Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 

Probleme de Back/front focus la Canon EOS 500D

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
nomad4072

nomad4072

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2012
Buna, am o mica problema cu aparatul meu Canon eos 500D cu o lentila de 18-55mm si blitz extern Speedlight 430EX.
Problemele au aparut cand am iesit in klub-uri sa fac poze (gen: partytude.ro ), ziua urmatoare cand pozele urma sa fie procesate am fost anuntat ca 35% aveau un focus gresit, adica focaliza in toate directiile numa pe oameni nu.

multi ori zis ca obiectivul are ceva , alti ori zis ca aparatul , iar alti ca blitzul extern.

Astept raspunsurile.

#2
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 08.01.2010
Da detalii: ce valoare a diafragmei, foloseai punct central sau nu, AI Servo sau One-Shot etc.
E posibil ca acel procent sa fie si datorita AF-ul aparatului, care nu e precis in lumina slaba, mai ales cuplat cu 18-55mm

#3
nomad4072

nomad4072

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2012
Pozele erau facut cu un timp de 1/10,1/15,1/20 ; F4.5 , ISO de la 400-800; spot si Evaluative metering ; AF era pe automatic selection, l-sm incercat si cu manual selesction pe mijloc, acelasi rezultat.
Obiectivul are IS si ori cum cand fac poze tin stabil aparatul.

#4
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
1/10? eu zic ca este un timp de expunere mult prea mare.... pe ce program ai lucrat de ti-a dat timpii astia de expunere? eu tind sa cred ca nu e vorba de back/front focus ci de timp de expunere......... degeaba declanseaza flashul daca tu expui 1/10 1/15 1/20. Tras din mana dabia de pe la 1/40 cu IS sau 1/60  zic eu ca poti obtine rezultate acceptabile.

#5
nomad4072

nomad4072

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2012

View Postnomad4072, on 2nd April 2012, 18:14, said:

Pozele erau facut cu un timp de 1/10,1/15,1/20 ; F4.5 , ISO de la 400-800; spot si Evaluative metering ; AF era pe automatic selection, l-sm incercat si cu manual selesction pe mijloc, acelasi rezultat.
Obiectivul are IS si ori cum cand fac poze tin stabil aparatul.



Aparatul era reglat pe Manual, pt ca cei de la firma nu vor ca aparatul sa fie pe automat sau pe alte setari, timpul de 1/10 il foloseam pentru redarea a diferitelor culori de la lasere din club, iar cand faceam poze despre oameni foloseam un timp de 1/20 si totusi ( sa-ti dau un exemplu despre ce vorbesc , sa zicem ca is patru persoane (A,B,C,D) care vor o poza, in club este o lumina foarte scazuta, in momentul cand fac poza aparatul focalizeaz de exemplu persoanele A,D si restu sunt nefocalizate .

In weekendul trecut am mincercat un Nikon D90 , tot asa in club , cu obiectiv tot de 18-55 IS, si nu am avut probleme de genul cu ea.

#6
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009

View Postnomad4072, on 2nd April 2012, 17:58, said:

( sa-ti dau un exemplu despre ce vorbesc , sa zicem ca is patru persoane (A,B,C,D) care vor o poza, in club este o lumina foarte scazuta, in momentul cand fac poza aparatul focalizeaz de exemplu persoanele A,D si restu sunt nefocalizate .
Cat de departe in spate (sau in fata) sunt persoanele B si C ? Ce descrii tu mai sus nu este o problema a aparatului!

Edited by DannyMC, 02 April 2012 - 18:14.


#7
nomad4072

nomad4072

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.04.2012

View PostDannyMC, on 2nd April 2012, 19:13, said:

Cat de departe in spate (sau in fata) sunt persoanele B si C ? Ce descrii tu mai sus nu este o problema a aparatului!


In majoritatea pozelor oameni erau unu langa altu.

#8
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 01.11.2007

View Postnomad4072, on 3rd April 2012, 11:28, said:

In majoritatea pozelor oameni erau unu langa altu.
pune niste poze sa vd despre ce e vorba

#9
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postnomad4072, on 2nd April 2012, 16:46, said:

Buna, am o mica problema cu aparatul meu Canon eos 500D cu o lentila de 18-55mm si blitz extern Speedlight 430EX.
Problemele au aparut cand am iesit in klub-uri sa fac poze (gen: partytude.ro ), ziua urmatoare cand pozele urma sa fie procesate am fost anuntat ca 35% aveau un focus gresit, adica focaliza in toate directiile numa pe oameni nu.

multi ori zis ca obiectivul are ceva , alti ori zis ca aparatul , iar alti ca blitzul extern.

Astept raspunsurile.



    Salut.Obiectivul era setat pe auto-focus?Daca da, ai o fisa rupta in el si trebuie inlocuita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate