Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Constructie mica

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Buna seara! Am ocazia sa cumpar un teren de 250 de mp la un pret mai mic (cunostinte mai vechi). Am vorbit cu mai multe persoane si toate mi-au zis un pret foarte mic pentru o casa din caramida (parter + etaj mansardat). Intrebarea e alta: se pot construi doua case micute pe 250 de mp (dpdv legal)? O casa duplex la cat ar duce, la cheie?

#2
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posttwintop, on 3rd February 2012, 06:05, said:

Buna seara! Am ocazia sa cumpar un teren de 250 de mp la un pret mai mic (cunostinte mai vechi). Am vorbit cu mai multe persoane si toate mi-au zis un pret foarte mic pentru o casa din caramida (parter + etaj mansardat). Intrebarea e alta: se pot construi doua case micute pe 250 de mp (dpdv legal)? O casa duplex la cat ar duce, la cheie?

Trebe sa afli cat e POT -ul , depinde in ce zona este terenul , central este mai mare , in mediu rural 30% , depinde de frontul la strada , daca is cladiri insiruite trebuie sa fie de mini 8 m , de latimea de strada , etc.
O casa duplex , o parte opoti face cu 20000 k da si cu 80000 k.

#3
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Terenul il iau cu o ruda dar nu as fi vrut sa depind de aceasta cu constructia. Ma gandeam ca am putea imparti acest teren imens  :thumbup: si fiecare sa isi faca o mica casuta cu un etaj - si ala mansardat. Parter si etaj mansardat, caramida, fara pivnita, am inteles ca ma duce undeva la 50.000 partea mea.

#4
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posttwintop, on 3rd February 2012, 10:15, said:

Terenul il iau cu o ruda dar nu as fi vrut sa depind de aceasta cu constructia. Ma gandeam ca am putea imparti acest teren imens  :thumbup: si fiecare sa isi faca o mica casuta cu un etaj - si ala mansardat. Parter si etaj mansardat, caramida, fara pivnita, am inteles ca ma duce undeva la 50.000 partea mea.

nu poti face 2 case pe un teren de 250 mp , un duplex hai ca mai merge , dar depinde cat ii POT in accea zona, nai de unde sa stii cat te va duce constructia pina cand nu stii exact ce vrei o casa de 70 mp amprenta la sol + mansarda o poti face cu 20000 euro sau cu 100000 de euro asa cum poti pune la intrare o usa de 5000 ron sau o usa din baumax cu 500 Roni , iti poti pune faianta in baie de 14 ron mp da iti poti pune si faianta cu 300 ron , poti faci acoperisul din tabla sau din tigla si deja pretul sa dublat .

#5
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
As dispune de maxim 60.000 pt constructie - partea mea.

Mi s-a spus de o firma care cica incep constructi fara sa platesti nimic iar cand sunt aproape gata trebuie sa platesti, iar aici ar costa cica maxim 100.000 tot duplexul. Nu prea am incredere...

#6
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Posttwintop, on 3rd February 2012, 09:35, said:

As dispune de maxim 60.000 pt constructie - partea mea.

Mi s-a spus de o firma care cica incep constructi fara sa platesti nimic iar cand sunt aproape gata trebuie sa platesti, iar aici ar costa cica maxim 100.000 tot duplexul. Nu prea am incredere...

de unde esti?

#7
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Bucuresti. Terenul este in Dobroesti.

#8
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011
Pai la 60000 euro gasesti in orice localitate de linga bucuresti casa noua si teren  nu vad de ce terenul ala, ma gandeam ca ii ceva central

#9
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012

View Postgeorgefl, on 3rd February 2012, 00:29, said:

Pai la 60000 euro gasesti in orice localitate de linga bucuresti casa noua si teren  nu vad de ce terenul ala, ma gandeam ca ii ceva central
Pai in prezent nu sunt foarte departe de aceasta zona si mai am si doi copii care sunt oarecum mici si legati de prieteni / scoala.

#10
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View Postgeorgefl, on 3rd February 2012, 00:29, said:

Pai la 60000 euro gasesti in orice localitate de linga bucuresti casa noua si teren  nu vad de ce terenul ala, ma gandeam ca ii ceva central
iarta-ma ca intervin dar unde ai gasit tu la 60000 teren si casa langa bucuresti?
poate la 60 de km de bucuresti

daca nu poti duplex si vrei sa construiestia acolo exista si alte modalitati
apartamente individuale, pe etaj
sau alte combinatii

da mai multe detalii, eventual o schita a terenului si a casei

intrebarea ta este prea generala iar raspunsurile sunt pe masura :)

#11
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View PostSir_Mario, on 3rd February 2012, 10:42, said:

iarta-ma ca intervin dar unde ai gasit tu la 60000 teren si casa langa bucuresti?
poate la 60 de km de bucuresti

daca nu poti duplex si vrei sa construiestia acolo exista si alte modalitati
apartamente individuale, pe etaj
sau alte combinatii

da mai multe detalii, eventual o schita a terenului si a casei

intrebarea ta este prea generala iar raspunsurile sunt pe masura :)

de exemplu in berceni , sunt cate vrei  si  teren si casa.

#12
twintop

twintop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 15.01.2012
Da, stiu asta, nici nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva. Eu astept sa-mi vand apartamentul. Am vorbit deja cu cineva pt un apartament in complex nou in Fundeni dar nu pot risca sa dau avans iar apoi sa raman si cu asta nevandut si sa stau sa-mi car toata mobila cine stie unde. Nasul meu vinde un teren in Dobroesti la un pret mai de familie, ceva simbolic dar nu m-as putea baga la casa decat pt duplex, cu fratele meu. Si el are un apartament si e destul de pretentios cu banii pe care vrea sa-i obtina pe el deci nu stiu cand l-ar vinde. Depind de el cu inceperea constructiei, eu am potentiali clienti, poate ii pierd, poate gaseste el sa-l vanda....ideea e ca nu stiu cum ne-am putea sincroniza.

#13
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View Postgeorgefl, on 3rd February 2012, 00:45, said:

de exemplu in berceni , sunt cate vrei  si  teren si casa.
hmmm

da-mi voie sa nu te cred
doar ieri am stat fo 4 ore sa studiez piata
dar poate pui tu niste lincuri..

#14
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View PostSir_Mario, on 3rd February 2012, 10:52, said:

hmmm

da-mi voie sa nu te cred
doar ieri am stat fo 4 ore sa studiez piata
dar poate pui tu niste lincuri..

http://www.dealulver...o/pretcase.html ,am pus la astea mai scumpe , sunt si mai ieftine .

#15
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010

View Postgeorgefl, on 3rd February 2012, 01:01, said:

http://www.dealulver...o/pretcase.html ,am pus la astea mai scumpe , sunt si mai ieftine .
puteam sa jur ca asta imi vei lincui
care sutn costurile ce nu sunt mentionate in ofertare?

#16
alin97

alin97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 12.12.2009

View PostSir_Mario, on 3rd February 2012, 01:38, said:

puteam sa jur ca asta imi vei lincui
care sutn costurile ce nu sunt mentionate in ofertare?
Sta cineva la acest ansamblu? Pareri?

#17
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View PostSir_Mario, on 3rd February 2012, 12:38, said:

puteam sa jur ca asta imi vei lincui
care sutn costurile ce nu sunt mentionate in ofertare?

Pai aici care ii problema, ti-am lincuit cea mai concreta , sunt si la preturi mai mici ? Toate costurile sunt mentionate , momentan gaz nu este dar se va baga intr-un an , asta va mai costa cateva sute de euro , sau poti sa iti iei teren si iti faci casa in regie proprie si iesi mai ieftin cu vreo 10000 , aceeasi casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate