Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...
 Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 

De ce ai renunta la abonament?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 14.08.2006
1. Pentru ca nu pot plati factura online (ma refer la card bancar nu la internet banking), iar POS-urile de la Germanos se folosesc doar ptr. achizitionare de abonamente si telefoane, nu si ptr. facturi.
2. Ptr. ca nu au niciun abonament cu SMS-uri nationale incluse.
3. Ptr. ca nu-s flexibili la ofertele ptr. abonament in comparatie cu ceilalti operatori.
4. Ptr. ca sunt abonat de peste 3 ani si nu pot sa transfer la o cartela cosmote mai mult de 5 euro (desi vreau sa transfer 6), in conditiile in care nu am avut niciodata   intarzieri la plata facturii iar facturile depasesc 40 lei/lunar.
5. Ptr. ca odata ce mi-am activat o extraoptiune, nu pot s-o dezactivez singur, ma obliga sa sun la serviciul clienti si sa ma targuiesc ca la piata.

Astept si motivele voastre, poate in felul acesta o sa se schimbe ceva, sau macar o sa ia o decizie in cunost. de cauza cei care vor sa se aboneze.

#2
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Si mai adaug eu unul, foarte important .
E mult mai ieftin daca esti pe cartela si poti sa renunti cand vrei la serviciile cosmote .

#3
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
sau daca nu ai bani momentan (se mai intampla) sa-ti incarci cartela, nu o incarci. Nu te streseaza nimeni.

#4
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Mai adaug, pentru ca nu ofera bonusuri/puncte de loialitate.

Sunt client pe abonament la ei de ~5 ani  de zile. De-a lungul timpului am avut abonamente cu preturi intre 11-15 euro, dar n-am reusit niciodata sa ma bucur de o reducere la pretul unui mobil la ei. Niciodat n-am primit o reducere mai mare de 150 lei.

#5
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
@meanman: Dar cand ti-ai facut abonament, nu ai stiut de aceste 5 puncte + 1 de la @buteliearagaz ?

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 14.08.2006
Nu am stiut, nu toate aceste lucruri sunt stipulate in contract. Le-am descoperit pe parcurs ptr. ca am avut ghinionul sa ma intalnesc de aceste situatii.

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,225
  • Înscris: 08.12.2006

 muc_cel_mic, on 6th December 2011, 10:46, said:

Mai adaug, pentru ca nu ofera bonusuri/puncte de loialitate.

Sunt client pe abonament la ei de ~5 ani  de zile. De-a lungul timpului am avut abonamente cu preturi intre 11-15 euro, dar n-am reusit niciodata sa ma bucur de o reducere la pretul unui mobil la ei. Niciodat n-am primit o reducere mai mare de 150 lei.
Pai si daca aveai puncte de fidelizare, cat crezi tu ca aveai reducerea? Oricum, ei dau fidelizare, cand reanoiesti abonamentul iti dau minute in afara retelei, de exemplu mie mi-au dat odata la 2 ani , 25 min nationale reportabile. Din punctul meu de vedere, aceste fidelizari 9minute nationale sau reduceri la telefoane) sunt aproxiamtiv acelasi lucru daca ti-ar fi dat puncte cum fac orange sau vodafone (nu mai cunoasc exact conditiile de acordare a punctelor pentru cei din urma)

#8
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

 cuculea, on 6th December 2011, 13:04, said:

Pai si daca aveai puncte de fidelizare, cat crezi tu ca aveai reducerea? Oricum, ei dau fidelizare, cand reanoiesti abonamentul iti dau minute in afara retelei, de exemplu mie mi-au dat odata la 2 ani , 25 min nationale reportabile. Din punctul meu de vedere, aceste fidelizari 9minute nationale sau reduceri la telefoane) sunt aproxiamtiv acelasi lucru daca ti-ar fi dat puncte cum fac orange sau vodafone (nu mai cunoasc exact conditiile de acordare a punctelor pentru cei din urma)
Cred ca in 5 ani de contract as fi adunat la fidelizare suficiente puncte pentru un nokia x1-01.

#9
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,225
  • Înscris: 08.12.2006

 muc_cel_mic, on 6th December 2011, 13:30, said:

Cred ca in 5 ani de contract as fi adunat la fidelizare suficiente puncte pentru un nokia x1-01.
Nu mai spune....unde asta? la ce operator? De exemplu, ma uit la Orange pe site , la capitolul Puncte Thank you....sunt valabile o perioada care sigur nu este de 5 ani cat vrei tu (punctele acumulate în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2008 și neconsumate până la 31 decembrie 2011 expiră la 31 decembrie 2011). 10 puncte = 1 euro si acestea ti se acorda in functie de valoarea facturii pe care o platesti. iar...daca ai facturi foarte mari si primesti o graoza de puncte, nu te mai bucuri de o subventie la un telefon mai smecher...ti-l iei si gata ca se presupune ca ai si gologani si nu stai sa te gandesti in ce retea sunti sau daca sa treci de pe ab. la pre-pay ca iesi mai ieftin.

Asa ca...in cazul Cosmote, ce dai pe mere iei pe pere, niciunii nu sunt mai breji. Intr-adevar, site-ul orange este mult mai colorat si asta iti ia ochii, dar are si multe functionalitazi intr-adevar bune si flolositoare.nu zici nu. Este singurul si unicul lucru pentru care asi renunta la Cosmote...SITE-ul lor de kk-at si neutilizabil .

Faza cu felxibilitatea...nu inteleg la ce se refera initiatorul toplicului....intr-adevar, ca nu au sms-uri nationale este frustrant dar nu este un punct cheie in decizia de a renunta la abonamet cosmote. Am un bun prieten care imi este si asociat si la una din firme, a renuntat la 10 abonamente vodafone si a trecut pe cosmote , motivul principal fiind ca avea de vorbit foarte mult si in Romtelecom (avantajul asta nu il vede nimeni observ, iar firme care folosesc la greu Romtelecomul sunt n), a negociat cu cei de la Cosmote si a obtinut ce a vrut el , conditii puse si pret si altele, in proportie de aproximativ 70 %, pentru vreo 11-12 abonemente....ce nu este flexibil la Cosmote, chiar nu vad.

La optiunea de a iti dezactiva singur extraoptiunile, nu sunt foarte sigur ca este exact cum zice initiatorul, ca nu poti si singur, dar o sa studiez problema si o sa revin. Si pe abonament, intr-o vreme, merge meniul *100#, o sa vad daca mai merge acum si ce mai e pe acolo, oricum, pentru mine, iar , nu este un punct important sa reziliez un abonement.

Sa nu care cumva sa aveti impresia ca tin partea cosmoteului, pur si simplu sunt multumit de ei la ce imi ofera si consider ca daca plec la alt operator, nu castig absolut nimic financiar atat de mult incat sa il schimb. pt. mine telefonul mobil si telefonia in general este un rau necesar, ma intereseaza sa am net pe tel, sa fac ALO ALO si sa am semnal bun....si nimic mi amult, partea financiara, oricum platesti si la alt operator.

Edited by cuculea, 06 December 2011 - 14:24.


#10
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 14.08.2006
Am deschis topicul in ideea de a renunta la abonament, dar nu la Cosmote. De exemplu anul viitor imi expira contractul si o sa ma mut pe cartela, tot la Cosmote. Adevarul este ca ei ofera mai mult ptr. cei care au cartele decat ptr. abonati. Cuculea, prietenul tau a negociat ptr. ca are firma si plateste mai mult, dar eu ca si end user pot sa-mi aleg optiunile de pe site; ofertele sunt OK, dar am nevoie de cash sa platesc factura, sau sa merg intr-un singur loc in sibiu sa pot achita folosind cardul. Sa-mi dezactivez anumite extraoptiuni trebuie sa sun la serviciul clienti si sa-i dau explicatii operatorului, sa-i transfer 6 euro unui prieten nu-mi da voie, cica nu permite sistemul, decat numai 5..astea sunt serviciile de care nu sunt multumit ca si abonat.

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Poate te inveti minte ca si mine: am fost abonat prin toate 3 retelele, si orice abonament i-l aveam peste 70 ron. M-am saturat de atatea abonamente "imposibile" dar erau posibile la cartela.
Aveam prieteni care ma depaseau la minute/sms/internet pe cartela decat eu pe abonament.
Ei plateau o optiune 5~10 euro, eu plateam peste 12 Euro si nu aveam atatea cate aveau ei. Si am pus punct.
Rand pe rand la toate abonamentele. Acum am 3 cartele in 3 retele. E mai bine asa.

#12
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 loveparade, on 6th December 2011, 16:58, said:

Acum am 3 cartele in 3 retele. E mai bine asa.
Si minutele nationale cum le folosesti? Asta presupunand ca nu ai active optiuni doar cu minute in retea.
Poate ar fi de ajuns 1-2 cartele iar minutele nationale oferite de acestea sa le vorbesti in reteaua la care ai renuntat.

Edited by danutz1, 06 December 2011 - 17:08.


#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 danutz1, on 6th December 2011, 17:06, said:

... ar fi de ajuns 1-2 cartele ...

Asa se face si reincarcarea. Pe rand. Nu toate 3 deodata. Mai rar cu reincarcarile pe la Cosmote. E jale reteaua!

#14
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

 cuculea, on 6th December 2011, 14:14, said:

Asa ca...in cazul Cosmote, ce dai pe mere iei pe pere, niciunii nu sunt mai breji. Intr-adevar, site-ul orange este mult mai colorat si asta iti ia ochii, dar are si multe functionalitazi intr-adevar bune si flolositoare.nu zici nu. Este singurul si unicul lucru pentru care asi renunta la Cosmote...SITE-ul lor de kk-at si neutilizabil .
+100  :coolspeak:
Cel mai de kkt site. Pana si RDS si-a tras site fain.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate