Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

ajutor facultate drept, ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012
ajutati-ma va rog! as vrea sa fac facultatea de drept, nu imi ziceti ca este greu si ca este mult de invatat. as vrea sa ma duc in cluj, sunt din bistrita, si as vrea sa stiu in ce ma bag :)), care este cea mai buna alegere?  :peacefingers:

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Alege orice ! Facultatea de drept e drumul cel mai scurt catre puscarie.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Daca nu ai pile sa te bage in barou sau daca nu inveti pana inebunesti sa te duci la INM nu ai nicio sansa.

#4
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postcspot, on 22nd April 2012, 20:04, said:

Alege orice ! Facultatea de drept e drumul cel mai scurt catre puscarie.
Ineptia asta pe ce baza e fondata?

Edited by Loox, 22 April 2012 - 19:34.


#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

View Posteug3n92, on 22nd April 2012, 20:16, said:

Daca nu ai pile sa te bage in barou sau daca nu inveti pana inebunesti sa te duci la INM nu ai nicio sansa.
Nu trebuie sa inveti pana inebunesti ca sa te duci la INM. Grila de examinare e foarte intuitiva.
Eu as zice sa nu mai descurajati oamenii in halul asta.
Romania are nevoie acuta de magistrati.

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,661
  • Înscris: 10.08.2005

View PostViolentDemise, on 22nd April 2012, 19:49, said:

ajutati-ma va rog! as vrea sa fac facultatea de drept, nu imi ziceti ca este greu si ca este mult de invatat. as vrea sa ma duc in cluj, sunt din bistrita, si as vrea sa stiu in ce ma bag :)), care este cea mai buna alegere?  :peacefingers:
baga- te la o faculate unde sa intelegi ce ti-se preda, asta ca sa nu-ti fie greu.

Edited by MarianG, 22 April 2012 - 20:12.


#7
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012
eu vreau sa fac dreptul pentru ca vreau sa ajung si eu ceva in viata. nu vreau sa fac o facultate de dragul de a sta in alt oras, sa ma distrez, si sa ma dau si eu mare ca fac o faculta. as vrea sa-mi dati detalii despre UBB sau UCDC.. nu stiu ce sa aleg. Ca orice om, vreau sa am si eu o viata personala care cuprinde prieteni distractie si iubiti dar vreau o meserie decenta, si nimic nu mi se pare imposibil atata timp cat sunt organizata.  ^_^

Edited by ViolentDemise, 22 April 2012 - 20:48.


#8
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Cantemir, te-ai dilit? Daca poti sa intri la stat, no second thoughts! ;)

#9
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostLoox, on 23rd April 2012, 21:31, said:

Cantemir, te-ai dilit? Daca poti sa intri la stat, no second thoughts! ;)
Cantemir auzisem ca e cea mai buna particulara, au fix profii nistri. Nu-s sigura, e posibil sa fie numai un zvon.

#10
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Atunci am si eu fix. Nu exista vreo particulara mai buna ca Babes, si punct.

#11
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012
pai, daca nu va cer prea mult. imi puteti zice avantajele si dezavantajele la cantemir si la babes? eu m-am gandit la cantemir.. dar as avea nevoie de ceva pareri.. mersi pt help pana acum  :peacefingers: :proud:

#12
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ai zis ca vrei sa ajungi ceva in viata. Eh, la Babes ca sa treci examenele cu note decente trebuie sa-ti f*** ceva mai multi neuroni (pardon expresia, dar cam asa e), si mai e dorinta de a fi la buget, de a lua o bursa. Asa, intri la Cantemir (sau alta privata), stii ca 4 ani decartezi taxa, stii ca daca le iei pe toate cu 5 nu-i absolut nicio problema, si de-aici iti dai si tu seama ce vei ajunge in viata. :) Eu nu contest caliatea universitatii respective, sau nivelul academic al predarii sau capacitatile profesorilor, bla bla, dar ce ti-am zis eu e suficient sa fii tentata a te culca pe o ureche. Plus ca la o facultate de drept de stat (sa zicem una din Hexagon, unde e inclusa si cea de la Babes), vin marile firme de avocatura pentru recrutare inca din anul 3 si daca esti bazata, te "corup" aia si incepi deja treaba adevarata. ;)

#13
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012

View PostLoox, on 23rd April 2012, 22:56, said:

Ai zis ca vrei sa ajungi ceva in viata. Eh, la Babes ca sa treci examenele cu note decente trebuie sa-ti f*** ceva mai multi neuroni (pardon expresia, dar cam asa e), si mai e dorinta de a fi la buget, de a lua o bursa. Asa, intri la Cantemir (sau alta privata), stii ca 4 ani decartezi taxa, stii ca daca le iei pe toate cu 5 nu-i absolut nicio problema, si de-aici iti dai si tu seama ce vei ajunge in viata. :) Eu nu contest caliatea universitatii respective, sau nivelul academic al predarii sau capacitatile profesorilor, bla bla, dar ce ti-am zis eu e suficient sa fii tentata a te culca pe o ureche. Plus ca la o facultate de drept de stat (sa zicem una din Hexagon, unde e inclusa si cea de la Babes), vin marile firme de avocatura pentru recrutare inca din anul 3 si daca esti bazata, te "corup" aia si incepi deja treaba adevarata. ;)
Mersi, chiar mi-ai fost de ajutor. eu totusi mai am 1 an, dar mi se pare corect sa ma informez. am mai vazut inca o facultate, Bogdan Voda, dar nu am reusit sa aflu nimic despre ea.

#14
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Fugi de Bogdan Voda. La Babes ai foarte multe facultati, deci ai de unde alege, incepand cu istoria si filozofia, terminand cu matematica si informatica.
Practic, 1/4 din populatia Clujului sunt studenti la UBB.

Edited by drGrudge, 24 April 2012 - 20:55.


#15
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012

View PostdrGrudge, on 24th April 2012, 20:55, said:

Fugi de Bogdan Voda. La Babes ai foarte multe facultati, deci ai de unde alege, incepand cu istoria si filozofia, terminand cu matematica si informatica.
Practic, 1/4 din populatia Clujului sunt studenti la UBB.
eu vreau la drept.. nici o alta strada nu ma atrage ca aceasta. deci eu am cerut informatii despre facultatile de drept din cj (opinii personale, pareri.. etc.) nu despre alta facultate.  babes este una dintre cele mai bune facultati nu are nici o umbra de dubiu. dar sa ma informez si despre cantemr sau voda nu strica. mai ales ca si la babes ca peste tot sunt dezavantaje, dar la care poate nu m-as putea adapta cum as faceo la cantemir( de exemplu).

#16
drGrudge

drGrudge

    Trollminater

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,746
  • Înscris: 27.03.2011
Am 2 prieteni care au terminat dreptul in Cluj (la Babes), au zis ca nu a fost extraordinar de greu, iar pe perioada facultatii au avut profi ok si ca pretentii si ca si nivel de pregatire. Asta era acum 4 ani, nu cred sa se fi schimbat multe de atunci.

Daca ai ocazia sa intri la buget, e mai bine, ca esti motivat de bursa, cum ziceau si ceilalti. Daca-ti permiti, nici Cantemir nu e rea, dar acolo cu bani rezolvi tot, pe cand daca esti la buget esti conditionat altfel.

Edited by drGrudge, 25 April 2012 - 18:00.


#17
ViolentDemise

ViolentDemise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.04.2012

View PostdrGrudge, on 25th April 2012, 18:59, said:

Am 2 prieteni care au terminat dreptul in Cluj (la Babes), au zis ca nu a fost extraordinar de greu, iar pe perioada facultatii au avut profi ok si ca pretentii si ca si nivel de pregatire. Asta era acum 4 ani, nu cred sa se fi schimbat multe de atunci.

Daca ai ocazia sa intri la buget, e mai bine, ca esti motivat de bursa, cum ziceau si ceilalti. Daca-ti permiti, nici Cantemir nu e rea, dar acolo cu bani rezolvi tot, pe cand daca esti la buget esti conditionat altfel.
nu e nici o problema cu banii.. imi permit sa ma duc la orice facultate. deaia v-am intrebat unde ar fi mai bine. eu am propus UCDC pt ca e privata si am citit multe detalii pe site-ul lor..si nu mi se pare mare nici taxa, deci.. Ma gandeam ca UBB ii mai lasatoare ca faculta din cauza ca are multe profile.

#18
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ai o gandire cam... aiurea. Dupa parerea ta, o universitate cu multe facultati e mai "lasatoare" fata de una cu mai putine ? :mellow:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate