Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Ceva probleme cu fotografiile facute cu D300

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
Salut...
Am o problema, astazi am fost nevoit sa maresc ff mult o fotografie facuta cu D300+18-105mm si surpriza, am descoperit pe poza un puct rosiatic. Stie careva sau a mai intalnit si altcineva asemenea "punctulete", de la ce sa fie oare, senzor, praf..?
Mentionez ca am verificat si pozele facute cu 16-85mm si aici aceeasi problema. Nu apar punctuletele in toate fotografiile.
Atasez 2 poze cu puncte rosiatice, prima poza facuta cu 16-85mm, cea de-a doua fotografie este facuta cu 18-105mm  si sunt ff mult marite.
Multumesc

Edited by gavroche83, 23 November 2011 - 20:23.


#2
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postgavroche83, on 23rd November 2011, 20:20, said:

Salut...
Am o problema, astazi am fost nevoit sa maresc ff mult o fotografie facuta cu D300+18-105mm si surpriza, am descoperit pe poza un puct rosiatic. Stie careva sau a mai intalnit si altcineva asemenea "punctulete", de la ce sa fie oare, senzor, praf..?
Mentionez ca am verificat si pozele facute cu 16-85mm si aici aceeasi problema. Nu apar punctuletele in toate fotografiile.
Atasez 2 poze cu puncte rosiatice, prima poza facuta cu 16-85mm, cea de-a doua fotografie este facuta cu 18-105mm  si sunt ff mult marite.
Multumesc


    Este un pixel care face probleme.Trebuie facuta operatia de remapare pixeli intr-un service specializat si se rezolva.Numai bine.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007
Daca-i numa unu se rezolva la editare. Service'ul merita cand sunt mai multi.

#4
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
multumesc pentru lamuriri.
Cred ca este doar unul, am mai analizat cca. 50 poze iar din acetea doar in vreo 15 am vazut acest punctulet. In celelalte nu am vazut nimic.
Cred ca SKIN sunt cei in masura sa rezolve problema, mai exista si altii?

#5
gavroche83

gavroche83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 17.03.2009
salutare..am inteles ca photoshop scoate asemenea pixeli rosii, stie cineva ce setare tb sa fac?

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
lol... steare... poate vroiai sa spui ce operatie sa faci....
poti face chestia asta si in paint: alegi "creion" apoi alegi "pipeta" pentru a prelua o culoare adiacenta pe care o consideri ca trebuie sa fie in locul acelui pixel si apoi dai cu creionul pe acolo.

sau poti sa incerci asa sau asa

Edited by shmu, 02 December 2011 - 11:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate