Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Germania ajutată de criză să devină stăpâna Europei?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
mm_alex3175

mm_alex3175

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 26.12.2011
10 ianuarie 2012:

Quote

Licitația de ieri cu titluri de trezorerie pe 6 luni emise de Ministerul Finanțelor din Germania s-a încheiat cu adjudecarea a 3,9 miliarde euro, pentru care randamentul mediu s-a negociat la -0,01%. Este pentru prima oară când s-au vândut astfel de titluri guvernamentale la un randament negativ, a declarat Joerg Mueller, un purtător de cuvânt al Agenției Federale de Finanțe.

Quote

"Există investitori din afară care sunt îngrijorați în ceea ce privește randamentele pentru banii lor. Asta explică de ce ei donează Germaniei o parte din banii lor, pentru a fi siguri că își vor primi înapoi." a spus David Schnautz, strateg pe instrumente cu venit fix din cadrul Commerzbank.
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...tiv-159306.html
-----
23 noiembrie 2011:

Quote

Licitația pentru vânzarea de obligațiuni prin care Germania nu a reușit să vândă miercuri mai mult de 60% din suma totală de 6 miliarde de euro este un "dezastru" și Bundesbank a fost nevoită să preia titlurile pentru care nu au existat cumpărători, transmite Reuters, citat de Mediafax.

Quote

Procentajul de obligațiuni retrase, de 39%, este cel mai ridicat începând cel puțin cu iulie 1999, potrivit datelor Reuters. La licitațiile de titluri pe zece ani derulate de Germania în acest an media retragerilor a fost de 17,83%.
Agenția care administrează datoria statului a renunțat să mai vândă obligațiuni de 2,36 miliarde de euro investitorilor și a plasat numai 3,64 miliarde de euro, la un randament de 1,98%.
Randamentul foarte scăzut oferit de stat a descurajat investitorii, mai ales având în vedere și costurile tot mai mari pe care le-ar putea suporta Germania pentru susținerea altor state din zona euro.
http://www.gandul.in...de-euro-9000483
-----
-----
Mi se pare mie sau criza de acum este cel mai bun lucru care se poate întâmpla Germaniei? Mai are Germania interes în vreo construcție europeană, dacă ei îi merge mai bine tocmai atunci când celorlalți europeni le merge mai rău?

#2
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Mai are Germania interes în vreo construcție europeană, dacă ei îi merge mai bine tocmai atunci când celorlalți europeni le merge mai rău?

Yup.
Cam 50% din toata economia Germaniei se bazeaza pe export.
Daca alorlalti le e rau, o sa le fie si lor rau.

Edited by LordRaptor, 10 January 2012 - 13:08.


#3
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003
pai si ce-ar trebui sa faca? sa implementeze o disciplina bugetara greceasca sau italieneasca, sa fie in rand cu lumea (balcano-latina) ?
aceasi chestie a avut loc amu cateva zile cu danemarca.

#4
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 11.05.2006

View PostLordRaptor, on 10th January 2012, 14:02, said:

Yup.
Cam 50% din toata economia Germaniei se bazeaza pe export.
Daca alorlalti le e rau, o sa le fie si lor rau.

E un rationament la indemana unui copil de clasa a patra, dar aparent mult prea complicat pentru multi adulti.

"Nu, Germania vrea Europa de Est ca piata de desfacere... prin urmare le convine ca noi sa fim rupti in c*r si inglodati in datorii, pentru ca asa o sa avem cu ce sa cumparam porcariile lor!"  :deadtongue:

#5
mm_alex3175

mm_alex3175

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 26.12.2011

View PostLordRaptor, on 10th January 2012, 13:02, said:

Yup.
Cam 50% din toata economia Germaniei se bazeaza pe export.
Daca alorlalti le e rau, o sa le fie si lor rau.
Da, dar uite că mai există și alte mecanisme care îi ajută! Nu uită că, înainte de criză, exporturile Germaniei concurau cu exporturile altora. Dar cum exporturile altora (competitivitatea lor!) depind și de dobânzile cu care firmele se împrumută de la bănci, iar firmele germane se pot împrumuta acum la băncile germane cu dobânzi extraordinar de convenabile, în timp ce celelalte firme europene devin necompetitive NUMAI ȘI NUMAI din cauza dobânzilor bancare și nu din vina lor... nu cumva nemții sunt practic subvenționați? Dacă ei devin singurii exportatori serioși ai Europei în felul ăsta (dobânzi bancare mici), nu are cum să-i afecteze că altora le merge rău, că le vor "fura" tuturor europenilor exporturile și, chiar dacă exporturile europene vor scădea, exporturile germane vor crește în continuare. Uite:

Quote

PSA, Fiat ?i Renault, companiile auto europene cu cele mai slabe perspective în 2012
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...012-158899.html
dar

Quote

Nemții fac tot mai multe mașini cu mâna chinezilor [...] Volkswagen a anunțat că în 2011 a vândut un număr record de 5,1 milioane de autovehicule în întreaga lume, în creștere cu 13,1% comparativ cu 2010. Europa și China au fost cele mai mari piețe ale Volkswagen, cu 1,72 milioane unități vândute pe fiecare din aceste piețe.
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ina-159142.html
edit:
Și să nu-mi spuneți că nemții fac mașini mult mai bune decât francezii sau italienii la același preț! Eu am amici cărora li s-a stricat Opelul de cinci ori iar la Fiatul meu, care are 115.000 km (l-am cumpărat nou), nu s-a stricat încă nimic.

Edited by mm_alex3175, 10 January 2012 - 13:25.


#6
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Dar cum exporturile altora (competitivitatea lor!) depind și de dobânzile cu care firmele se împrumută de la bănci, iar firmele germane se pot împrumuta acum la băncile germane cu dobânzi extraordinar de convenabile, în timp ce celelalte firme europene devin necompetitive NUMAI ȘI NUMAI din cauza dobânzilor bancare și nu din vina lor... nu cumva nemții sunt practic subvenționați?

It's called the Matthew effect!
Look into it.
http://en.wikipedia....ect_(sociology)

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mai are Germania interes în vreo construcție europeană, dacă ei îi merge mai bine tocmai atunci când celorlalți europeni le merge mai rău?
Da. Daca nu ar mai exista euro de exemplu, n-ar mai putea exporta - marca germana ar fi cotata la un nivel prea ridicat comparativ cu monedele celorlalte tari asa ca preturile ar fi prohibitive.

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

depind și de dobânzile cu care firmele se împrumută de la bănci, iar firmele germane se pot împrumuta acum la băncile germane cu dobânzi extraordinar de convenabile
dar e clar ca in articol e vorba de conditiile in care guvernul se poate imprumuta si nu o firma?

#9
mm_alex3175

mm_alex3175

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 26.12.2011

View Posteiffel, on 10th January 2012, 13:22, said:

Da. Daca nu ar mai exista euro de exemplu, n-ar mai putea exporta - marca germana ar fi cotata la un nivel prea ridicat comparativ cu monedele celorlalte tari asa ca preturile ar fi prohibitive.
Nu m-am exprimat foarte clar. Remediez acum: nu vorbesc de desființarea Euro, e clar că nemților le convine Euro. Vorbesc de construcție europeană în sensul construirii ÎN CONTINUARE. Cu alte cuvinte, vor nemții să STOPEZE construcția europeană? Să o mențină la nivelul de acum și atât?

View PostPengoon, on 10th January 2012, 13:28, said:

dar e clar ca in articol e vorba de conditiile in care guvernul se poate imprumuta si nu o firma?
Vorbim de Germania, nu de România. Mie mi se pare destul de clar că, dacă guvernul german se poate împrumuta mai ieftin, automat și firmele și populația se pot împrumuta mai ieftin. Nu ești de acord? Numai într-o țară slabă precum România s-ar putea întâmpla invers...

#10
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Treaba cu randamentul negativ nu e o veste buna pentru Europa si Euro. Inseamna ca investitorii respectivi se tem de disparitia Euro in urmatoarele 6 luni, iar faptul ca detin titlurile alea de stat nemtesti ii pazeste, cu un cost de 0,0xx% sau cat saracie era.

In cazul in care Euro ar disparea, respectivele titluri s-ar transforma in marci, probabil una din singurele valute dintr-o noua Europa care ar urca (de exemplu, daca s-ar intampla la fel in Grecia, iar titlurile in euro s-ar transforma in drahme, acestea ar scadea serios). Din faptul ca randamentul este in scadere, rezulta si ca investitorii s-au batut pentru acest lucru, ceea ce inseamna ca e posibil sa fie multi dintre investitori care gandesc asa.

Niciodata nu mi-am pus problema la modul serios ca euro ar putea cadea, dar treaba asta ma pune putin pe ganduri.

#11
mm_alex3175

mm_alex3175

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 26.12.2011

View PostLordRaptor, on 10th January 2012, 13:22, said:

It's called the Matthew effect!
Look into it.
http://en.wikipedia....ect_(sociology)
Cred că aici e vorba de mai mult decât atât. Deja vorbim de un bogat care ia nu numai de la săraci dar și de la ceilalți bogați. Nu cred că pe francezi sau italieni îi poți considera săraci. Sau pe cei de la PSA, Fiat sau Renault.

View Postcristi7, on 10th January 2012, 13:46, said:

Niciodata nu mi-am pus problema la modul serios ca euro ar putea cadea, dar treaba asta ma pune putin pe ganduri.
Exact! Eu m-am speriat al dracului. M-am speriat cu atât mai mult cu cât a trecut foarte puțină vreme de la "dezastrul" din noiembrie 2011, când Germania nu a reușit să vândă toate obligațiunile la o dobândă semnificativ mai mare. Ce s-a întâmplat între timp?!?!?!?!?!?!?!

Edited by mm_alex3175, 10 January 2012 - 14:17.


#12
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 11.05.2006

View Postcristi7, on 10th January 2012, 14:46, said:

Treaba cu randamentul negativ nu e o veste buna pentru Europa si Euro. Inseamna ca investitorii respectivi se tem de disparitia Euro in urmatoarele 6 luni, iar faptul ca detin titlurile alea de stat nemtesti ii pazeste, cu un cost de 0,0xx% sau cat saracie era.

In cazul in care Euro ar disparea, respectivele titluri s-ar transforma in marci, probabil una din singurele valute dintr-o noua Europa care ar urca (de exemplu, daca s-ar intampla la fel in Grecia, iar titlurile in euro s-ar transforma in drahme, acestea ar scadea serios). Din faptul ca randamentul este in scadere, rezulta si ca investitorii s-au batut pentru acest lucru, ceea ce inseamna ca e posibil sa fie multi dintre investitori care gandesc asa.

Niciodata nu mi-am pus problema la modul serios ca euro ar putea cadea, dar treaba asta ma pune putin pe ganduri.

Eu vad miscarea ca pe cautarea unui refugiu in conditiile in care nu prea exista alte investitii sigure (la un volum atat de mare de bani). Sunt o gramada de bani care nu pot fi plasati in investitii cu grad de risc nici macar mediu - fonduri de pensii, fonduri de investitii orientate pe obligatiuni, etc. Si atunci daca nu poti gasi ceva sigur cu profit cat de mic, mergi pe titluri de stat cu randament practic nul. Si -0.01% e bine in conditiile in care toata lumea pierde procente importante.

Ca o paranteza, pana si definitia termenului de investitie sigura s-a schimbat in ultimul timp. In SUA, cei mai mari investitori sunt fondurile mutuale si de pensii. Astea aveau o cerinta care obliga la plasarea unui mare procent din bani in instrumente cotate AAA. Cand a fost nebunia cu posibila retrogradare a ratingului SUA, multe din fondurile astea s-au bagat sa schimbe cerinta de a investi neaparat in AAA, in schimb preferand termenul "investment grade" care inseamna si AA, A, etc. Asta pentru ca daca SUA era retrogradata, pur si simplu nu aveai unde sa muti atatia bani.

Deci, nu cred ca e neaparat un pariu ca Euro va disparea, ci pur si simplu alegerea raului cel mai mic intr-o perioada nasoala - cu bonusul eventual ca daca Euro dispare, titlurile de stat nemtesti vor fi la mare cautare.

#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Mie mi se pare destul de clar că, dacă guvernul german se poate împrumuta mai ieftin, automat și firmele și populația se pot împrumuta mai ieftin. Nu ești de acord?
nu. poate explici mecanismul. dobanda ta la banca e invers proportionala cu gradul tau de risc si cu efectele de siguranta aduse de tine.
ai o companie la care se evalueaza un anume grad de risc, dobanda va fi pe masura. complet independent de cu cat se poate imprumuta guvernul.
efectul de avantaj in cazul in care guvernul se poate imprumuta mai ieftin se vede la deficitul bugetar. care inca e -1.6% in germania pe 2011.
io de peste 10 ani astept sa vad un buget echilibrat.

#14
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostPengoon, on 10th January 2012, 13:05, said:

pai si ce-ar trebui sa faca? sa implementeze o disciplina bugetara greceasca sau italieneasca, sa fie in rand cu lumea (balcano-latina) ?
aceasi chestie a avut loc amu cateva zile cu danemarca.
ah come on... tu ai citit ce a facut corporatia Siemens in Grecia? "Indisciplina" asta de care acuzi tu "lumea balcano-latina" este opera unor tari ca Germania si UK.
Fara dezechilibrul creat in aceasta "lume balcano-latina", nordul nu ar avea piete de desfacere.

E istorie domnule, pana acum 300 de ani bogatia era exact in aceasta lume balcano-latina, care era la fel de tupeista si trufasa precum lumea anglo-saxona de azi.

Germanii sunt disciplinati cum sunt io chinez (nu sunt chinez!)

#15
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postcriztu, on 10th January 2012, 15:29, said:

E istorie domnule, pana acum 300 de ani bogatia era exact in aceasta lume balcano-latina, care era la fel de tupeista si trufasa precum lumea anglo-saxona de azi.

Germanii sunt disciplinati cum sunt io chinez (nu sunt chinez!)
E relativ.
Bogatia nu mai e in Balcani de vreo 800 ani.
Nici locul 1 in Europa, de vreo 1000 ani.
Lumea latina a fost depasita ca activitate comerciala si financiara de cea germanica de vreo 600 ani, si ca bogatie de vreo 400.

#16
mm_alex3175

mm_alex3175

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 26.12.2011

View PostPengoon, on 10th January 2012, 15:10, said:

nu. poate explici mecanismul. dobanda ta la banca e invers proportionala cu gradul tau de risc si cu efectele de siguranta aduse de tine.
ai o companie la care se evalueaza un anume grad de risc, dobanda va fi pe masura. complet independent de cu cat se poate imprumuta guvernul.
efectul de avantaj in cazul in care guvernul se poate imprumuta mai ieftin se vede la deficitul bugetar. care inca e -1.6% in germania pe 2011.
io de peste 10 ani astept sa vad un buget echilibrat.
Ba da. Îți explic. În general, în sistemul financiar actual, bonitatea firmei (sau a persoanei fizice), așa cum este ea evaluată de către funcționarul bancar, nu are NIMIC de a face cu gradul ei particular de risc ci numai și numai cu gradul de risc al țării ȘI politica de moment a băncii. Pot da multe exemple concrete.
În cazul particular al Germaniei, un acces mai facil al populației sau firmelor la credite este GARANTAT de faptul că statul se împrumută ieftin. Chiar și numai dacă presupunem că-i rămân bani mai mulți statului pentru fonduri de garantare pentru programe gen românescul "Prima casă", dacă presupunem prin absurd că n-ar exista alte mecanisme economice care ar conduce la dobânzi mai mici pentru populație/firme atunci când bondurile Germaniei se pot vinde ca pâinea caldă deși oferă randamente ridicol de mici. Presupun că suntem de acord când afirm că statul german este un stat intervenționist, nu?

View Postsearcher-star, on 10th January 2012, 15:39, said:

Lumea latina a fost depasita ca activitate comerciala si financiara de cea germanica de vreo 600 ani, si ca bogatie de vreo 400.
Francezii, în opinia ta, sunt germanici sau latini?

Edited by mm_alex3175, 10 January 2012 - 15:54.


#17
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postsearcher-star, on 10th January 2012, 15:39, said:

Lumea latina a fost depasita ca activitate comerciala si financiara de cea germanica de vreo 600 ani, si ca bogatie de vreo 400.
Louis XIV a trait in 1700, acu 300 de ani. mai citeste despre Franta (sau Venetia, Spania, Portugalia) de la 1700 vs amaratii de germani si englezi care mureau de invidie.

Edited by criztu, 10 January 2012 - 15:59.


#18
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,940
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

În general, în sistemul financiar actual, bonitatea firmei (sau a persoanei fizice), așa cum este ea evaluată de către funcționarul bancar, nu are NIMIC de a face cu gradul ei particular de risc ci numai și numai cu gradul de risc al țării ȘI politica de moment a băncii.
no, du-te tu in germania fara venit la banca sa ceri un credit si posteaza aci rata.

Quote

În cazul particular al Germaniei, un acces mai facil al populației sau firmelor la credite este GARANTAT de faptul că statul se împrumută ieftin.
statul nu gireaza pentru vreun credit d-al meu personal. din pacate.

Quote

Chiar și numai dacă presupunem că-i rămân bani mai mulți statului pentru fonduri de garantare pentru programe gen românescul "Prima casă"
mecanismul asta a fost desfiintat prin 2005 in germania.
singura masura de facilitare a unui credit pentru populatie in momentul de fata este o suma de max 50.000 ? la o dobanda de 1.5% in cazul in care construiesti un imobil care se incadreaza intr-un anume standard energetic scazut.

Quote

Presupun că suntem de acord când afirm că statul german este un stat intervenționist, nu?
au fost cateva masuri interventioniste, pentru a incerca sa se salveze anumite firme. Holzmann, Karstadt si inca cateva.

Quote

"Indisciplina" asta de care acuzi tu "lumea balcano-latina" este opera unor tari ca Germania si UK.
este pe draq. nu siemens i-a combinat sa raporteze valori imaginare la deficitul bugetar.

Quote

Louis XIV a trait in 1700, acu 300 de ani. mai citeste despre Franta (sau Venetia, Spania, Portugalia) de la 1700 vs amaratii de germani si englezi care mureau de invidie.
"bogatie" obtinuta din pradatul statelor vecine.

Edited by Pengoon, 10 January 2012 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate