Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 

Constituire asociatie

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
b15bpg

b15bpg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.06.2010
Am reluat putin legislatia care reglementeaza constituirea si functionarea asociatiilor de proprietari.
Iata cum vad eu ca trebuie procedat.

1. Se constitue un comitet de initiativa ( Norme la L230/2007 art.6 alin.1) -- se pare ca exista

2. Rolul comitetului de initiativa :

       - desemneaza persoana care va intocmi acordul de asociere - am un draft nepersonalizat - avem
         nevoie de Can Serv pentru completarea datelor care trebuiesc trecute in acordul de asociere

       - intocmeste tabelul nominal privind acordul scris a cel putin jumatate plus unul din
         numarul total de proprietari ( din use in use ) - obs. : daca Can Serv doreste ca asociatia
         sa fie constituita, avem deja aproximativ 10% din semnaturi

       - desemneaza persoana care va intocmi statutul - prin 2010 a circulat unul pe mail la care
         am facut cateva observatii - il mai am (in format electronic)

       - stabileste termene de finalizare a acestora si data convocarii adunarii de constituire

       - intocmeste convocatorul adunarii de constituire - se va afisa cu cel putin 10 zile inaite
         la afisierele de la intrarea in fiecare scara
                
       - se intocmeste un PV de sedinta

3. Banuiesc ca la prima intrunire nu vom avea cvorumul necesar ( jumatate plus unul din numarul total
   de proprietari)

4. Se va face o noua convocare la cel putin 5 zile de la convocarea precedenta - cvorum la fel => nu se
   va putea tine

5. Se va face o noua convocare ( a treia ) la cel putin 5 zile de la convocarea precedenta - sedinta
   se va tine indiferent de numarul proprietarilor prezenti. Ar fi bine sa existe totusi un tabel convocator
   semnat de cel putin jumatate plus unul din numarul total de proprietari.
   In aceasta situatie acordul de asociere se considera adoptat automat ( Norme la L230/2007 art.6 alin.5 )
   Hotararile adoptate trebuiesc luate cu votul a jumatate plus unul din  cei prezenti la sedinta

6. Adunarea generala adopta statutul, stabileste numarul membrilor comitetului executiv si a cenzorilor,
   alege comitetul executiv, presedintele si cenzorii, stabileste durata mandatului acestora, desemneaza
   administratorul, stabileste retributia personalului angajat ( daca nu exista voluntari, presedintele si
   cenzorul vor trebui retribuiti si ei - este legal) si adopta alte hotarari necesare ( fond de rulment,
   reparatii, investitii, plan de reparatii, buget, garantii, etc. ).

   ATENTIE -- necesar a se stabili o comisie care sa preia patrimoniul de documentele necesare de la Can Serv.

********* Sugestii ******

     - pana se va tine adunarea de constituire nu este nevoie de o mobilizare masiva ( ca numar de persoane )
       deorece intocmirea statutul ridica doar cateva probleme mai sensibile, probleme care se pot discuta
       in adunarea generala. In rest e munca de clacasi din momentul in care a fost definitivat statutul.

     - ar fi bine sa fie cooptat unul din fostii angajati la Can Serv care a avut acces la documentatia complexului
       si care are apartament in complex. Doamna Savu Georgeta, de exemplu.


Daca am omis ceva, revin.
********************************************************************************
**

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate