Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22123 replies to this topic

#12907
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postandreilesan, on 25 septembrie 2016 - 15:56, said:

Apropo, de ce se considera ca salcia nu ar fi esenta buna de foc? Ieri am vazut intr-un lant de magazine lemn de foc de salcie la 300 lei/mc. In alte tari salcia energetica se cultiva tocmai pentru foc.. In alte parti oamenii folosesc salcie in sobe..
Oare de ce la noi, aici, salcia trebuie desconsiderata?Posted Image
Pentru ca romanul e invatat sa bage lemnul in soba cum il taie si fiind ud nu arde, pentru ca nu are rabdare sa treaca 2 ani!

#12908
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Primul foc, prea devreme, poate, voi cum stati?

#12909
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postsilenced, on 25 septembrie 2016 - 18:05, said:

Primul foc, prea devreme, poate, voi cum stati?

Am deja patru focuri, ieri nu am facut foc , astazi ... am bagat cam 10 kg de lemn,( cam cald in casa, dar suportam) primele doual focuri au fost mai mici, de uscare.
Am citit undeva ca dupa o perioada lunga in care nu se face foc in soba, este indcat sa se faca la inceput niste focuri mai mici pentru a "usca" agregatul, deoarece el acumuleaza in perioada de nefiunctionare, ceva umiditae, mi se pare oarecum logica ipoteza.

#12910
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
...."Oare de ce la noi, aici, salcia trebuie desconsiderata"...

Daca-i uda este jalnica,iar daca-i uscata este panarama curata,doar sa zici ca ai foc in soba ,de caldura nu prea se poate spune.

#12911
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Imposibil, tot lemn îi. Dacã e uscat cum trebuie are capacitate caloricã de lemn, nu de altceva. Adicã între 3.5 și 4.0 kWh/kg

Apropo de foc în sobã, la "mine" alaltãieri au fost zero virgula trei grade afarã noaptea. Lunca Cernii, Hd.

#12912
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 19:39, said:

...."Oare de ce la noi, aici, salcia trebuie desconsiderata"...

Daca-i uda este jalnica,..
Da' cine ar sustine sa fie bagata in foc uda?

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 19:39, said:

..iar daca-i uscata este panarama curata,doar sa zici ca ai foc in soba ,de caldura nu prea se poate spune.
Asta chiar nu o pot intelege.. Adica arde focul, dar nu da caldura?!.. Posted Image Posted Image

#12913
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Da,...numai ca 10kg de fag este intr-un brat de lemne si tot 10kg de salcie este  intr-o roaba plinaPosted Image

View Postandreilesan, on 25 septembrie 2016 - 20:02, said:

Da' cine ar sustine sa fie bagata in foc uda?

Asta chiar nu o pot intelege.. Adica arde focul, dar nu da caldura?!.. Posted Image Posted Image

-Normal ca nu renteaza sa o bagi uda, ca-ti faci numai probleme.
-Cam asa, arde ,abia arde (chiar si uscata) si caldura, dupa ce te saturi de alimentat ca la furnal, incontinuu.Am experimentat si stiu ce vorbesc pentru circotasi.

Edited by XTH, 25 September 2016 - 20:09.


#12914
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 20:08, said:

Da,...numai ca 10kg de fag este intr-un brat de lemne si tot 10kg de salcie este  intr-o roaba plinaPosted Image

-Normal ca nu renteaza sa o bagi uda, ca-ti faci numai probleme.
Din cate tin minte lemnul de salcia uscata are densitatea de 500 kg/mc si lemnul de fag uscat 750 kg/mc.. Asta inseamna  ca volumul salciei asezate in focar este de 1,5 ori mai mare - adica, dupa mine, nu e chiar asa de speriat..

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 20:08, said:

-Cam asa, arde ,abia arde (chiar si uscata) si caldura, dupa ce te saturi de alimentat ca la furnal, incontinuu.Am experimentat si stiu ce vorbesc pentru circotasi.
Dar nu cumva mai rational ar fi fost de adus imbunatatiri sobei decat sa desconsideram un combustibil mai convenabil?Posted Image
Si eu vorbesc destul de serios cand spun ca in alte parti se incalzesc numai cu salcie si au confort in casa fara a '"alimenta ca la furnal, incontinuu'"..Posted Image

#12915
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
...Dar nu cumva mai rational ar fi fost de adus imbunatatiri sobei....

Glumesti, omule, se pare ca stai bine la articolul teorie, dar este o vorba:teoria ca teoria ,dar practica ne omoara
Densitatea la fag parca asa este ,dar la salcie de unde ai scos-o, eu nu o cunosc, dar din aprecieri cred ca-i mai mica rau.Poate difera de la un soi de salcie la alta?...
A... si in alte locuri se incalzesc numai cu stuf ,...si tot caldura au si ei...sau bete de floarea soarelui...

Edited by XTH, 25 September 2016 - 20:32.


#12916
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010
Acum cativa ani aveam si noi in curte trei pomi de castani comestibili cel mai mare aproape de 80 cm diametru nu stiu din ce motive sa uscat nu a mai infrunzit primavara, am mai asteptat doi ani da de isi revine dar sa uscat si mai tare, in picoare. Pana la urma lam taiat, Un prieten tamplar ma intrebat daca nu ii vand trunchiul drept de cca 3m ...iam zis ca nu,  ca doar  si mie imi este bun lemnul uscat pt foc. Nu am mai intalnit  lemn care crapa asa usor, numa pui sacurea pe el si crapa... dar arzandul in soba punandul la foc , arde,  dar nu cu flacara  mare, nu ma convins ca am facut o alegere buna atunci.

Edited by csomi, 25 September 2016 - 20:42.


#12917
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 20:30, said:

.
Densitatea la fag parca asa este ,dar la salcie de unde ai scos-o, eu nu o cunosc, dar din aprecieri cred ca-i mai mica rau.Poate difera de la un soi de salcie la alta?...

".....Se stie ca lemnul salciilor nu este prea valoros, totusi se poate utiliza in multe domenii. Din pacate in special alburnul (lemnul interior, care are o culoare mai inchisa decat straturile superioare) este lipsit de tanini si predispus la putrezire. De aceea multe salcii batrane au mijlocul scorburos, acolo gasindu-si adapost diferite animale sau chiar umplandu-se cu pamant si devenind mediu de inradacinare pentru alte plante. Castorii (unde exista) prefera vecinatatea salciilor, pe care le folosesc in amenajarile lor si si ca hrana. Uneori varful salcilor se taie pentru a le limita cresterea si a obtine mai multe ramuri subtiri folosite in diferite scopuri. Chiar exista o varietate anume din care se fac batele de cricket. Se poate folosi datorita greutatii reduse si usuritei prelucrarii si la proteze sau incaltaminte de lemn. Daca se lasa sa creasca, se pot obtine de la Salix alba trunchiuri frumoase de pana la 10 m lungime. Lemnul poate fi impregnabil, dar mai mult stratul alb, superficial. Densitatea medie a lemnului este de 560 kg/m cub (intre 330 si 590 kg/m^3) la o umiditate de 12-15%. Este deci un lemn putin dens si din pacate si putin rezistent atat la solicitari mecanice cat si la intemperii. Cu o putere calorica de 19,8Mj/kg se situeaza intre molid si fag, dar daca se caculeaza capacitatea calorica /m^3, aceasta e scazuta datorita densitatii lui reduse. Totusi lemnul de salcie este cumva asemanator ca proprietati cu cel de plop. Salciile in general, alaturi de plop, sunt speciile cu cea mai rapida crestere si de aceea uneori utilizate in rotatie intensiva, adica cu taiere dupa doar cativa ani, in scopuri energetice. Continutul de cenuse este de 1,8%, de 3 ori mai mare ca cel al molidului.
   Salcia alba este una din cele mai raspandite salcii din Europa, cu multe varietati si la fel de multi hibrizi (peste 300). ...."

http://forum-discuti...p?topic=4611.30

#12918
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 20:30, said:

...Dar nu cumva mai rational ar fi fost de adus imbunatatiri sobei....

Glumesti, omule, se pare ca stai bine la articolul teorie, dar este o vorba:teoria ca teoria ,dar practica ne omoara
Densitatea la fag parca asa este ,dar la salcie de unde ai scos-o, eu nu o cunosc, dar din aprecieri cred ca-i mai mica rau.Poate difera de la un soi de salcie la alta?...
Eu stieam ca '"practica fara teorie e oarba, iar teoria fara practica e moarta.""
In rusa am gasit ca densitatea lemnului de salcie uscat, bun de tamplarie, este 460 kg/mc (nu chiar departe de ce tineam eu minte).. sursa este asta: http://www.stolar-mpl.ru/stat5.html
In romana mi-a luat mai mult timp si tot nu am gasit ceva clar in privinta densitatii salciei..

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 20:30, said:

A... si in alte locuri se incalzesc numai cu stuf ,...si tot caldura au si ei...sau bete de floarea soarelui...
Corect, si densitatea stufului este in jur de 150 kg/mc.. Daca este foarte ieftin se poate construi focarul care sa fie de 5 ori mai incapator ca pentru fag si gata..Posted Image
Paiele balotate au densitatea in jur de 100 kg/mc.. Deci si aici se poate rezolva cu dimensionarea focarului..

Dar, asta cu salcia '"nu da caldura'" tot nu o inteleg..
Posted Image

P.S. @csomi, am gasit ca densitatea castanului e cam tot pe acolo cu a salciei..

Edited by andreilesan, 25 September 2016 - 21:06.


#12919
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Cu prima ocazie experimenteaz-o si mai comunicamPosted Image

#12920
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostXTH, on 25 septembrie 2016 - 21:07, said:

Cu prima ocazie experimenteaz-o si mai comunicamPosted Image
Am unde sa experimentez, chiar am sa incerc sa cumpar un mc (caci mai putin nu cred sa-mi vanda) si poate te chem sa urmarim impreuna, caci parca in Mangalia stai, iar experimetele le vom face in Tuzla sau Techirghiol..Posted Image

P.S. Iarna asta voi incerca si paiele balotate, si stiuletele de popusoi cu tot cu boabe..Posted Image

Edited by andreilesan, 25 September 2016 - 21:17.


#12921
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010
Pt cine doreste sa aprofundeze mai in detalii aceasta tema...cu lemnul

http://silvic.usv.ro...ia_lemnului.pdf

Edited by csomi, 25 September 2016 - 21:14.


#12922
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,918
  • Înscris: 27.02.2008

View Postandreilesan, on 25 septembrie 2016 - 15:56, said:

Apropo, de ce se considera ca salcia nu ar fi esenta buna de foc? Ieri am vazut intr-un lant de magazine lemn de foc de salcie la 300 lei/mc. In alte tari salcia energetica se cultiva tocmai pentru foc.. In alte parti oamenii folosesc salcie in sobe..
Oare de ce la noi, aici, salcia trebuie desconsiderata?Posted Image
Pe la mine prin zona..lemnul de salcie ..uscat..era comparat cu lemnul de salcam..si ca duritate..si ca putere calorica in foc/sobe..Imi aduc aminte (de cand eram strumf)..ca in spatele casei alor mei..curgea un rau..iar pe stanga dreapta erau salcii..Primavara...se 'curata' acel rau..de salcii..Pana la urmatoarea iarna..era uscat binisor..stivuit acasa..Iarna isi facea datoria cu brio in sobe..

#12923
smeagle13

smeagle13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.06.2011
de ceva vreme ma sacaie o intrebare , si anume ce efect ar avea un focar , construit integral din tabla de otel suficient de groasa peste 5 mm , focarul va fi captusit cu samota , va avea pereti dublii si iesire pe la jumate si sus sa arda gazul de lemn , gratar pt cenusar , tot ce trebuie si in partea de sus si registru , un focar performat cum vad in topic , sa zicem ca nu va avea rost uscat , dar cu putn efort se poate rezolva , usa de sticla , etc apoi el putand fi placat cu "orice" de design ... deci ideea este , ce efect ar putea avea un focar integral de fier vs unul de caramida ? eu ma gandesc defapt la strict cazul meu , unde acum am un semineu metalic mic fac foc , se incinge si in 2 ore poti deja sa pui mana pe el , dar caldura ramane in casa pana dimineata , de aici stau si ma gandesc ca o soba cu acumulare ma face sa dorm cu geamul deschis ... (casa mea fiind din lemn) , chiar si acum , am vazut ca sunt colegi care intrebau daca s-a facut focul , aici la mine in Ilfov sunt multi care au dat drumu la incalzire , foc , gaze , fiecare ce are , dar eu seara stau in pantaloni scurti si imi este cald , stau si cu un geam crapat , toata caldura se acumuleaza de la omica prispa la intrare und ebate soarele sau daca gateste sotia si merge cuptorul la pranz e suficient ... acesta fiind motivul pt care imi trebuie un agregat care sa incalzeasca repede , sa si acumuleze ce se pierde intr-un puffer care ulterior sa trimita in calorifere , sa aiba o ardere cat mai curata pentru un consum optim de lemne , ar fi pacat ca in primavara tocmai am luat 2 masini de fag uscat , am avut noroc ca majoritatea e verde ... acum am 70 mp dar in total vor fi 120 mp pt ca am marit casa si pt asta vreau sa construiesc agregatul de v-am zis de el , si care sa se continue in partea de sus cu con ca la un semineu clasic , practic va fi un termosemineu cu un focar mai rezistent in timp si mai performant , sper eu ...

Edited by smeagle13, 26 September 2016 - 09:13.


#12924
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.01.2010

View Postsmeagle13, on 26 septembrie 2016 - 09:10, said:

de ceva vreme ma sacaie o intrebare ....
si  eu ma gandesc defapt la strict cazul meu , unde acum am un semineu metalic mic fac foc , se incinge si in 2 ore poti deja sa pui mana pe el , dar caldura ramane in casa pana dimineata , de aici stau si ma gandesc ca o soba cu acumulare ma face sa dorm cu geamul deschis ... (casa mea fiind din lemn) , chiar si acum , am vazut ca sunt colegi care intrebau daca s-a facut focul , aici la mine in Ilfov sunt multi care au dat drumu la incalzire , foc , gaze , fiecare ce are , dar eu seara stau in pantaloni scurti si imi este cald , stau si cu un geam crapat ,

Si un geam "crapat" tot deschis e ☺

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate