Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 

nu se sting ledurile

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 03.02.2011
buna
am si eu o problema cu niste spoturii
daca ma puteti ajuta
am montat niste spoturi cu leduri un spot are 18 leduri
le-am montat am facut to si merge,singura problema care ma deranjeaza este ca:
aprind spoturile de la intrerupato, iar dupa ce la sting de la intrerupator imi raman aprinse dar nu de tot
imi raman aprinse unpc,ma puteti ajuta?
va rog frumos.

#2
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.442
  • Înscris: 27.05.2006

 hajliparli, on 1st December 2011, 22:32, said:

buna
am si eu o problema cu niste spoturii
daca ma puteti ajuta
am montat niste spoturi cu leduri un spot are 18 leduri
le-am montat am facut to si merge,singura problema care ma deranjeaza este ca:
aprind spoturile de la intrerupato, iar dupa ce la sting de la intrerupator imi raman aprinse dar nu de tot
imi raman aprinse unpc,ma puteti ajuta?
va rog frumos.

ai întrerupător din ăla cu beculeț probabil... care face figuri la orice fel de bec care nu e cu filament. Cel mai simplu e să deconectezi beculețul din întrerupător. Mai e și o soluție nerecomandată, să pui o rezistență în soclul becului ca curentul să treacă prin ea și nu prin bec atunci cînd becul e stins (vorbim de curentul rezidual al beculețului cu neon din întrerupător) dar sînt probleme cu dimensionarea ei, căci va disipa putere cînd becul e aprins, și dacă disipă prea mult ---> buba

O a treia soluție, fără dezavantaje dar care presupune o mică modif. la instal. electrică, deci trebuie să te pricepi, e să aduci din doză încă un fir la întrerupător numai pt alimentarea acelui beculeț cu neon, și să modifici și modul de conectare al acestuia în întrerupător; în felul ăsta beculețul va arde tot timpul indiferent dc. lumina e aprinsă sau nu și nu va influența în nici un fel becul.

Eu am aplicat soluția asta la lumina de la baie, unde am vrut ca "stins" să fie complet stins ca să nu vină pic de curent în bec și să elimin complet riscul de electrocutare în mediul umed

#3
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 XON-XOFF, on 2nd December 2011, 00:18, said:

ai întrerupător din ăla cu beculeț probabil... care face figuri la orice fel de bec care nu e cu filament. Cel mai simplu e să deconectezi beculețul din întrerupător. Mai e și o soluție nerecomandată, să pui o rezistență în soclul becului ca curentul să treacă prin ea și nu prin bec atunci cînd becul e stins (vorbim de curentul rezidual al beculețului cu neon din întrerupător) dar sînt probleme cu dimensionarea ei, căci va disipa putere cînd becul e aprins, și dacă disipă prea mult ---> buba

O a treia soluție, fără dezavantaje dar care presupune o mică modif. la instal. electrică, deci trebuie să te pricepi, e să aduci din doză încă un fir la întrerupător numai pt alimentarea acelui beculeț cu neon, și să modifici și modul de conectare al acestuia în întrerupător; în felul ăsta beculețul va arde tot timpul indiferent dc. lumina e aprinsă sau nu și nu va influența în nici un fel becul.

Eu am aplicat soluția asta la lumina de la baie, unde am vrut ca "stins" să fie complet stins ca să nu vină pic de curent în bec și să elimin complet riscul de electrocutare în mediul umed
nu nu am intrerupator din ala am avut si asa am facut si eu la alea
la astea am intrerupator normal fara beculet,sunt spoturi cu cate 18 leduri fiecare
dar nustiu din ce cauza nu se stinge de tot am incercat sa inversez si firele dar tot nu merge
se aprinde normal iar dupa ce il sting de la intrerupator mai ramane o lumina slaba in spot

si as mai avea nevoie de ceva:ce rezistor imi trebuie sa pun la un transformator de 12v ca sa pot pune leduri si sa nu se arda

#4
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Ce ai pe intrerupator, faza sau nulul?

#5
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.443
  • Înscris: 18.07.2011
Pentru a scapa de problema foloseste un intrerupator faza/nul , este cel montat pe prelungitoarele cu intrerupator , daca are beculet il dezafectezi .
Pentru alimentare la 12v formule de calcul gasesti aici http://forum.softped...howtopic=432725

Editat de hemTT, 03 decembrie 2011 - 22:57.


#6
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 Selsin, on 3rd December 2011, 23:43, said:

Ce ai pe intrerupator, faza sau nulul?
pe intrerupator? am faza

 hemTT, on 3rd December 2011, 23:56, said:

Pentru a scapa de problema foloseste un intrerupator faza/nul , este cel montat pe prelungitoarele cu intrerupator , daca are beculet il dezafectezi .
Pentru alimentare la 12v formule de calcul gasesti aici http://forum.softped...howtopic=432725
am uitat sa va spun ca sunt spoturi cu leduri
doar ca nu sunt la 12v,se conecteaza direct la 220v

#7
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.443
  • Înscris: 18.07.2011

 hajliparli, on 4th December 2011, 09:47, said:

am uitat sa va spun ca sunt spoturi cu leduri
doar ca nu sunt la 12v,se conecteaza direct la 220v
Asa am si eu un spot cu led care nu se stinge daca ii tai curentul din intrerupator dar daca "becul" consuma 3W la putere maxima cit crezi ca va consuma daca abia pilpiie si iar e bun ca ai un reper noaptea cind intri prin zona , daca te enerveaza tare singura solutie e intrerupator faza/nul - exact cum l-ai scoate din priza .

#8
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 hemTT, on 4th December 2011, 19:05, said:

Asa am si eu un spot cu led care nu se stinge daca ii tai curentul din intrerupator dar daca "becul" consuma 3W la putere maxima cit crezi ca va consuma daca abia pilpiie si iar e bun ca ai un reper noaptea cind intri prin zona , daca te enerveaza tare singura solutie e intrerupator faza/nul - exact cum l-ai scoate din priza .
aha ok
da din acela am

 hajliparli, on 4th December 2011, 19:19, said:

aha ok
da din acela am
si as vrea sa se stinga de tot chiar daca nu are un consum ridicat

#9
Selsin

Selsin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 26.03.2010
Bun, si care-i logica de mai raman ledurile aprinse odata ce am intrerupt faza care vine prin intrerupator iar pentru a ase stinge complet trebuie sa intrerup si faza si nulul concomitent?

Editat de Selsin, 04 decembrie 2011 - 18:32.


#10
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 2.443
  • Înscris: 18.07.2011
Simte o tensiune foarte mica si ramine aprins slab , pui un rezistor de 1k pe el si se va stinge .

#11
hajliparli

hajliparli

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 906
  • Înscris: 03.02.2011

 hemTT, on 4th December 2011, 23:22, said:

Simte o tensiune foarte mica si ramine aprins slab , pui un rezistor de 1k pe el si se va stinge .
dar daca pun rezistenta atunci nu se va arde rezistenta,spoturile sunt de 220,si daca eu pun rezistenta de 1k cand voi aprinde de la intrerupator ea se va arde nu??
eu asa as zice,sau cum te referi,rezistenta se pune pe faza si null care vin la spot nu??
si la ce a zis mai sus,m luat firele doar ele am aprins spoturile si..... dupa de leam separat la fel
au ramas aprinse putin,eu mam gandit ca au un condensator mic acolo dar nu au,daca ar avea,
cand iau eu spotul jos atunci ar ramane aprins,dar daca il iau se stinge total,
nu inteleg ce ar trebui,iam facut chiar si un circuit de redresare si tot nu merge
daca puteti sa ma ajutati cumva......va rog facetio

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate