Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Zgomot din tavanul fals

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 rich1974, on 7th March 2012, 13:47, said:

... daca ai 20 cm intre tavan si planseu as putea sa-ti recomand o pisica, dar trebuie sa faci o gaura sa poata intra si sa nu fie nici un labirint acolo ca sa se rataceasca.

Asta e bestiala ! :thumbup:

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
bineinteles ca am dreptate!  pisica nu ar trebui sa lipseasca din nici un apartament.  se adapteaza mult mai bine la viata de la bloc decat o javra de caine.

Edited by rich1974, 07 March 2012 - 14:01.


#21
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 rich1974, on 7th March 2012, 14:00, said:

bineinteles ca am dreptate!  pisica nu ar trebui sa lipseasca din nici un apartament.  se adapteaza mult mai bine la viata de la bloc decat o javra de caine.

Sigur ca ai dreptate !
Asa se procedeaza la voi , oltenii ?
Tineti pisica in tavanul fals ? :lol:

#22
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
daca moare pisica cum o mai scoti de acolo ca nu stii exact unde-a murit.

#23
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Ii pui o zgarda cu emitator de distanta si o gasesti rapid.  :lol: O sa ii dau si sora-mii ideea cu pisica.  :roflmaofast:
Daca ai spoturi in tavan poti scoate un spot, introduci o lampa intre tavane si o camera web sau un telefon cu functie filmare si rotesti in toate directiile sa inregistrezi. Lampa trebuie introdusa ca sa ai lumina. Nici camera web sau cu cablu nu surprinde mai nimic fara lumina.
In felul acesta nu mai darami /tai nimic.

Edited by gygyscafes, 07 March 2012 - 15:10.


#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007

 user033, on 7th March 2012, 14:34, said:

daca moare pisica cum o mai scoti de acolo ca nu stii exact unde-a murit.

Faci o gaură mai mare și bagi un câine! :thumbup:

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,376
  • Înscris: 07.02.2003

 ukko, on 7th March 2012, 13:43, said:

Mersi pentru sfat. Daca pun otrava mi-e teama ca vor muri pe acolo si dupa ce se intampla cu mirosul?!...
Asta e un risc insa ma gandesc ca atunci cand sobolanii incep sa fie afectati de insuficienta generala (hemoragie interna) vor iesi instinctiv pe undeva, probabil pe unde au venit, intr-un spatiu mai deschis. Eu am avut probelma similara la curte fiind, aveau ceva trasee sapate pe care le-am depistat, dupa ce i-am otravit am cules 5 sobolani morti prin curte in locuri relativ izolate, au iesit din tunele. Otrava asta moderna nu este detectabila in timp util iar indivizii in curs de moarte nu lasa de banuit celorlalti fiind o metoda eficienta. Ar fi bine sa cunosti locul pe unde au intrat, in mod sigur e o gaura ceva, si sa o astupi, ei fug cand apare ceva activitate, daca ai putea vedea pe unde fug si sa le astupi locul cu un amestec de cioburi de sticla si beton dupa ce te asiguri ca nu mai sunt alte locuri pe unde pot ajunge acolo te-ai scos.

Edited by andreic, 07 March 2012 - 15:55.


#26
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Daca ai ceva lemn folosit la structura tavanului fals mai pot fi si carii de lemn.

#27
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011

 Digix, on 7th March 2012, 15:07, said:

Faci o gaură mai mare și bagi un câine! :thumbup:
Exact. Ca sa scoata pisica (bineinteles dupa ce pisica mananca soarecii). :naughty:

#28
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 rich1974, on 7th March 2012, 13:47, said:

clar ca sunt soareci. atunci cand bati in tavan nu te astepta sa alerge.....in momentul ala nu se mai misca, de aia nu mai auzi nici un zgomot. daca ai 20 cm intre tavan si planseu as putea sa-ti recomand o pisica, dar trebuie sa faci o gaura sa poata intra si sa nu fie nici un labirint acolo ca sa se rataceasca.
e bine chiar sa-ti iei o pisica in apartament fiindca mirosul pisicii va pune pe ganduri eventualii invadatori.
nu recomand otrava fiindca soarecele va putrezi si va mirosi urat.

Cred ca sunt vreo cel putin 15 cm. Sper sa gasesc ceva acolo sus :)


 colombo2003, on 7th March 2012, 13:51, said:

Soricei sau dihori.

Dihori?


 Digix, on 7th March 2012, 13:51, said:

Păi dacă are 5-10 cm până la beton, tot degeaba faci ditai gaura! Gaură mai mică, cameră web și un ceva cu care o poți introduce și mișca în acel spațiu.

La mine se aud țevile principale de tur și retur în nișa de rigips cum se dilată/contractă în suporți când pleacă centrala. Din fericire, nu se aud prea tare și trec printr-un dormitor nelocuit.

Ma indoiesc ca sunt tevi, pentru ca deasupra apartamentului este terasa vecinei de sus.

#29
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 10.05.2007
Dai o gaurica, iei niste betisoare chinezesti si le bagi inauntru aprinse.
Astia fug de la fum. Iti faci obiceiul in fiecare seara si dupa cateva zile/saptamani nu mai dau p-acolo.
Posibil sa fie un soi de autostrada, altfel i-ai auzi constant. Plafonul n-a fost pus degeaba, probabil ascunde ceva tevaraie. Vezi daca in locul respectiv sunt gauri vechi de tevi, daca voi aveti centrala de apartament si blocul e deconectat de la regie.
Simplu, eficient si fara dezastre.

Edited by Astrul, 15 March 2012 - 03:11.


#30
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 09.01.2008
Si la mine trosneste tavanul fals de cind m-am mutat (nov. 2011). Este exclus sa am invadatori si nici tevi nu am. Se misca la nivel milimetric structura si produce zgomote. Am in bucatarie o grinda mascata si de acolo vin niste zgomote de zici ca bate unu' cu cheia de 17. Uneori am impresia ca si grinzile (beton) si peretii se mai aseaza. Am structura in cadre.

#31
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 camsonat, on 15th March 2012, 15:00, said:

Si la mine trosneste tavanul fals de cind m-am mutat (nov. 2011). Este exclus sa am invadatori si nici tevi nu am. Se misca la nivel milimetric structura si produce zgomote. Am in bucatarie o grinda mascata si de acolo vin niste zgomote de zici ca bate unu' cu cheia de 17. Uneori am impresia ca si grinzile (beton) si peretii se mai aseaza. Am structura in cadre.

Ups !
Casa sau bloc ?

#32
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 09.01.2008
La casa individuala. Un an a stat la rosu si a avut timp sa se aseze. N-am nici o fisura in pereti sau tavane si cu toate astea "traieste".

#33
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 camsonat, on 16th March 2012, 07:33, said:

La casa individuala. Un an a stat la rosu si a avut timp sa se aseze. N-am nici o fisura in pereti sau tavane si cu toate astea "traieste".

Ceva este in neregula daca se intampla asa ceva .
S-ar putea sa ai o tasare undeva .
O sa apara si crapaturi in timp .

#34
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 09.01.2008
Eu sper ca nu. Structura e super serioasa si responsabil realizata. Terenul din jur nu a suferit deformari si nici la trotuare n-am observat modificari. Ramin la parerea ca structura tavanului fals reactioneaza la schimbarile de temperatura.

#35
sealife

sealife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.03.2010

 camsonat, on 16th March 2012, 22:18, said:

Eu sper ca nu. Structura e super serioasa si responsabil realizata. Terenul din jur nu a suferit deformari si nici la trotuare n-am observat modificari. Ramin la parerea ca structura tavanului fals reactioneaza la schimbarile de temperatura.


Din moment ce am si eu mici trosnituri sesizabile mai ales noaptea e clar ca e din cazul incalzirii .
La mine ar trebui sa fie ceva mai pronuntate avand folia de incalzire prinsa de plafon si dupa aia e rigipsul.
Eu zic sa nu-ti faci probleme decat daca e deranjant .Pentru mine nu e.Astept sa vad daca micile ''trosnituri'' se vor mai auzi si dupa ce opresc incalzirea.Daca apar atunci ......cam naspa,cauza e alta :rolleyes: (putin probabil)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate