Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Nedumerire

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
15 răspunsuri în acest subiect

#1
Guest_iggy_*

Guest_iggy_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
PENTRU STABILITATE IN JOCURI (SI NU NUMAI IN JOCURI), CE SISTEM DE OPERARE ESTE MAI BUN? WIN98SE SAU WINME:hmm: [email protected]

#2
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
WinMe daca reusesti sa-l faci stabil pe o configuratie, va ramane stabil in continuare, poate mai stabil decat 98. In schimb se buseste repede si ai nevoie sa-l reinstalezi, plus ca e plin de o gramada de mizerii inutile. Win98SE e destul de stabilin timp dar cam crapa cand nu te astepti.

#3
nero

nero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2001
Parerea mea e ca Win98 nu crapa fara motiv. WinME e ceva mai greoi si mai incarcat si nu prea are nici un avantaj.

#4
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by nero
Parerea mea e ca Win98 nu crapa fara motiv. WinME e ceva mai greoi si mai incarcat si nu prea are nici un avantaj.



Atentie la neatentie...e hardware aici nu software (se rezolva imediat) Referitor la subiect da e corect ce spune NERO si eu tot la fel as sustine Win98 nu crapa fara motiv (Win98SE da mai crapa din cind in cind) Win Me il consider o mica pacaleala..e prea stufos si incarcat cu chestii superinutile.:yeah baby

#5
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.085
  • Înscris: 28.11.2001
Eu am avut WinMe destul de mult timp pe Epox+Duron si pot sa spun ca nu am avut nici o problema timp de o luna. Dupa aceasta luna sistemul nu a mai functionat la parametri normali dar nu am avut parte de blocari.
Dupa aceasta aventura mi-am pus Win98SE, cu care am avut ecrane albastre si blocaje cam 2 pe saptmana. Inainte nu aveam nici macar unul pe luna.
Este un caz particular asa ca nu pot generaliza.

#6
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
Folosesc Win98SE intensiv acasa, din motive lesne de inteles - jocuri. Cei care se "lauda" cu ecranele albastre in 98se au doua probleme : ori l-au instalat prost, ori habar n-au ce fac pe acolo si ar trebui sa se apuce de altceva.

De exemplu ...  am Win98 instalat de prin septembrie anul trecut, si nu am vazut nici un ecran albastru. Desigur pot obtine unul la orice ora daca scot cd-ul in timp ce este citit... dar asta este singura solutie.

Si este un calculator chinuit. Cand eu sunt la lucru, bebele meu de 4ani1/2 isi face de cap in locul meu.

Asa ca, nu acuzati Windows-ul. De multe ori, defectiunea este la cel ce sta pe scaun. Sau incompatibilitati hardware ...

Probabil, win98 ofera inca cea mai buna performanta in jocuri. Este un sistem mic, fara incarcari mari de resurse, permite multiple tweakuri, si ce este mai important, are un larg suport.

EndLess Point

#7
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Win ME cred ca o fi fost un experiment nereusit Microsoft.. probabil ca se gandeau la Windows XP cand au facut incercarea cu ME :drac:

98 SE cred ca este cel mai stabil Windows scos de Microsoft... ( fara 2k si Xp)

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Referitor la discutiile OFFTOPIC .. sterse

PS: DACA cineva nu a inteles.. INCA,   NU SUNTEM in concurenta cu NIMENI ... deci as dori sa inceteze atacurile asupra noastra .. fiecare isi face site-ul , forumul asa cum considera mai bine.. Cui nu-i place SoftNews poate vizita :

http://www.computergames.ro/forum
http://www.price.ro/forum
http://learn.reflex....m/ikonboard.cgi
http://www.chip.ro/c.../ultimatebb.cgi

..etc

NU avem nevoie de zeci de mii de useri ( ar insemnma un trafic mare pe care il platim.. si nici de milioane de vizitatori.. I don't care.. Cine are nevoie de ce oferim ne viziteaza.. cine nu NU..

:rolleyes:


Daca mai postati la acest topic va rog sa va mentineti STRICT pe subiectul lui..

#9
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.129
  • Înscris: 28.11.2001
... eu am instalat prietenei mele un WinMe si nu a reusit sa-l crape niciodata ( am mai lucrat si eu pe el si nu l-am crapat - insa nici nu m-am chinuit rau  :drac: ). Singura data cand l-am formatat a fost cand am avut eu nevoie de un Win2k :drac: . Asa ca pot spune ca pentru un utilizator normal poate fi un sistem bun ( mai ales daca este intretinut :drac: )

Cretze :yeah baby

#10
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 20.03.2002
Da mah, dar prietena ta nu se joaca toata ziua sau instaleaza aplicatie dupa aplicatie sa vada ce si cum e. :D Astia de la SoftNews sunt de vina ca anunta 10-20 de aplicatii zilnic si trebuie sa incerc si eu juma' din ele :D :D :D (cel putin).

#11
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 03.12.2001
As vrea sa-mi spun si eu parerea vizavi de OS-uri.

Pentru jocuri cel mai bun Win98SE cu IE5.5SP1 si DirectX 8.1. Win98Gold nu e mai stabil in nici un caz.

WinME e f. bun daca este castrat cu SystemRestore Remover (freeware).

Pentru chestii serioase: NT/2K/XP sau mai bine Linux cu VMWare.

Parerea mea se bazeaza pe experienta calculatoarelor livrate clientilor.

#12
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 825
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

WinME e f. bun daca este castrat cu SystemRestore Remover (freeware).

Nu vreau sa fiu sarcastic dar ce ce trebuie sa foloseshti un program cand ca sa dezactivezi in System Restore trebuie doar 1 uncheck in Control Panel.

Parerea mea vizavi de cele expuse pana acum:

1. Best pentru jocuri, multimedia, programare e WinXP
2. Win Me e optziunea 2.
3. In nici un caz 95, 98 OSR 1 etc. Eventual un 98 OSR 2 patcuit de pana la urma ajungi la ME.

Mai sus s-au exprimat nishte pareri legate de Me. Este intradevar un sistem stabil daca shti sa tzil setezi.
Insa XP pe langa ca nu crapa ca shi celelalte, e super performant shi acuma infinit mai putzin din resurse.

#13
Gicu Piticu

Gicu Piticu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 73
  • Înscris: 03.12.2001
System Restore Remover mai face si alte lucruri la care merita sa te uiti.

#14
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.536
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by Gicu Piticu
Pentru jocuri cel mai bun Win98SE cu IE5.5SP1 si DirectX 8.1. Win98Gold nu e mai stabil in nici un caz.

Zi-mi si mie te rog care e legatura dintre IE5.5SP1 si stabilitatea Win98xx la jocuri. E vorba de un sistem fara nici un fel de retea.

#15
cretze

cretze

    Veteran

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.129
  • Înscris: 28.11.2001
... in masura in care jocurile tin de ceva legaturi cu MFC-ul and other stuff din Visual C, conteaza destul de mult veriunera unor dll-uri. O modalitate de a avea cele mai noi astfel de dll-uri este Internet Expler-u' care le aduce in sitem. Daca nu la asta s-a referit omu'  atunci cele de mai sus isi au rostu' la "Programare" :drac:

Cretze :cya:

#16
Guest_*VectraVL*_*

Guest_*VectraVL*_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
am o sala de jocuri cu 14 pc. si folosesc win 98se....am pus win me si ecrane albastre de mureai... asa ca eu zic win98se

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate