Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 

Lanturi de ploaie

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
a folosit, a vazut cineva? ma tenteaza sa fac asa ceva in loc de burlanele traditionale.

pentru informatii cautati imagini pe google cu "rain chain" sau "rain chain house"

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Exista implementate partial in locatiile Taverna Sarbului.
Multa vreme nu intelegeam ce dracu sunt alea, pt ca nu sustineau nimic in tensiune, apoi stand la terasa a inceput ploaia si am inteles.

Totusi, in cazul lor sunt facute mai mult de design + ajuta sa nu se imprastie apa (continua un burlan clasic).
Sa ai un burlan in mijlocul terasei nu e frumos, dar lanturile creaza o alta impresie.

P.S. Pe net am gasit cu totul altceva.
In cazul exemplificat mai sus e vorba de un burlan, care acopera doar jumatate de distanta, apoi se continua cu un manunchi de lanturi groase (clasice).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6rqxrr_HUGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In Romania odata cu ploaia vine si vantul =>
- trebuie ancorate bine si in tensiune
- apa va zbura de pe aceste lanturi (ai nevoie de o baza colectoare mare), deci ar fi doar intr-o locatie decorativa, altfel te vei trezi cu o ditamai baltoaca...

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu nu am niciun burlan sau jgeab, fara batai de cap si ploaia curge frumos. nu zic ca sunt un model dar e o soltie sa lasi fara ca sa nu te complici

#4
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
[ http://www.douggreensgarden.com/images/rain-chain.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

as face un sistem de adunat apa sa o folosesc ulterior la udat. nu stiu in cazul unui vant puternic cum e dar daca fixez bine lantul nu cred ca s-ar face prea mare balta

#5
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Arata mult mai interesant asa cu lanturi decat cu burlane.
Cred ca iesi si mult mai ieftin.  :peacefingers:

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Frumos da, insa de ex eu sunt f. fericit ca burlanele mele se duc direct in canalizare.
TIn minte la bunici ca dupa ploaie erau ditamai baltile de jur-imprejurul casei, iar acea apa se scurgea sub casa.

Daca ploua chiar mai mult, problemele cresc.

Ideea e ca depinde care e targetul tau.

Poti face o astfel de implementare pe o terasa, sa arate misto, insa in rest mergi pe burlane :)

Cand mai merg la Taverna Sarbului promit sa fac o poza.

#7
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

 Courage, on 26th February 2012, 00:34, said:

TIn minte la bunici ca dupa ploaie erau ditamai baltile de jur-imprejurul casei, iar acea apa se scurgea sub casa.
Aceasi poveste o aud de o bucata de timp pe la televizor , din cauza zapezilor cazute si a cantitatii de apa provenita din topirea zapezii.
Daca de pe acoperis ar putea fi rezolvata printr-o dirijare catre un canal colector , cu ajutorul jgheaburilor , burlanelor , a caminelor si a tuburilor colectoare din sol , problema cu zapada/apa prin topire si/sau a apei pluviale din "imprejurul" constructiei ar putea fi rezolvata la fel de usor prin realizarea de drenuri la baza trotuoarelor cu un pat din pietris si tuburi (semi) de preluarea a apei pe tot perimetrul constructiei , dupa care prin panta sa fie dirijate in exteriorul constructiei sau intr-un canal colector.
Sunt chestiuni mai minore la o constructie , insa dupa cum vedeti natura in ultimul timp e imprevizibila cu refulari ciudate (si banuiesc ca si pe viitor ne va face viata amara) , de aceea ar trebui ca la viitoarele constructii (noi) , fiecare sa ia in considera si aspectele legate de ploi si zapada , nu doar de cutremur si foc , pentru ca altfel riscam sa ne trezim cu probleme la casele visate si trudite cu atatea greutati.

Edited by moldoveanuID, 26 February 2012 - 14:05.


#8
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
locuiesc tot la tara si nu am canalizare. am facut o fosa pentru apa menajera insa pentru cea de pe casa nu am unde s-o dirijez.
tot langa casa va cadea.

#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Courage, on 25th February 2012, 23:34, said:

Frumos da, insa de ex eu sunt f. fericit ca burlanele mele se duc direct in canalizare.
TIn minte la bunici ca dupa ploaie erau ditamai baltile de jur-imprejurul casei, iar acea apa se scurgea sub casa.

Daca ploua chiar mai mult, problemele cresc.

Ideea e ca depinde care e targetul tau.

Poti face o astfel de implementare pe o terasa, sa arate misto, insa in rest mergi pe burlane :)

Cand mai merg la Taverna Sarbului promit sa fac o poza.
Nu ai niciun impediment ca sub lant sa prevezi o rigola si atunci e ca si cum burlanul duce la canal.
Dar intr-adevar lantul se foloseste mai mult la copertine in general pt preluarea apei de pe suprafete mai mici.Ca solutie alternativa in locuri unde intoarcerea cu un burlan de la streasina ar oferi o priveliste indoielnica dpdv estetic.Manunchiul de lanturi ajuta la evitarea imprastierii apei.Atentie trebuie ancorat bine in partea de sus pt iarna din greutatea ghetii se poate smulge si pleca cu jgheab cu tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate