Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 

ce e de facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Buna seara!

Luna trecuta am avut un accident, eu fiind la volanul unei Dacii, moment in care alt participant la trafic mi-a taiat calea si l-am lovit in plin. A venit politia, a intocmit procesul verbal, anexa 2 si autorizatia de reparatie. Am anuntat incidentul la Omniasig, a venit un inspector constatator care a facut poze, si a estimat, neoficial, ca masina e dauna totala. Cu autorizatia de reparatie si cu actele masinii m-am dus la Omniasig (acolo avea respectivul RCA-ul), si am primit documentul de intrare in reparatie, si nota de constatare. Intrebarea mea e simpla... ce e de facut, pe cale legala, mai departe?
Precizez ca masina nu se poate deplasa pe rotile ei.

Multumesc!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cand ai primi documentul de reparatie ce scrie pe el ? Nu ti-a dat o foaie de constatare in care specifica elementele avariate si solutia aleasa ? Inlocuire sau reparatie ?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,553
  • Înscris: 13.01.2011
Cred ca se refera la faptul ca nu stie cum sa o transporte...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu stia cum sa o transporte intreaba asa. O platforma pentru transport, dar parca masina iesise dauna totala eu asa am inteles.

#5
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Am primit foaia pe care am atasat-o mai jos. Nu am primit un raspuns oficial cum ca masina e dauna totala, ceea ce am scris eu mai sus erao estimare "verbala".
Bun, din asta reiese ca eu trebuie sa o duc pe platforma, in principiu pe banii mei, la un service de-al lor, ca sa estimeze valoarea reparatiei?

Attached File  IMG.jpg   1.91MB   41 downloads

Edited by The Kid, 09 January 2012 - 19:26.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Ok. Cu aceasta foaie ai primit probabil si o brosura cu service-urile agreate de Omniasig (decontare directa).

Telefoneaza catorva dintre ele si vezi poate sunt de acord sa-ti transporte ei gratuit masina pana la service-ul lor. Acolo conform acestei foi de constare vor face un deviz estimativ folosind Audatex pe care il vor transmite asiguratorului (Omniasig) pentru un accept de plata conform devizului intocmit. Omniasig au la dispozitie cateva zile (de obicei se rezolva in maxim 3 zile) sa dea un raspuns catre service. Aceasta poate fi un OK de reparatie pentru devizul intocmit sau o suma maxima pentru despagubirea ta, masina fiind dauna totala, de aici se complica un pic lucrurile daca nu esti satisfacut de suma oferita.

#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
multumesc pentru raspunsuri!
n-am primit lista serviceurilor, dar probabil ca se gaseste pe internet, o sa ma ocup maine de toata treaba, daca nu, mai dau io fuga pana la omniasig la sediu.

presupunand (lucru foarte probabil de altfel, fiindca am estimat valoarea despagubirii in caz de dauna totala si am vazut ca trece clar de 75% din valoarea masinii din catalogul Schwacke (cu "uzura corespunzatoare)) ca masina e dauna totala, iar ei imi ofera, sa zicem, 20 de milioane + epava, iar eu nu sunt multumit, care e procedura posibila de urmat mai departe?

Edited by The Kid, 09 January 2012 - 19:43.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Te vor anunta cei de la service dupa ce primesc un raspuns de la Omniasig, sau direct inspectorul care solutioneaza dosarul iti va telefona personal pentru comunicarea deciziei :) Mergi la centrul de constatari si ia o brosura, site-ul omniasig e cretin si are si o melodie stupida pe fundal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate