Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Fundatie casa pe perna balast.

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
nisda

nisda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.04.2007
Buna ziua!
Cu toate ca nu am decat raspunsuri partiale la intrebarile puse si nefiind profesionist in domeniul geo incerc sa va ajut doar cu ceva raspunsuri legate de costul pernei de balast.
Tot galatean sunt si eu si exact in aceiasi situatie dar la mine datele sunt un pic diferite:
-terenul pe care intentionez sa construiesc se afla ca si caracteristici intre 3 solutii de fundare:
  1)perna de balast dar pe jumatate din suprafata de construit nu este recomandata deoarece prin decopertare ajung la o adancime ce nu separa foarte mult  viitoarea perna de stratul sensibil la umezire(~ 1,5-2m) si exista riscul de tasare doar a acelei parti;
  2) perna de loess bine compactat sub stricta supraveghere a inginerului  geo si in care am incredere.Pana la el am mai consultat si alti geologi pt acest studiu si m-au facut sa nu ii mai caut si pt lucrarea respectiva-lipsa totala de profesionalism si cuvant;(greu de executat )
  3)fundare directa dar cu amprenta mare pt a suporta greutatea mare a casei- nici aceasta nu este ieftina;

  Acum in cazul meu ramane sa hotarasca dumnealui impreuna cu structuristul si arhitectul.
Ca si bani,pentru cazul meu,aprox .100 de mp amprenta costurile se ridicau undeva la 15.000 de lei(+,-)
-6000 materialul de umplutura;
-4000 inchirierea utilajelor iar restul ar fi pt cararea pamantului, scos plus neprevazute.Nu spun ca nu m-ar ajuta o solutie de fundare mai ieftina dar chiar e ultima investitie in viata asta si trebuie sa o fac bine,sper.
Numai bine

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate