Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...
 Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

reparatie camin vizitare put

Pragurile minime de raportare pen...
 Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22123 replies to this topic

#12943
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postcheluakame, on 01 octombrie 2016 - 12:00, said:

Un suber care inchide total, poate fi lasat partial deschis, unul care inchide partial nu poate fi inchis total.
La o astfel de ardere, ajustarile fine sunt necesare pe langa diametre/dimensiuni rezultate din calcule. Posted Image


Ok Florine, sunt de acord cu tine :), ma ajuti la aceste ajustari? calcule fine...

#12944
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
pai vreau sa am un focar profesional si care va fi imbracat in caramida , deci va si acumula ceva , ideea este ca experienta mea in zidarie e slaba , in schimb ma pricep la confectii metalice si daca nu iese ce trebuie, pot sa il arunc sau sa modific mult mai usor , si abia dupa ce vad ca focul arde corespunzator incepe zidirea , in schimb la zidarie din samota nu prea pot face acest lucru ...

#12945
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 12:03, said:

Ce te faci cand isi baga nasul cate unul "destept" si trece 100% pe ardere inversa cand nu trebuie si revine la mixta sau superioara?!

Si asta este adevarat, dar oare se poate face ca acel suber sa nu inchida 100%? doar atat? pe alt forum un user pe care-l respect ptr proiectele lui (de care se folosesc altii) spunea ca o ,,gaura,, in clopot sau cuptor...sau etc, face ca acele gaze nearse sa fie aspirate de cos, oare are dreptate?..cat despre acei ,,destepti,, lipesc de soba o ,,instructiune,, de folosire :)

#12946
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Sa aveti in vedere aceasta temperatura "Abgas-Temperatur in C 260" ... de la xeoos
In rest spor la treaba.

#12947
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 12:52, said:

Sa aveti in vedere aceasta temperatura "Abgas-Temperatur in C 260" ... de la xeoos
In rest spor la treaba.

Ti-am citit topicul:) cu arderea inferioara, au fost greseli in calcule, si ma asteptam ca dupa atata brainstorming sa iasa ceva bun, daca tot sti ceva de ce nu spui pana la capat?....imi zici de Abgas-Temperatur in C 260, ce este? ce reprezinta? asta este ajutorul? :) inteleg niste frustari pe care le avem cu totii uneori, mda...ma asteptam la mai mult.

#12948
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 13:05, said:

Ti-am citit topicul:) cu arderea inferioara, au fost greseli in calcule, si ma asteptam ca dupa atata brainstorming sa iasa ceva bun, daca tot sti ceva de ce nu spui pana la capat?....imi zici de Abgas-Temperatur in C 260, ce este? ce reprezinta? asta este ajutorul? Posted Image inteleg niste frustari pe care le avem cu totii uneori, mda...ma asteptam la mai mult.
Temperatura gazelor la cos la sobele xeoos , gasesti pe pagina 2 http://www.xeoos.de/...C_2015-2016.pdf

Edited by anduvirgil, 01 October 2016 - 13:19.


#12949
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 13:19, said:

Temperatura gazelor la cos la sobele xeoos , gasesti pe pagina 2 http://www.xeoos.de/...C_2015-2016.pdf

M-ai luminat, atata aveai si tu sau ai? deci sa inteleg ca cei care si-au facut sobe cu ardere inferioara sau inversa au la cos 260 C......

..am dat si de tipul asta curajos Posted Image...https://www.youtube.com/watch?v=DQv1gaqWptk

Asta cred ca nu este Xeoos SAU Walltherm

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W9gtUSoW3m0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][/media]

Edited by giorgio2one, 01 October 2016 - 13:42.


#12950
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 12:37, said:


Si asta este adevarat, dar oare se poate face ca acel suber sa nu inchida 100%? doar atat? pe alt forum un user pe care-l respect ptr proiectele lui (de care se folosesc altii) spunea ca o ,,gaura,, in clopot sau cuptor...sau etc, face ca acele gaze nearse sa fie aspirate de cos, oare are dreptate?..cat despre acei ,,destepti,, lipesc de soba o ,,instructiune,, de folosire Posted Image
@giorgio2one - nu ar fi mai corect sa intrebi uzerul respectiv pe acel forum? Nu de alta dar sa nu iasa o barfa..Posted Image

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 12:52, said:

Sa aveti in vedere aceasta temperatura "Abgas-Temperatur in C 260" ... de la xeoos ..
Si oare acesta e un criteriu definitoriu?! Posted Image

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 07:15, said:

..unii sunt mai mult teoreticieni, chestii de fizica ..chimie Posted Image, ..
Ca un simplu '"teoritician'" as calcula mai intai disponibilul de presiune (tiraj) oferit de cos la temperatura de +260 grdC si as compara-o cu valoarea ceruta de producator (adica cei minim 12 Pa pe care trebuie sa-i asigure cosul la rece).. Acest disponibil de presiune (tiraj) la +260 grdC - este presiunea de care are nevoie agregatul termic concret (adica model cutare si cutare care nu folosesc exhaustoare) pentru a functiona in regim de ardere inversa... La centralele cu ardere inversa din comert (care folosesc exhaustoare) valoarea ceruta de producator aferenta tirajului cosului tot se invarte in jurul a 12 Pa ( repet, la rece)...
Mai departe sa duceti gandul va las pe voi.Posted Image

#12951
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 07:15, said:

Corect! .....

atasez cateva imagini asa cum vad eu proiectul meu ( si cateva idei cu accesul la schimbatoare fara sa scoti caramizi sau sa demolezi)

Dar ce ai in imaginilea acelea...vreo structurare interioara al unei "aeronave spatiale" sau este o "reclama la pasta de dinti " ?  (spunea cineva  vazand astfel de imagini sau simulari). Posted Image
Poate faci si o simulare a  "fluidului" prin spatiile expuse   Posted Image https://www.simulationhub.com/

Edited by csomi, 01 October 2016 - 18:56.


#12952
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 01 octombrie 2016 - 17:42, said:

@giorgio2one - nu ar fi mai corect sa intrebi uzerul respectiv pe acel forum? Nu de alta dar sa nu iasa o barfa..Posted Image

Si oare acesta e un criteriu definitoriu?! Posted Image

Ca un simplu '"teoritician'" as calcula mai intai disponibilul de presiune (tiraj) oferit de cos la temperatura de +260 grdC si as compara-o cu valoarea ceruta de producator (adica cei minim 12 Pa pe care trebuie sa-i asigure cosul la rece).. Acest disponibil de presiune (tiraj) la +260 grdC - este presiunea de care are nevoie agregatul termic concret (adica model cutare si cutare care nu folosesc exhaustoare) pentru a functiona in regim de ardere inversa... La centralele cu ardere inversa din comert (care folosesc exhaustoare) valoarea ceruta de producator aferenta tirajului cosului tot se invarte in jurul a 12 Pa ( repet, la rece)...
Mai departe sa duceti gandul va las pe voi.Posted Image


andreilesan, nu am vrut sa fiu ironic, eu ii respect si pe teoreticieni..nu vreau sa comentez mai mult pe tema asta, vis a vis de ,,gaura,, aceea....omul si-a spus o parere care cred ca este de luat in seama, conta si o parere din alta parte, de aici de exemplu, asta nu se numeste barfa ptr ca se vorbeste de BINE :) barfa are conotatie negativa, dupa cum se obv si in aceste imagini.....este o soba masiva cu ardere mixta, numai ca nu se poate afla mai nimic, poate ne vinde si noua ceva ponturi domnul Tudor Burac (amicul tau) sau poate faci tu putin lobby ptr noi , nu trebuie sa dea schite ci doar cateva sfaturi pertinente.

http://pdm-blog-pro....01_archive.html

#12953
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 12:37, said:

...destepti,, lipesc de soba o ,,instructiune,, de folosire Posted Image

Nu umbla ca te frigi !!! Posted Image

Edited by csomi, 01 October 2016 - 18:58.


#12954
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Posibil sa fie un criteriu, mai ales ca cei "consacrati" in aceste sobe dau temperaturi la cos de 260 gr, chiar peste 300 gr in timpul preincalzirii cosului....
De asemnea tot "unii" spun ca "Only after the chimney is hot, the gasification process is started. The exhaust temperature drops to 130-170°C but because of the clean burning, chimney sooting will not occur."  Oare cosul din ce sa fie facut?!

#12955
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 18:55, said:

,,gaura,, aceea....omul si-a spus o parere care cred ca este de luat in seama, conta si o parere din alta parte....



Despre ce , care "gaura" vorbesti ?

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 19:02, said:

...
De asemnea tot "unii" spun ca "Only after the chimney is hot, the gasification process is started. The exhaust temperature drops to 130-170°C but because of the clean burning, chimney sooting will not occur."

Ce inseamna aceasta fraza tradusa in romaneste ? nu am google translate la indemana.

Edited by csomi, 01 October 2016 - 19:20.


#12956
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 19:02, said:

Posibil sa fie un criteriu, mai ales ca cei "consacrati" in aceste sobe dau temperaturi la cos de 260 gr, chiar peste 300 gr in timpul preincalzirii cosului....
Posted Image Cei ""consacrati'" in aceste sobe au interesul sa vanda produse finite, iar aceste produse trebuie sa fie si usor manipulabile, adica sa fie relativ usoare.. Ca sa fie relativ usoare, inseamna sa aiba un sistem convectiv de dimensiuni mai reduse, daca se poate chiar si fara masa de acumulare.. Daca sistemul convectiv are dimensiuni echivalente in tractul de gaze mici - inseamna ca avem de afacere cu pierderi de presiune ceva mai mari.. Ca sa se invinga pierderile de presiune mari e nevoie de un tiraj mai mare la cos, care se asigura fie din inaltimea cosului, fie din temperaturile ridicate admise pe cos.. Cum fabrica respectiva nu poate tine sub control inaltimile utile ale cosurilor beneficiarilor, inginerii de acolo au ales-o pe a doua, gasind astfel o solutie sigura de functionare impecabila (chiar daca nu si foarte eficienta)..

View Postanduvirgil, on 01 octombrie 2016 - 19:02, said:

De asemnea tot "unii" spun ca "Only after the chimney is hot, the gasification process is started. The exhaust temperature drops to 130-170°C but because of the clean burning, chimney sooting will not occur."  Oare cosul din ce sa fie facut?!
Si eu sunt de acord ca: '"Если дымоход стал горячий, то естественно что в топливнике достигнута высокая температура'". Dar ce valoare a tirajului se atinge la 150 grd C (am luat media dintre cele doua valori)?Posted Image

P.S. http://www.bzb.ro/st...ra-ruseasca-a56

Edited by andreilesan, 01 October 2016 - 20:04.


#12957
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Despre ce , care "gaura" vorbesti ?


Citeste mai sus, eu am zis ,,gaura,, dar poate fi un orificiu..etc.,interesant link-ul cu simularile, nu stiu daca o sa reusesc ceva dar am sa incerc, te referi la proiectul cu soba sau cu curatatul registrilor ? :), stiu ca exista masochism, dar am zis ca poate ajuta o idee, nu?Posted Image

#12958
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Tudor Burac ridica sobe, nu instruieste viitori sobari (eu fac sobe, nu sobari), deci putine sanse.
Eu nu mai doresc sa vizionez ceva expus de dl.

Edited by vasilemet, 01 October 2016 - 19:43.


#12959
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 01 octombrie 2016 - 19:40, said:

Despre ce , care "gaura" vorbesti ?


Citeste mai sus, eu am zis ,,

Am citit...dar poate sunt mai neatent astazi... nu stiu ce sa scrie  pe alte forumuri, nu am timp  de altele. Cine ce a scris ? de unde se stie ca acele gaze sunt nearse ?



"...-vis a vis de ,,gaura,, aceea....omul si-a spus o parere care cred ca este de luat in seama, conta si o parere din alta parte, de aici de exemplu,
...-pe alt forum un user pe care-l respect ptr proiectele lui (de care se folosesc altii) spunea ca o ,,gaura,, in clopot sau cuptor...sau etc, face ca acele gaze nearse sa fie aspirate de cos, oare are dreptate?"

Edited by csomi, 01 October 2016 - 20:11.


#12960
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pentru inspiratie...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mNLXNV31aow?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fxtf_2twOb4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate