Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

Preluare informatii site-uri publice

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,

Sper ca m-am incadrat in aria corespunzatoare intrebarii mele.

Vreau sa va intreb ca se pot prelua informatiile de pe site-urile publice (primarii, ministere etc) fara a notifica adimistratorul, dar cu mentionarea url-ului sursa la finalul articolului. Informatiile care ma intereseaza sunt cele care anunta evenimente organizate de primarii, institutii, ministere etc. adica evenimentele care sunt anuntate pe site-urile publice

thx,
Mircea

Editat de M22, 01 ianuarie 2012 - 21:32.


#2
Gallente

Gallente

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 416
  • Înscris: 08.06.2009

View PostM22, on 1st January 2012, 21:09, said:

Salut,

Sper ca m-am incadrat in aria corespunzatoare intrebarii mele.

Vreau sa va intreb ca se pot prelua informatiile de pe site-urile publice (primarii, ministere etc) fara a notifica adimistratorul, dar cu mentionarea url-ului sursa la finalul articolului. Informatiile care ma intereseaza sunt cele care anunta evenimente organizate de primarii, institutii, ministere etc. adica evenimentele care sunt anuntate pe site-urile publice

thx,
Mircea



Sunt publice, nu vad de ce nu.

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.872
  • Înscris: 30.08.2003
Nu e așa simplu. Uite un caz.
Informațiile mele personale au apărut pe un site public. De acolo au fost preluate de diverși drept informații publice, fără acordul nimănui.
Ulterior, conform legii 677/2001 m-am adresat administratorului sitului public pentru îndepărtarea datelor. Acesta a răspuns în termen, a șters datele, și-a recunoscut vina și s-a ajuns în final la o înțelegere.

Problema este că deja datele au fost copiate de "diverși" fără a le verifica și fără a se asigura că sunt într-adevăr publice. Acum sunt afișate de diferite situri drept informații publice. Cum se situează în raport cu legea adminii acestor situri?

Editat de dobrotescunicol, 02 ianuarie 2012 - 17:03.


#4
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 21.07.2009

View Postdobrotescunicol, on 2nd January 2012, 17:03, said:

Nu e așa simplu. Uite un caz.
Informațiile mele personale au apărut pe un site public. De acolo au fost preluate de diverși drept informații publice, fără acordul nimănui.
Ulterior, conform legii 677/2001 m-am adresat administratorului sitului public pentru îndepărtarea datelor. Acesta a răspuns în termen, a șters datele, și-a recunoscut vina și s-a ajuns în final la o înțelegere.

Problema este că deja datele au fost copiate de "diverși" fără a le verifica și fără a se asigura că sunt într-adevăr publice. Acum sunt afișate de diferite situri drept informații publice. Cum se situează în raport cu legea adminii acestor situri?
Bun exemplu, probalil ca trebuie sa citest si legea 677/2001. Dar ce ai descris mai sus este invers. Adica date personale au aparut pe site public fara acceptul persoanei in cauza. Ce caut eu este preluarea pe site public a informatiilor, dar dupa se arata banuiesc ca si aici esti anumite reglementari de care trebuie sa ma informez.

thx de raspunsuri.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Anunturile publicitare sunt informatii publice si nu sunt afectate de alte restrictii in afara dreptului de proprietate intelectuala (afise, insemne, marci s.a.) iar daca le folosesti, este suficient sa indici sursa din care provin.
Datele personale nu sunt publice iar daca un detinator le face publice, acesta raspunde in fata persoanei prejudiciate pentru culpa sa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate