Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Problema martori semnalizare dire...

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi
 Recomandare laptop cu specificati...

Pareri? Este fiabil?Aer condition...

1 zi/noapte Gura Portitei

Samsung Galaxy S23 Plus
 Recomandare TV Samsung QLED

Cat ar trebui sa ma coste o incar...

UBB camin

Boxe active pentru terasa
 

Instalare Win7 langa SLED 11 / laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
iani2004

iani2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2007

View Postiani2004, on 8th January 2012, 08:41, said:

Am un HP ProBook 4530s cu SLED 11 SP1. Nu am CD/DVD pentru SLED.
Vreau sa instalez Win7, pastrand in acelasi timp SLED si adaugand la meniul de boot de la SLED optiunea de Windows.
Cum fac toate astea?

Am dat de alta problema. Am deja 4 partitii primare: root, recovery, HP_Tools si extended (care cuprinde swap si home)

Rascolind netul, am auzit ca se poate transfera Linuxul de pe primary pe partitia extinsa.

Daca nu aflu exact cum se face, renunt pur si simplu la SLED temporar, instalez Win7 pe prima partitie si datele pe extended si dupa ce termin ce am de facut in win7 (adica pe undeva prin septembrie), renunt la el si dau recovery pt SLED. Ideea asta mi-a venit ieri cand eram la un pas de a ingropa definitiv Linuxul cu toate distributiile sale, dar m-a imbunat cu faptul ca a avut grija de fisierele mele si le-am regasit neatinse.

Edited by iani2004, 15 January 2012 - 11:27.


#20
iani2004

iani2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2007

View Postiani2004, on 8th January 2012, 11:01, said:

Vreau sa instalez Win7 fara sa stric SLED 11 (Ce se strica - cat mai putin - trebuie rezolvat).

Care sunt problemele ce pot aparea in urmatorul scenariu?
1- dupa ce mut bootarea pe root si ii fac backup
2- repartitionez cu Gparted (de pe orice LiveCD) fara sa stric sistemul de operare,
3- apoi instalez Win7,
4- apoi instalez din windows orice programel care stie sa imi faca meniu de boot PROVIZORIU ca sa intru in SLED,
5- iar in SLED reglez problema cu meniului de boot original
6- si adaug Win la meniu.
LOL. Incep sa imi raspund singura  :rolleyes:
2. partitionarea cu GParted folosind SystemRescueCD (merge si de pe stick USB) nu va strica SLED (de ex. reducerea /home, crearea /sledExt3 si /ntfs4usr), dar vom vedea la punctul 3 ca va fi nevoie de alte partitii decat credeam.
1. se poate muta cu usurinta SLED de pe primary pe extended folosind de exemplu comanda rsync -rvva /source/dir/ /dest/dir/ cu update la /boot/grub/menu.lst, /etc/fstab si in terminal grub root (disk,partition) si setup (disk), dar iar vom vedea la 3 ca ne vom muta pe un hard extern.
3. imposibil de instalat Win7 pe o singura partitie primara pentru ca NECESITA DOUA PARTITII PRIMARE (una de 100MB si una de cel putin 10GB)  :thumbdown:
4-5. nu e nevoie de boot provizoriu pt ca mai avem inca SystemRescueCD si facem grub root/setup din nou
6. adaugarea Win la menu.lst, ceva de genul title, root, chainloader +1

Astept sa observati erorile.   :kisstogether:

#21
iani2004

iani2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2007

View PostJJackFLASH, on 8th January 2012, 09:54, said:

Mai bine te intreaba daca ai cu adevarat nevoie de Windows 7.
SLED inlocuieste cu succes Windows pe laptop.
Apoi de ce iti mai trebuie si ubuntu?
SuSE Linux este user-friendly, deci Ubuntu NU trebuie.
Pentru a efectua instalari ai nevoie de DVD-ul respectiv.
Windows 7 intr-un mod foarte neiluzoriu va rescrie codul MBR al hdd-ului, si drept urmare
partitiile cu SLED vor deveni INACCESIBILE.

Mai gandeste-te o data daca ai nevoie de problemele astea



M-am gandit inca o data si... concluzia a fost ca am lasat SLED in pace si am instalat Win7 in VirtualBox.
Va multumesc pentru ajutor. M-ati invatat fiecare cate ceva.

Totusi (da, sunt incapatanata)... consider ca problema din titlul temei nu a fost rezolvata: Win7 langa SLED11 (adica instalarea dual boot).



P.S. As fi preferat sa modific un singur mesaj, nu sa fac multiposting, dar nush de ce dispare butonul de editare :(

Edited by iani2004, 16 January 2012 - 02:13.


#22
iani2004

iani2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2007
Solutia propusa de Malcom pe forumul de la Novell este inlocuirea harddiskului laptopului, instalarea Win7 si copierea (dd) SLED modificand /boot/grub/menu.lst, /boot/grub/device.map, /etc/fstab

#23
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Eu zic ca mai simplu o iei de la 0 cu ambele.

Creezi 1/2 partitii pt Windows si-l instalezi.
Creezi 2 partitii pt Linux (una pentru / si una pt swap) si instalezi ce distributie vrei.
Instalezi GRUB in MBR.

#24
iani2004

iani2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.09.2007

View PostHuza, on 22nd January 2012, 20:58, said:

Eu zic ca mai simplu o iei de la 0 cu ambele.

Creezi 1/2 partitii pt Windows si-l instalezi.
Creezi 2 partitii pt Linux (una pentru / si una pt swap) si instalezi ce distributie vrei.
Instalezi GRUB in MBR.

Asa este.

Numai eu puteam sa-mi doresc sa pastrez laptopul exact asa cum l-am cumparat, cu toate optiunile (SLED, adica varianta comerciala pe care am dat banii, optiunea de recovery ca in fabrica si optiunea de HP Tools). Dar nu mi-a stricat sa invat cateva lucruri noi si, in plus, le-am pastrat pe toate, renuntand doar la ideea de Win7 independent. Mai trebuie sa fac doar backup, just in case. :)

Edited by iani2004, 23 January 2012 - 12:54.


#25
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu stiu cat de ok e sau cat de bine te simti, dar eu iti recomand Acronis Disk Director si True Image.
Se creaza LiveCD cu ambele (e soft comercial) si iti permit sa creezi special recovery partition.
Daca distrugi ceva, F11, 3 next-uri si ai sistemul la loc :) Solutii open source si free sunt linux rescue cd si alte colectii de aplicatii, dar e un pic mai complex procesul de backup/restore.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate