Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 

Probleme prin Fedora 16

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Bun...mi-am pus si eu Fedora 16 (fost utilizator de ubuntu), Acum...am si eu niste mici intrebari.
Cum imi fac contul sa fie admin...sau...ma rog...de exemplu am multe foldere la care cica nu am permissions. Cum intru in ele?
Am incercat sa instalez ceva...si am gasit ca instalarea se face cu comanda yum install...Numai ca imi spune Errror:database disk image is malformed.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
am gasit chestia asta: http://forums.fedora...ad.php?t=260195
eu nu sunt utilizator de .rpm dar am gasit pe google...
sfatul meu este ca atunci cand ai o eroare sa o pui sa ti-o caute google, ai sanse mari sa afli solutia pe undeva. eu asa fac si pana acum am reusit multe chestii.

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
@Gady_paul: la instalare nu ai alocat o parolă contului de root??? Pentru logare ca root dai comanda su, apeși Enter și la cerere pui parola de root. Dacă te-ai obișnuit cu sudo poți instala sudo și adaugi userul tău în /etc/sudoers. Totuți după eroare ești logat ca root, nu?
Sau tu vrei să te loghezi în X server ca root???  :cursing:
Unde sunt directoarele și fișierele pe care nu le poți accesa, în /home/user sau în / ? Sau te referi cumva la ceva partiții?
Fii te rog mai explicit!

#4
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
deci...contul de root are cam acelasi username si parola cu userul curent. Cat despre foldere...la unele din / am accesul blocat.

Si problema de mai sus..l-am intrebat si pe google si nu m-a ajutat. si nu prea pot instala nimic, si nici ce e pe acel site nu merge

#5
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 Gady_paul, on 19th November 2011, 16:36, said:

deci...contul de root are cam acelasi username si parola cu userul curent. Cat despre foldere...la unele din / am accesul blocat.

Si problema de mai sus..l-am intrebat si pe google si nu m-a ajutat. si nu prea pot instala nimic, si nici ce e pe acel site nu merge

Epic...  :cursing:
Dragul meu, username= nume utilizator (nume CONT utilizator), că e dan, paul, gogu sau root...  Root are TOATE DREPTURILE DIN LUMEA ASTA, face ce vrea mușchiul lui, ORIUNDE în sistem. Ergo, nu ești logat ca root!!!  :ciocan:  
Cum arată promptul în terminal? Un screenshot ceva? La ce foldere anume ai ”accesul blocat”? Ce zice comanda ls -al / ?

Attached Files

  • Attached File  user.png   1.27MB   31 downloads

Edited by shogun1, 19 November 2011 - 19:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate