Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Am o problema cu un laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012
Salut am si eu o problema cu un laptop, am incercat intr-o zi sa il deschid si mi-a mers foarte greu cel putin la Welcome a stat in jur de vreun sfert de ora. Mi-a facut o saptamana asa pana am reinstalat  Windowsu, dupa ce l-am instalat a mers tot bine pana am bagat sa instalez driverele si a inceput sa-mi mearga tot asa dandu-mi erori de la Windows ce se intampla un sfat ceva?? Trebuie reformatat?
Multumesc anticipat! :peacefingers:

#2
antisis

antisis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 22.01.2012
este posibil ca hard disk-ul să fie de vină,are sectoare pe care nu le mai citeste. :thumbup:

Edited by antisis, 21 April 2012 - 15:20.


#3
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012

 antisis, on 21st April 2012, 15:19, said:

este posibil ca hard disk-ul să fie de vină,are sectoare pe care nu le mai citeste. :thumbup:
Poate fi de la un virus ceva??? Laptopul are in jur de 4 luni de cand e luat nu'mi dau seama ce are?? O parere ce e de facut? :worthy: :cursing: :confuzzled:

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Gabriel1000, on 21st April 2012, 15:22, said:

O parere ce e de facut? :worthy: :cursing: :confuzzled:
Încearcă să folosești Linux pentru o săptămână să vezi dacă face la fel.

Sub Linux nu există viruși (și nici n-ai nevoie de antiviruși care-ți consumă din CPU degeaba).

#5
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012

 OriginalCopy, on 21st April 2012, 16:28, said:

Încearcă să folosești Linux pentru o săptămână să vezi dacă face la fel.

Sub Linux nu există viruși (și nici n-ai nevoie de antiviruși care-ți consumă din CPU degeaba).
Aha cred ca o sa incerc si varianta asta :kisstogether: ....da nu inteleg de ce pana cand bag driverele sa le instalez merge perfect ...:| am instalat si un antivirus si nu a gasit nimic ce naiba are :cursing: azi l-am instalat de doua ori windowsu si aceeasi chestie WTF?? :worthy:

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Gabriel1000, posibilitatile sunt nelimitate  :peacefingers:

Ori ai avut ghinionul sa cumperi laptopul cu Hdd-ul gata busit;
*ori W7 nu se intelege cu driverele laptopului din cauza unor buguri;
ori a fost busit Hdd-ul dupa achizitionare (cineva din casa la lovit, scapat pe jos);
ori s-a instalat un virus foarte agresiv in Hdd-ul laptopului ce poate fi indepartat/sters de pe Hdd doar formatand intreg Hdd-ul;
etc.

*downloadeaza de pe site-ul producatorului laptopului cele mai noi drivere pt. W7.

#7
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012
Aha  Laptopul e luat nou nout de la Altex ....si de scapat jos nu cred ca la scapat nimeni doar eu iam dat un pumn dar nu tare se poate sa se fi afectat???

Edited by Ravy, 21 April 2012 - 18:01.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Dacă lovitura îl afecta, nu mai mergea nicium, și nicidecum nu mergea mai bine fără drivere decât cu drivere.

E o problemă de software.

Edited by Ravy, 21 April 2012 - 18:01.


#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Gabriel1000, zi-ne si noua marca laptopului, sa aprofundam mai bine problema

 OriginalCopy, on 21st April 2012, 14:48, said:

de software.
si poate astfel iti putem veni in ajutor  :peacefingers:

#10
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012
Marca e ASUS CPU AMD Brazos Dual Core E450 1,65 GHz , ODD DVD Sup MTI. Memory 2GB, OS Free DOS HDD 320 GB

Acum iar am reinstalat Windowsu sunt curios daca merge .... poate fi ceva si din BIOS ???

Mda...am reinstalat windowsu din nou a mers foarte bine vreo 10 min si dupa deodata parca sa infundat in noroi ....mergea foarte greu nu imi explic ce are :(

Edited by Ravy, 21 April 2012 - 18:02.


#11
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Asus si mai cum?Vezi ca trebuie sa scrie pe el,ce model este sau pe cutie.

#12
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012
ASUS K530

Edited by Ravy, 21 April 2012 - 18:02.


#13
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010

 Gabriel1000, on 21st April 2012, 16:28, said:

Mda...am reinstalat windowsu din nou a mers foarte bine vreo 10 min si dupa deodata parca sa infundat in noroi ....mergea foarte greu nu imi explic ce are :(
Si ce anume il incetineste? Un proces care consuma tot procesorul sau HDD-ul care are ledul aprins continuu?
Daca e ocupat procesorul e un virus sau alta problema software, daca sta aprins ledul de la hard s-ar putea sa aiba o zona cu BAD-uri.

Sigur e ASUS K530? Ca eu n-am gasit modelul asta.

Edited by DanielD67, 21 April 2012 - 17:05.


#14
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Uite aici un link cu drivere: http://support.asus....6rNoNTFRn0y8jcp .
PS:Modelul tau nu e k530,de fapt e K53U,noroc de altex,ca il au pe site.E singurul Brazos de la ei.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Multumim, dany07rap, pt. informatie !

Acum, Gabriel1000, dupa ce ai instalat si reinstalat W7, ai instalat si driverele de pe dvd-ul laptopului cu driverele pt. sunet, video, chipset etc. ?!

#16
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012
Da imi cer scuze e K53U. si am 6 leduri unul care se aprinde cand il deschid unul de la baterie 2 de la capslock si num lock unu de la wireless si inca unu care nu stiu ce e dar are lumina intermitenta ( nu e regulata ) poate palpai o data la 5 sec. o data la 8 o data la 3. Imi fine chiar nu imi dau seama ce are poate daca il formatez o sa mearga :thumbdown: sper :confuzzled:

 tom_1133, on 21st April 2012, 18:13, said:

Multumim, dany07rap, pt. informatie !

Acum, Gabriel1000, dupa ce ai instalat si reinstalat W7, ai instalat si driverele de pe dvd-ul laptopului cu driverele pt. sunet, video, chipset etc. ?!
Dupa ce am instalat Windowsu am OBS. ca mergea si placa video si audio si am zis sa-l las asa. Dupa 10 min iar deodata a inceput sa mearga greu :(
Si oricum mergea greu chiar daca instalam si driverele....si incepe sa-mi dea erori de peste tot Internet Explorer, Windows explorer etc etc... de exemplu daca apasam CTRL+ALT+DEL imi dadea eroare si imi zicea ca nu se poate folosi .... pana mea:|

#17
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Problema e posibil sa fie de la DVD cu WINDOWS.Schimba Windows-ul cu unu care e clean,adica cumpara unu,banuiesc ca e piratat ce ai tu.Daca nu ai date importante pe HDD,da si un format la tot,e posibil sa fi agatat ceva de pe acel windows.Incearca si un HDD scan din windows,pentru bad-uri,dar nu cred ca ai asa ceva.

#18
Gabriel1000

Gabriel1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.04.2012

 dany07rap, on 21st April 2012, 17:28, said:

Problema e posibil sa fie de la DVD cu WINDOWS.Schimba Windows-ul cu unu care e clean,adica cumpara unu,banuiesc ca e piratat ce ai tu.Daca nu ai date importante pe HDD,da si un format la tot,e posibil sa fi agatat ceva de pe acel windows.Incearca si un HDD scan din windows,pentru bad-uri,dar nu cred ca ai asa ceva.
Aha ok ms :peacefingers: :kisstogether:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate