Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie
 

recomercializare incaltaminte

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Ma intereseaza daca este legal urmatorul lucru si daca mai am nevoie de ceva acte.

Incaltamintea o cumpar din Romania, de la un foarte bine cunoscut magazin de incaltaminte. Beneficiez de reduceri majore la acest magazin, iar prin acest lucru ma gandesc sa cumpar en-gross si sa recomercializez incaltamintea.

Primesc factura pe incaltamintea cumparata.

As vrea sa o recomercializez pe internet. Daca eu am cumparat de la ei, cu factura, am dreptul de a recomercializa ?

Multumesc

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 14.08.2006
Sigur ca ai dreptul de a vinde mai departe. Exista 2 posibilitati: ori vinzi la negru, ori iti faci un PFA sau o firma. Ptr. orice activitate LEGALA pe care o desfasori, este obligatoriu sa ai factura; daca iti faci PFA trebuie sa inveti sa-ti ti o contabilitate, daca-ti faci firma, trebuie sa platesti un contabil, care o sa te ajute cu toate aceste facturi si alte hartii. Ai nevoie de aceste facturi ptr. a putea dovedi organelor de control ca tu lucrezi legal si esti un afacerist corect care-si plateste toate impozitele pe profit, altfel risti sa iei niste amenzi si eventual sa-ti inchida si "afacerea".

#3
Caricaturata

Caricaturata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.11.2011

 ReKo, on 18th November 2011, 01:58, said:

Ma intereseaza daca este legal urmatorul lucru si daca mai am nevoie de ceva acte.

Incaltamintea o cumpar din Romania, de la un foarte bine cunoscut magazin de incaltaminte. Beneficiez de reduceri majore la acest magazin, iar prin acest lucru ma gandesc sa cumpar en-gross si sa recomercializez incaltamintea.

Primesc factura pe incaltamintea cumparata.

As vrea sa o recomercializez pe internet. Daca eu am cumparat de la ei, cu factura, am dreptul de a recomercializa ?

Multumesc


N-as baga mana in foc ca e perfect legal.
Din cate stiu eu, sunt destule firme (cele foarte mari de regula) care cer ca produsele lor sa fie vandute doar de distribuitori legali (partneri in urma semnarii unui contract). Adica tu ca si persoana fizica sau juridica, nu poti sa cumperi si sa revinzi produsul respectiv dupa bunul plac.
In majoritatea cazurilor ( in cazul electronicelor, stiu catevva corporatii mari care fac asta) trebuie sa te autentifici ca distribuitor legal semnand un contract.
In cazul vanzarii de incaltaminte e tot asa.
Dar la modul cum se aplica legile in Romanica noastra, n-ar trebui sa-ti faci probleme.

#4
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Una alba, una neagra :) Multumesc pentru raspunsuri.

Din cate stiu eu, firma de la care cumpar e si producatoare pentru anumite articole. Nu le-am mai vazut la alte magazine, deci probabil tin si de exclusivitate.

Pe mine ma intereseaza sa fac totul legal, de asta ma gandesc la o ultima varianta: sa le vand in regim de SH.

Totusi trag de informatii, sa vad daca le pot vinde asa noi.

@Caricaturata
Nu legile din Romania ma sperie, pur si simplu firma de la care cumpar se poate autosesiza si de atunci incep problemele daca eu fac ceva ilegal.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea e ok ce vrei tu sa faci.

Quote

Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite
Art. 1
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
.......................
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;


#6
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Trebuie sa existe o posibilitate, o lege, o modalitate in care sa recomercializezi un bun. Inca o caut. Multumesc pentru informatii.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
sigur ca exista: achizitionezi bunul de la un comerciat en gros.

ps: acelasi comerciat poate sa desfasoare ambele activitati (en gros si cu amanuntul). daca e si cazul celui cu care lucrezi tu, intereseaza-te la un contabil ce trebuie sa contina factura pe care o primesti (astfel incat sa-ti permita sa vinzi mai departe marfa).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate