Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Temperaturi procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
La amd poate exista 10-12 grade diferenta intre temperatura raportata pe nuclee si cea raportata de senzorul din placa de baza de la cip. Cei de la amd spun ca placa de baza poate in unele cazuri sa raporteze temperaturi mai mari decat sunt cu adevarat. Temperatura reala este cea de pe coreuri. Cel putin asa zic cei de la AMD.

#20
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Am un laptop ASUS caruia i-am facut upgrade de procesor de la T5800 la T7700.
Intre timp am verificat un alt procesor sa vad daca merge (T5900) si, desi am pus pasta are un comportament ciudat; am curatat coolerul de praf (nu prea era) si acum am la procesor in jur de 58 grade urmarind un post tv online dar daca deschid un browser temperatura trece instant la 68 apoi sub 65, revine iar pe la 68, scade la 60... ce e deranjant e ca odata cu pragul de 60 grade creste si turatia de la 3000 (nu se aude) la 3700 (se cam aude). In unele momente urca si la peste 70 grade si turatia la 5300 sau mai mult. De ce fluctueaza asa de brusc (cu 10 grade) desi nu e solicitat?
In stress maxim turatia a crescut la 5300 si t nu a crescut peste 75 grade insa aceasta crestere brusca sigur e citita prost de everest insa daca nu s-ar fi simtit si la ventilaotor nu as fi observat... cum sta putin sub 60 grade, la cea mai mica activitate creste la peste 60 si turatia in consecinta...
I-am dat scanare cu 2 programe simultan si sta pe la 78 apoi 72 apoi 76, se schimba la 2-3 secunde... Nu facea asa la inceput.
In plus am dat stress la sistem din everest si t sta la 82-84 grade si 82 la MCP iar dioda GPU la 78.

Edited by danghetau, 11 July 2012 - 14:45.


#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Sa fie de la pasta termoconductoare? Am pus ca si pina acum, in acelasi mod si nu s-a comportat asa. Sa fi strins prea tare suruburile de fixare?
De la 59 grade creste intr-o secunda la 70 grade si nu m-ar deranja daca acest lucru n-ar fi insotit si de cresterea turatiei ventilatorului. Nu se poate ca intr-o secunda sa creasca 10 grade apoi sa scada cu 6 apoi sa urce iar cu 5 si tot asa. Asta se intimpla cu t de la procesor, pe fiecare din cele 2 core ramine mult in urma... sa fie ceva defect? Ce-mi scapa? Cum termin de scris cum scade t cu 5-6 grade in 1 secunda.
Pasta asta o am si pe un desktop cu X4 965BE si peste 35 grade nu a vazut in conditii normale... stiu de diferenta dintre laptop si desktop dar nu stiu ce sa mai verific, pasta nu mai am ca as fi schimbat-o.

Concret: plec de la 59 grade si deschid doar Mozilla, urca t brusc in 1 secunda la 71 grade pe procesor si la 68-69 pe cele 2 core apoi nu fac nimic, las fereastra deschisa si urmaresc t care scade pina la 61-62 grade... Daca inchid fereastra scade iar la 59-60 dar daca o deschid din nou urca la 75 grade apoi oscileaza 64-69-63...

Edited by danghetau, 12 July 2012 - 16:09.


#22
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Am observat ca peste GPU ar fi un material de interfata termica, un fel de guma moale de grosime 1-2mm pe care am indepartat-o si t a crescut de la 70 grade la 105-110 grade; la procesor nu o mai am, am numai pasta termoconductoare, cind am schimbat procesorul era tare ca un carton si s-a rupt, indepartindu-se odata cu pasta intarita. Am crezut ca tot ce e acolo e pasta si oricum nu mai aveam de unde sa pun. Presupunerea asta am facut-o acum dupa ce am repus pe GPU acel material si t a scazut la 65-70 grade, exact ca inainte.
Intrebarea mea este daca se gaseste pe undeva acel material (de culoarea pastei termoconductoare argintii), pe la vreun centru service... Cel mai mult ma deranjeaza comportamentul ventilatorului... e chiar sesizabil si enervant.

#23
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Cureti bine resturile de pe procesor si radiator cu alcool tehnic (indicat izopropilic).

In locul vechii paste termoconductoare foloseste  Arctic Silver 5 sau un MX-3.

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Nu asta e problema principala, ma intreb de ce aplicarea acelui material pe GPU, fara pasta (nici nu a avut) a readus temperatura la 65 grade de la 110 grade (cind nu am pus-o).
Pentru procesor sigur a avut insa era inutilizabila si in mod cert asigura un contact fara bule de aer intre pastila CPU si radiatorul de cupru. A mai observat cineva acest material interpus la un CPU de laptop? Are culoare gri si este moale se muleaza intre CPU si radiator, avea imprimata forma pastilei...
Am obsercat ca radiatorul nu este perfect plan (cum e pastila).
Despre pasta nu e problema, stiu ca AS5 e una din cele mai bune...

Apropo: ma intriga faptul ca urca asa de brusc t la CPU... inseamna ca nu e etans acel spatiu, ca sint bule de aer sau ceva de genul asta; daca pasta asta ar fi slaba ar urca t mai mult ca in cazul AS5 dar aceeasi pasta (parca tot AS era) am folosit-o si la un desktop si t sint ok, nu urca asa de repede.

Edited by danghetau, 13 July 2012 - 10:58.


#25
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Acel material asigura transferul termic intre GPU si radiator.
Nu are nevoie de pasta termoconductoare .
Ideal ar fi ca acel material (termal pad) sa fie inlocuit cu mica placuta din cupru (grosimea de 0,8 maxim 1mm) si pus tot AS5 sau MX-3 intre ele.
Creste mult transfrul termic de pe GPU.
Temperatura creste rapid deoarece senzorul de temperatura (o dioda) este in capsula procesorului ,nu pe radiator sau mb.
Si odata dezlipita capsula de pe radiator ,pasta termoconductoare veche nu mai asigura
eficient transferul termic.

Edited by bit 61, 13 July 2012 - 12:47.


#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Ei bine, acel material la mine lipseste de pe CPU. Pe GPU este si-si face bine treaba insa pe CPU nu mai am acel material, este doar pasta si mai mult ca sigur din cauza lipsei planeitatii de pe radiator se intimpla sa fie goluri de aer sau grosime mai mare de pasta...
Gasesc pe undeva acel material? Am curatat pasta veche, am mai spus asta, am pus pasta noua insa daca suprafetele nu-s perfect paralele...
http://www.okazii.ro...m50sv-a58171712
Cam asa arata si la mine doar ca era gri si foarte maleabil.
Ce-mi recomanzi de aici:
http://www.okazii.ro...l?sort=pret_asc

Edited by danghetau, 13 July 2012 - 12:56.


#27
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Nu a fost ,nu este si nici nu trebuie sa fie acel material (termal pad) intre CPU si radiator.
Numai pasta termoconductoare.
Atita tot.

#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
E vorba de un laptop... sigur-sigut nu exista asa ceva la nici macar un laptop? Varianta cu placutele de cupru e doar pentru GPU??? Pai atunci astia care au dat anunt ca e si pentru GPU si CPU mint???

#29
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,577
  • Înscris: 17.09.2005
Nu au nici laptop-urile asa ceva pe CPU.
"Modarea" cu placute din cupru care inlocuiesc termopad-ul se face la GPU,chipset-uri.....

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Am citit pe alte forumuri si mai erau cetateni ai patriei care se intrebau de ce au acest pad si pe CPU si pe GPU iar explicatiile erau diverse si toate plauzibile. Cert e ca eu aveam o amprenta gri bine delimitata pe radiatorul care acoperea pastila CPU, laturile fiind de cca 20mm/20mm. Voi lua azi un thermal pad, il montez si daca nu-si revine la comportamentul anterior...

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
cand te mananca, deobicei te scarpini... tu te-ai scarpinat prost... ti-am zis sa lasi asa procesorul.

1. NU am intalnit pana acum thermalpad la CPU. DOAR la UNELE gpu sau chipset.

2. temperaturi de 50 grade sunt normale pt un laptop. 60 decente. peste 65 sunt mari.

3. pasta pe procesor se aplica punand cat un bob de grau in centru si apoi pui radiatorul. nu imprastii cu nimic pasta.

4. inainte sa aplici pasta trebuie sa cureti foarte bine pasta veche. DE TOT. sa nu mai ramana nici o urma. (am scris ultimul ca poate bagi la cap mai bine)

5. procesorul ala presupun ca e SH. te-ai gandit ca daca doar cu un anumit procesor face asa, e posibil ca acel procesor sa fie putin stricat?

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Da de ce nu ai citit de la inceputul interventiei sa vezi ce am zis exact si de fiecare data? La inceput, pina am indepartat tot ce era pe CPU si pe radiator totul era exact ca inainte (doar 2-3 grade in plus si asta e normal pentru o crestere de la 2 la 2,4GHz). Apoi am indepartat si acel thermal pad si totul a luat-o razna, spatiul fiind mai mare si posibil neocupat de pasta. Stiu sa pun pasta, nu e prima data dar aici e un caz pe care chiar mi-e sila sa-l mai detaliez. Ma descurc eu.
Cred ca stiu sa indepartez tot, stiu sa pun, etc, nu stiu de unde impresia ca as avea doua miini stingi (as fi falit daca miinile ar fi neindeminatice). Eu n-am spus ca t peste 65 nu ar fi mari, stiu de ce se intimpla asta si voi rezolva exact de unul singur.
Of, uamenii astia... :rolleyes: Comportamentul este asa din cauza ca nu mai am acel material intre CPU si radiator, fie el thermal pad sau placuta de cupru si pasta.
Thermal padul vine in doua zile, il pun si daca mai face asa iau placuta de cupru si pasta. Nu are voie sa mai faca deoarece la inceput nu a facut absolut deloc.
Laptopul este X50GL, intreaba la ASUS daca are sau nu si ce anume are la CPU ca eu o iau razna daca fiecare interpreteaza aiurea.

Edited by danghetau, 16 July 2012 - 16:48.


#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 danghetau, on 16th July 2012, 17:47, said:

Da de ce nu ai citit de la inceputul interventiei sa vezi ce am zis exact si de fiecare data? La inceput, pina am indepartat tot ce era pe CPU si pe radiator totul era exact ca inainte (doar 2-3 grade in plus si asta e normal pentru o crestere de la 2 la 2,4GHz). Apoi am indepartat si acel thermal pad si totul a luat-o razna, spatiul fiind mai mare si posibil neocupat de pasta. Stiu sa pun pasta, nu e prima data dar aici e un caz pe care chiar mi-e sila sa-l mai detaliez. Ma descurc eu.
asadar si prin urmare....

daca STIAI ce faci, NU scoteai thermal padu. ar fi trebuit sa stii ce e ala s.a.m.d.

si eu am pus de zeci de mii de ori pasta, dar se pare ca mai ratez si eu. ultima oara la procesorul meu nu stiu cum am reusit sa fac, dar statea pe la 60-65 grade procesorul cand ma jucam (30 grade in camera).

m-am deci sa inlocuiesc iarasi pasta, am curatat bine totul, inclusiv cu alcool, am pus exact cat trebuia (pasta) si surpriza.... 50 grade can ma joc. asadar 15 grade!

nu stiu ce am ratat ultima oara si nu am cum sa aflu. dar am gresit, chiar daca am experienta. asadar nu te mai umfla in pene si accepta ca poate ai gresit. urmeaza pasii "ca la carte" si vezi ce rezultate ai.

NU am intalnit si NU CRED ca exista laptopuri cu thermal pad intre procesor si radiator. nu cred ca vei face ceva cu aia.

si cum am spus mai sus, DACA nu se remediaza punand pasta ca la carte, trebuie sa iei in considerare ca si procesorul sa fie cu probleme - adica senzorul sa citeasca aiurea.

presupun ca folosesti mai multe programe de monitorizare?

#34
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Zicea cineva mai sus ca doar 1-2 grade se obtin dupa curatarea de praf.
Experienta cu laptopul propriu:
- ieri temperatura data de system monitoring - 80-90 grade fara sa folosesc scula prea mult , adica doar ceva internet si editare text.
Azi am zis sa schimb si eu pasta termoconductoare ca-i cam buboasa treaba cu temperatura aia mare si ar trebui luate masuri cat mai urgent.
Am demontat tot pana la placa de baza, si am zis, hai sa suflu in ventilator sa-l curat inainte sa dau jos heat-sink-ul. ( Era prima oara cand faceam chestia asta.)
Cum n-aveam la indemana spray cu aer comprimat , am zis sa curat cu ce am la indemana, adica cu un spray cu detergent pentru chestii electronice( traducerea e din ce scrie pe spray in italiana - ca in romana nu stiu exact cum ii zice),
Am trimis jetul in asa fel incat sa nu intre in angrenajele ventilatorului dar sa-mi curete palele ventilatorului si radiatorul sufland spre exterior.
Am scos cam un ghemotoc de aproape un cm diametru de scame si praf, chestie care m-a facut sa nu mai contiuni cu schimbatul pastei termoconductoare si sa vad ce rezultate ies dupa curatarea asta.

Acum am temperatura intre 55-60 grade cu acelasi programe deschise ca ieri.

Nu dau sfaturi , nu dau garantii si fiecare face cu scula lui ce-i trece prin cap, insa am zis ca poate o fi folositor pentru altii sa vada ca totusi e posibil sa obtii rezultate OK si doar dupa curatarea ventilatorului.

#35
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Eu am un laptop cu procesor AMD Sempron cu TDP 62 W foarte vechi si foarte gurmand dupa cum arata TDP-ul si tot nu se incinge in halul cum se aude pe aici. De obicei daca e solicitat mediu (10- 40%) timp indelungat merge ventilatorul (mai ales acum vara pe caldurile astea) si tot nu sare de 60 grade. In afara de scos praful din ventilator acum cateva luni altceva nu i-am mai facut. Nu m-am bagat la schimbat pasta si alte dracovenii.

Eu nu pot sa cred ce discutii sunt pe aici pt procesoare cu TDP de doar 20-30W, dual core care stau cam degeaba si nu au d e lucru prea mult ca mai fac si GPU o parte din treaba.

Edited by popascu, 16 July 2012 - 23:12.


#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,898
  • Înscris: 21.08.2008
Continuarea/rezolvarea aici:
http://forum.softped...;#entry11748273

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate