ce placa audio are in sistem (daca are una! :lol: ) si nici daca a iesit cu PASS de la ultimul examen ORL.
Astea destepte, pentru pretentiosi, scot si 22000Hz, nu?
Vibreaza centrul nervos al auzului la o asa revarsare idilica a avalansei hertziene, chiar daca putin disting dincolo de 16000Hz.
Dar ce mai conteaza, stii ca undele sunt acolo chiar daca nu le auzi. :inlove:


Io stiu asa:
O placa audio de rahat anuleaza calitatea zdranganitoarelor pentru palnii.
Butonarea gresita, la intamplare, anuleaza calitatea componentelor.
Gusturile nu se discuta.

De aceea gasesti in comentarii, la acelasi produs, comentarii diametral opuse (1. nu au bas deloc; 2. au bas puternic) :wacko:

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Io stiu asa:
O placa audio de rahat anuleaza calitatea zdranganitoarelor pentru palnii.
Butonarea gresita, la intamplare, anuleaza calitatea componentelor.
Gusturile nu se discuta.
1. Da, dar in ultimii ani pana si integratele de pe placile de baza se aud bine. Ba pana si "placile audio" pe PCI au inceput sa foloseasca aceleasi chipuri cu cele integrate. Singurele diferente care mai apar sunt legate de codecurile folosite ( ma refer la componentele hardware denumite codecuri ) si etajul de amplificare.
2. De acord.
3. De acord. Dar si eu prefer Sennheiser. Nu degeaba microfoanele si castile respectivei firme sunt folosite cam la toate posturile de radio si studiourile de inregistrari din toata lumea. Ma rog, pe ici pe colo mai gasesti si ceva Shure...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate