Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

Setare server Apache ...dar tot nu vad paginile pe browser!

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
salut la toti

scuze ca deranjez iar ....  

o scurta chestie rapida:    pe Linux CentOS 5.7 Final, am incercat sa instalez un server Apache   prin metoda  NAME BASED VIRTUAL HOST

am instalat apache, si l-am facut sa booteze la fiecare bootare .
am urmat instructiunile din acele pdf uri cat am putut de bine, dar NU vad paginile create pe browserul meu obisnuit  (eu am pus opera, ca si pe windows tot opera aveam)

cititi va rog mult, si zice ti mi ce naiba am facut prost /scapat / uitat / sarit!!!


intai, cu comanda SETUP, la FIREWALL, am dat permis, la www, ssh http


APOI, in locatia /var/www/, am creat 3 noi directoare,  exemplu1, exemplu2 si exemplu 3   (sa fac 3 site uri de exemplificare)
deci am  /var/www/exemplu1  ---  aici, in el,   am creat index1.html  cu niste cod html care zice   Exemplu1
                /var/www/exemplu2  ---  aici, in el,   am creat index2.html  cu niste cod html care zice   Exemplu2
                /var/www/exemplu3  ---  aici, in el,   am creat index3.html  cu niste cod html care zice   Exemplu3

deci 3 noi foldere, fiecare cu al sau index.html  ( are ceva ca am numit fiecare index, index, index2 si index3 ? )

apoi am adaugat noi setari in  /etc/httpd/conf/httpd.conf , la sfarsit:

#<VirtualHost *:80>
#    ServerAdmin [email protected]
#    DocumentRoot /www/docs/dummy-host.example.com
#    ServerName dummy-host.example.com
#    ErrorLog logs/dummy-host.example.com-error_log
#    CustomLog logs/dummy-host.example.com-access_log common
#</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>        ----------- acesta e un virtual host de default, am zis sa nu modific setarile initiale
ServerName localhost
DocumentRoot /var/www/html/
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>        ------------- acesta ar trebui sa fie trimiterea spre exemplu1.com, primul meu site
ServerName www.exemplu1.com
DocumentRoot /var/www/exemplu1
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>       ------------- acesta ar trebui sa fie trimiterea spre exemplu2.com, al doilea site
ServerName www.exemplu2.com
DocumentRoot /var/www/exemplu2
</VirtualHost>

<VirtualHost *:80>   ------------- acesta ar trebui sa fie trimiterea spre exemplu3.com, al treilea site
ServerName www.exemplu3.com
DocumentRoot /var/www/exemplu3
</VirtualHost>

remarcati va rog, cum DocumentRoot  indica spre unde sunt fisierele acestor site uri, acele 3 foldere fiecare cu al sau index html

deci tot ce vreau, e sa am 3 site uri amarate, care sa le vad in browserul meu obisnuit !!!!!

problema e ca daca incerc sa accesez de pilda, www.exemplu1.com, imi zice  ,pagina negasita''

cum fac, ca browserul meu obisnuit  (opera la mine pe linux) sa arate paginile mele exemplu1, exemplu2 si exemplu 3?

ce setare am ratat/ uitat/ sarit  ?  ....voi cum ati proceda?

multumesc


PRECIZARE:  eu am ip prin dhcp

Edited by dreamseeker11us, 06 March 2012 - 22:04.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si DNS de unde ai ?

#3
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postcspot, on 6th March 2012, 23:15, said:

Si DNS de unde ai ?


adica ?   poti elabora nitel te rog?

ms

#4
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
fara dns m-am jucat o data si mergea pe ip-uri virtuale

#5
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
paginile le pui in     /var/www/html/  

sau alte foldere pe care le doresti.

Edited by GeorgeGeo, 06 March 2012 - 23:49.


#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postc_anicai, on 7th March 2012, 00:31, said:

fara dns m-am jucat o data si mergea pe ip-uri virtuale


rectific, imi mergea pe porturi diferite, accesam paginile pe acelasi ip dar sortam pe diferite porturi

#7
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postc_anicai, on 6th March 2012, 23:44, said:

rectific, imi mergea pe porturi diferite, accesam paginile pe acelasi ip dar sortam pe diferite porturi


imi poti da niste exemple practice, tre rog ?  
la setarile acelea?  

doar copy/ paste din acel fisier sau ceva ...ms mult

@GeorgeGeo

daca ai fi vazut in ce am postat in primul post, exact asa am facut!!!!   asa cum scrie in acele pdf uri   (Dar poate am gresit eu cumva....sau am ratat ceva)

dar tot nu le vad in browserul obisnuit!

vad foarte bine pagina 127.0.0.1 sau acea http://localhost in browserul meu

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdreamseeker11us, on 7th March 2012, 01:03, said:

imi poti da niste exemple practice, tre rog ?  
la setarile acelea?  

doar copy/ paste din acel fisier sau ceva ...ms mult

miine promit sa caut pe cd-uri cred ca am pastrate, (experiente de pe vremea apache1,3 de acu ceva ani)

setarile din cate stiu sunt in help

#9
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ai setat bind? ti-ai pus ca ns serverul setat de tine? Ai adaugat adresa de la www.exemplu1.com in hosts file la tine?

#10
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Uite aici niste exemple testate de mine care functioneaza.

In primul rand faci sa poata fi vazuta pagina de baza ca sa poti avea o referinta si dupa ce o vezi cu http:// IP-ul tau , apoi configurezi BIND cu zonele respective si daca ai domeniul inregistrat dupa vreo 24  ore il vezi cu http:// numele domeniului.

Edited by GeorgeGeo, 07 March 2012 - 00:52.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Citeste aici tot pe softpedia ceva mai jos in pagina cu topice ceva legat de vhost si apache. Nu imi vine sa scriu si aici ce am scris si acolo, vezi poate te ajuta ceva din ce s-a postat acolo.

#12
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Inainte de a-l ajuta, trebuie sa vedem ce n-a facut bine :)
Are 2 solutii, ori face debugging pe ce are acum si vede unde a gresit, ori o ia de la capat, dupa un tutorial eventual.

#13
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View PostMembruAnonim, on 7th March 2012, 12:39, said:

Citeste aici tot pe softpedia ceva mai jos in pagina cu topice ceva legat de vhost si apache. Nu imi vine sa scriu si aici ce am scris si acolo, vezi poate te ajuta ceva din ce s-a postat acolo.


ms mult :)

#14
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postdreamseeker11us, on 8th March 2012, 00:16, said:

ms mult :)


inca ceva, daca mai pot indrazni fara sa fiu linsat :P
in acel link, acel tip care si el cerea ajutor, avea alt calculator sa isi testeze ,,pe viu'' cum i s-ar vedea site ul

regretabil, eu nu am aceasta posibilitatea si nici nu as dori sa va stresez pe vreunul dintre voi sa stati dupa fundul meu, cu atat mai mult cu cat cred ca am si reusit DAR as dori o confirmare finala

problema e ca eu am doar  un singur calculator conectat la net printr-un router obisnuit.

stiu ca folosind comanda  host www.site.com     (site nume fictiv)  pot sa  ,,simulez'' daca hostingul merge
aceasta comanda la mine, functioneaza pt cele 2 site uri afisandu le ipurile etc

le-am creat 2 fisiere index.html simple, scriind in ele doar site1 la primul si site2 la al doilea

dar as dori si sa stiu cum fac sa le si vad efectiv in browserul meu, acest index html simplu, scriind in bara de adresa,  www.site1.com si www.site2.com

ce setare ar trebui sa mai fac, ca sa simulez vizual si nu doar intr o linie de comanda, in browserul meu, modul in care alt calculator m-ar vizita?

regretabil, am doar o singura placa de retea eth0.

ms mult...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mai trebuie sa faci nici o setare. In browser in bara de adrese pui IP de pe eth0 si vei vedea fisierul index.html din /var/www/html si daca introduci nume1, nume2 sau nume3 vei accesa index.html din /var/www/nume[1..3].

#16
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View PostMembruAnonim, on 8th March 2012, 02:27, said:

Nu mai trebuie sa faci nici o setare. In browser in bara de adrese pui IP de pe eth0 si vei vedea fisierul index.html din /var/www/html si daca introduci nume1, nume2 sau nume3 vei accesa index.html din /var/www/nume[1..3].


DAAA!

merge  !
:D

ms mult .....  

am sa pun aici, un tutorial  ,,for dummies''  pentru virtual hosting de baza :D

am scris eu unul, ca pt prosti, cu 1...2...3 ... du-te aici ...scrie asa ...salveaza... etc  :P
il mai editez nitel si il pun pe forum, pt cei care au probleme

acum stiu ca e bun acel tutorial - am facut si re/desfacut si refacut de 3 ori virtual hosting cu niste pagini, deci e bun

#17
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
bine ca ai rezolvat, eu nu am mai revenit ca nu gasisi filele de configurare, naiba stie unde le-am pus.

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,835
  • Înscris: 13.01.2005

View Postc_anicai, on 9th March 2012, 22:39, said:

bine ca ai rezolvat, eu nu am mai revenit ca nu gasisi filele de configurare, naiba stie unde le-am pus.
httpd -S mai ajutã cîteodatã.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate