Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Cale falsa endo

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006
Salutari,
Sunt student la stomatologie si astazi am avut primul meu pacient pentru endo. Dintele in discutie este 3.6 la care m-am apucat sa ii fac tratament endo in scop protetic. Am inceput tratamentul cu canalul distal la care totul a mers bine apoi la canalul mezio-lingual si in cele din urma canalul mezio-vestibular la care acul master nu vroia sa imi intre la lungimea de lucru datorita faptului ca radacina este putin curbata. Am intrebat asistenta de la stagiu ce ar trebui sa fac si mi s-a raspuns sa mai insist si dupa putine insistente am scos acul cu sange pe varf si mi s-a spus sa usuc bine si sa introduc silerul si conurile de gutaperca dupa care sa fac o radiografie de contrul. In urma radiografiei am observat ca am facut cale falsa si am intrebat mai multi asistenti ce ar trebui sa fac. Fiecare a venit cu o solutie diferita si momentan sunt foarte confuz in legatura cu viitorul acelui tratament si sper sa ma lamuriti care ar fi urmatorul pas. Sa il las asa cateva zile sa vad daca are probleme? sa il dezobturez si sa introduc hidroxid de Ca? Ca ultima solutie m-am gandit sa il iau de mana si sa il duc la un endodont sa il rezolve dar din pacate asta nu e gratis :( .Momentan I-am zis sa stea asa si daca apar dureri sau probleme sa ma contacteze urgent si la sfatul unui asistent i-am zis sa ia ketonal sau alt antiinflamator timp de 3-4 zile. Probabil vi se va parea ceva destul de banal dar fiind primul meu tratament endo sunt putin speriat si nu as vrea ca pacientul sa aiba probleme. Atasez si radiografia de control scanata. As aprecia foarte mult daca ati putea sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc!
Attached File  001.jpg   269.37K   120 downloads
ps:cand zic asistenti ma refer la asistenti universitari (medici stomatologi)

Edited by memento mori, 10 November 2011 - 18:22.


#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E rau. Ii va da probleme sigur si-l va pierde in final. Daca e stalp de punte trebuie sa fie perfect.
Deci, solutia: dezobturezi, refaci tratamentul endo ca la carte, nu ce-i acolo, eventual asistentul ca sub grija lui ai fost. Apoi il trimiti la rezectie si gata.
Realizezi ca nu-l poti trimite le endodont sa-i ia 1000 de lei sa repare ce-ai gresit tu, nu?

Exista si varianta sa temporizezi, cureti bine, hidroxid, bla, bla, toate protocoalele endo ca la carte si apoi sa obturezi cu o condensare verticala sa intre sealer peste tot, dar repet, trebuie s-o faca assitentul ala ca nu degeaba te supravegheaza.
Insa ti=-am zis, cu o rezectie sta linistit pe viitor.

Edited by ripper, 10 November 2011 - 18:29.


#3
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006
Nu este stalp pt punte ci urmeaza sa ii fie pusa o un dcr si o coroana unidentara. Mi-e frica sa il las pe mana asistentului ca asa a mai facut un coleg si s-a ales pacientul cu o cale falsa de pe la jumatatea radacinii. Nu isi dau deloc interesul sa ne intvete ceva. Multumesc pentru raspuns ;) .Macar sunt lamurit acuma cat de cat cam ce as avea de facut.

Edited by memento mori, 10 November 2011 - 18:35.


#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Dezobtureaza, reobtureaza corect si nu vor fi probleme. In proportie de 80% va fi bine. Dar trebuie sa respecti procedurile ca la carte. Fara saliva in dinte, clatiri, etc.

Au fost situatii mult mai urate care s-au terminat cu bine.

BTW : nu are cum sa fie stalp, pt ca ceilalti sunt integri.

Edited by Ana_Karr, 13 November 2011 - 21:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate