Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Zgomot din tavanul fals

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009
De cateva luni m-am mutat intr-un apartament dintr-un bloc construit in 2009. Apartamentul are 2 camera (living si dormitor) si pe toata suprafata apartamentului tavanul este fals, iar intre tavanul fals si placa de beton este o distanta de 15-20 cm.
Acum cateva luni (3-4) mai exact tot auzeam zgomote ciudata care oarecum veneau din tavanul fals. Ciudat este ca aceste zgomote se petreceau cam la ore fixe (in jur de ora 4-5 dimineata). Pentru o perioada de timp destul de lunga nu am mai auzit nimic si chiar ne bucuram ca am scapat de problema insa de vreo 1 saptamana au inceput din nou zgomotele. Aseara a fost din nou si chiar este deranjant.
M-am gandit ca sunt soricei in tavanul fals sau in polistiren. Eu am un aparat cu ultrasunet in living insa in dormitor nu am aparat.
Atunci cand aud zgomotul ma ridic si lovesc in tavanul fals in ideea in care daca ar fi soricei probabil ar incepe sa se miste si as elucida un mister insa nu se aude nici un zgomot dupa ce lovesc tavanul.

Credeti sa fie o problema cauzata de soricei?

Multumesc.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,725
  • Înscris: 26.11.2001
1. Soricei
2. Tevi?
3. Esti sigur ca nu e gol intre beton si rigips?

#3
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Pot fi diverse miscari ale montantilor - contractari, dilatari etc. Locuiesc intr-o casa cu peretii si tavanul placati cu rigips si nu exista seara sau noapte (atunci esti acasa, este liniste si esti mai atent la zgomote, mai pregatit sa le auzi) sa nu aud trosnete, scirtiituri si alte asemenea.

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Sobolani poate. De ce a fost nevoie de tavan fals? De ce distanta atat de mare?

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
ukko, eu as paria ca sunt soricei acolo :peacefingers:

#6
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009
Intre rigips si placa de beton este gol. Nu ma intrebati de ce tavan fals, asa am cumparat apartamentul.

Sobolani?...sper ca nu...soricei ar fi cum ar fi, dar sobolani?...

Courage: tevi?

Zgomotul este ca un scormonit. De multe ori ne intrebam daca nu cumva se aude de la pisica vecinei de sus :D , dar nu prea ar avea logica atata timp cat este placa de beton intre etaje.

Edited by ukko, 07 March 2012 - 12:48.


#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Nu vreau sa te sperii dar la bloc soricei eu nu prea am vazut. sobolani insa da. nu stiu ce naiba trece prin tavanul ala dar daca trec si ceva tevi de agent termic si comunica prin ceva gauri cu subsolul, e nasol.

#8
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 onlyone, on 7th March 2012, 12:48, said:

Nu vreau sa te sperii dar la bloc soricei eu nu prea am vazut. sobolani insa da. nu stiu ce naiba trece prin tavanul ala dar daca trec si ceva tevi de agent termic si comunica prin ceva gauri cu subsolul, e nasol.

Da, inteleg. De la vecini am auzit ca au mai avut probleme cu soriceii tocmai de aceea am spus si eu de ei. Chiar cei de langa mine au avut, insa la mine n-am gasit niciodata in apartament.
Mai mentionez ca locuiesc la etajul 4 (din 5) iar ultimul etaj este facut din lemn.

#9
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
nu poti sa scoti o placa din tavanul fals si sa te uit daca e ceva sau nu se poate ?

Edited by mngx, 07 March 2012 - 13:25.


#10
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 mngx, on 7th March 2012, 13:23, said:

nu poti sa scoti o placa din tavanul fals si sa te uit daca e ceva sau nu se poate ?

Iti dai seama ca pot scoate insa mi-e ca daca dau de ceva nasol trebuie sa renovez tot apartamentul.
Plus ca rigips-ul trebuie taiat, eventual o bucata mica dar prin bucata ai mica nu stiu daca vad prea bine. Offf...cum naiba construiesc astia in tara asta :D

#11
NordMan

NordMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 17.11.2011
Era vorba de tavan fals din rigips, nu de tavan casetat. Numai daca taie o bucata din rigips.

#12
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 NordMan, on 7th March 2012, 13:29, said:

Era vorba de tavan fals din rigips, nu de tavan casetat. Numai daca taie o bucata din rigips.

Da, este tavan fals din rigips. Ideea este ca pentru a vedea exact ce si cum trebuie taiata o bucata destul de mare de rigips.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,376
  • Înscris: 07.02.2003

 ukko, on 7th March 2012, 13:25, said:

Iti dai seama ca pot scoate insa mi-e ca daca dau de ceva nasol trebuie sa renovez tot apartamentul.
Plus ca rigips-ul trebuie taiat, eventual o bucata mica dar prin bucata ai mica nu stiu daca vad prea bine. Offf...cum naiba construiesc astia in tara asta :D
Incearca sa elimini o bucatica mica si sa te uiti cu o camera cu cablu, ca masura de siguranta planteaza si cateva saculete de otrava de sobolani.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Taie o bucata mai mare decat capul, ca nu e greu de facut reparatie la un rigips taiat, dar ai grija sa nu nimeresti vreo teava de apa sa te trezesti cu o inundatie.

#15
ukko

ukko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.03.2009

 andreic, on 7th March 2012, 13:32, said:

Incearca sa elimini o bucatica mica si sa te uiti cu o camera cu cablu, ca masura de siguranta planteaza si cateva saculete de otrava de sobolani.

Mersi pentru sfat. Daca pun otrava mi-e teama ca vor muri pe acolo si dupa ce se intampla cu mirosul?!...


 onlyone, on 7th March 2012, 13:34, said:

Taie o bucata mai mare decat capul, ca nu e greu de facut reparatie la un rigips taiat, dar ai grija sa nu nimeresti vreo teava de apa sa te trezesti cu o inundatie.

Da, trebuie sa ma interesez mai intai daca exista ceva tevi deasupra ca n-am chef de nebunie totala :D

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
clar ca sunt soareci. atunci cand bati in tavan nu te astepta sa alerge.....in momentul ala nu se mai misca, de aia nu mai auzi nici un zgomot. daca ai 20 cm intre tavan si planseu as putea sa-ti recomand o pisica, dar trebuie sa faci o gaura sa poata intra si sa nu fie nici un labirint acolo ca sa se rataceasca.
e bine chiar sa-ti iei o pisica in apartament fiindca mirosul pisicii va pune pe ganduri eventualii invadatori.
nu recomand otrava fiindca soarecele va putrezi si va mirosi urat.

#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Soricei sau dihori.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007

 onlyone, on 7th March 2012, 13:34, said:

Taie o bucata mai mare decat capul...

Păi dacă are 5-10 cm până la beton, tot degeaba faci ditai gaura! Gaură mai mică, cameră web și un ceva cu care o poți introduce și mișca în acel spațiu.

La mine se aud țevile principale de tur și retur în nișa de rigips cum se dilată/contractă în suporți când pleacă centrala. Din fericire, nu se aud prea tare și trec printr-un dormitor nelocuit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate