Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 

Sistem Complet - Productie Muzicala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
babyemporio

babyemporio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.05.2008
In primul rand as dorii sa imi cer scuze pentru posibilele greseli, dar este prima postare.
Mi`am propus ca dupa ce vor trece sarbatorile sa incep, incet dar sigur, sa imi configurez un sistem nou axat pe productie muzicala pentru ca voi avea nevoie de ceva stabil.
Voi lucra cu programe gen: FL Studio, Reason, CuBase si Ableton Live. As vrea sa trec si la Logic Pro Studio, dar deja se schimba situatia pentru ca acesta ruleaza cel mai bine pe Mac.
Pana acum am reusit sa strang perifericele, ca sa zic asa, si anume: 2 LCD`uri de 19", 2 monitoare Wharfendale 505.2, Akai MPK Mini si un M-Audio Keystudio 25.
Acum urmeaza partea esentiala. As avea nevoie de un setup oarecum puternic, dar nu stiu ce sa aleg: Windows sau Mac. Pana acum am rulat pe Windows XP, service pack 2, curat, fara add-onuri, procesor Intel Core 2 Duo 2.66 Ghz, dar pe masura ce lucrez in FL Studio - sa zicem - , cand incepe sa ia forma piesa, programul are lag si nu prea imi pot da seama de unele greseli pe care le mai fac.
Deci, o prima intrebare ar fii: Mac sau Windows. Apoi, o configuratie oarecum puternica. Am fost la un magazin sa ma interesez si mi`a fost recomandat I7-le de la Intel ca procesor, in conditiile in care cel mai simplu si de baza I7 pleaca de la aproximativ 1000 Ron. Cu Mac-ul mi`ar fii mai simplu decat cu Windowsul pentru ca l`as putea procura direct in State, la un pret oarecum bun fata de preturile de la noi. Astept recomandari, sugestii, propuneri ! Multumesc anticipat!

#2
Don_CosteLLo

Don_CosteLLo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.04.2007
Precizează ce sumă de bani ești dispus să plătești pentru configurație.

#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Decat la asta-l folosesti? Daca da si e un mare plus Logic Pro Studio pentru tine, cumpara Mac.
Daca nu, poti lua un sistem cu i5 2400(s), 8GB RAM, o placa video decenta, o placa de sunet performanta sau un DAC - in functie de nevoi si preferinte si restul componentelor pe masura, nu trebuie cine stie ce.

Care este bugetul maxim pentru sistemul asta? Mai conteaza altceva sa fie compatibil cu softurile respective? Ca nu cunosc partea asta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate