Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 

cum aduc o masina radiata in italia

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
duicug

duicug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.07.2007
Am cumparat un golf 4 din Italia, radiata, si vreau sa o aduc in Romania pentru inmatriculare.
Din experientele voastre care credeti ca este cea mai avantajoasa modalitate ? Multumesc!

Edited by duicug, 02 May 2012 - 21:29.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Platforma.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
O pui pe o platforma, sau o tai bucati si o bagi intr-o duba. Sau, inchiriezi un container si o trimiti cu vaporul.

Cred totusi ca transportul te va costa mai mult decat masina, iar inmatricularea ei in Romania o sa-i tripleze pretul. E mai bine sa o dai la fier vechi.

#4
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Cel mai simplu este pe platforma.

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,616
  • Înscris: 17.08.2007
Eu cred ca cel mai simplu e cu platforma.

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Vezi poate gasesti un loc pe un TIR care mai aduce in tara si alte masini. Te va costa in jur de 300 euro, mult mai putin decat daca ai plati o platforma numai pentru masina ta.

#7
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ai posibilitatea de a obtine "numere de carton" (targa di cartone) in cazul in care masina ta a fost radiata pentru export. Sunt numere provizorii pentru export care au valabilitate de 5 zile, doar in cazuri exceptionale de pana la 30 de zile si numai pe un anumit traseu prestabilit.
Pentru a obtine asa ceva ai nevoie de:
- cerere tip
- dovada platii taxei de eliberare a numerelor, 23,62 euro sau in regim de urgenta 28,12 euro. (Aceste preturi pot varia de la o regiune la alta);
- original si xerox dupa C.I. recunoscuta in Italia;
- declaratie privind traseul ce va fi urmat si data plecarii;
- original si xerox dupa Certificatu de Radiere;
- original si xerox dupa "Carta di circolazione". In cazul in care masina are ITP-ul expirat, acesta va trebui facut la Motorizzazione (vreo 30 euro);
- original si xerox dupa factura de achizitie a masinii;
Dupa ce obtii numerele cauti o firma de asigurari si iti faci o asigurare provizorie, valabila pe perioada valabilitatii numerelor.

E complicat? Deloc. Totul se face la "Motorizzazione " in provincia de unde ai cumparat masina. Daca ai toate actele in regula termini in 2-3 ore, iar daca esti comod, poti apela la o agentie de practici auto si se ocupa ei de tot, contracost desigur.

Procedura in limba italiana


Insa d.p.v. financiar cel mai bine iesi cu o platforma, vreo 300 euro.

Edited by florinppv, 03 May 2012 - 00:00.


#8
duicug

duicug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 02.07.2007
Va multumesc!

florinppv, multumesc in mod special. Pentru mine ar fi cea mai convenabila, varianta sa ma duc cu masina pe roti pentru ca oricum trebuia sa ajung in romania in urmatoarele 2 sasptamani cu o masina si acum daca s-a ivit ocazia asta e perfect.
Totusi, daca cunoasteti ceva baieti care transporta cu platforma masini din italia va rog sa-mi lasati un numar de telefon. Eu sunt din Galati si in Italia locuiesc in Torino.

#9
BabyCar

BabyCar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2012
Buna. Am si eu cam aceeasi problema..
Sper sa imi poate spuna cineva exact ce trebuie sa fac..
Eu as vrea sa cumpar masina pe firma de la un dealer din Italia(Catania) si ei spun ca platforma costa cam 800€...
Ce fac exact(dupa ce vad masina,imi place-ma hotarasc sa o cumpar etc)...Mai exact, care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Trebuie sa o radieze inainte ?
Of, sper sa ma poate ajuta cineva concret..mi se pare totul asa complicat.

Multumesc anticipat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate