Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Dumnezeu exista si eu sunt ATEU

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
bogy92

bogy92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.01.2010

View Postevon, on 6th January 2012, 20:36, said:

hai ce mai ziceti? ok dumnezeu exista,de ce a creat mai multe planete cu posibilitate de viata uriasa,macar bacterii sunt 100%.
Cum comentati ma crestinilor? de ce nu v-ar zice dumnezeu ca a creat si alte fiinte :)
Credinciosilor adevarati Dumnezeu le dezvaluie multe lucruri,chiar si acesta al fapturilor nepamantene.Acest lucru nu inseamna ca trebuie sa vina in fata presei sau sa strige in gura mare ceea ce le dezvaluie Dumnezeu.Oricum astia ca tine nu puteti crede nimic pentru ca sunteti cu sufletul pustiu si mintea ratacita.

#20
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 14.08.2006
Mare-i gradina prostiei! tre sa fi foarte confuz sa iti debiteze mintea asemenea dejectii. Sa dea Dumnezeu o raza de speranta si ptr. asemenea fiinte care se tarasc sub soare..

#21
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postiloveshaorma, on 6th January 2012, 20:58, said:

Pai ar fi cazu... deja orice bataie de vant inseamna ca nu exista Dumnezeu.

De fapt orice ... vant e un semn ca exista, in acceptiunea teista care transforma /minciuni/exagerari/intamplari/coincidente dea dreptul ridicule si banale in dovezi incontestabile ca e manifestarea nu a unui spirit oarecare cu o capacitatea care explica numai fenomenul respectic, ci unui zeu ombiblabla creatorul intregului univers, perfect, iubitor de oameni, daruitor de viata vesnica si orice altceva ne trece prin cap si ne ar place! Nici mai mult, nici mai putin!

View Postheart_of_ice, on 14th December 2011, 16:39, said:

@archaeus5, tu nu crezi in NDE sau OBE, dar daca un tip care se dedubleaza (proiectie in astral) iti povesteste tot ce ai facut tu in intro camera inchisa... atunci crezi?!
Probabil era imposibil ca tipul sa fi pus o camera de supraveghere ...   :rolleyes:

View PostCristina_hsw, on 6th January 2012, 01:03, said:

Acum vreo 7 ani, vedeam intamplator o stire la tv: doi copii dintr-un sat se ratacisera in padure si erau de negasit de cateva zile. Cum era noiembrie tarziu, parintii erau disperati ca poate murisera de foame, frig sau mancati de animalele salbatice. Reactie: tot satul a luat icoana Maicii Domnului si a facut procesiune, rugandu-se pentru gasirea lor. La momentul respectiv o intrebam pe prietena cu care ma uitam la stire ce crede si mi-a spus ca crede ca nu o sa-i mai gaseasca in viata. Eu aveam o bucurie in suflet pe care nu mi-o puteam explica, eram sigura ca nu au patit nimic. A doua zi, ca niciodata dau drumul la radio si era exact stirea respectiva: fusesera gasiti. Mai tarziu vad la tv din nou stirea: unul dintre sateni a visat o femeie care i-a spus sa mearga la o groapa de ciment din apropierea satului, ca sunt acolo si s-au dus tintit si i-au gasit acolo. Unul cazuse in groapa si celalalt nu a vrut sa cheme ajutor ci a coborat langa el. Nu aveau nimic decat ca erau putin deshidratati.Stire data la Protv exact cum v-am povestit-o.
Si nici parintele sa minta ca a visat, cand de fapt el stia de existenta gropii, dar abia atunci si-a amintit de ea si s-a gandit ca ar putea fi acolo ...  :rolleyes:

Ateii considera ca exista pentru ca nici o dovada suficient de clara, concreta si PE MASURA(subliniez caci e cel mai important element) caracteristicilor ce ar putea avea atribuite unui zeu sau a altei forte supranaturale demne de venerat, iar speculatiile nu pot fi ridicate la rangul de dovada sau chiar argument ... doar pentru ca ne convine noua caci explica ceea ce nu intelegem sau pur si simplu pentru ca ne place. Cred ca e o mica MARE diferenta.

Edited by archaeus5, 07 January 2012 - 15:57.


#22
Cristina_hsw

Cristina_hsw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 06.07.2011
quote name='archaeus5' date='7th January 2012, 15:36' post='10911386']

Quote

Si nici parintele sa minta ca a visat, cand de fapt el stia de existenta gropii, dar abia atunci si-a amintit de ea si s-a gandit ca ar putea fi acolo ...  :rolleyes:
Care parinte? Se vede ce atent ai citit si tu.. La fel de clar reusesti sa descifrezi si eventualele semne,  probabil, trecand peste ele cu viteza si neatentie. :D

#23
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postarchaeus5, on 7th January 2012, 15:36, said:

Ateii considera ca ... pur si simplu pentru ca ne place.


View Postarchaeus5, on 7th January 2012, 15:36, said:

Cred ca e o mica MARE diferenta.


Corect!

#24
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostLORELYAN, on 8th January 2012, 14:21, said:

Corect!

Mersi ca imi confirmi si intaresti pozitia, desi tu crezi ca faci exact opusul ... ca de obicei.

#25
mork

mork

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 05.10.2007
@evon
Pai inca nu s-au descoperit nici macar bacterii. Deci nu prea are sens ce spui...

@iloveshaorma
... spre deosebire de crestinii care nu stau in ubanca lor si se baga in seama si vorbesc prostii?

Tu, ca biolog cu cercetari proprii ar trebui sa stii ca nu poti confirma ca pe alte planete propice vietii aceasta nu poate apare decat "pusa". Nu de alta dar comunitatea stiintifica si internetica ar vui daca s-ar confirma asa ceva (nu mai vorbesc de comitetul Nobel).

Chestia cu " fenomenul de generatie continuua" nu este legat de abiogeneza; un biolog ar trebui sa stie asta. CE anume a dovedit Pasteur, mai exact? Poti revedea experimentul lui si ai sa iti dai seama, cu exactitate, ce concluzii pot fi trase...

#26
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
E o prostie să încerci să demonstrezi existența sau absența a ceva dacă nu poți pur și simplu .
Și pe cei care încearcă să facă asta nu îi consider nici credincioși nici atei .
Ateu este cel care nu crede neam și cel credincios crede indiferent de prezența sau absența diverselor dovezi contradictorii.
Restul , cei ce încearcă să demonstreze ceva , nu știu ce vor și ce cred .
@Autorultopicului ( ți-am uitat numele , scuze ) , nu ești nici măcar aproape de a fi ateu . Și nu ți-o spun ca un creștin ci ca un ateu indiferent.

#27
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Exoplanetele erau o noutate în urmă cu 20 de ani, nu acum. Astea nici măcar nu sunt în zona habitabilă.

Mai mult, sunt giganți de gaz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate