Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 

PC-ul de 25$

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
Cu cateva zile in urma, a iesit pe piata Raspberry Pi, mini PC-ul de 25$, exista si un model de 35$. S-au vandut toate in cateva minute. Vor mai aparea intr-o luna.
Are un procesor ARM la 700 MHz, 256 MB de RAM, e capabil sa redea 1080 HD video, are iesire HDMI, 2 porturi USB, SD, LAN, iesiri audio, cam tot ce are nevoie un PC.

Desigur, va rula Linux, pentru ca windowsul ar costa cam cat 4 PC-uri de acest tip.
Eu cred ca as putea sa folosesc PC-ul asta ca PC principal. :)

[ https://i.imgur.com/h0KwZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://news.softpedi...es-255710.shtml
http://www.omgubuntu...c-goes-on-sale/

Edited by mcmlxxxvi, 02 March 2012 - 16:58.


#2
fraidycat

fraidycat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 28.07.2007
Pare smecher.Abia astept sa discut cu cineva care detine acest produs.E foarte interesant.
LE:Am citit de pe un link postat de autorul thread-ului ca cica pe ebay au incercat baietii sa vanda cu 5000 USD / buc  ;)

Edited by fraidycat, 02 March 2012 - 16:49.


#3
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View Postfraidycat, on 2nd March 2012, 16:47, said:

LE:Am citit de pe un link postat de autorul thread-ului ca cica pe ebay au incercat baietii sa vanda cu 5000 USD / buc  ;)
Da, ca sa adune fonduri pentru a putea oferii celelalte cu 25$. Au fost ca un fel de donatii. S-au vandut 10 bucati la cateva mii de euro fiecare.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Avem thread din ianuarie, deci cam greu la "noutati": http://forum.softped...howtopic=838328
Mai era un thread pe undeva dar cred ca si-a facut un moderator mila.

#5
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012
M-am mai informat si diferenta dintre cel de 25$ si cel de 35$ e lipsa LAN si un singur USB la cel mai ieftin. L-am gasit la 22 lire sterline aici. Modelul e cel de 35$. De fapt, arata asa:

[ https://i.imgur.com/EB3mL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.imgur.com/XA6v1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Are si transformator in el sau mufa din dreapta vine de la vre-un adaptor?

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@mcmlxxxvi "Eu cred ca as putea sa folosesc PC-ul asta ca PC principal." Are doar 256 MB RAM, daca intri pe un site ce necesita Flash Player, ma indoiesc ca va merge bine.
Ca sa se vanda mai bine, ar trebui sa ii puna si o carcasa draguta.
Pe post de HDD sa inteleg ca este de fapt un SD card?

#8
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postpopascu, on 2nd March 2012, 17:48, said:

Are si transformator in el sau mufa din dreapta vine de la vre-un adaptor?
Nu stiu daca vine cu transformator, dar stiu ca gasesti peste tot incarcatoare de telefon cu iesire microUSB, am si eu unul de la un telefon pe care il folosesc si la mp3player uneori.

View PostSorin84k, on 2nd March 2012, 17:49, said:

@mcmlxxxvi "Eu cred ca as putea sa folosesc PC-ul asta ca PC principal." Are doar 256 MB RAM, daca intri pe un site ce necesita Flash Player, ma indoiesc ca va merge bine.
Ca sa se vanda mai bine, ar trebui sa ii puna si o carcasa draguta.
Pe post de HDD sa inteleg ca este de fapt un SD card?
Nu as folosi flash la PC-uri cu mai putin de 1 GB de RAM. Pe Linux e usor de luat video-uri de pe youtube, chiar si cu youtube-dl, asa fac pe un laptop cu 128 MB de RAM.

#9
AirGod

AirGod

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 838
  • Înscris: 07.02.2012
Si ecran!?
La dracu nene... exista tablete made în china care pot sa fie cumparate cu pâna în 100 de USD si merg toate astea + au si LCD.

#10
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Adica deja e scump? Ahahaha asta e tare!

#11
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
scapati din vedere un lucru important: procesorul foloseste arhitectura ARM , deci pa si pusi  wingaoaza.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Esti sigur? http://www.pcworld.c...blet_demos.html
PLus ca Windows CE ruleaza de multi ani pe procesoare ARM

#13
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Citez:
ARM on Windows: What We Saw

"[Note: I won't discuss the design of these tablets: Each was a reference design slab, not a box that was being shopped around to come to market.]

Nvidia showed off its quad-core Kal-El platform, due out later this year; Qualcomm demonstrated on a dual-core 1.5-GHz Snapdragon 8960 processor; and Texas Instruments did the same on a dual-core 1.8Ghz OMAP 5 processor.

What impressed me was that--in the limited demos--the Windows 8 Developers Preview appeared fairly zippy, with no hang-ups or stutters, either as the demonstrator swiped from screen to screen in the Metro interface;
"

Nu prea as crede ca are putere jucaria aia sa ruleze windows 8.

Oricum va fi suportat de multe distributii de linux.

LE
Si acum sa fiu mai offtopic.
File-ar interfata metro a naiba, eu urasc porcaria aia de nustiu cum sa ii zic, s-au prostit fuga dupa interfata unity a Ubuntului.

Edited by ionutzradu, 02 March 2012 - 19:50.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sa nu ne lasam dusi de val, softul din ziua de azi nu merge magic mai rapid decit cel de acum 11 ani, dimpotriva (si scula asta este ca performante mai mult decit 11 ani in urma daca vrem sa o comparam cu calculatoarele "normale"). Browsingul in orice browser modern o sa fie un chin pe 256MB RAM si storage-ul pe USB. Notebook-urile din ziua de azi au standard 1-2GB RAM si un procesor de 1-2GHz (si mult mai rapid decit arm-ul asta si daca ar fi fost la aceiasi frecventa) si deseori userii se pling chiar de cele mai simple aplicatii (youtube, Firefox cu mai mult de 3-5 tab-uri, etc). Ca PC si un P3 aruncat acum 5 ani e mai tare decit asta.
Nu stiu de ce pedaleaza astia pe "development machine", relansarea programarii si alte vrajeli. Poti obtine aceleasi rezultate (ba chiar mult mai bune) instalind un Debian sau Ubuntu (normale, x86) pe un stick sau SD si rulind pe orice calculator de la scoala sau acasa (sper ca e clar ca scula se adreseaza cuiva care are deja monitor, tastatura, mouse - eventual retea, slabe sanse sa ai astea pregatite fara sa ai la dispozitie si un PC).

La ce este insa buna scula si de ce se bate lumea atit pe ele:
- player (HD eventual, cu formatul potrivit)
- mini-server/NAS

Aici sint absolut fara concurenta; desi nu se pot bate cu scule de 200 euro faza e ca sub 100 euro nu exista nimic comparabil (si sub 60-70 probabil nu exista nimic punct).

#15
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Plus ca, stiu ca pretul pare atractiv dar sa ne gandit nitel.
35$ face cam 100 ron .
Aceasta tableta http://www.pcgarage....-android-black/ , cea mai ieftine de pe pcgarage ce are in plus fata de acel "miniPC"???
Pai are monitor, un mod de introducere text (touchscreen) , wireless plus multe alte balarii (nu ma pricep la tablete) plus ca are niste specificatii hardware cu mult mai mari.Asta sa nu tinem cont ca arata mai interesant o tableta decat un miniPC din ala legat la un monitor+tastatura+mous si alte chestii.
Mie nu imi pare asa atractiv pretul, pana la urma este o tableta fara monitor (un fel de a zice).

Oricum nici tableta si nici chestia aia nu poate reda full hd sau mai stiu eu ce.
Exact cum a zis si @f300 ,este ca un pentium 3 mai cu mot la specificatii hardware.

LE
Plus ca aceasta este numai "unitatea centrala" fara "sursa" (alimentatorul ei sau cum s-o numi).
Si ala e imposibil sa coste sub 10 $ (unul de calitate).

Edited by ionutzradu, 02 March 2012 - 20:55.


#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu sursa e problema, e vorba de un charger microUSB de care sincer eu n-am vazut "proaste" nici macar la 2$ (incluzind transportul!). Microusb este standard in China pentru incarcat telefoane din 2007 si de mult mai curind in EU (e drept numai pentru telefoanele vag destepte, e o definitie undeva daca vrei sa aprofundam subiectul). Daca esti cit de cit cu tehnologia e deja probabil sa ai mai multe prin casa (doua smartphone-uri pentru doi membri ai familiei de exemplu) si poti folosi unul pentru telefoane si unul pentru scula asta. In cel mai rau caz dupa cum am spus nu o sa te coste mai mult decit 2-3$.

#17
mcmlxxxvi

mcmlxxxvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 30.01.2012

View Postf300, on 2nd March 2012, 20:43, said:

Sa nu ne lasam dusi de val, softul din ziua de azi nu merge magic mai rapid decit cel de acum 11 ani, dimpotriva (si scula asta este ca performante mai mult decit 11 ani in urma daca vrem sa o comparam cu calculatoarele "normale"). Browsingul in orice browser modern o sa fie un chin pe 256MB RAM si storage-ul pe USB.
Da, corect, totusi merge pentru filme, muzica, documente, imagini. La internet ar merge mai greu, desi cu browserul potrivit ar merge si ala ok. Vazusem pe youtube un video in care juca unul Quake 3 pe setari maxime si ii mergea bine, pe acest PC, desigur.

Edited by mcmlxxxvi, 02 March 2012 - 21:24.


#18
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca player e superb, fara discutie si inegalabil pina la destul de multe ori pretul lui. Intr-adevar, Quake 3 e o realizare, problema e ca traim intr-o lume foarte ciudata, intr-un sens rau; oricum eu putea sa pariez ca ceva de genul asta se ingroapa daca vrei sa navighezi pe vodafone.ro de exemplu... Ceea ce spune mai multe despre site-urile din ziua de azi decit despre calculatoare dar asta e situatia.
De asemenea daca o sa pun mina pe asa ceva o sa fac un experiment: sa vad daca poate vedea din browser inregistrarea respectiva cu quake. Am un presentiment ca nu o sa poata, mai ales daca e HD, ceea ce ar fi o chestie destul de ironica si intr-un fel trista. Bine, youtube o sa poata fara discutie, cu XBMC sau orice altceva, ma refer la playerul flash din browser.

Edited by f300, 02 March 2012 - 21:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate