Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Demolare in regie proprie

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
magghyc

magghyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.01.2008
Buna seara,
Sunt in curs de a obtine autorizarea de demolare a unei case in Bucuresti.
Demolarea vrem sa o facem in regie proprie - la concret proprietarul si 2 prieteni. Casa este din paianta, asa ca nu pune probleme deosebite...
Insa marea mea problema e ca nu gasesc ce CONDITII trebuiesc indeplinite ca demolarea sa fie legala. Adica:
- avem reguli anume de ''örganizare santier"' ? Termenul e amuzant pentru 3 oameni, dar banuiesc ca daca vine vreun control nu o ma mai amuz
- cei 2 prieteni - care sunt real neplatiti, cum si unde trebuie sa declare ca sunt voluntari? Si daca avem nevoie de un om platit, cum procedam?

De fapt sincer nici nu stiu la ce sa ma astept, nu stiu ce norme si legi trebuie sa respectam. Daca e cineva care stie legislatia as fi foarte recunoscatoare...caci treaba cu hartogariaia (obtinerea de avize etc) este in sarcina mea si vreau sa fac tot posibilul ca demolarea sa respecte legile (ale cui or fi ele, ISC, primarie, munca etc).

Multumeesc!

#2
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
incearca sa inalti gardul la 3 metri cu ceva prin care nu se vede si baga oamenii la munca ;) in caz de control spuneti ca vroiati sa va duceti acolo la toaleta si ati ramas socati de peisaj ;)
Cat despre plata oamenilor ... spui ca au venit unu cu hartia si unu sa te tina de mana >:)
SERIOS:  nu te intreaba nimeni nimic daca nu deranjezi vecinii cu zgomote intre anumite ore de odihna ;)

Edited by cutremurul, 10 December 2011 - 23:00.


#3
magghyc

magghyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.01.2008

 cutremurul, on 10th December 2011, 22:59, said:

incearca sa inalti gardul la 3 metri cu ceva prin care nu se vede si baga oamenii la munca ;) in caz de control spuneti ca vroiati sa va duceti acolo la toaleta si ati ramas socati de peisaj ;)
Cat despre plata oamenilor ... spui ca au venit unu cu hartia si unu sa te tina de mana >:)
SERIOS:  nu te intreaba nimeni nimic daca nu deranjezi vecinii cu zgomote intre anumite ore de odihna ;)

Haha, Multumesc de umor...eu totusi am auzit ca santierele din Bucuresti sunt destul de "vizitate"'.  Nu sunt speriata, sunt doar preventiva si deci as vrea sa stiu ce zice la lege ca trebuie sa respectam (in caz ca stie cineva).

#4
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
eu vorbeam serios ... lasand umorul la o parte daca nu e o zona centrala si nu deranjezi vecinii NU vine peste tine protectia muncii ;) in caz ca vezi aceeasi masina facand ture pe acolo cam 2 ore incetezi activitate si iei o pauza cateva zile ;)

#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Da-i ma drumu!

#6
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

 e_bulu, on 11th December 2011, 11:12, said:

Da-i ma drumu!
Ai aprobare si din partea mea, poti sa-i dai drumu ! Daca apare cineva zi ca ti-am aprobat eu. In centru istoric al bucurestiului sau dat foc la case de patrimoniu si pe tine te doare capu cum sa darami o casa din paiate.

#7
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Daca ai autorizatia , da-i drumul fara griji .
Nu vin "baietii" la demolari case de paianta ca stiu ca nu e loc de spaga .
Pune totusi un panou de santier cu numarul autorizatiei&shit .

Edited by motanul13, 21 December 2011 - 17:55.


#8
cheptea1q

cheptea1q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 02.12.2004

 motanul13, on 21st December 2011, 17:55, said:

Daca ai autorizatia , da-i drumul fara griji .
Nu vin "baietii" la demolari case de paianta ca stiu ca nu e loc de spaga .
Pune totusi un panou de santier cu numarul autorizatiei&shit .

Imi cer scuze anticipat pt ca am postat aiurea dar nu am gasit nimic relevant la o cautare anterioara.
Ma intereseaza cum ar trebui sa arate Notificarea pt Acordul de mediu necesar pt Autorizatia de constructie.
Am atasat si formularul.
Ma intreseaza concret ce ar trebui specificat la fiecare rubrica in parte
Multumesc

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate