Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Modificarea corpului

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Unii oameni aleg sa-si modifice corpul in moduri pe care multi dintre restul oamenilor le considera ciudate, bizare, iesite din comun, in ceea ce priveste civilizatia occidentala. Modificarea corpului prin mutilarea sa, tatuarea sa, etc., in vederea transformarii aspectului sau, a naturii sale, din varii motive, e veche, circumcizie masculina cat si feminina la culturile semite si africane, alungirea craniilor la egipteni sau alungirea gatului la tribul Kayan Lahwi din Thailanda. Dar si occidentul are unele cutume in ceea ce priveste mutilarea corpului, dintr-un motiv estetic, obiceiul de a face gauri pentru cercei fetelor, spre exemplu, perceput de societatea occidentala in ansamblul ei ca ceva normal, natural. O fata care nu are gauri pentru cercei va fi privita ca fiind diferita si nu invers, in cazul acesta gaurile au rolul de liant cultural si diferentiere a genurilor, in cazul pierce-ului occidental, acesta are rolul de deosebire, de diferentiere individuala, nu se diferentiaza un gen de altul ci un individ de altul.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M5g3oigW3YM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce aleg oamenii sa isi modifice propriul lor corp, sau pe al altora?
De ce un anumit tip de modificare a corpului este perceput ca normal in timp ce altul ciudat si anormal?




Ce ne determina sa catalogam o astfel de imagine: imagine1, drept grotesca? Ne-am dezvoltat un filtru cultural la nivel psihic dupa care analizam si judecam oamenii? Eu cred ca pentru niste africani o astfel de imagine nu trezeste aceleasi sentimente ca pentru un occidental, pentru ei astfel de mutilari fiind naturale: imagine2

De ce acest:
BODY MODIFICATION


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Maria Jose Cristerna Ripleys pare mai nesanatoasa decat tipul ala din imagine2.
Eu nu inteleg ce este in capul alia.
Chiar exista cineva care sa stea cu una sau unul care arata ca moartea?

Edited by Sorin84k, 27 May 2012 - 16:53.


#3
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostTwinkey, on 27th May 2012, 17:44, said:

1De ce aleg oamenii sa isi modifice propriul lor corp, sau pe al altora?
2De ce un anumit tip de modificare a corpului este perceput ca normal in timp ce altul ciudat si anormal?
1E un comportament extrem, datorat perceperii propriilor limitari. Si atunci te apuci sa imiti ce ti se pare tie ca te "intregeste". Unii merg pana la a mima fizic modelul ales. Asta se intampla mai ales in societati tribale, comunitatile mici si izolate fiind mai pasibile de a dezvolta si cultiva asemenea derapaje. Dar nu numai, vezi mutilarea genitala musulmana sau mutilarea talpilor feminine la chinezi pe vremuri.
Sigur, te poti intreba ce anume aduce superioritate, sau emuleaza un model, in faptul de a-ti trece un batz prin nas, sau a macelari talpile sau genitalia fiicei tale, sau asa.
Pai aici intram deja in chestii complicate, de derivare a modelului, de emulare indirecta, prin asociere sau decurgere.
Candva in ceva trib, careva foarte respectat s-a apucat sa isi dovedeasca barbatia sarind de la mari inaltimi. Toti s-au apucat sa-l emuleze si sa faca la fel. S-a dezvoltat un ritual al saltului. Ulterior, s-a asociat saltul cu dragonul care zboara pe cer, si s-au apucat sa-si tatueze dragoni pe piele sau sa figureze un desen imitand solzii sau penele sau mai stiu eu. Ulterior s-au apucat sa-si despice si limbile sa semene cu limbile de reptila. etc.
2Pentru ca oamenii sunt constienti ca per total asta vine dintr-un exces, dar nu-l vad decat la altii, care fac altfel decat ei.
In multe triburi in Noua Guinee e ok pedofilia razboinica, barbatii adulti folosesc sexual copiii si adolescentii "ca sa le transmita barbatia lor".
Unii o fac prin sex oral, altii anal etc.
Si fiecare trib e dezgustat de cum fac aia din alt trib.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,093
  • Înscris: 31.07.2007

View PostTwinkey, on 27th May 2012, 17:44, said:

Ce ne determina sa catalogam o astfel de imagine: imagine1, drept grotesca? Ne-am dezvoltat un filtru cultural la nivel psihic dupa care analizam si judecam oamenii?

Treaba ii destul de simpla. Cetateanu'/cetateana din poza nu se incadreaza in limitele a ce se considera "normal" in societatea din care face parte. Si asta pe buna dreptate deoarece modificarea de look este facuta cu scopul declarat de a iesi in evidenta, de a soca.

Quote

Eu cred ca pentru niste africani o astfel de imagine nu trezeste aceleasi sentimente ca pentru un occidental, pentru ei astfel de mutilari fiind naturale: imagine2

Modificarea ii naturala la el acasa. Totusi nu-i prea practica modificarea, daca-l prinde ploaia se ineaca africanu'.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate