Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?
 La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 

Cum fac să nu mai las totul pe ultimul moment?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Înainte de toate, vă spun că NU sunt genul acela de copil retardat care ar lipsi de la școală și care urăște învățatul. Sunt în clasa a IX-a. Vă zic problema: Dimineața mă trezesc pe la 8:00, mănânc, apoi stau la calculator. Îmi propun să mă apuc de învățat la 9:00. Când e ora 9:00 îmi zic "Lasă, că mai este destul timp."!!! Se face 10:00... îmi zic "Ar trebui să închid.", dar eu continui să mă joc sau să stau pe internet. Și tot așa până la 12:48. Atunci chiar că închid. Îmi fac patul, mă îmbrac repede, îmi fac ghiozdanul, mai răsfoiesc puțin caietele în 5 minute și plec la școală. Mi-am făcut un program pe o hârtie. L-am respectat doar următoarea zi. Apoi iar am început să fac ce făceam înainte.
Mi-aș dori să învăț bine la toate lecțiile, să îmi fac temele și apoi să stau la PC, nu invers.
Cum pot scăpa de acest obicei prostesc?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Distrugi pc-ul.
Lasi lenea.

#3
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Pune un magnet pe HDD si apoi vei avea tot timpul din lume sa faci lucrurile necesare pentru scoala.

#4
Eek01

Eek01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 06.05.2010
Da-ti 2 palme si trezeste-te la realitate. Sti cat pierzi in viata pentru ca gandesti asa?

Se instaureaza lenea si vei deveni foarte comod, lucru care o sa-ti intre in sange.

#5
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

Quote

Mi-aș dori să învăț bine la toate lecțiile,
asta e o ineptie, inca inradacinata in mintea unora. NU trebuie sa inveti la toate materiile. mare parte din ceea ce "inveti" in generala/liceu, nu iti va folosi. axeaza-te doar pe ce iti place si pe ce crezi ca iti va folosi in viitor.

#6
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
te lecuiesti pe la 20-21 de ani :P

Been there...done that. Din fericire m-am trezit la timp si pot spune ca o duc OK in momentul de fatza...dar inca mi-e greu sa trec peste vechile obiceiuri. Necesita un real efort de constiinta. Incepe si tu cu lucruri marunte. Gen...fa-ti curatenie in camera zilnic, fa-ti patul dimineatza, ia mereu micul dejun la 8 sau 9 cel tarziu. Incet incet, iti intri in ritm :)

#7
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Da dus nu faci dimineata? De aia nu-ti merge bine.

#8
t888eddy

t888eddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 18.11.2008
iti imaginezi ca esti programat sa: ............... Si te gandesti: trebuie sa invat. Si mergi la invatat (fara sa te mai gandesti ca poate ai mai sta un pic la PC - automat). Apoi: trebuie sa (nu stiu). Mergi si faci acel lucru, imaginandu-ti ca esti programat sa faci asta... Nu stiu daca intelegi :D . E cam SF, dar merge ;)

Edited by t888eddy, 22 February 2012 - 23:16.


#9
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 doctorwho, on 22nd February 2012, 23:12, said:

asta e o ineptie, inca inradacinata in mintea unora. NU trebuie sa inveti la toate materiile. mare parte din ceea ce "inveti" in generala/liceu, nu iti va folosi. axeaza-te doar pe ce iti place si pe ce crezi ca iti va folosi in viitor.

Oarecum iti dau dreptate, valabil in cazurile in care sa zicem elevul ar lasa-o mai usor cu literaturile sau 3 limbi straine cand el e un geniu in matematica. Din pacate la noi pana in facultate, si nici chiar acolo din primul an multi nu sunt decisi ce si cum sa faca cu viata lor...Sistemul educational romanesc e ca o mare turma de oi

Iar un obicei si mai prost la noi e acela al parintilor care nu stiu sa puna piciorul in prag, eu, in acest caz, ca parinte daca as fi vazut ca odorul sta mereu calare pe calculator, ii puneam restrictii la sange pana acum

Edited by lawrence38, 22 February 2012 - 23:19.


#10
MegaDigitaler

MegaDigitaler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.02.2012
incearca sa te trezesti mai de dimineata daca e posibil... Nu rezolvi prea multe, dar ai mai mult timp, pentru teme sau invatat. Iti recomand sa faci temele inainte sa te joci (PS: CE TE JOCI?). Fii linistit, am aceleasi obiceiuri ca tine.

#11
trythentrust

trythentrust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2012
Stimate Domn!

Apreciez intrebarea si sper sa va prezent un raspuns pe masura maturitatii cu care ati pus intrebarea (desi subiectul cere volume intregi):
In primul rand, trebuie sa lamuresc un subiect tabu: mintea trebuie si ea disciplinata de catre Dvs. asa cum si personalitatea este disciplinata de catre parinti. Intrebarea Dvs este absolut geniala si binevenita la varsta la care Dvs. incepeti sa ganditi.

Ca sa va disciplinati mintea si gandurile si impulsurile nu trebuie sa aveti asteptari majore imediat. Ati facut un program pe care nu l-ati respectat decat o zi. Perfect. Descurajarea este cel mai mare impediment aici. Persistenta este singura cheie.
Ca sa puteti intelege la ce sarcina grea v-ati supus, trebuie sa intelegeti ca stimulii si influenta mediului, combinati cu reactiile chimice care sunt aduse in organism de adrenalina jocului pe calculator, etc. fac o combinatie acerba la care trebuie sa faceti fata.

As putea sugera un program combinat intre 1 ora de invatat si jumatate de ora de jucat pe calculator/browse the internet. Sau cum va vine mai bine, ideea fiind sa va oferiti un reward mic in momentul in care ati facut ceea ce era asteptat de la dvs.
Eficienta, cand este vorba de invatat, este la maxim cand NU dati atentie la timp. Am realizat asta urmarind copii mei: odata ce introduc in peisaj timpul, automat se compreseaza tot, creierul se inchide si focusul devine numai trecerea timpul, in loc sa fie invatatul: numai ganditi-va cat invata un copil pana la momentul cand noi adultii il fortam sa ia in considerare timpul (pana la 4-6 ani).

Deci: ganditi-va la ce v-am spus, va urez success si persistati in a va educa mintea. Intradevar, prea putini din noi inteleg aceasta nevoie la varsta Dvs si chiar mai tarziu. Sigur, sa fiti convins, veti adepasii asteptarile parintilor Dvs si veti ajunge departe, pentru ca stiti sa identificati o nevoie, stiti sa puneti intrebari si stiti sa cautati raspunsuri.

Bafta multa!

#12
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 09.03.2007
Le zici parintilor sa iti paroleze calculatorul si sa te lase decat in weekend la el...

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,559
  • Înscris: 05.06.2009

 DavidNr7, on 22nd February 2012, 22:54, said:

Înainte de toate, vă spun că NU sunt genul acela de copil retardat care ar lipsi de la școală și care urăște învățatul. Sunt în clasa a IX-a. Vă zic problema: Dimineața mă trezesc pe la 8:00, mănânc, apoi stau la calculator. Îmi propun să mă apuc de învățat la 9:00. Când e ora 9:00 îmi zic "Lasă, că mai este destul timp."!!! Se face 10:00... îmi zic "Ar trebui să închid.", dar eu continui să mă joc sau să stau pe internet. Și tot așa până la 12:48. Atunci chiar că închid. Îmi fac patul, mă îmbrac repede, îmi fac ghiozdanul, mai răsfoiesc puțin caietele în 5 minute și plec la școală. Mi-am făcut un program pe o hârtie. L-am respectat doar următoarea zi. Apoi iar am început să fac ce făceam înainte.
Mi-aș dori să învăț bine la toate lecțiile, să îmi fac temele și apoi să stau la PC, nu invers.
Cum pot scăpa de acest obicei prostesc?

imagineaza-ti ca ai o camera de supraveghere montata in camera ta si parintii vad exact cum pierzi tu timpul la calculator, in loc sa inveti.

pentru un copil de clasa a IX-a, scrii foarte corect, asta inseamna ca esti inteligent si s-a prins ceva carte de tine. nu ar fi pacat ca toata munca ta din ultimii 8 ani sa se risipeasca, si asta din cauza unui calculator ? pai cine detine controlul, tu sau calculatorul ?

daca nu vei putea scapa de obicei, masura radicala ar fi sa rogi parintii sa suspende o perioada abonamentul la net si sa-ti stearga toate jocurile din calculator, si sa-ti blocheze posibilitatea de a folosi CD/stick, sa nu vii cu alte jocuri pe suport electronic, de la colegi.

#14
DavidNr7

DavidNr7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 17.08.2011
Vă mulțumesc! Am citit toate posturile voastre. Da, recunosc, sunt mai leneș de felul meu :newblush:, dar când muncesc, fac treabă bună. Săptămâna trecută am învățat logic (nu mecanic) o lecție la biologie și am luat 10*. Eu NU am genul acela de profesori care să dea 18 exerciții la teme pe zi sau să învățăm 20 de pagini, deci am destul timp la dispoziție să învăț bine la toate lecțiile și să îmi fac temele până la 13:00. Trebuie să mă gândesc că ce învăț este ceva mai interesant decât calculatorul. Și chiar așa este. Iar eu nu sunt acel băiat care ar lua toată ziua 4 și 3. Media mea de note este de 8 și ceva, dar dacă aș munci mai mult aș putea fi de 10.

#15
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008
Eu mi-as instala un soft care sa blocheze calculatorul intre anumite ore, sau pentru un anumit timp, atunci cand i-o ceri.
Nu stiu sa-ti zic unul anume, insa.

Un search rapid pe google m-a dus la asta: http://www.aquariuss...com/pc-lock-up/
E doar un exemplu, sunt sigur ca exista si altele, probabil gratuite.
Important e sa faci deblocarea inainte de vreme cat mai anevoioasa: bagat parole lungi, restart, trecut prin multi pasi, etc.

#16
GigiMaciuca

GigiMaciuca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 27.01.2010
Wow, cate aberatii pe un singur topic!

Been there, done that ca sa zic asa. Treaba cu parola / ascuns componente pc etc. nu merge ca oricum le gasesti / afli parola. O idee ar fi sa nu mai stai la calculator dimineata, eventual sa stai la tv. Daca te-ai asezat la calculator deja s-a cam terminat indiferent ce plan ti-ai face. Daca nu e urgent, n-o sa te ridici de-acolo. Bine, chiar si fara calculator nu garantez ca o sa ai cine stie ce chef de teme & stuff :P

Bafta!

Edited by GigiMaciuca, 23 February 2012 - 22:08.


#17
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
De ce sunt aberatii? Se vede clar ca problema e calculatorul. Si mie imi dispare motivatia de a face teme cand am acces la calculator, insa daca imi adun vointa termin temele in 2 timpi si 3 miscari.

#18
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Daca n-ar fi calculatorul s-ar uita la teveu, daca n-ar fi teveul s-ar masturba cu ochii la zavoranca, daca nu asta s-ar scobi in nas. Din moment ce nu are probleme la scoala inseamna ca ceva face bine, e inteligent si nu are nevoie sa toceasca zi lumina pentru o nota mediocra. Cred ca ii va trece pc-mania cu timpul de la sine, isi va gasi o prietena, va gasi el ceva de facut.
Eu unul nu ma duceam lunea la seminarii in facultate pe motiv asemanator. Inainte sa plec: "hai sa vad 5 minute ce zic astia pe Discovery-aaaa, Orange County Choppers, bun... hai sa ma uit. Dar pe National Geographic ce-o fi? Aaa, imperecherea la mamutul siberian, bun... hai sa ma uit...". Cand ma intrebau colegii cum stau la proiecte credeau ca imi bat joc de ei cand le ziceam ca nici nu m-am apucat. Si nu le pica bine deloc cand luam 8 si toata grupa 6 la cel mai al dracu' profesor din simplul fapt ca in loc sa ma cac pe mine 25 de ore pe zi ca ei si sa aduc o duda la final preferam sa "o ard aiurea" iar cand ma apucam de treaba eram super motivat si concentrat pe ceea ce faceam.
Ma rog, ideea e probabil toti am trecut prin lenea asta dar atata timp cat esti in stare sa te mobilizezi in momentele importante si sa fii concentrat pe ceea ce conteaza atunci cand conteaza nu e un capat de tara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate