Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Un pic de ajutor va rog

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Buna ziua.As dori daca se poate sa ma lamuriti in privinta unui caz de-al prietenului meu.
In urma cu vreo 3 ani a lucrat la o pizzerie ca si livrator.Proprietara incepuse sa nu ii mai plateasca salariul fix asa ca dupa 3 luni in care nu a luat decat banii pe care ii facea din comision si ce ii mai ramanea de la livrari,a decis sa plece impreuna cu alti colegi.Logic ca au fost discutii si certuri...in fine de abia de aici incepe adevarata problema.La vreo cateva luni dupa ce prietenul meu a plecat de acolo,proprietara a avut probleme la vreo 2-3 pizzerii,in sensul ca cnv a scris cu sprayuri si au fost lipite sau infundate incuietorile.Tipa a depus plangere la politie(ceva perfect normal) numai ca printre suspecti l-a numit si pe prietenul meu si inca vreo 2 livratori dinte cei care plecasera.Prietenul meu a fost la politie pentru a i se lua o declaratie,nu s-a dovedit nimic normal....ideea e ca tipa a continuat cu plangerile si nu stiu ce a facut mai departe.Acum dupa 2 ani si cv prietenul meu primeste o scrisoare de la parchetul de pe langa judecatoria sectorului 3 in care scrie urmatoarele:

Prima foaie:
Va trimitem alaturat un exemplar al rezolutiei cu nr. de mai sus din data de 05.10.2011 a Parchetului de pe langa Judecatoria sect.3  Bucuresti,impreuna cu referatul organelor de cercetare penala.
semnat prim procuror.



A doua foaie:
                                                   Rezolutie
Procuror X-ulescu,de la Parchetul de pe lg.Jud.sect.3 Bucuresti,
Analizand actele dosarului cu nr.de mai sus si referatul intocmit de organele de politie cu propunerea de neincepere a urmaririi penale,
In baza dispozitiilor cu art.228 al.6 C.p.p rap.la art.10 lit.d din C.p.p
Dispun:
1.NEINCEPEREA urmaririi penale in dosarul de mai sus indicat fata de "prietenul meu" sub aspectul savarsirea infractiunii prev. de art 217 din C.p
2.Cheltuielile judiciare raman in sarcina statului
3.Solutia se comunica impreuna cu o copie de pe referatul politiei


Eu nu ma pricep la procedurile acestea deoarece nu m-am lovit de ele pana acum,dar din ce mi-am dat seama cred ca e pur si simplu un fel de clasare a dosarului si concluzia ca prietenul meu chiar nu a avut legatura cu pizzeriile tipei,asa ca nu ne-am agitat prea tare cand dupa ce am citit scrisoarea.Azi in schimb ma suna prietenul sa imi spuna ca a vorbit cu un amic care e bucatar la pizzeria tipei si i-a spus ca si ea a primit o scrisoare si ca a inceput sa se crizeze ca nu o sa il lase in pace si ca o sa il tarasca prin tribunale si etc.
Intrebarea mea este...se pune problema de asa ceva?Adica presupun ca procurorul ala nu este atat de inapt incat sa decida ca prietenul meu e nevinovat asa aiurea de capul lui.

Astept pareri de la dvs. si va multumesc mult in avans!

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ti-ai dat seama bine! NU are ce sa-i faca, pentru ca nu exiosta dovezi si probe. Ah, 'martori' (minciosi si 'binevoitori') oricand insa.
Stati linistiti, pana la urmatoarele evenimente...

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Peietenul tau pate dormi linistit. NEINCEPEREA urmaririi penale (NUP), chiar asta inseamna, ca nu va fi cercetat/ judecat/condamnat etc, deoarece nu s-a gasit nimic care sa-l incrimineze, deci procurorul n-are motive sa trimita dosarul mai departe, adica la judecatorie/tribunal. Sper c-am fost destul de clar, mai babeste nu pot explica. :) Ce-a primit bucatarul, portarul sau femeia de serviciu, e treaba lor. Daca prietenul tau a primit NUP, nu-nseamna automat,ca si ceilalti "suspecti" trebuiau sa priemasca la fel, deci n-are rost sa se consulte cu ei si, eventual, sa se agite fara rost. Chiar daca prietenul tau ar fi mazgalit si infundat, daca nu l-au "prins", dupa un timp intervine prescriptia, care, daca nu ma-nsel, e 3 ani in cazul lui, doar in cazuri grave, e de 10 ani.
Cum au trecut deja 3 ani, poate incarca pe youtube filmulete cum manjeste pizzeria, sa-i trimita patroanei inregistari HD, ca nu mai poate pati nimic, deci patroana bate campii, habar n-are ce vorbeste.

#4
zts13

zts13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.05.2010
Va multumesc mult pentru raspunsuri  :coolspeak:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate