Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite
 IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 

Abuz de incredere

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009
Buna! Acum mai 2 luni am avut niste probleme cu o persoana . In primul rand i-am imprumutat o suma de bani pe care inca nu i-am primit nici in ziua de azi. In al doilea rand am muncit cu in domeniul constructiilor 2 zile el a primit toti banii si i s-a spus sa imi dea si mie partea ce se cuvine, pe care nu mi-a dat-o nici in ziua de azi. In al treilea rand i-am imprumutat un telefon pe care respectivul l-a vandut fara sa stiu (pana mai tarziu ce am aflat). Am fost la politie am facut o reclamatie si politistul a l-a silit o vreme sa-mi dea prejudiciul. Cand il sunam sa ne rezolvam problemele nu spunea niciodata ca nu are sa-mi dea, doar ma evita , spunea ca este in alt oras sau are treaba si ma suna in 5 minute dupa care nu mai suna. Politistul a spus ca daca nu imi da banii pot sa aleg sa i se trimita dosarul la justitie. Acum va cer voua ajutorul sa imi dati si mie niste informatii despre cheltuieli si cum se desfasoara o astfel de procedura. Adica o sa plateasca el toate cheltuielile inclusiv ale mele? deoarece nu eu am inaintat procesul ci politia. Astept informatii. Multumesc!

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu ai cum sa dovedesti ca i-ai dat ce i-ai dat...  Nu ai nimic la mana (scris).

Daca ajungi la proces, asta cere bani si timp de tocat, dureaza ceva, DAR, poti cere daune si sa-ti plateasca cheltuielile de judecata. Asta in caz ca vei casiga. Dar avand in vedere ce am zis mai sus... Cere sfatul avizat al unui avocat.

Edited by colombo2003, 22 November 2011 - 14:40.


#3
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 colombo2003, on 22nd November 2011, 14:38, said:

Nu ai cum sa dovedesti ca i-ai dat ce i-ai dat...  Nu ai nimic la mana (scris).

Daca ajungi la proces, asta cere bani si timp de tocat, dureaza ceva, DAR, poti cere daune si sa-ti plateasca cheltuielile de judecata. Asta in caz ca vei casiga. Dar avand in vedere ce am zis mai sus... Cere sfatul avizat al unui avocat.


Telefonul este cumparat de curand pe baza unui abonament. Am contractul care arata ca telefonul imi apartine. Si cunosc si persoana caruia i s-a vandut telefonul. Asta ma ajuta cu ceva? Multumesc.

Edited by covimarius, 22 November 2011 - 14:46.


#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred! Pentru ca il puteai da cu buna stiinta (asa cum s-a si intamplat de fapt), iti putea fi furat etc.
Poate cel mult sa iei ca martor acea persoana si sa dea si o declaratie scrisa ceva, dar nici asa nu cred ca rezolvi ceva. E ca si cum ti-a fost furat telefonul in autobuzi si apoi vandut la piata.

Asa cum am zis, cel mai bine, consulta si un avocat (platesti doar consultatia) in prima instanta. Apoi, in functie de ce-ti zice ala, vezi tu ce si cum mai departe... Succes!

#5
covimarius

covimarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.07.2009

 colombo2003, on 22nd November 2011, 14:56, said:

Nu cred! Pentru ca il puteai da cu buna stiinta (asa cum s-a si intamplat de fapt), iti putea fi furat etc.
Poate cel mult sa iei ca martor acea persoana si sa dea si o declaratie scrisa ceva, dar nici asa nu cred ca rezolvi ceva. E ca si cum ti-a fost furat telefonul in autobuzi si apoi vandut la piata.

Asa cum am zis, cel mai bine, consulta si un avocat (platesti doar consultatia) in prima instanta. Apoi, in functie de ce-ti zice ala, vezi tu ce si cum mai departe... Succes!

Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate