Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

RCS a început ofensiva cu smartphone iPhone, Samsung și Nokia.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#253
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View Postboy4ever, on 23rd April 2012, 21:09, said:

Exact! Mie chiar si acest Alcatel mi-ar fi placut: http://www.gsmarena....ot_995-4661.php  Plus ca sunt atatea alte tel bune de la Huawei, ZTE, Celkon etc.

S2-ul de la RDS nu e convenabil. 12x24 + 50x12 = 1838 ron. Si la liber acum se gaseste la ~1600 ron. Care e beneficiul? Ca am nelimitat in RDS? Mare branza. Iar daca vreau neaparat telefonul si nu mi-l permit la liber,il cumpar in rate fara dobanda,si tot ies mai ok. Tot un abonament mai mic si cu un tel mai decent este mai in avantajul clientului.
Daca platesti si cei 500 de lei in rate.. daca nu, iese la 1738 ron. Pe la 1600 se gaseste pe site-uri care nu prea prezinta incredere si eu nu m-a arunca. Mai bine dau 200 in plus si il iau de pe Emag. Iar daca il iei in rate asa cat te mai costa un abonament sau cartela pe luna? Sa nu mai vorbim de internetul pe mobil la alt operator care te rupe. Aici in pretul asta e nelimitat internetul pe mobil. Doar nu iti iei un mobil din asta daca nu vrei sa il folosesti pt date si stai sa cauti prin oras wifi-uri...

View Postboy4ever, on 24th April 2012, 01:58, said:

Ai dreptate. Deci in total vei plati mai mult. Dai 500 ron la semnarea  contractului. Apoi tip de 12 luni vei plati inca 50 ron/luna,ceea ce inseamna 600 ron. Deja s-au facut 1100 ron. Apoi mai plateste 12 EUR timp de 24 luni,ceea ce inseamna 288 euro = 1238 ron. Si daca adunam 1100 cu 1238 ne da 2338 ron,pe un telefon care la liber e 1600. Super tare! Cu adevarat subventie au facut astia de la RDS...  :thumbup:  :lol:
Si mai gresit.

View Postnicu131, on 24th April 2012, 09:03, said:

E mai bine la Orange unde la pantera 12 costa 368 euro
Inteleg ca ai minute nationale, sms-uri, dar .....
La 368E ai pantera 12 cu 120 min nationale si 120 mega de trafic. Deci dai 368+ 12*24= 656E*4.35=2853 ron. La RDS cu 120 min nat ai: 12+3.6E(120 min la 3 centi)=15.6E*24+500 lei(mobilul)=374E*4.35+500=2128 ron.
Sa nu mai vorbim de internetul pe mobil nelimitat( sa nu stai cu morcovu ca depasesti 120 mega si ai incurcat-o) si de depasirile in national de 3 centi minutul.

#254
skplayer

skplayer

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 537
  • Înscris: 07.12.2010

View Postadrian81, on 24th April 2012, 09:40, said:

sa nu stai cu morcovu ca depasesti 120 mega si ai incurcat-o) si de depasirile in national de 3 centi minutul.

bine atunci stai cu morcovul ca ramai fara semnal
deh, digi e o retea cu acoperire nationala...

#255
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Ma lasi cu ramai fara semnal? In proportie de 90% intr-un an sunt in oras unde nu am avut probleme cu ramasul fara semnal. Iar cand am mers in concediu prin tara nu am apucat sa vad nu stiu ce ca am ramas fara semnal. Si am fost la mare, prin Moldova si inapoi prin Transilvania. drumurile nationale  importante sunt acoperite. In sat la bunici nu am semnal, dar nu am nici la Orange sau Voda. Este pe Cosmote un pic daca mergi in varful dealului...
Da noah probabil nevoile tale sunt altele fiind toata ziua pe drumuri judetene si forestiere prin stiu eu ce judete...

#256
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postadrian81, on 24th April 2012, 09:40, said:

Pe la 1600 se gaseste pe site-uri care nu prea prezinta incredere si eu nu m-a arunca. Mai bine dau 200 in plus si il iau de pe Emag.
Esti constient ca primesti garantie valabila la orice service oficial chiar si de la magazinele alea *neincrezatoare*, nu?

#257
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postad-bloc, on 22nd April 2012, 20:55, said:

Eu doresc acoperire nationala, nu telefoane in rate cu pret de emag. 500 +(12x12x2)x4,37782 = pret de emag ( magazin serios)

Si eu. As prefera ca RCS-RDS sa se concentreze pe calitatea serviciilor lor si sa mai reduca naibii din birocratie.

Pentru telefoane fixe sau mobile, modemuri usb, televizoare... mai degraba mergi la un magazin de genul EMag si cumperi in rate (oricum RCS nu le au aproape niciodata in stoc, indiferent de super-mega-oferta).

#258
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View PostMasterC, on 24th April 2012, 10:53, said:

Esti constient ca primesti garantie valabila la orice service oficial chiar si de la magazinele alea *neincrezatoare*, nu?
Esti 100% sigur? Eu cand am cautat si mi-am luat TV Samsung am gasit mai ieftine pe site-uri neincrezatoare, aduse de undeva de afara si garantia nu era valabila la service-urile oficiale Samsung din Romania...trebuia sa il trimiti lor daca aveai ceva probleme, asa ca am zis pas...

#259
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Bineinteles ca nu toate au. Dar majoritatea da

#260
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

View PostBukovina, on 24th April 2012, 02:08, said:

GRESIT!

12 euro abonamentul lunar pe 24 luni = 1238 RON + 500 RON pretul telefonului TOTAL 1738
si ai nelimitat in RDS + 5 GB de trafic de internet pe luna.

grea e matematica asta....

plata telefonului se poate face si in 12 rate lunare a cate 50 lei = 600 lei.  deci e mai convenabil sa-l iei cu banul jos, castigi 100 lei

sper ca te-ai lamurit
Eu am inteles din oferta lor ca pe langa abonamentul pe 24 luni si plata unei sume la incheierea acestuia,mai trebuie sa platesti si acea rata pe 12 luni. Nu am vazut ca scrie la S2 "pret 500 ron SAU 12x50 ron". Daca e asa cum spui tu,atunci da,e convenabila rau oferta RDS.

#261
dicamen

dicamen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.11.2007

View Postadrian81, on 24th April 2012, 11:18, said:

Esti 100% sigur? Eu cand am cautat si mi-am luat TV Samsung am gasit mai ieftine pe site-uri neincrezatoare, aduse de undeva de afara si garantia nu era valabila la service-urile oficiale Samsung din Romania...trebuia sa il trimiti lor daca aveai ceva probleme, asa ca am zis pas...

Ca un mic intreprinzator ce sunt, cu un site pe care tu il poti cataloga mult prea usor neincrezator iti spun ca temerea asta a ta vizavi de cele mentionate e un pic nejustificata: daca site-ul acela are atasate clar (nume de firma, cod fiscal, adresa sediu, eventual adresa PL, are mentionate clar conditiile de garantie) nu vad nici o retinere in a "avea incredere", produsele sunt aceleasi, aduse din aceleasi locatii, cu aceleasi conditii. Atata timp cat la Best Buy in America s-au dus oamenii acasa cu bucati de "moaltar"  :rolleyes: in cutii de iPad noi, sigilate, riscul care poate aparea este mai degraba la eMag si altele care promoveaza ideea de resigilate, decat la site-urile "neincrezatoare", care daca respecta legile minimale, au politici de retur si politici de garantii/postgarantii direct la service-ul producatorului sau la service-uri autorizate.

Cu stima,

#262
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.08.2006
Am sunat la serviciul clienti si i-am intrebat de oferta, daca sunt sanse sa se extinda la nivel national. Mi-au spus ca deocamdata se testeaza in Oradea, nu se stie daca si cand va aparea in toata tara.

#263
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
@dicamen
Cei la care se promoveaza si ideea de resigilate inseamna ca functioneaza garantia de retur. De acolo provin resigilatele. Si cu asta increderea mea este mai mare la un astfel de magazin.

#264
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Garantia de retur ar trebui sa functioneze la toata lumea.

#265
dicamen

dicamen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 21.11.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 25th April 2012, 10:11, said:

Garantia de retur ar trebui sa functioneze la toata lumea.
OFF: @adrian81 Orice magazin este obligat prin lege la garantia de retur, minimul impus este de 10 zile, magazinele cu o larga acoperire de unde rezulta si o expunere mai mare si implicit o putere financicara mai mare pot sa ofere cum e cazul eMag 30 zile, tu ramai cu neincrederea in timp ce noi dezvoltam comertul online, la fel cum de altfel au facut si cei de la eMag (la inceput erau 4 angajati intr-un apartament cu 3 camere si o Dacia - iar daca eu, tu si altii nu aveam incredere in ei sa facem cumparaturi poate nu ar fi ajuns unde sunt azi... in fine ideea era sa nu generalizam si magazinele de "neincredere" isi doresc sa faca comert decent, sa creasca, nu la toti le sta capul la tepe.

ON: in Cluj-Napoca Marasti s-a modernizat un pic casieria, parca in asteptarea vitrinelor numai potrivite pt. S II-uri  :coolspeak: , am intrebat-o pe d-ra daca stie ceva, a zis ca stie de "proiectul" de la Oradea dar ca pt. restul tarii nu se stie o data certa, daca si cand se va incepe. Cum s-a mai spus pe aici "daca va avea succes in Oradea se va extinde la nivel national". Tinem pumnii stransi.

#266
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

View Postdicamen, on 25th April 2012, 20:05, said:

OFF: @adrian81 Orice magazin este obligat prin lege la garantia de retur, minimul impus este de 10 zile, magazinele cu o larga acoperire de unde rezulta si o expunere mai mare si implicit o putere financicara mai mare pot sa ofere cum e cazul eMag 30 zile, tu ramai cu neincrederea in timp ce noi dezvoltam comertul online, la fel cum de altfel au facut si cei de la eMag (la inceput erau 4 angajati intr-un apartament cu 3 camere si o Dacia - iar daca eu, tu si altii nu aveam incredere in ei sa facem cumparaturi poate nu ar fi ajuns unde sunt azi... in fine ideea era sa nu generalizam si magazinele de "neincredere" isi doresc sa faca comert decent, sa creasca, nu la toti le sta capul la tepe.

ON: in Cluj-Napoca Marasti s-a modernizat un pic casieria, parca in asteptarea vitrinelor numai potrivite pt. S II-uri  :coolspeak: , am intrebat-o pe d-ra daca stie ceva, a zis ca stie de "proiectul" de la Oradea dar ca pt. restul tarii nu se stie o data certa, daca si cand se va incepe. Cum s-a mai spus pe aici "daca va avea succes in Oradea se va extinde la nivel national". Tinem pumnii stransi.

sa speram ca o sa fie la nivel national,cred ca toti urmarim acele galaxy s2

#267
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010

View PostHouseFreak, on 25th April 2012, 20:13, said:

sa speram ca o sa fie la nivel national,cred ca toti urmarim acele galaxy s2
De ce toti le urmaresc cu interes? Ca pana la urma te legi la cap pentru 2 ani,crezi ca pe atunci va mai prezenta interes SGS 2? In 12 luni deja va fi o vechitura si toti ne vom uita catre altceva...

#268
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008

View Postboy4ever, on 25th April 2012, 22:44, said:

De ce toti le urmaresc cu interes? Ca pana la urma te legi la cap pentru 2 ani,crezi ca pe atunci va mai prezenta interes SGS 2? In 12 luni deja va fi o vechitura si toti ne vom uita catre altceva...


eu am un sgs si nu il consider vechitura ,inca mai poate ,sgs 2 e mai mult decat suficient

Edited by HouseFreak, 25 April 2012 - 22:16.


#269
lucianteo6

lucianteo6

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,094
  • Înscris: 27.09.2005
Dupa logica aia cu "in 2 ani va fi o vechitura" ar trebui sa nu ne mai cumparam nici un produs nou sau inovator...ca oricum peste x ani se invecheste.

Poate scot astia o oferta cu nokia 5110 sau Bosch 509...ca alea ce sa se mai invecheasca...ca sunt destul de vechi,nu?


Ps : nu sunt 3g telefoanele deci nu se poate scoate oferta :(

pacat....

#270
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 21.07.2010
Putem sa ne luam orice telefon dar nu la abonament pe 2 ani. E o prostie! Oricand poate aparea ceva mai nou,o oferta mai buna etc.,de care nu vei putea beneficia pentru ca esti legat la cap. Nu stiu,mie unul nu imi place ideea asta,prefer telefoanele la liber. Nu m-as incumeta sa dau semnatura ca timp de 2 ani de acum incolo voi plati luna de luna 12 euro + costul suplimentar.  Platesc cel putin 50 ron la telefon lunar,nu ar fi nimic deosebit sau un efort mare pt mine,dar nu suport sa fiu conditonat de ceva,si mai ales pt un amarat de telefon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate