Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti

Explozie la Dedeman Botoșani...
 Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...
 

Impozit pe veniturile din AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
d33pic313lu3

d33pic313lu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2011
Am cautat peste tot pe internet ssi am gasit numai pareri/presupuneri despre impozitarea veniturilor din AdSense. As dorii sa stiu in mod concret daca cineva a platit impozit si cum a procedat. Care sunt riscurile la care ne expunem daca nu platim impozit pe aceste venituri si daca statul este interesat de existenta lor sau daca nu le declaram nu o sa vina nimeni sa ne traga la raspundere. Eu zic ca pentru o suma de 7000 - 10000 de euro/an impozitul este cam mare si daca te prind ca nu ai platit cam ce ai putea pati?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 24.02.2006
vezi aici: http://www.antievaziune.ro/

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,978
  • Înscris: 14.08.2006
Trebuie sa mergi la finante sa declari veniturile Adsense, altfel nu-l platesti. N-am auzit pe nimeni sa mearga de bunavoie sa declare si nici n-am auzit pe cineva care a luat amenda ptr. ca nu a declarat vreun venit (cu exceptia politicienilor care se dau in gat unu pe altu si fac manevre de imagine).

#4
d33pic313lu3

d33pic313lu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2011

View Post_Smiley_, on 16th February 2012, 17:09, said:


mda... dar de platit concret a mers careva sa plateasca impozitul pe venit din adsense? si cat este acesta 16% ?

View Postmeanman, on 16th February 2012, 17:30, said:

Trebuie sa mergi la finante sa declari veniturile Adsense, altfel nu-l platesti. N-am auzit pe nimeni sa mearga de bunavoie sa declare si nici n-am auzit pe cineva care a luat amenda ptr. ca nu a declarat vreun venit (cu exceptia politicienilor care se dau in gat unu pe altu si fac manevre de imagine).

deci nimeni nu se omoara sa plateasca impozit pentru asta. dar daca sa zicem ca suma incasata depaseste 1000 de euro pe luna intr-un an sunt 12000 nu se prind astia ca nu platesti impozit? adica e destul de mult peste salariul mediu si tu nu platesti nimic....

...interesant bannerul de la campanii web de pe antievaziune punct ro Click Aici  :ack:  cum adica plateste cu bani nu cu ani, de parca au muncit cot la cot cu mine pentru banii aia...

Edited by d33pic313lu3, 16 February 2012 - 17:43.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,720
  • Înscris: 26.11.2001
Ca persona fizica trebuie sa declari acest venit in delcaratia pe venitul global.
Pe baza acelei declaratii vei plati 16% din suma delcarata.

Nu cunosc ce masuri se pot lua daca nu declari.

#6
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
16% impozit plus 24% TVA = 40%, adica aproape jumatate sa-mi ia statul degeaba, pentru ce, ca sa poata ei fura si mai mult, platesc destule taxe aiurite si degeaba in tara asta fara sa primesc nimic in schimb, sa zica mersi ca aduc banii in tara si i cheltuiesc aici, si-si ia si TVA-ul din ei.
Lucrez cu altii decat adsense, primesc banii paypal, deci ei nu stiu provenienta, i transfer din paypal pe card, nu-i castig in Romania, de ce sa le dau lor 40% din ei degeaba, sa zica mersi de 24% care-i primesc de la mine, ca nu muncesc ei la una cu mine, daca s-ar putea nici TVA-ul nu l-as da dar nu se poate.
Platesc taxa de drum si-mi rup masina in gropi ca-n Africa, platesc benzina ca si alte tari dezvoltate care n-au gram de petrol in pamant, am platit si taxa de mediu la masina care-n alte tari nu se plateste... trebuie sa fiu cazut rau in cap sa ma pun sa le dau munca mea de bunavoie sa o fure ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate