Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Viziunea mea asupra ateismului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Dragii mei,

Am citit cateva topicuri aici. M-au amuzat profunt. Asa ca va voi da propria mea definitie asupra ateismului, asupra religie si asupra lui Dzeu.

In primul rand nu sunt un ateu clasic. Accept ideea de Dzeu ca fiind ce e mai bun in noi. Este o contradictie in sine cu tot ce voi spune in continuare dar aleg sa o accept. Nu sunt fortat. In al doilea rand resping orice idee de religie pentru ca mi se pare plina de contradictii.

Si cred ca acesta este motivul pentru care multi dintre noi am devenit atei. Sa luam un exemplu - Biblia. Biblia este 75% mit, 25% fabula morala. Recunosc, se gaseste niste valori morale acolo necesare pentru a nu ne omori. Dar Biblia nu este nimic decat o lege tribala dusa la extrem.

Exemplu:
-> Sa nu te dai la femeia aproapelui tau. De ce nu? Pentru ca aproapele tau va suferi din cauza asta? Sau pentru ca intr-un sistem tribal daca faceai asta, ii reduceai sansele sale de supravetuire si reproducere?
-> Sa nu furi? De ce? Pentru ca scazi S&R (Survival & Replication) tie sau lui? in alte cuvinte, toate cele zece porunci se bazeaza pe faptul de a creste sansele de supravetuire si reproducere a societatii (fie tribale, fie religioase) si nu ale tale.

Eu sunt un egoist. Sunt adeptul obiectivismului a lui Ayn Rand. Traiesc dupa urmatoarea idee:

"Jur in numele vietii mele si pentru tot ce este frumos in ea ca nu voi trai pentru alta persoana si nici alta persoana nu va trai pentru mine".

Eu consider ca, competenta vine inainte de nevoie. Eu consider faptul ca pot consuma ceea ce creez si faptul ca am nevoie de ceva nu imi da nici un drept spre a avea acel lucru. Eu consider ca valoarea in lume trebuie creata si nu distribuita. Eu consider ca nu am nici o responsabilitate morala fata de societate si doar fata de cei care imi ofera valoare in acelasi timp.

Si de la ideea aceasta, exista doua tipuri de misticism: misticismul sufletului si misticismul muschilor. Misticismul sufletului imi cer sa renunt la corpul meu si la tot ce pot face cu el (incepand cu mintea mea rationala, care o pun inainte de toate) pentru faptul ca as putea sa privesc o recompensa dupa moarte. Renunt la viata pt rai sau oricum l-ai numi. Sau pot sa imi folosesc mintea rationala si sa am parte de raiul acela acum. Misticismul muschilor imi cer sa renunt la sufletul meu pentru a ma pune in slujba societatii. De ce? Pentru altfel de recompensa. Morala. Voi fi nobil. Voi fi altruist.

Uite, eu resping amandoua valori. Nu am nevoie de validarea nimanui pentru asta. Eu aleg doar sa imi urmez fericirea rationala fara a imi aplica sanctiunea victimei. Ce inteleg prin sanctiunea victimei? Inteleg a imi face rau pentru a crea valori morale sau pseudo morale.

Ce inteleg prin fericirea rationala? Un sarut de la persoana iubita. O masina frumoasa. A calatorii. A scrie o carte. A aduce fericire celor care imi aduc fericire mie. Nimic nobil dupa standartele multor persoane. Dar nobil dupa ale mele.

Asta definesc eu prin ateism Imi aleg propria fericire, prin a imi folosi mintea rationala pentru a o atinge si nu cred in a ma sacrifica pentru valori morale sau spirituale. Inteleg ca trebuie sa respect anumite valori, unele pentru propriul meu bine, altele pentru a convetuii in societate, dar se opreste acolo.

Sunt bun? Sunt rau? Putin imi pasa. Este alegerea mea, facuta de mintea mea rationala, fara considerente morale sau religioase.

Multumesc,
Razvan

PS: Imi cer scuze pentru greselile gramaticale.

PPS: Probabil exista contradictii in ceea ce am spus si afirmatii care nu respecta logica. Dar, cred ca orice VREA sa inteleaga, intelege. Daca nu vrea sa inteleaga, atunci orice argumentare e inutila.

PPPS: Am scris totul destul de rapid, cu o tigara in mana. Am sa editez postul in curand ca sa imi explic viziunea mai bine, daca va ajuta cu ceva. Nu ma intereseaza sa am dreptate. Ma intereseaza sa aduc claritate in viata celor care vor sa asculte.

Edited by Razvan20k, 10 June 2012 - 21:20.


#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Mai aveti ?

Quote

Urăsc ateii

Să clarific treaba. Nu-s fan religie. Dar nu îmi place să zic că sunt ateu. Dacă mă întreabă cineva, zic că-s necredincios.

Pentru că atunci când zic „ateu”, mă gândesc la genul ăla de om care de adună cu alți încă 2 „atei” la o masă, să vorbească cu superioritate despre cât de oi naive sunt oamenii de rând, care nu au depășit nevoia de spiritual, să ajungă la etapa elevată, rațională a vieții.

Și discută treaba asta cu un aer de importanță pe muian, și așa, o combinație de milă și scârbă pentru credincioșii net inferiori lor.

Motivul pentru care mi se pare că cetățenii ăștia sunt niște rahați e că, teoretic, ei sunt absolut 100% convinși de opinia lor, și cu toate acestea și-o exprimă în public. Simt ei nevoia să dezbată ceva ce în capul lor e deja lămurit.

E ca și cum

E ca și cum m-aș simți eu foarte bine cu mine că știu că pământul e rotund. Și m-aș duce să discut cu alți oameni ca mine, care cred că pământul e rotund despre faptul că mai există încă oameni care cred că e plat.

Și m-aș simți atât de isteț când povestesc cât de proști îs ăia, încât pentru un moment aș crede că îs vârful evoluției umane. De parcă am crescut eu brusc intelectual cu ceva identificând existența unor oameni care cred altceva decât mine.

Faptul că un om e mai prost decât tine nu te face pe tine mai inteligent cu nimic la modul absolut. Dacă brusc, mâine, tot universul în afară de tine ar uita să știe să citească, ai fi la fel de prost cum ești în momentul ăsta. Doar mai deștept decât ei.

Asta cred eu că e diferența dintre ateu și necredincios.

Că necredinciosul gândește „Nu cred în Dumnezeu și nu îmi pasă de religie”
Și ateul gândește „Nu cred în Dumnezeu și îmi place să explic tuturor de ce asta mă face mai bun decât majoritatea oamenilor”

Și de-aia urăsc eu ateii. Că sunt genul de oameni care-și evaluează evoluția personală în raport cu alții, nu cu sine.

Și dacă faci parte din vreun grup de atei pe internet, unde dezbateți cu toții ălea 3 pagini de Nietzsche pe care le-ați citit în total, sau te întâlnești cu prietenii la o bericică și începi să vorbești tare, să audă tot barul despre ce mare șarlatănie e religia, ești un căcat cu ochi și meriți pocnit.
Sursa

#3
mcmlxxxviii

mcmlxxxviii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 14.05.2012
Dupa citire am doua intrebari:
1. Asa si?
2. Crezi intr-o fiinta inteligenta cu puteri supranaturale? (D-zeu)

Nu prea inteleg de ce ai deschis topic-ul. Am inteles ca faci ce vrei si cu asta basta, foarte bine, asa si? :)

#4
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Exact, asa si?

:)

Mi-am oferit parerea pentru a arata ca nu totul este alb sau negru. Parerea mea poate fi utila sau nu, dupa ce intelege fiecare. In cazul in care nu este utila, se poate inchide topicul si nu am sa postez alta.

PS: Nu cred in Dzeu ca entitate. Cred in Dzeu ca fiind partea buna din noi. Atat.

Edited by Razvan20k, 10 June 2012 - 21:24.


#5
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:23, said:

Exact, asa si?

:)

Mi-am oferit parerea pentru a arata ca nu totul este alb sau negru. Parerea mea poate fi utila sau nu, dupa ce intelege fiecare. In cazul in care nu este utila, se poate inchide topicul si nu am sa postez alta.

PS: Nu cred in Dzeu ca entitate. Cred in Dzeu ca fiind partea buna din noi. Atat.
Eu as zice ca este ... un inceput bun.

#6
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:23, said:

PS: Nu cred in Dzeu ca entitate. Cred in Dzeu ca fiind partea buna din noi. Atat.
And, in this case, why call it god?

#7
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Uite o intrebare buna.

Pentru ca nu am gasit un raspuns mai bun. Pentru ca imi da o stare de calm ideea de persoana treia decat sa zic "eu". Dar refuz ideea ca o fiinta supranaturala a creeat tot ce este in jur. Accept ideea ca am ajuns unde suntem prin evolutie. Accept ideea ca emotile noastre au fost dezvoltate pentru a procrea specia.

Dzeu e un concept relativ nou. Este dorinta omului de a isi muta responsabilitatea de la propria fiinta si proprile actiuni in ceva care nu poate fi dovedit si tras la raspundere. Este mai usor sa spui "Dzeu mi-a dat asta" decat "am fost prost si am stricat totul".

Edited by Razvan20k, 10 June 2012 - 21:46.


#8
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 21:23, said:

Exact, asa si?

:)

Mi-am oferit parerea pentru a arata ca nu totul este alb sau negru. Parerea mea poate fi utila sau nu, dupa ce intelege fiecare. In cazul in care nu este utila, se poate inchide topicul si nu am sa postez alta.

PS: Nu cred in Dzeu ca entitate. Cred in Dzeu ca fiind partea buna din noi. Atat.
Inca unul care are nevoie de un boost de ego, asa ca recurge la fel si fel de gaselnite ... Nu poti sa ii spui pur si simplu "bunatatea umana"? Chiar ai nevoie de un termen bombastic si echivoc?  Te face sa te simti mai bine fata de tine insuti si natura?

#9
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
In fine.

Mi-am impartasit parerea. Ideea generala era ca trebuie sa ne urmarim fericirea noastra si sa nu ne bazam pe misticism.

O seara buna

#10
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 24.02.2007
@razvan20k: sigur nu ai copii. Daca ai avea nu ai putea sa zici "nu voi trai pentru alta persoana si nici alta persoana nu va trai pentru mine"

#11
emilboc

emilboc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 31.10.2011
in afara de faptul ca ai voie sa faci ce vrei tu , daca nu deranjezi pe nimeni,

oricum faci cel mai mare pacat prin aceea ca nu cotizezi la popii bor

(adica nu mergi la biserica, nu dai contributie, nu cumperi lumanari, etc deci pacat de neiertat deci smoala, ca restul de 7miliarde locuitori terra-15milioane credinciosi bor)

deci restul nu mai conteaza.

altceva?

#12
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:12, said:

Dragii mei,

Am citit cateva topicuri aici. M-au amuzat profunt. Asa ca va voi da propria mea definitie asupra ateismului, asupra religie si asupra lui Dzeu.

In primul rand nu sunt un ateu clasic. Accept ideea de Dzeu ca fiind ce e mai bun in noi. Este o contradictie in sine cu tot ce voi spune in continuare dar aleg sa o accept. Nu sunt fortat. In al doilea rand resping orice idee de religie pentru ca mi se pare plina de contradictii.

Si cred ca acesta este motivul pentru care multi dintre noi am devenit atei. Sa luam un exemplu - Biblia. Biblia este 75% mit, 25% fabula morala. Recunosc, se gaseste niste valori morale acolo necesare pentru a nu ne omori. Dar Biblia nu este nimic decat o lege tribala dusa la extrem.

Exemplu:
-> Sa nu te dai la femeia aproapelui tau. De ce nu? Pentru ca aproapele tau va suferi din cauza asta? Sau pentru ca intr-un sistem tribal daca faceai asta, ii reduceai sansele sale de supravetuire si reproducere?
-> Sa nu furi? De ce? Pentru ca scazi S&R (Survival & Replication) tie sau lui? in alte cuvinte, toate cele zece porunci se bazeaza pe faptul de a creste sansele de supravetuire si reproducere a societatii (fie tribale, fie religioase) si nu ale tale.

Eu sunt un egoist. Sunt adeptul obiectivismului a lui Ayn Rand. Traiesc dupa urmatoarea idee:

"Jur in numele vietii mele si pentru tot ce este frumos in ea ca nu voi trai pentru alta persoana si nici alta persoana nu va trai pentru mine".

Eu consider ca, competenta vine inainte de nevoie. Eu consider faptul ca pot consuma ceea ce creez si faptul ca am nevoie de ceva nu imi da nici un drept spre a avea acel lucru. Eu consider ca valoarea in lume trebuie creata si nu distribuita. Eu consider ca nu am nici o responsabilitate morala fata de societate si doar fata de cei care imi ofera valoare in acelasi timp.

Si de la ideea aceasta, exista doua tipuri de misticism: misticismul sufletului si misticismul muschilor. Misticismul sufletului imi cer sa renunt la corpul meu si la tot ce pot face cu el (incepand cu mintea mea rationala, care o pun inainte de toate) pentru faptul ca as putea sa privesc o recompensa dupa moarte. Renunt la viata pt rai sau oricum l-ai numi. Sau pot sa imi folosesc mintea rationala si sa am parte de raiul acela acum. Misticismul muschilor imi cer sa renunt la sufletul meu pentru a ma pune in slujba societatii. De ce? Pentru altfel de recompensa. Morala. Voi fi nobil. Voi fi altruist.

Uite, eu resping amandoua valori. Nu am nevoie de validarea nimanui pentru asta. Eu aleg doar sa imi urmez fericirea rationala fara a imi aplica sanctiunea victimei. Ce inteleg prin sanctiunea victimei? Inteleg a imi face rau pentru a crea valori morale sau pseudo morale.

Ce inteleg prin fericirea rationala? Un sarut de la persoana iubita. O masina frumoasa. A calatorii. A scrie o carte. A aduce fericire celor care imi aduc fericire mie. Nimic nobil dupa standartele multor persoane. Dar nobil dupa ale mele.

Asta definesc eu prin ateism Imi aleg propria fericire, prin a imi folosi mintea rationala pentru a o atinge si nu cred in a ma sacrifica pentru valori morale sau spirituale. Inteleg ca trebuie sa respect anumite valori, unele pentru propriul meu bine, altele pentru a convetuii in societate, dar se opreste acolo.

Sunt bun? Sunt rau? Putin imi pasa. Este alegerea mea, facuta de mintea mea rationala, fara considerente morale sau religioase.

Multumesc,
Razvan

PS: Imi cer scuze pentru greselile gramaticale.

PPS: Probabil exista contradictii in ceea ce am spus si afirmatii care nu respecta logica. Dar, cred ca orice VREA sa inteleaga, intelege. Daca nu vrea sa inteleaga, atunci orice argumentare e inutila.

PPPS: Am scris totul destul de rapid, cu o tigara in mana. Am sa editez postul in curand ca sa imi explic viziunea mai bine, daca va ajuta cu ceva. Nu ma intereseaza sa am dreptate. Ma intereseaza sa aduc claritate in viata celor care vor sa asculte.
Mdea cum zice Billy un inceput bun! Esti exemplul perfect de om foarte atras de energiile materiale , fara a nega total si alt tip de energii. Deci pe romaneste esti doar cu un picior in rahat, depinde doar de tine daca il bagi si pe al doilea! Ai un atuu in maneca, care te poate ajuta enorm si anume sinceritatea!

#13
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View PostKrisler12, on 10th June 2012, 22:18, said:

Mai aveti ?

Sursa

Wow, unde l-ati gasit pe distrusul asta?!? :photo:

#14
MARCVS

MARCVS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,218
  • Înscris: 01.04.2012

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:23, said:

PS: Nu cred in Dzeu ca entitate. Cred in Dzeu ca fiind partea buna din noi. Atat.
Totusi, nu inteleg de ce-i spui Dumnezeu si nu acea parte buna din noi. Daca mai iau in calcul si cat de relativ e acest bun iar Dumnezeu nu, ce sa mai inteleg?


View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:48, said:

Ideea generala era ca trebuie sa ne urmarim fericirea noastra si sa nu ne bazam pe misticism.
Fericire care, in buna masura, e conditionata de ceilalti. Suntem fiinte sociale. Si atunci ma intreb, de ce esti egoist?

View PostPascalau, on 10th June 2012, 23:51, said:

@razvan20k: sigur nu ai copii. Daca ai avea nu ai putea sa zici "nu voi trai pentru alta persoana si nici alta persoana nu va trai pentru mine"
Fara indoiala. Ayn Rand nu-i un mentor matur. Ori n-a inteles natura umana in ansamblul ei, ori a extrapolat-o pe a dumneaei unde nu era cazul.

Edited by MARCVS, 11 June 2012 - 18:15.


#15
centrixx44

centrixx44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 06.10.2011
Nu v-ati prins ? Omul asta nu e ateu, e doar jmecher (face ce vrea, cand vrea).

View PostNeortodox, on 11th June 2012, 11:04, said:

Wow, unde l-ati gasit pe distrusul asta?!? :photo:
:OK:

Edited by centrixx44, 11 June 2012 - 18:22.


#16
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:44, said:

Pentru ca nu am gasit un raspuns mai bun. Pentru ca imi da o stare de calm ideea de persoana treia decat sa zic "eu".
vs.

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:44, said:

Dar refuz ideea ca o fiinta supranaturala a creeat tot ce este in jur. Accept ideea ca am ajuns unde suntem prin evolutie. Accept ideea ca emotile noastre au fost dezvoltate pentru a procrea specia.
Razvan, ai marele talent de a-ti raspunde singur la intrebari. Definitia divinitatii include proprietatea de creator inteligent al universului. Nu crezi in creator, nu crezi in divinitate. Nu esti nici teist, nici deist, nici panteist; nu sunt sigur daca esti mai aproape de ateu sau de pandeist. Uite, as fi chiar interesati sa-ti nuantezi pozitia, deoarece pe acest forum toti pandeistii declarati erau, de fapt, teisti vopsiti, stanjeniti de preceptele religiei lor.

Ai insa, probabil instinctiv, o atitudine politicoasa fata de teisti ajustand proprietatile divinitatii astfel incat sa gasiti un numitor comun. Chiar si eu, ateu declarat, folosesc cu divinnitate/dumnezeu, referindu-ma la aceste concepte ca la niste apelative abstracte menite sa reconcilieze credinta partenerilor de discutie cu bunul simt. Ma gandesc la divinitate/dumnezeu ca la un principiu creator universal ce simbolizeaza bunavointa/bunatatea.

View PostRazvan20k, on 10th June 2012, 22:44, said:

Dzeu e un concept relativ nou. Este dorinta omului de a isi muta responsabilitatea de la propria fiinta si proprile actiuni in ceva care nu poate fi dovedit si tras la raspundere. Este mai usor sa spui "Dzeu mi-a dat asta" decat "am fost prost si am stricat totul".
Poate ai dreptate. Eu vad insa altceva: GOD=explicatia-universala, GOD=prietenul-ceresc al creinciosului, care-l protejeaza de necunoscut.

#17
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View PostBilly, on 10th June 2012, 22:35, said:

Eu as zice ca este ... un inceput bun.
Billy de cand vroiam sa te intreb....

Fac apel la experienta ta de viata si la inteligenta superioara pe care o posezi....este mai bine sa risti in orb decat sa fii precaut si sa-ti iei toate masurile de siguranta???

#18
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostSecuristu, on 12th June 2012, 20:30, said:

este mai bine sa risti in orb decat sa fii precaut si sa-ti iei toate masurile de siguranta???
Intrebarea asta i-o ridici ateului sau teistului? :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate