Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 

racordare pret real utilitati

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012
buna ziua, va rog ajutor

am cumparat un teren anul trecut si as vrea sa ma apuc de construit. terenul pe care l-am cumparat face parte dintr-un lot mai mare care a fost parcelat iar noi avem o portiune de 10m drept de servitute care apartine in continuare fostului proprietar care nu a cedat-o primarie.....deci a devenit un cartier rezidential primaria nu se baga la modernizarea acestui cartier.

langa parcela mea sunt construite 3 case....iar doi dintre vecinii mei au adus utilitatile pe strada. au facut extindere la conducta de ape care este la aproximativ 400 m.....acesta lucrare ia costat 232 milioane lei vechi......iar curentul si la tras fiecare de la un trasformator aflat la app 450 m fiecare s-a conectat de la casuta si si-a adus fir deala mare de 360 trifazat.din care am intels dde la ei pe acel stalp ar fi doar 3 casute care sunt ocupate....in concluzie nu ma pot bransa la curent de la acel transformator (sau cum s-o numi el nu cunesc termenii incerc sa ma aexplrin asa cum am inteles si eu).

acum nelamuririle

      1) vecinii care au adus apa imi cer 80 milioane sa ma pot intepa in acea teava pe care au adus0o ei si pe care lucrarea ia costat 232 milioane.....mi se pare foarte mult in plus.ce pot face?
       2) cu electricitatea la fel ce pot face cum ma pot bransa daca este asa cum spun ei ca la trasformator nu mai sunt casutelibere....intreb toate asta sa stiu daca ma apuc de construit sau nu pentru ca de la enel daca vreau un aviz tehnic de bransament trebuie sa am AC si nu am de gand sa cheltui o grama de bani pe proicte si ale tampenii pentru AC si dupa venicii sa mi-o ceara si pe mama si pe tata
       3 am inteles ca pt electricitate ar si o solutie sa ma conectez de la vecinu....adila sa-i schimb siguranta de la trasformator de la 16kva la 25kva si nu am intels mai departe cum sa procedez concret.....sa fac o extindere de bransament parca dar la fel trebuie sa-i platesc omului cat a adus cablu pana la el de la o distanta de 450m....si sincer acest vecin cere rezonabil el a dat 106 mil si vrea jumate adika corect mi s-ar parea. precizez ca electricitatea este prin cablu subteran.cum sa procedez ca sunt in ceata totala si nush unde in cotro sa o iau.

multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
deci teava a costat 232 milioane. fiind 3 utilizatori (tu si cei 3 vecini), normal ar fi sa se imparta costurile in mod egal. adica sa-ti ceara 77.3 milioane. la cei 2.7 milioane te referi cand spui "foarte mult in plus"?  poate au dat si ei vreo spaga pe undeva pt aprobari, au cheltuit cu alergatul etc.

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 _Smiley_, on 15th March 2012, 13:40, said:

deci teava a costat 232 milioane. fiind 3 utilizatori (tu si cei 3 vecini), normal ar fi sa se imparta costurile in mod egal. adica sa-ti ceara 77.3 milioane. la cei 2.7 milioane te referi cand spui "foarte mult in plus"?  poate au dat si ei vreo spaga pe undeva pt aprobari, au cheltuit cu alergatul etc.

Imi permit sa corectez .
El si cu 3 vecini , fac 4 .

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
unde scrie ca e implicat si al 4-lea personaj?

 dalela23, on 15th March 2012, 13:26, said:

....iar doi dintre vecinii mei au adus utilitatile pe strada.....acesta lucrare ia costat 232 milioane lei vechi......vecinii care au adus apa imi cer 80 milioane sa ma pot intepa in acea teava pe care au adus0o ei si pe care lucrarea ia costat 232 milioane...................


#5
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Pai tu ai spus... vezi penultimul tau post, citez: (tu si cei 3 vecini)... parca ar da 4 personaje... :)

Edited by cristi0304, 15 March 2012 - 15:07.


#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 dalela23, on 15th March 2012, 21:26, said:

2) cu electricitatea la fel ce pot face cum ma pot bransa daca este asa cum spun ei ca la trasformator nu mai sunt casutelibere....intreb toate asta sa stiu daca ma apuc de construit sau nu pentru ca de la enel daca vreau un aviz tehnic de bransament trebuie sa am AC si nu am de gand sa cheltui o grama de bani pe proicte si ale tampenii pentru AC si dupa venicii sa mi-o ceara si pe mama si pe tata
       3 am inteles ca pt electricitate ar si o solutie sa ma conectez de la vecinu....adila sa-i schimb siguranta de la trasformator de la 16kva la 25kva si nu am intels mai departe cum sa procedez concret.....sa fac o extindere de bransament parca dar la fel trebuie sa-i platesc omului cat a adus cablu pana la el de la o distanta de 450m....si sincer acest vecin cere rezonabil el a dat 106 mil si vrea jumate adika corect mi s-ar parea. precizez ca electricitatea este prin cablu subteran.cum sa procedez ca sunt in ceata totala si nush unde in cotro sa o iau.

1 - mergi la enel/electrica etc si cere studiu de solutie
2 - conectare la vecinul, nu stiu daca e legal dar e problematic si oricum enelul trebuie sa stie de asta. daca faceti doar voi si enel nu stie si apoi afla ... esti f... 60 de generatii!
3 - ce siguranta de la transformator de la 16 kva la 25 kva? transformatorul ala e de 16 kva???? poate te referi la siguranta de la bransament care are unitatea de masura A si nu kVA ca aia e putere aparenta! si eu stiam ca bransamentul e de 32A monofazat sau ...A trifazat.

Solutie legala, viabila si rezonabila? vezi punctul 1

ha, nu vrei sa ceri AC?
si cu enel e vorba de aviz de amplasament si/sau aviz tehnic de racordare

Edited by sydneyaus2005, 15 March 2012 - 15:20.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006

 cristi0304, on 15th March 2012, 15:06, said:

Pai tu ai spus... vezi penultimul tau post, citez: (tu si cei 3 vecini)... parca ar da 4 personaje... :)

acum am observat :)
a fost un typo, am vrut sa spun "tu si cei 2 vecini".

#8
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 09.01.2008
Eu am platit 3.700 lei un studiu de solutie. Oare merita?
Modul de calcul al compensatiilor la racordul de electricitate este reglementat prin Ordin ANRE nr.28 din 28.11.2003 art. 22 parca.

#9
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012
oky hai sa ma mai etalez un pic

deci langa mine sunt 3 case construite.....eu as fi a 4-a...........de un total de 4 locuinte care se pot racorda de la acea teava....asa am inteles eu de la un vecin ca doar 4 case se pot racorda.
l-am sunat azi pe vecinu in cauza si l-am ntrebat de ce 80 milioane partea mea tinand cont ca sunt a 4a locuinta partea mea ar fi 58 milioane si mia zis ca a 3-a casa ar fi bransata la apa din teava si pe apometrul lui  si de fapt eu as fi a-3 proprietara a tevii platind astia 80 milioane (precizez ca a 3-a casa este ruda cu acest vecin care cere banutzii) si ca s-a mai putea racorda inca o familie la teava asta care va trebui sa plateasca apoi partea lui impartita la 3. hai sa fac o schema

i - vecinul care cere banii
v- al doilea vecin
x - al treilea vecin
d- sunt eu

i+v au tras apa si au platit 232 milioane pe o teava principala care poate suporta sa se racordeze 4 case
x cica ar fi racordat de la teava si pe apometrul lui  i

acum eu ar trebui sa platesc 80 milioane ca sa fiu chipurile a 3-a casa......si ca ulterior s-a mai putea racorda inca o casa.
suspect este ca tinand cont ca teava suporta sa se racordeze doar 4 case mi-e foarte greu sa cred ca i il va debransa de la apa pe fratele lui sa racordeze pe altcineva ca eu sa-mi mai recuporez o parte din investitie (insemnand 22 milioane care pt  mine sunt bani). deci eu acum ar trebui sa dau 40mil lui i si 40mil lui v.
precizez ca v nu prea are treaba ci i face pretul si calculele.chiar acum seara m-a sunat iar sa ma intrebe ce fac ca asa peste noapte a mai aparut o persoana care vrea apa si sa stie daca il racordeaza pe ala sau pe mine(adika pana acum nu era interesat nimeni si acum deodata toate lumea vrea apa tinand cont ca nu mai construieste nimeni in zona) si i-am spus ca nu stau foarte bine cu banii si mi-a zis sa-i dau lui (vb de v aici) banii si cu vecinu celalalt  sa vb si sa-i dau cand am si cand rezolv si cu curentul. imi cam foarteaza mana si asta nu prea imi place graba asta asa hai hai....sunt 2000e nu este vb de 100-200 sa nu-i simt.
sper ca ati inteles ceva


acum cu lumina nush cum sa ma exprim corect sa ma fac inteleasa.....ceea ce am inteles cert este ca nu as avea cum sa ma bransez de la trasformator si ca ar trebui vecinu v sa fac o extindere de brabsament (retea) si sa-si mareasca puterea sigurantei de la transformator si eu sa devin subconsumator la el....tot ceea ce vreau sa fac este cu acordul  enel si legal nu ma bag pe ilegalitati......acum ma intreb oare este aceptat de enel asa ceva....pot deveni subconsumator la v.....daca da oare cat costa extinderea asta de retea? dar marirea sigurantei de la 16 la 25 (nush unitatea de masura).
am depus la enel cerere pentru aviz de amplasament am sa il obtin  miercuri sper.....dar asta nu ma poate ajuta cu o solutie pentru a ma bransa la enel.
oare as putea sa depun actele pentru a obtine solutia pentru un bransament daca nu am autorizatie de constructie pentru ca ar insemna sa cheltui vre-o 2000e pentru a obtine ac si apoi enel sa-mi spuna (asta dupa  ce ma apuc de construit) ca ma poate racorda de la trasformatorul aflat de 1km(zic si eu) distanta si sa-mi dea o proforma de cateva sute de milioane sau si mai bine ca nu ma poate racorda la retea

acum chiar ca v-am zapacit de toti dar mersi ca si mai devreme ati avut rabdare sa cititi si ca v-a interesat problema mea

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
legat de teava de apa, ce primesti pentru cei 80 mil? din ce inteleg eu iti cedeaza o parte din dreptul de proprietate, deci trebuie sa primesti un contract sau ceva similar (o chitanta de mana in cel mai rau caz). in caz contrar nu o sa poti cere altora bani pt a se racorda.

#11
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012

 _Smiley_, on 15th March 2012, 20:11, said:

legat de teava de apa, ce primesti pentru cei 80 mil? din ce inteleg eu iti cedeaza o parte din dreptul de proprietate, deci trebuie sa primesti un contract sau ceva similar (o chitanta de mana in cel mai rau caz). in caz contrar nu o sa poti cere altora bani pt a se racorda.
:puke:
:nonobad:
iti dai seama ca fac act notarial nu merg asa pe hartii de mana sau pe promisiuni ca sunt multi multi bani
legat de racordarea altei case imi iau gandul atat timp cat teava poate sustine 4 familii si noi am fi 4 cu mine chiar daca i imi ingruga mie verzi si uscate sunt costieta  ca ma abureste......ca vai draga x nu e racodat direct la teava si s-ar mai putea racorda inca 1 casa bla bla :puke: :thumbdown:   :puke: .....el ma abureste pe mine si el a tras 2 case pt 80 mil si eu si v ne racordam cu cate 80 mil de casa.....puii mey japca pe fatza :thumbdown:

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,325
  • Înscris: 17.03.2009

 dalela23, on 15th March 2012, 19:45, said:

tot ceea ce vreau sa fac este cu acordul  enel si legal
Nu da nici un ban vecinilor ,cere acordul enel ,cei care vor da si solutia ,indiferent de parerea vecinilor.Avizul de amplasament constituie un prim pas spre realizarea unui acord cu enel,asta insemnand ca nu au nimic impotriva construirii pe amplasamentul respectiv.In principiu ti se poate da o solutie pt racordare chiar daca nu ai un AC,dar trebuie sa ai un aviz, autorizatie de la primarie,pentru o baraca,garaj,pompa etc.

#13
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012

 anaki, on 15th March 2012, 21:01, said:

Nu da nici un ban vecinilor ,cere acordul enel ,cei care vor da si solutia ,indiferent de parerea vecinilor.Avizul de amplasament constituie un prim pas spre realizarea unui acord cu enel,asta insemnand ca nu au nimic impotriva construirii pe amplasamentul respectiv.In principiu ti se poate da o solutie pt racordare chiar daca nu ai un AC,dar trebuie sa ai un aviz, autorizatie de la primarie,pentru o baraca,garaj,pompa etc.

da dar din cate am cititi si eu pe net ei iti dau aviz de amplasament construiesti ca prostu si cand faci atr iti dau o solutie deaia de sute si sute de milioane....sa cumperi trasformator in cazul meu :naughty:  iti dai seama ce inseamna asta 800 milioane de unde tata :confuzzled: ..... :cursing: offf treaba  asta cu utilitatile cred ca o sa-mi manace suftetul si o sa ma faca sa las balta tot sa ma apuc de gradinarit  B) pe teren si peste vre-o 10 ani poate poate am vre-o sansa

#14
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 dalela23, on 16th March 2012, 06:25, said:

da dar din cate am cititi si eu pe net ei iti dau aviz de amplasament construiesti ca prostu si cand faci atr iti dau o solutie deaia de sute si sute de milioane....sa cumperi trasformator in cazul meu :naughty:  iti dai seama ce inseamna asta 800 milioane de unde tata :confuzzled: ..... :cursing: offf treaba  asta cu utilitatile cred ca o sa-mi manace suftetul si o sa ma faca sa las balta tot sa ma apuc de gradinarit  B) pe teren si peste vre-o 10 ani poate poate am vre-o sansa

da, si, asta e situatia locala a retelei de distributie!
daca trafo nu te mai poate alimenta si pe tine ai solutiile: trafo al tau sau amplificare trafo existent sau alt trafo existent aflat la x km!
NU AI DE ALES! daca vrei curent de la enel faci cum zice enel!
sau iti pui fotovoltaice si iti bagi ceva in enel, dar te va costa mult mai scump!!!

#15
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 02.04.2011
Ma bag si eu:

Din ce spui tu acolo ar fi mai multe probleme:
1. Vecin "alunecos" - cel cu bransarea la apa => posibilitatea ca si pe mai tarziu, dupa ce te vei muta acolo, sa fie tot asa si de aici sa rezulte animozitati pe care nu le vrei (caracter indoielnic al vecinului ...).
2. Curent electric - da-mi voie sa spun ca pare sa fie aproape inexistent. Faptul ca tu trebuie sa iti aduci de la 450 m curentul (cel mai fericit caz) face ca acesta sa fie cam la fel de rentabil ca celulele fotovoltaice.
3. Accesul la teren - daca nu s-a cedat parcela aia pentru drum de servitute, atunci este probabila o viitoare "negociere" deloc amiabila cu vecinii (sau proprietarul original) pentru pozitionarea gardurilor, mai ales spre drum.
4. Dimensiunea parcelei - nu ai precizat-o. Daca pretul acesteia se dubleaza dupa tragerea utilitatilor (pretul parcelei achitat de tine + pretul tragerii utilitatilor) = nu este rentabila.

Pararea mea: daca locatia nu are vreo incarcatura sentimentala deosebita pentru tine sau pozitionarea nu este una de vis (gen lac/padure/atmosfera .... you know ... ) => VINDE-O! Si repede, cat inca se mai poate face un control al pagubelor. Nu te speria ca o sa pierzi ceva bani, o sa gasesti alta parcela, eventual cu utilitati sau cu starea lor clara. Castigul va aparea de aici. Plus ca deja ai experienta si o a doua sansa poate fi mai buna.

Mult noroc in alegerea ta!

#16
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012

 radu_vasile59, on 15th March 2012, 23:19, said:

Ma bag si eu:

Din ce spui tu acolo ar fi mai multe probleme:
1. Vecin "alunecos" - cel cu bransarea la apa => posibilitatea ca si pe mai tarziu, dupa ce te vei muta acolo, sa fie tot asa si de aici sa rezulte animozitati pe care nu le vrei (caracter indoielnic al vecinului ...).
2. Curent electric - da-mi voie sa spun ca pare sa fie aproape inexistent. Faptul ca tu trebuie sa iti aduci de la 450 m curentul (cel mai fericit caz) face ca acesta sa fie cam la fel de rentabil ca celulele fotovoltaice.
3. Accesul la teren - daca nu s-a cedat parcela aia pentru drum de servitute, atunci este probabila o viitoare "negociere" deloc amiabila cu vecinii (sau proprietarul original) pentru pozitionarea gardurilor, mai ales spre drum.
4. Dimensiunea parcelei - nu ai precizat-o. Daca pretul acesteia se dubleaza dupa tragerea utilitatilor (pretul parcelei achitat de tine + pretul tragerii utilitatilor) = nu este rentabila.

Pararea mea: daca locatia nu are vreo incarcatura sentimentala deosebita pentru tine sau pozitionarea nu este una de vis (gen lac/padure/atmosfera .... you know ... ) => VINDE-O! Si repede, cat inca se mai poate face un control al pagubelor. Nu te speria ca o sa pierzi ceva bani, o sa gasesti alta parcela, eventual cu utilitati sau cu starea lor clara. Castigul va aparea de aici. Plus ca deja ai experienta si o a doua sansa poate fi mai buna.

Mult noroc in alegerea ta!

1 ma doare in bascheti de vecinu alunecos....sa imi rezolv eu problemele astea ca de la bloc nu te intelegi cu tpti vecini...buna ziua buna ziua si cam atat sa fie sanatos

2 vecinu asta de langa mice a dat 106 milioane sa aduca curent de la trasformator la contoar.....eu as vrea sa fac o extindere de retea de la el daca ar accepta enelul asa ceva sa fie legal mi-ar conveni ii dau jumate omului din 106 milioane si restu e treaba mea bransarea de la contoarul lui pana la mine,.,,,suntem gard in gard

3 cu accesul este ok.....am drept de servitute pe o strada lata de 10m ca sa pot iesi in artera principala....am facut o data cu actul de vanzare-cumparare

4 parcela are 397.77 mp......locatie este cat de cat nu e de vis dar nici nu se compara cu cea de la bloc....este la iesirea din localitate.....liniste....ceva dealuri prin preajma......e ok.....iar sa caut alta cu utilitati aprope te rupe...eu am dat 8000e....si gasisem una de 400mp la 3-4 km distanta de a mea si cerea 14000e utilitatile fiind la intre 50-100m distanta depinde ce parcela mai gasesi libera.....asa ca daca fac o socoteala as ajunge mai esftin cu tot cu utilitati asta daca rezolv problema cu enelul ca sa pot trage de la vecinu

si s-o vand complicat anunturi etc.....agentii alte comisioane.....nush chiar nush ce sa fac......sa vad ce solutie gasesc cu enelul si atunci ma decid ce fac....ma apuc de costruit....sau incerc sa o vand.....dar nu sunt nici genul de om ca prostesc pe altul....adika eu am vrut  sa construiesc nu am putut sau mai bine zis nu mi s-a parut rentabil....da ia u de aici fraiere si cumpar-o sa vine omu sa-mi bata obrazul ca nu poate sa aiba curent sau ca apa e super scumpa.

 sydneyaus2005, on 15th March 2012, 22:20, said:

da, si, asta e situatia locala a retelei de distributie!
daca trafo nu te mai poate alimenta si pe tine ai solutiile: trafo al tau sau amplificare trafo existent sau alt trafo existent aflat la x km!
NU AI DE ALES! daca vrei curent de la enel faci cum zice enel!
sau iti pui fotovoltaice si iti bagi ceva in enel, dar te va costa mult mai scump!!!

pai un transformator e undeva la 800 mil de unde tata :thumbdown: ......dar amplifiare de trafo care e faza?imi poti explica te rog?

si cu celulu fotovoltaice am mai auzit denumirea dar sunt total pe dinafara....imi poti da detalii si desprea asta pls?
thx

#17
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 02.04.2011

 dalela23, on 16th March 2012, 09:18, said:

1 ma doare in bascheti de vecinu alunecos....sa imi rezolv eu problemele astea ca de la bloc nu te intelegi cu tpti vecini...buna ziua buna ziua si cam atat sa fie sanatos

2 vecinu asta de langa mice a dat 106 milioane sa aduca curent de la trasformator la contoar.....eu as vrea sa fac o extindere de retea de la el daca ar accepta enelul asa ceva sa fie legal mi-ar conveni ii dau jumate omului din 106 milioane si restu e treaba mea bransarea de la contoarul lui pana la mine,.,,,suntem gard in gard

3 cu accesul este ok.....am drept de servitute pe o strada lata de 10m ca sa pot iesi in artera principala....am facut o data cu actul de vanzare-cumparare

4 parcela are 397.77 mp......locatie este cat de cat nu e de vis dar nici nu se compara cu cea de la bloc....este la iesirea din localitate.....liniste....ceva dealuri prin preajma......e ok.....iar sa caut alta cu utilitati aprope te rupe...eu am dat 8000e....si gasisem una de 400mp la 3-4 km distanta de a mea si cerea 14000e utilitatile fiind la intre 50-100m distanta depinde ce parcela mai gasesi libera.....asa ca daca fac o socoteala as ajunge mai esftin cu tot cu utilitati asta daca rezolv problema cu enelul ca sa pot trage de la vecinu

si s-o vand complicat anunturi etc.....agentii alte comisioane.....nush chiar nush ce sa fac......sa vad ce solutie gasesc cu enelul si atunci ma decid ce fac....ma apuc de costruit....sau incerc sa o vand.....dar nu sunt nici genul de om ca prostesc pe altul....adika eu am vrut  sa construiesc nu am putut sau mai bine zis nu mi s-a parut rentabil....da ia u de aici fraiere si cumpar-o sa vine omu sa-mi bata obrazul ca nu poate sa aiba curent sau ca apa e super scumpa.
1. La casa vecinii sunt foarte importanti. La bloc, ai inchis usa si pa-pa. La casa, ai curte si un vecin amabil sa se mai uite uneori sa nu ai "musafiri" e de dorit. Plus ca va urma sa iti amplasezi o fosa, sa mai tragi o teava/cablu si o sa ai nevoie de acordul lui. Si daca ti-l da doar la sume in Euro = shit. O sa vii acasa de la munca, x km cu masina si o sa fii ca la bloc. O sa fie un cumul de dezavantaje, atat al locuirii la bloc cat si la casa.

2. Extindere de la vecinul nu cred ca o sa poti face, ca are si el o cota alocata in transformator. Daca aia se depaseste => alt transformator. De verificat totusi.

3. Daca acccesul e ok, bun atunci, ai rezolvat o problema serioasa!

4. Suprafata mica pentru o locuinta la sat. Dar ma rog, aici fiecare isi estimeaza necesitatile. Sa fii atent la cata curte iti ramane.

Vanzarea nu e complicata. Agentiile nu sunt obligatorii. Dai anunt pe net sau in ziare de tiraj mare si astepti sa te caute clinti persoane fizice. Si daca nu ai noroc de lume mai spalata, atunci apelezi la agentii sa ii sorteze.

#18
dalela23

dalela23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2012

 radu_vasile59, on 16th March 2012, 08:37, said:

1. La casa vecinii sunt foarte importanti. La bloc, ai inchis usa si pa-pa. La casa, ai curte si un vecin amabil sa se mai uite uneori sa nu ai "musafiri" e de dorit. Plus ca va urma sa iti amplasezi o fosa, sa mai tragi o teava/cablu si o sa ai nevoie de acordul lui. Si daca ti-l da doar la sume in Euro = shit. O sa vii acasa de la munca, x km cu masina si o sa fii ca la bloc. O sa fie un cumul de dezavantaje, atat al locuirii la bloc cat si la casa.

2. Extindere de la vecinul nu cred ca o sa poti face, ca are si el o cota alocata in transformator. Daca aia se depaseste => alt transformator. De verificat totusi.

3. Daca acccesul e ok, bun atunci, ai rezolvat o problema serioasa!

4. Suprafata mica pentru o locuinta la sat. Dar ma rog, aici fiecare isi estimeaza necesitatile. Sa fii atent la cata curte iti ramane.

Vanzarea nu e complicata. Agentiile nu sunt obligatorii. Dai anunt pe net sau in ziare de tiraj mare si astepti sa te caute clinti persoane fizice. Si daca nu ai noroc de lume mai spalata, atunci apelezi la agentii sa ii sorteze.

2   am fost azi la enel si am reusit pana la urma  :worthy: sa vb fata in fata cu inginerul care se ocupa de zona aia si mia zis ca solutia pt mine momentan (asta daca vreau lumina acum ca poate peste ani se vor mai construi case in zona si va investi enel ceva banuti in extinderea retelei) este sa maresc trasformatorulu ( scria cineva mai sus sa fac o amplificare cred ) (adila trasformatorul are 3 sigurante si eu sa mai pun inca una inclusiv sa schimb si cutia transformatorului ca sa incapa si siguranta mea si nu mai stiu eu ce smecherii trebuie acolo) si apoi de la siguranta aceea sa pun 450m cablu trifazat as vrea  eu de 360 ca sa imi ajunga lumina pana la poarta si restu bransamentului este treaba mea dar asta e alta socoteala dupa ce imi fac casa.  

acum ma intreb eu oare cat ar costa treaba asta?.....adika cam cat ar costa sa fac chestia aia la trasformator?  dar 450m cablu trifazat? :confuzzled:

4 precizez ca nu este de tara este in orasului tulcea spre iesire.....si nu am de gand sa cres oi vaci capre gaini :thumbdown: .....din 400mp casa imi ocupa 100mp........ca lotul are 12latine si 33 lungine iar fundatia are circa 10X10 costruiti :coolspeak: :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate