Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024
 

Sheffield House

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
prikoke_2012

prikoke_2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.06.2012
Salut,

Se construieste un mic ansablu format din 3 unitati cu numele Sheffield House, in zona Trapezului, foarte intens promovat prin anunturi.
Dezvoltator este un cetatean grec,se pare, in asociere cu o agentie imobiliara.

Ce-am putut sa aflu sunt urmatoarele:

- pe site e descris ca fiind la 5 minute de Piata Trapezului, pe harta am masurat o distanta de 800m  in linie dreapta si 1 km masurat pe strada cu masina; deci un 10 minute de mers alert ar fi mai rezonabil.
- zona in care se construieste e la marginea blocurilor, momentan e inconjurat de terenuri virane pe care probabil se va construi in viitor (ramane de vazut si la ce regim de inaltime)
- zona pare linistita, exceptand cainii pe care sper sa-i rezolve viitorul primar; oamenii .. destul de pestriti dar par pasnici;
- cladirea arata foarte bine in conceptul de arhitectura si ramande de vazut si daca la finisaje se va mai pastra aceasta impresie
- apartamentele sunt de 2 si 3 camere; un lucru interesant la ele este ca toate au aceeasi latime la camere, si anume doar 3m ceea ce mie mi se pare cam putin si iti dau impresia ca te afli intr-un vagon. In rest sunt luminoase si au balcoane generoase (in detrimentul spatiului util insa).
- peretii sunt din caramida, ceea ce e un lucru bun pentru multi (la 100 m distanta se construiesc apartamente intr-un ansamblu Acasa Titan parca si au peretii din Ytong, desi la pret materialele sunt tot cam pe acolo)
- finisajele se vor vedea. Ce m-a contrat a fost o discutie cu un agent care la intrebarea ce considera el ca e occidental si de "lux" a raspuns ca geamurile termopane, gresia si faianta, inclusiv tencuiala care e data cu o masina automata. M-as fi asteptat sa gasesc o tamplarie de aluminiu si nu de PVC, eventual cu sistem tripan, calorifere de aluminiu (sau poate chiar prin pardoseala - ca sa fie occidental), balustrade din inox si macar placari cu piatra naturala la casa scarilor ca sa pot considera ca e de nivel peste mediu..



Lasand la o parte preturile, pe care nu le comentez deocamdata, ce parere aveti despre proiect ?

#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Asta cu "la doar 5 minute de X" e deja fumata, credeam ca nu mai pune nimeni botu' la din astea. Alea 5 minute sunt calculate noaptea la ora 3 mergand pe strada goala cu 80 km/ora.

#3
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

View Postprikoke_2012, on 7th June 2012, 13:29, said:

Salut,

Se construieste un mic ansablu format din 3 unitati ....................

Cam asa si cu casile astea de vanzare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aerj4qXPHJc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :coolspeak:

Pe strada Burnitei??? Oare o fi bine sa locuiesti pe strada Burnitei..... :thumbup:

Edited by gicafranaru, 07 June 2012 - 13:37.


#4
breadband

breadband

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2008
Primul link pe Google zice: "Proiectul Sheffield House prezinta o problema complicata si anume integrarea unui bloc pe un teren extrem de mic, totdata in acord cu cerintele certificatului de urbanism." Nu suna prea incurajator, dar desigur ca pana nu vezi nu poti emite o parere pertinenta. Pe site-ul lor vad ca e trecuta ca data de finalizare 31 mai. Deci e gata? Ca poze reale n-am prea gasit.

#5
cool_liliana

cool_liliana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.11.2008
Am vazut cateva apartamente la stadiul de rosu. Pareau OK ca si suprafete si preturi. Distanta fara de metrou cam 10 min mers pe jos (nu plimbare), dar nu ma deranjeaza.
Ce nu mi-au placut: ambele bai (apart cu 3 camere) erau pe mijlocul blocului si nici una din ele nu avea geam (ci doar ventilator pt aerisire)....un aspect peste care nu am putut trece cu vederea.

#6
Necrosero

Necrosero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.07.2009
Salut,

Noutati despre ansamblu? Sta cineva pe acolo?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate