Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

PUTIN AJUTOR ! PROBLEME CU PC NOU

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
38 răspunsuri în acest subiect

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.869
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

ti-am spus clar ce trebuie sa faca. trebuie sa BAGE aer si nu sa traga
Vezi sa nu-l induci in eroare. Daca este montat in fata - trebuie sa BAGE aer in calcualtor.
Daca este montat in spate trebuie sa SCOATA aer din calculator.

#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajeiffel, pe 19th January 2012, 14:48, a scris:

Vezi sa nu-l induci in eroare. Daca este montat in fata - trebuie sa BAGE aer in calcualtor.
Daca este montat in spate trebuie sa SCOATA aer din calculator.
da... ai dreptate. eu ma refeream la cele 2 de pe lateral.. am uitat sa mentionez. :peacefingers:

#21
foo21okur

foo21okur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 19.01.2007
Poate e tarziu raspunsul meu, dar pariez doua mertane ca sursa e de vina, e prea slaba (imprumuta una mai puternica daca poti si vezi rezultatul...sa cumperi carcasa noua auzi la el :)) ). Am citit cateva threaduri si dati vina numai pe pasta si pe racirea proasta...

#22
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012
Am banuit si sursa si am schimbato la un service cu un Sirtec de 700 si ... nu s-a rezolvat nimic.

Acesta este raportul placii video testat cu FURMARK  ! (PE SISTEMUL MEU, PLACA URCA PANA LA 105 GRADE SI IMI OPREA SISTEMUL)

[ http://img515.imageshack.us/img515/7794/bunintest.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uploaded with ImageShack.us

#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajfoo21okur, pe 20th January 2012, 00:09, a scris:

Poate e tarziu raspunsul meu, dar pariez doua mertane ca sursa e de vina, e prea slaba (imprumuta una mai puternica daca poti si vezi rezultatul...sa cumperi carcasa noua auzi la el :)) ). Am citit cateva threaduri si dati vina numai pe pasta si pe racirea proasta...
sincer acum.. ai probleme cu logica? nu te duce bibilica??? DE CE s-ar incinge PLACA VIDEO din cauza ca nu duce sursa? ventilatorul eu zic ca merge la sursa.
@ chromeplay: ai verificat ce te-am rugat sau nu ami ai nevoie de ajutor? ti-am zis de 3 ori sa verifici ce face ventilatorul din poza, daca ai:
Fișier atașat  carcasa_inter_tech_eterno_v6_mystery__secc_steel_atx_mid_tower_case__include_sursa_500w__v6_mystery_3.jpg   30,8K   31 download-uri

el trebuie sa bage aer, in special cel de jos.
la fel si cel din fata carcasei, daca ai.

Editat de shmu, 20 ianuarie 2012 - 09:46.


#24
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012

Vizualizare mesajshmu, pe 20th January 2012, 09:46, a scris:

sincer acum.. ai probleme cu logica? nu te duce bibilica??? DE CE s-ar incinge PLACA VIDEO din cauza ca nu duce sursa? ventilatorul eu zic ca merge la sursa.
@ chromeplay: ai verificat ce te-am rugat sau nu ami ai nevoie de ajutor? ti-am zis de 3 ori sa verifici ce face ventilatorul din poza, daca ai:
Atașament carcasa_...ystery_3.jpg

el trebuie sa bage aer, in special cel de jos.
la fel si cel din fata carcasei, daca ai.


Da am verificat. Cel de pe laterala baga aer in interiorul carcasei ... iar cel din spate scoate aerul ! Si totusi ... eu nu stiu pe cine sa mai cred ... am trimis mesaj la ASUS si am primit mesaj sa trimit placa in garantie ca are probleme cu supraincalzirea ... la garantie imi spune ca 105 grade este ochey ... am mai gasit video cu un test FurMark si la fel patea si el. Am trimis mail si cu ASUS si cu video la cei din garantie si astept un raspuns ... mi'as cumpara o carcasa cu un airflow bun cu ventilator si in fata si deasupra dar mi'e sa nu dau 5 milioane aiurea si problema a ramana !

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.869
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca si cei de la ASUS - adica PRODUCATORUL zice ca e supraincalzita....

#26
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012
Daca producatorul zice ... da ... acum sper sa inteleaga si cei de la garantie ... sau daca nu este asta problema ... sa ma faca pe mine sa inteleg ...

#27
foo21okur

foo21okur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 108
  • Înscris: 19.01.2007
@ shmu nu mai face tu remarci gratuite. Afla ca o placa video poate rula si la 125 grade bine. Intr-adevar, cand se reseteaza un pc din senin pot fi o gramada de cauze deci omul trebuie sa afle cat mai multe variante daca nu vrea sa-l duca la service.

#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008

Vizualizare mesajfoo21okur, pe 20th January 2012, 12:06, a scris:

@ shmu nu mai face tu remarci gratuite. Afla ca o placa video poate rula si la 125 grade bine. Intr-adevar, cand se reseteaza un pc din senin pot fi o gramada de cauze deci omul trebuie sa afle cat mai multe variante daca nu vrea sa-l duca la service.
cred ca deja incepi sa aberezi. daca omul a mentionat clar temperatura care o avea CAND FUNCTIONA, si ca la cateva minute se opreste (dupa ce evident creste temperatura) te bagi ca musca in lapte cu sfaturi geniale despre sursa ca nu duce si din cauza asta se supraincalzeste placa video... uite... asa ca sa explic mai pentru ... intelegi tu. daca sursa nu are destula putere sa duca, atunci placa video nu functioneaza la "viteza" maxima si automat NU SE INCINGE!

daca el a spus ca a dus-o la garantie si acolo nu se incinge in halul ala, ma gandeam ca are un airflow prost in carcasa.

@ChromePlay - cand a fost la garantie, cei de acolo ti-au aratat live sau doar au spus ei ca este ok placa? ca daca nu ai vazut live.. iti poti imagina ca traim in romania...

nu iti trebuie alta carcasa... daca ventilatorul ala baga aer, atunci e f bine.

alta chestie care am zis-o si nu am retinut daca ai raspuns, cu locul in care tii pc-ul. daca se afla intr-un birou de genul celor 2 din pozele puse de mine, atunci ventilatorul lateral e posibil sa nu traga destul aer si atunci nici placa nu are destul pt racire. eu am patit asa cu procesorul. dupa ce l-am scos din locul ala stramt, temp a scazut cu 7-8 grade.

alta idee nu prea am. incearca sa faci un update de drivere...
si ar mai fi o chestie din bios sa fie niste setari aiurea, dar nu imi dau seama care.

#29
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012
Deci ! PC ul il tin pe birou ... si in garantie placa functioneaza la fel ... ajunge la 106 grade ! Insa nu se restarteaza PC ... si nu ... nu am vazut nimic LIVE ... mi'a trims niste PRINT SCREEN-uri ... problema nu este ca nu vreau sa merg la Service cu el ... problema este ca l'am dus intr'un servie ... si mi'a spus ca problema este SURSA ! Ca ei au facut teste cu o sursa de 500 SIRTEC si ca merge perfect ca a rulat FurMark 4 ore cu ea ... si i'am spus sa imi monteze sursa sa vad eu ca merge ... bine inteles ca dupa ce a montato dupa 2 minute de FURMARK cu Sursa vestită, PC sa oprit ... dupa faza asta ... am mai lasat PC acolo pentru cercetari suplimentare ... si dupa 2 zile am primit verdictul ! PLACA VIDEO SE SUPRAINCALZESTE ... acum placa este in garantie si cei din garantie imi spun ca la ei nu se poreste nimic ... functioneaza si dupa cum spuneam ... am printscreenuri ...

#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
- la tine nu merge - ai vazut cu ochii tai
- la service nu merge - ai vazut cu ochii tai
- la garantie mege - NU ai vazut cu ochii tai. asadar????
sper sa se rezolve. cred ca singurul vinovat este placa video..
apropo.. vad ca zici ca ai asursa de 700. dar ce marca/model??? daca e una praf, degeaba scrie pe ea 700 ca nu are nici 500.

a.. si cum spuneam.. descarca ultimele drivere de pe siteul ati si instaleaza-le pe alea. poate cine stie...

Editat de shmu, 20 ianuarie 2012 - 12:59.


#31
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012

Vizualizare mesajshmu, pe 20th January 2012, 12:58, a scris:

- la tine nu merge - ai vazut cu ochii tai
- la service nu merge - ai vazut cu ochii tai
- la garantie mege - NU ai vazut cu ochii tai. asadar????
sper sa se rezolve. cred ca singurul vinovat este placa video..
apropo.. vad ca zici ca ai asursa de 700. dar ce marca/model??? daca e una praf, degeaba scrie pe ea 700 ca nu are nici 500.

a.. si cum spuneam.. descarca ultimele drivere de pe siteul ati si instaleaza-le pe alea. poate cine stie...

Era un SIRTEC ! O sa le spun sa mi'o schimbe ... sper sa inteleaga si sa o schimbe ! Si sa mai incerc si cu dirveri de pe site ... si ai dreptate ... ce'i in mana nu'i minciuna ... ar putea sa faca astia de la garantie multe magarii ... :)

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.460
  • Înscris: 09.01.2008
daca e sirtec de 700 e bun. in 90-95% din cazuri :P.
cel mai bine incerci cu driveri si daca nu vrea si nu vrea, mai bine o schimbi.

#33
sorinsinner

sorinsinner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 14.12.2011

Vizualizare mesajfoo21okur, pe 20th January 2012, 12:06, a scris:

@ shmu nu mai face tu remarci gratuite. Afla ca o placa video poate rula si la 125 grade bine. Intr-adevar, cand se reseteaza un pc din senin pot fi o gramada de cauze deci omul trebuie sa afle cat mai multe variante daca nu vrea sa-l duca la service.

   Daca poate rula la 125 de grade nu inseamna ca e si sanatos pentru gpu. E adevarat ca ATi-urile de obicei sunt mai fierbinti fata de nVidia.
   Am un 8600GTS BFG OC2 deci are overclock din fabrica si pe deasupra overclockata de mine, si in FurMark nu depasesc 85 de grade - testat 20 de minute.
   PS: probabil ca este placa video problema la sistemul in discutie.

#34
ChromePlay

ChromePlay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 19.01.2012
Am primit placa din garantie ! A spus ca placa nu are nimic ! Am incercat sa dau testul FurMark si in 4-5 minute s'a stins PC !

Am facut update uri BIOS...chipset...placa video...si acelasi lucri ...alte idei ?

#35
Ovipc

Ovipc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 31.01.2009
Pune alta placa video pe sistemul tau si vezi ce face.

#36
Don_CosteLLo

Don_CosteLLo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 295
  • Înscris: 19.04.2007
Bănuiesc că ai "încercat" placa video și în cel de-al doilea slot PCI-Express, nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate