Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

litoral romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012
in copilarie - astepatam cu nerabdare vacantele - stiam sigur ca voi meerge la mare: era ideal nu numai pt. un copil, dar si adultii se simteau foarte bine; era decent, chiar lux pe vremea aceea, dar acum? - dezolant; am lasat frumoasele plaje de altadata si preferam sa mergem pe cu totul alte plaje; trist!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,029
  • Înscris: 07.02.2003
Nu este trist, e ceva normal, evoluezi calitativ, daca la noi lucrurile nu se schimba mergi in alta parte unde se schimba... logic.

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
eu mai merg... dar , doar cand sunt nostalgic sau cand n-am ce face ... in rest - Grecia, Turcia, Egipt

#4
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postluminitadeac1976, on 9th May 2012, 19:36, said:

dezolant; am lasat frumoasele plaje de altadata si preferam sa mergem pe cu totul alte plaje; trist!
pai cintre tine sa mergi pe frumoasele plaje de altadata????...sau vrei sa mergem si noi cu tine?

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,107
  • Înscris: 07.07.2006
A mai fost un subiect din asta, ajuns la niste zeci de pagini, si inchis (cred ca si sters, ca nu il mai vad), pe motiv ca se incinsese prea tare atmosfera.

Io de exemplu merg in fiecare an macar 2-3 zile pe litoral. Nu cred ca a fost an in care sa nu vad Marea Neagra in Romania, indiferent daca mai mersesem si 7 zile la mare in alta tara.

#6
eddingro

eddingro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 20.04.2005

View Postluminitadeac1976, on 9th May 2012, 21:36, said:

in copilarie - astepatam cu nerabdare vacantele - stiam sigur ca voi meerge la mare: era ideal nu numai pt. un copil, dar si adultii se simteau foarte bine; era decent, chiar lux pe vremea aceea, dar acum? - dezolant; am lasat frumoasele plaje de altadata si preferam sa mergem pe cu totul alte plaje; trist!

În luna mai e dezolant oriunde (în emisfera asta)....

În altă ordine de idei litoralul românesc (max 120 km de plajă  :lol: ) e full. E normal, fiind atât de mic. Ce vă tot plângeți de el, de lipsa turiștilor străini pretențioși și care nu cheltuie nimic? Încă odată: Mini-litoralul românesc e full. Punct.

#7
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012

View Postvirtualx, on 10th May 2012, 04:58, said:

eu mai merg... dar , doar cand sunt nostalgic sau cand n-am ce face ... in rest - Grecia, Turcia, Egipt


#8
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
Ceva interesant:

"Psihologul Keren Rosner a schițat portretul robot al turistului care preferă fițele scumpe din Mamaia în dauna ofertelor considerabil mai bune din străinătate.

„În primul rând, este vorba despre oameni cu un nivel submediu de educație, care au o singură preocupare, aceea de a-și etala potența financiară. În cercul lor, fiind lipsiți de alte calități, a avea bani înseamnă a fi valoros ca individ.  În al doilea rând, la Mamaia au ocazia de a întâlni anumite domnișoare care apar prin tabloide și de a le impresiona cu potența lor financiară. Și în al treile rând, acești oameni nu s-ar duce niciodată în Grecia, pentru că acolo nu i-ar vedea nimeni. Acolo sunt niște anonimi, aici au ocazia să devină personaje", explică Keren Rosner."

No comment.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,029
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgabriel05, on 23rd May 2012, 10:34, said:

No comment.
E de comentat faptul ca acest portret este valabil numai pentru fitzosi :) O multime de oameni merg la Mamaia pentru ca le place, vin din diverse colturi ale tarii si le face placere, stau la 2 sau 3 stele maxim si se simt ok. Cei vizati de Rosner sunt cei care merg la hoteluri de fitze, putini raportat la numarul turistilor din statiune.

Edited by andreic, 23 May 2012 - 09:40.


#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,107
  • Înscris: 07.07.2006
Si mai e de comentat ca acest portret robot se aplica unui anume gen de personaje gasibile in orice tara. In fiecare tara exista o societate de genul asta, care vrea sa fie vazuta, sa fie intre ei si ai lor si sa intilneasca gagici din tabloide, prin urmare in fiecare tara exista asemenea locuri de intilnire a "protipendadei". Important e sa mearga fiecare unde are chef si sa se simta bine.

#11
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012
In ciuda faptului ca multe s-au schimbat, imi face placere sa merg pe litoralul nostru, dar exact asa cum s-a comentat mai sus, nu foarte multe zile si dupa ce ne intoarcem de pe alte "plaiuri".
In acesta vara merg cu familia la mult laudatele plaje din Bulgaria - Nisipurile de Aur, chiar sunt foarte curioasa daca asa cum se aude este si real, sau exact ca unul din proverbele romanesti "la pomul laudat sa nu mergi cu sacul!"; daca stiti sau ati vizitat aceste plaje, va rog scrieti impresii.

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,107
  • Înscris: 07.07.2006
Am vizitat acele plaje, adica acea plaja, ca e una singura, lunga, seamana cu cele de la noi, nu e nimic exotic.

#13
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012

View Postabancor, on 27th May 2012, 01:51, said:

Am vizitat acele plaje, adica acea plaja, ca e una singura, lunga, seamana cu cele de la noi, nu e nimic exotic.

Da, ai dreptate, nu este nimic exotic, dar este foarte curat, ceea ce nu pot spune despre ce am vazut pe litoralul nostru, pe care desigur ca am ajuns dupa ce m-am intors de la Nisipuri.
Si, pe langa aspectul placut al statiunii, serviciile de la hotel sunt impecabile, ai ce face la hotel , nu numai sa te bronzezi si sa te "balacesti"; la anul tot acolo voi merge.

#14
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
da, merg an de an in ROMANIA pe litoral, anul trecut am stat in total 10 zile iar anul asta vreau sa stau tot asa

avem o tara frumoasa, vizitati-o si respectati-o

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,029
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca ai gresit textul... era altfel avem o tara frumoasa, pacat ca...... :P

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
Merg la mare doar pe litoralul romanesc (cu mici exceptii). Cu 400-500 ron fac un sejur in care chiar am libertate si am ce vedea/vizita.

Nu dau cateva sute de euro sa ma plimbe cu un autocar o agentie de turism prin cine stie ce strainataturi, unde nu stiu limba, internetul si telefoanele sunt scumpe, nu pot asculta radio romanesc, trebuie mereu sa am grije sa nu ma ratacesc/umblu doar cu gps-uri dupa mine, cand la noi nu am niciuna din problemele astea.

E drept ca poate or diferii conditiile si plajele, insa acestea aspecte nu ma intereseaza, ca si conditii oricum merg cu cortu proprietate personala, iar plajele/apa oricum nu ma pasioneaza, poate sa fie curat luciu sau plin de gunoi, ca oricum nu ma apropii prea tare de ele.

Edited by LunaCrystal, 03 July 2012 - 02:46.


#17
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
am fost uikendul ce-a trecut la olimp! excelent! decît antalya, halkidiki si paralia mai bine la Olimp

#18
luminitadeac1976

luminitadeac1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.05.2012

View Postandreic, on 23rd June 2012, 08:42, said:

Cred ca ai gresit textul... era altfel avem o tara frumoasa, pacat ca...... :P
Ai perfecta dreptate, dar cred ca in tara asta frumoasa, mai exista locuri care merita vizitate. Daca cunoasteti asemenea "plaiuri", impartasiti-le si cu cei care inca isi mai iubesc tara si o respecta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate